Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

Astazi am pus si eu 4 anvelope noi Syron.Nu auzisem de aceasta marca pana acum, insa anvelopele sunt fabricate in Germania.Dimensiune: 225 50 R17 . Pret : 350 ron/buc. Garantie 2 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Gata,ieri am fost si mi-am schimbat cauciucurile,pana la urma am mers pe Good Year eagle asymetric 2

Si cu ocazia asta mi am luat si un set de jante noi Rial Catania 18inch, iar acum imi place si mai mult cum arata masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauciucurile infinity din ultima generatie 235 45 r17 sunt f bune ca raport pret /calitate. de asemenea am gasit si Petlas,un producator turc,la fel foarte bun raportul pret/calitate. iar daca nu folosesti masina in conditii normale si ai cat de cat "simtul" aderentei chiar nu ai nevoie de dunlop, michelin sau pirelli.care sunt de 2-3 ori mai scumpe!!


Recomand tuturor cauciucurile mai sus mentionate.mai ales ca sunt la pretul unuia SH din germania cu DOT vechi de 3-4 ani(intr-un caz bun)Am vazut ca unii vand chiar cu DOT de 2007 !!! Un cauciuc nou este net superior unuia vechi de la orice producator. Am lucrat in fabrica de cauciucuri si va spun ca dupa un timp orice cauciuc devine casant.(in afara de latex):) dar nu se pune problema. Cei de la michelin taie toate cauciucurile care au stat in depozit mai mult de 2 ani..asta spune ceva..


..si o intrebare:

a folosit cineva apray-ul de pana la anvelope 235 45 17 ??

este eficient la dimensiunile astea?

 

pe produse in general scrie ca poate fi folosit pana la anvelope 205 45 16..

Oscilez intre a cumpara roata de rezerva sau kit de pana. vreo sugestie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La drumurile care sunt la noi, o roata de rezerva e sfanta. Daca tai cauciucul ce faci cu spray'ul? Eu am luat masina cu spray si compresor dar mi-am achizitionat si o rezerva cu cric, cheie si ce mai e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

As dori sa stiu daca exista roata de rezerva originala subtire pentru Passat CC si ce dimensiuni sau cod are.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut!

isi poate da cineva cu parerea si sa-mi zica daca la CC se aplica aceleasi caracteritici ca la b6 normal?

 

Multumesc!

 

VW Passat 3C_anvelope_jante.pdf

Modificat de gaborvad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

   Salut,

 

   Are cineva montate sau stiti daca se pot monta anvelope 255 35 18 pe CC? Ca si compatibilitate se pare ca ar merge http://www.calcule.ro/Compatibilitate-Anvelope/Cu-alte-anvelope.aspx#&&/wEXCwURUGFnZUNvbW1lbnRzU3RhdGUFATAFAzUxNAUDMjM1BQM1MTUFAjQwBQM1MTYFAjE4BQM1MTcFAzI1NQUDNTE4BQIzNQUDNTE5BQIxOAUNVDVfVDUxX1QyX1Q2MwUBMAUJVDVfVDQxX1Q1BQEwBRBOZXdzUGFnZVN0YXRlS2V5BQEwBR9TY2VuYXJpb1ByZXNlbnRlcl9IYXNTdGF0ZVNhdmVkBQR0cnVlBdnA5iGW3BCykzZKh1c+TDuhVnI= ,  dar ma intereseaza daca permite latimea anvelopei, sa nu atinga de ceva...

 

 

   Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand nu stiu de ce ai pune asa ceva la drumurile noastre. Eu am 235/45/18 si e si asa destul de rigida, dar pe 35. Oricum, dupa calculatorul ala pe care l-ai pus tu se pare ca nu ar merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, am niste jante pe Passat CC, de 17", 6J x 17 H2, ET 45. Sunt echipate cu anvelope 205/50/17. Mi se par foarte inguste pe masina, in comparatie cu jantele+anvelopele de vara ( 17" cu 235/45/17) .

Intrebarea mea este - as putea sa pun pe jantele de iarna, anvelope de iarna de dimensiunea celor de vara, respectiv 235/45/17 ?

Putin ajutor, va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vrei sa pui anvelope 235 pe janta care are latimea 6j? Never, la 235 trebuie 8j minim.

 

Legat de anvelopele care le ai acum. Nu vad de ce nu vrei sa mergi cu ele, ai balon mare foarte bine pt iarna + sunt inguste te ajuta cand e zapada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au DOT 2007 anvelopele de iarna actuale.. probabil o sa le mai port iarna asta si apoi o sa vand jantele cu cauciucuri bonus. Pacat, sunt impecabile jantele .

Totusi, pot sa pun cauciucuri mai late pe jantele astea? Inteleg ca 235 nu, dar poate 225?

In cele din urma o sa ma gandesc la niste distantiere daca nu merg alte cauciucuri. Asa castig si la aspect, si la functionalitate..

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225 trebuie sa fie macar 7J, de mers merg puse dar risti sa se dejanteze intr-o curba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti pune mai late de 245 ca sa nu existe riscul sa atingi amortizorul. Poti incerca cu niste distantieri, totusi!

In primul rand nu stiu de ce ai pune asa ceva la drumurile noastre. Eu am 235/45/18 si e si asa destul de rigida, dar pe 35. Oricum, dupa calculatorul ala pe care l-ai pus tu se pare ca nu ar merge...

Vezi ca ai 235/40 pe 18". Daca ai 45 talonul, atunci nu e in regula, conform cartii masinii. Nu este dimensiune agreata de producator. Nu cred ca afecteaza prea mult functionalitatea masinii sau sa ai vreo problema, dar tine cont de asta, in caz ca nu ai gresit tu cand ai scris dimensiunea! :))

Buna ziua, am niste jante pe Passat CC, de 17", 6J x 17 H2, ET 45. Sunt echipate cu anvelope 205/50/17. Mi se par foarte inguste pe masina, in comparatie cu jantele+anvelopele de vara ( 17" cu 235/45/17) .

Intrebarea mea este - as putea sa pun pe jantele de iarna, anvelope de iarna de dimensiunea celor de vara, respectiv 235/45/17 ?

Putin ajutor, va rog.

Am avut si eu un set de iarna asemanator si este tare nefericit. In primul rand, daca imi amintesc bine, nu este dimensiune agreata de producator, conform cartii tehnice. In al doilea rand, masina este colosal de instabila pe dimensiunele astea! Personal, ti-as recomanda sa scapi de el si sa iei un set pe 17" cu 225-235/45/r17. Repet, este doar o recomandare pur personala!

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Momentan am montate jantele Interlagos de 18" ET45 pe care as vrea ca pentru iarna sa le inlocuiesc cu altele OEM de 17" cu ET47.

Credeti ca pot avea vreo problema de estetica?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interllagos sunt cu et41. Estetic + functionalitate, sa nu atinga in amortizor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah. Scuze. Sunt ET41?

Pai si ar merge sau nu aceste 17" cu ET47?

Cum ar fi rotile, mai spre interior sau mai spre exterior?

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ET 47 rotile o sa fie mai in interior. Cu cat ET-ul este mai mare , cu atat roata intra mai in interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult.

 

Inca o intrebare: credeti ca jantele de 16" sunt potrivite pentru un Passat CC ca si roti de iarna?

Bineinteles, in carte am doar 18 si 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legal nu-s potrivite. Fizic se potrivesc. 205/55/r16 sunt compatibile ca si dimensiune cu 235/40/R18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Irinel,

 

Eram curios mai mult daca sunt "potrivite" ca si design. Cum ar arata masina cu 16"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai trebuie sa si incapa pe butuc de etrier pe fata. ;)

 

S-ar putea ca in carte sa nu ai decat 17" si 18" cu un motiv: 16" sa nu poata fi montate pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!