Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

Merge si 16" nu cred ca are frane mai mare de 312.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legal nu-s potrivite. Fizic se potrivesc. 205/55/r16 sunt compatibile ca si dimensiune cu 235/40/R18.

de fapt, 215/55/16 sunt mai aproape de 235/40/18, in plus 215 e dimensiunea recomandata pentru Passat (CC) pe 16".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ET 47 de 17" in loc de ET41 18" credeti ca ar arata urat pe masina?

E mare si vizibila diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg si jantele pe 16". Am verificat eu. Referitor la ET,daca o sa arate urat: fiecare janta va fi cu 6 mm mai in interior. Este aproape insesizabil.

Modificat de Irinel Tincea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta iarna am vazuf un cc cu jante de tabla+capace pe 16 , se vedea urat o vapor cu roti mici,parerea mea...dar pt iarna e oke.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar arata urat cu jante de tabla pe 16, dar vorba unui "celebru" contemporan: "iarna nu-i ca vara".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu avea dimensiunile corecte pe ea  pentru ca 215/55/16 sunt echivalente cu 235/45/17.

si in fond nu stiu cat mai conteaza dpdv estetic iarna cand astia dau cu sare pe strada sau cu alte solutii ce deterioreaza janta din aliaj si i se exfoliaza lacul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La intrebarile astea cautam si eu raspuns.Deci merg jante pe 16" Halle Luia :P 

 

Ce et trebuie sa aiba sa arate decent si 55 este dimensiunea maxima a talonului ? As pune si pe 65 iarna daca ar merge :D

 

Nu de aslta dar jante de tabe 5x112 pe 17 nu se gasesc , noi costa exagerat de mult , iar pe aliaj nu pot pune lanturi si sa nu mai vorbesc de suspensia DCC care-si ia niste socuri de la gheata ramasa dupa deszapezire de toata frumusetea si costa DOAR in jur de 2000E :)

 

Cheers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la passat et-ul standard e 42 , din cate stiu iar la talon tocmai ti-am zis care sunt dimensiunile echivalente in proportie de 99.4% ( 215/55/16 sunt echivalente cu 235/45/17 ) dar acum tu daca vrei sa ii pui si roti de tractor pe a ta e treaba ta,nu iti interzice nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Nu am deschis un topic dar am o intrebare. Masina are cauciucuri 235.40.18 si senzori de presiune. Pot schimba cauciucurile cu unele de iarna aceeasi dimensiune fara probleme sau trebuie ceva cauciucuri mai speciale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune linistit "normale" de iarna. La fel fac si eu , nu exista nimic mai special doar sa fie aceeasi dimensiune daca chiar vrei sa pastrezi jantele de 18 si pe iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos de raspuns. Pastrez jantele de 18 fiindca circul prin it si nu prea exista iarna , doar ca sunt obligatorii cauciucurile de iarna. Am fost sa ma interesez in zona de preturi si cele mai ieftine le-am gasit la 400 e cu montaj inclus , iar ceva firma mai buna 500 e. Sunt ok preturile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind pe 18 , toate sunt putin mai scumpe. Acum verifica sa satisfaca regimul si conditiile de mers. Eu am dat 1000 pe ale mele , deci da , par ok ca pret.. Daca le folosesti corect te vor tine cateva sezoane bune si chiar merita investitia. Pt 100 diferenta , ia firma ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Nu stiu daca e locul potrivit sa intreb dar as vrea sa imi echipez masina cu pneuri de iarna si am gasit continental wintercontact  ts 830 p la un pret pe care mil pot permite. Asadar va cer parerea in legatura cu caracteristicile acestor pneuri daca in jurul aceiasi suma de bani as putea gasi ceva performante mai bune la concurenti gen Michelin Alpin A4 sau etc. Precizez ca detest acvaplanarea gumelor de iarna. are cineva o parere? Mersi!

 

Numa bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand nu ne-ai spus suma de bani pe care esti dispus sa o investesti in cauciucuri. Nu ne-ai spus ce dimensiune ai nevoie. TS830 sunt generatia vechi de la Continental si banuiesc ca sunt sh ceea ce ai gasit tu. Verifica anul fabricatiei si starea cauciucului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, 

Daca echipez masina cu anvelope de iarna marimea 225/45/R17 , este vreo problema, o sa-mi apara erori la senzorii de presiune ? Masina e 4x4 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauciucurile cu dimensiunea 225/45/R17 nu sunt omologate pt masina,trebuie 235/45/17.

Probleme :

Va aparea o mica abatere la indicarea vitezei cu cativa km in minus.

Va trebui sa dai explicatii daca te opreste vreun politist si iti verifica dimensiunile cauciucurilor.

iti va aparea avertizarea de la senzorul de presiune dar nu e nici o problema ,tii apasat pe el si invata noile valori.asta se intampla si daca iti vei umfla si cauciurile pe care le ai acum pe masina.

Faptul ca e 4x4 nu are nici o relevanta in cazul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiam unde sa intreb si o sa pun aici intrebarea mea. Cum se folosesc senzorii de presiune roti ? De unde stiu cand e desumflata o roata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce memorezi noua presiune, in momentul in care una din roti se va lasa umpic senzorul iti va aparea in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Sunt nou pe acest forum, deci s-ar putea sa nu postez unde trebuie ( scuze ). Am un cc 2010, am pe el acum 245/45/17 si vreau sa pun 255/35/17...stie cineva daca o sa inghita masina latimea asta ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

245/45/r17 e deja o dimensiune neagreată de producator si nici acceptata de RAR-ul roman. E la limita cu trecerea pe langa carenaj-amortizor. 255 ma indoiesc sa intre fara alte modificari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc lambda_dryver ! 245/45/17 inca nu atinge niciunde, chiar cu masina incarcata cu 4 persoane si ceva bagaje, cat despre RAR, locuiesc in uk si aici legislatia iti permite sa pui orice pe masina, cu conditia sa fie peste limita de uzura de 1,6 mm. Ms !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!