Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

AM O MARE DILEMA !!!

Am si eu passat cc 2010, motor 2.0 140 cai, masina este de culoarea alba.

Mi-am facut rost de 4 cauciucuri nokian 235 45 17 de iarna, si acu vreau sa imi cumpar un alt set de jante pentru cauciucurile astea.

Intrebarea cea mare cum ar arata masina cu janele ENZO H pe 17? (pe masina am jantele de 17 originale vw)

Ce parere aveti despre jantele astea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putem noi pe forum sa spunem daca o sa-ti placa tie jantele pe masina ? :) Mie in general nu-mi place jantele astea cu spite simple si mult loc intre ele, dar in final pentru iarna as lua ceva ieftin de care sa nu-ti para rau cand le bagi in gheata si noroaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da corect, vreau un set care e ok pentru iarna, sa nu imi para rau de ele. faza e ca acu citesc despre enzo h, si zice in pdf la specificatii ca merge doar 225 pe ei.... problema e ca am gasit jantele la un pret foarte ok... firma de unde le fac rost zic ca merge lejer guma de 235 hmm ?

cik mai au si dotz hanzo.... ?

Modificat de stonez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare din nou, m-am documentat putin si am aflat ca jantele ENZO H 7.0x17, NU se potrivesc la gumele de 235x45x17 si punct. Si cum gumele de vara le am 235x45x17, si gumele nokian pe care tocmai le-am rezervat au dimensiunile tot asa, pica din start ENZO, si orice ce e 7J, sau chiar si 7,5J. Chit ca omul de la firma de cauciucuri e paralel ca el mi-a zis cu voce tare si raspicat de 2 ori ca se potrivesc 1000%. BUN, deci nu se potrivesc si pa. Latimea jantei trebuie sa fie minimum de 7,5J, dar ideal e 8J.

Prin urmare ma duc pe Dotz Hanzo 8JX17, un model extraordinar dar si mult mai scump, asta e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai ales pe spranceana :) Crezi ca vopseaua aia neagra de pe ele e mai indicata pentru sare, cloruri de calciu, gheata si noroi decat un crom "chior" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: Care este latimea maxima admisa de contraaripa/amortizor pentru jante la CC? Nu de alta, dar pe 19", in afara de Continental, nu gasesc de la nimeni altcineva RF-uri de latime 235/245, in schimb am gasit mai multe firme aduse pe latimea de 255. De mentionat ca nu sunt mare fan al distantierelor de N cm grosime si as prefera un montaj cat mai stock...

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o oferta foarte foarte buna de jante pe 19" si daca-mi iese sa le dau p-astea repede, m-as baga :D. Din ce am mai vazut pe forum, e ceva lume cu 19" pe drumurile Patriei, si nu au probleme. Ideea e ca oricum schimb gumele iarna asta, asa ca ar fi bine sa trec direct pe 19" decat sa-mi iau pe 18" acum si peste 1 an sa ma apuce damblaua :))...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

A montat cineva jante de 16 pe CC? Ma gandesc la un 225/55/16

Avand in vedere ca vine iarna si tinand cont de cea care a trecut si urmarile sale (in asfalt) ma gandesc ca jantele pe 16 sunt cea mai buna solutie!

Merci si astept pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai luat anvelopele Nokian?

Are cineva de vanzare anvelope de iarna pe 235/45/17?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de iarna, exista jante speciale de iarna, MSW by OZ: MSW 19, 20, 22. Adica au mai multe straturi de protectie.

Intrebare: Care este latimea maxima admisa de contraaripa/amortizor pentru jante la CC? Nu de alta, dar pe 19", in afara de Continental, nu gasesc de la nimeni altcineva RF-uri de latime 235/245, in schimb am gasit mai multe firme aduse pe latimea de 255. De mentionat ca nu sunt mare fan al distantierelor de N cm grosime si as prefera un montaj cat mai stock...

http://www.rimsntires.com/specs.jsp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cat face oare tot sistemul de monitorizare presiune roti TPMS cu 4 senzori beru , am gasit undeva pe kufatech la 650 de euro . Merita sau exista si mai ieftin ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ai avertizare de roata cu presiune scazuta, standard? Citeam pe un forum din SUA ca sistemul de TPMS cu senzori de presiune si display pentru fiecare roata in parte, merge montat numai pe masiniile de generatie mai noua, adica >2011, dupa ce au facut facelift-ul interior...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva codul exact pentru senzorii de presiune in pneuri pentru un Passat CC 2009 care are optiunea "7K3 Tire pressure control, frequency 433

MHz high level version" ?? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3AA 907 275 D

Multumesc pentru raspuns.

Conteaza litera din coada? Pentru ca am vazut ca sunt la acest cod diferite litere in coada (C, B, D...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sistemul de monitorizare presiune in pneuri vine standard pentru modelul cu facelift, dar acesta este monitorizata de ABS. Sistemul cu senzori de presiune este ca si optiune.

Am incercat sa incalt CC'u cu jante pe 16'', dar se pare ca nu sunt recomandate (acceptate de VW) din cauza distantei reduse dintre etrier si janta care ar putea provoca probleme... drept urmare si jantele de iarna le am pe 17'' dar cu anvelope 205/50/R17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu trebuie sa cumpar luna asta 4 cauciucuri cred ca merg pe continental sportcontact 5 , mi-ar fi placut ceva cu talon mai mare, dar cum am jantele pe 18 , singura solutie e sa iau 235/45/18 in loc de 235/40/18 . crescand diametrul rotii cu totul, o sa fie o eroare pe vitezometru nu ? va indica o viteza putin mai mica .. ?

 

ce diferenta de comfort este intre talon de 45 si 40 ? mai depinde si de presiune, trebuie sa bag 2.9 destul de mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut. Masina mi-a venit de afara cu 235/45/17, insa vreau ceva cu talon mai mare si mai late, s-ar potrivi 245/50/17?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

245 cred ca e prea mare cu 50 si va atinge la viraje. Rotile vor iesi in afara si vor da un aspect de offroad... nu prea se pupa cu o masina sportiva.

Cu 235/50/17 nu vor fi probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ceva sfaturi despre anvelope de vara?

Personal parca as inclina spre Conti 5 .... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar saptamana asta mi-am cumparat avelope noi, si am optat pentru Pirelli Cinturato P7 Blue, dimensiuni 235/45 R17.

Dupa experienta cu anvelopele cu care mi-a venit masina, respectiv ContiSportContact 3, m-am jurat ca nu o sa mai pun pe nicio masina Continental. 

Ca si clasa de consum si aderenta pe carosabil umed Pirelli au B si A, fata de Conti 5 care eu E si B, si in plus sunt si mai scumpe.

 

post-30494-0-14393000-1394930921_thumb.j

post-30494-0-52121300-1394930930_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda,personal am avut 2 experiente nasoale cu Pirelli,mi s-a intamplat cu un set de anvelope de iarna sotto zero,pur si simplu i a zburat o bucata de vreo 12 cm chiar de pe suprafata de rulare.Era ca si cum ar fi fost un cauciuc resapat.F.nasol e ca desi erau in garantie,dealer-ul de la care le-am luat a zis ca le-am folosit necorespunzator,ca si cum nu le aveam si pe celelalte 3 pe masina.

Deci pt. mine Pirelli  - - no,no,no

Modificat de plici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de vara Pirelli P ZERO ROSSO ASIMETRICO 235/40 ZR18 95Y si sunt foarte multumit de ele .

Le folosesc de 3 ani si nu am avut probleme gen GALME sau alte defecte de productie si sunt si MADE IN ROMANIA .

Recomand .

Iar cele de iarna SOTTOZERO se stie si sa scris si pe site-urile de specialitate ca sunt slabe .

Eu de iarna folosesc NOKIAN de care de sunt foarte multumit si de 2 ierni nu m-au lasat la greu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le mai gasesc in nici o oferta "Pirelli Rosso",ma duc maine sa ma uit la anvelope si probabil ca o sa ma hotarasc la fata locului.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!