Jump to content

Golf 6 - Climatronic/AC - probleme


YEP
 Share

Recommended Posts

DANIEL BARA

Dacă inlocuiesc Modulul de climă, ar trebui sa fac CP?

Aș încerca cu asta prima dată... 

Link to comment
Share on other sites

F l o r i n

Nu are, la acest model

Link to comment
Share on other sites

DANIEL BARA

Am inlocuit panoul de clima și nici așa nu pornește!

Link to comment
Share on other sites

Atunci vezi ce probleme sunt pe motor.

 

Link to comment
Share on other sites

DANIEL BARA

Nu este nici un defect pe motor! 

M-am uitat și la valori, par sa fie în regulă. E ciudat, ca dacă scot mufa de la Debitmetru , nu dă nici o eroare pe motor... Să fie ceva cu calculatorul motor?

Link to comment
Share on other sites

F l o r i n

Da, este foarte posibil. Vezi sa nu fie ecu cu DTC off, poate l-a masluit cineva. De aceea nu vezi nici de ce nu permite pornirea compresorului

Link to comment
Share on other sites

DANIEL BARA

Posibil ! O să verific partea asta cu calculatorul motor!

Tot așa și pe modulul de climă,  dacă scot mufa de la compresor, nu dă eroare, dacă scot de la senzorul de presiune, îmi dă eroare!

Compresorul l-am verificat și cablajul... e ok...

Mersi de ajutor!

Link to comment
Share on other sites

Cum s-a ajuns in aceasta situatie ?

 

Link to comment
Share on other sites

DANIEL BARA

Sincer nu știu!

Mașina a fost cumpărată de afară acum 2 ani.

Anul trecut a functionat clima... Atât știu...

Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi la service la programarea pt ac si am schimbat electrovalva, avem din nou rece la relanti cum trebuie, acum cuplu pe compresor este cam 8nm fata de 3-4 inainte. 
Baietii au zis ca baga binisor acum dar compresorul este putin obosit tot nu ajunge la presiunea de 1.8-1.9 la relanti dar sta mult mai bine ca inainte de schimbarea de valva, o sa o urmaresc pe viitor cum se comporta si vedem daca ajungem la schimbat de compresor, filtru si spalat instalatie(cost undeva la 3000-3500 cu compresor ca cel de pe masina).
Astazi am scapat usor sa zic cu 600 si ceva de lei.
Salutari si racoare la toata lumea ca ce am vazut prin service de masini de ia cu groaza.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
DANIEL BARA
On 03.06.2023 at 21:16, DANIEL BARA a scris:

Sincer nu știu!

Mașina a fost cumpărată de afară acum 2 ani.

Anul trecut a functionat clima... Atât știu...

S-a rezolvat. A fost facut DTC off la Calculatorul motor... 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Va salut,

Am si eu cateva intrebari referitoare la racirea masinii:

- Masina este un Golf VI 1.4 TSI/2010, de culoare neagra perlata, cu interiorul de culoare gri.

 

a) Astazi, am plecat cu masina al drum. Temperatura din habitaclu la pornire era de circa 26grade. In 30 minute, cu clima ridicata treptat pana la maxim (treapta maxima ventilatie si treapta minima a temperaturii), a scazut la 21,5grade. Temperatura exterioara era de 22-23-24grade, nu a batut soarele direct.

 

Credeti ca este in regula aceasta viteza de racire , in conditiile date ?

 

b) Ma gandesc sa fac o verificare a nivelului de freon, dar masina avand deja 13 ani, ma tem sa nu apara probleme la garnituri , fie la scoaterea, fie la reintroducerea sub presiune a agentului de racire.

 

Aveti ceva recomandari pentru verificarea freonului ?

 

Pot face vreo alta verificare , separata de scoaterea/reintroducerea freonului in instalatie, pentru a vedea daca instalatia de racire functioneaza bine ?

 

Multumesc mult,

Link to comment
Share on other sites

F l o r i n

Verifica si completeaza freonul, verifica cu Vcds ul, cum lucreaza electrovalva si servomotoarele

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva ce temperatura ar trebui sa aiba aerul suflat prin duzele instalatiei de AC ?

Presupunand treapta maxima ventilatie si treapta minima a temperaturii ?

Masina in functiune (motor pornit si instalatie AC pornita) de minim 15 minute.

Link to comment
Share on other sites

pune un VCDS si vezi ce temperaturi indica cei 4 senzori de la guri.,

Link to comment
Share on other sites

On 9/16/2022 at 9:03 AM, Grofu said:

Pana la urma am schimbat aproape toată instalația, compresor țevi, vaporizator bord, radiator etc. 

De atunci nu am mai făcut drumuri in exterior, asa ca la frecusul prin oraș totul a fost ok după.

Cu toate astea, la  drumuri lungi, dupa o ora de mers, nu mai baga rece. La alimentare cu benzina am observat ca sub masina se făcea efectiv baltă. Dupa aceea, merge iar o perioada și apoi nu mai baga. Pe vagcom nu am nicio eroare. Ieri seara mi-am dat seama ca teava din comportamentul motor este bocnă,cu un strat gros și dur de gheață. Inainte sa ajung cu mașina iar in service,  ati avea vreo idee de la ce ar putea fi? 

20220916_005858.jpg

20220916_010046.jpg

Au venit căldurile și din păcate aceleași simptome.

La mers susținut de autostradă îngheață și nu mai baga rece.  Electrovalva de pe compresor a fost schimbată.

 

Aveți în București vreun service / atelier specializat în asa ceva? PM va rog.

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2023 at 6:41 PM, Al Bundy said:

pune un VCDS si vezi ce temperaturi indica cei 4 senzori de la guri.,

Mersi,

Am pus pana la urma un termometru cu sonda.

Temperatura aerului la iesirea prin duze, variaza intre 6...7,5grade cu aerul de afara, si 3,7...5grade pe recirculare.

 

Nu o sa umblu la freon sau la instalatie prea curand.

Edited by alex_133
Link to comment
Share on other sites

Long story short, dupa ce am citit toate cele 28 de pagini. Freon are, ventilatoarele pornesc, Surubul din capatul fuliei este la locul lui, Electrovalva se aude cand cupleaza. Doamne ajuta sa nu am span pe instalatie, dar cu toate astea cand pornesc masina pornesc AC, la ralanti baga cat de cat rece dar nu recele care trebuie (14 bar pe vcds), ei bine cum apas acceleratia la revedere, scade la 10 bar si baga cald in mod direct. Ce ii fac ?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca auzi cand cupleaza electrovalva.

 

Link to comment
Share on other sites

Al Bundy am tras plus direct de la baterie si am mufa cu fire pe care am bagat o in electrovalva... Cand ating la minus clar se aude un "clant" ceva acolo.(Pe aparatul de masura am continuitate pe electrovalva).... Faza fiind ca in toate service urile mi se spune "adio compresor, altul nou"... Si am zis sa pun o intrebare aici de siguranta, dat fiind faptul ca la ralanti baga cat de cat rece iar compresorul face presiune... Cand accelerez pierde acea presiune, scade la 10 bari iar dupa 20-30 de secunde incepe si baga cald la propriu...

Edited by More
Link to comment
Share on other sites

On 7/17/2023 at 8:08 AM, Grofu said:

Au venit căldurile și din păcate aceleași simptome.

La mers susținut de autostradă îngheață și nu mai baga rece.  Electrovalva de pe compresor a fost schimbată.

 

Aveți în București vreun service / atelier specializat în asa ceva? PM va rog.

Am fost în alta parte in urma unei recomandări de pe forum. 

In urma citirilor, sunt 2 teorii:

1. Senzorul de pe vaporizator defect. Chiar dacă temperatura scade sub 0, pentru ca senzorul nu citește bine (peste 4 grade), compresorul rămâne în sarcina maxima, îngheață totul și aerul rece nu mai trece prin vaporizator.

2. Montajul nu a fost făcut corespunzator / vaporizatorul nu s-a potrivit cum trebuie și întra ameste de aer cald în zona senzorului și compresorul rămâne în sarcina maxima.

 

Vi se par plauzibile teoriile?

 

Intre timp au comandat acel senzor pe original și când vine îl montează sa excludă prima variantă. 

20230726_083641.jpg

20230726_083620.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut.

La un Golf 6, 1.6 TDI (decembrie 2010), AC manual, nu racea suficient, s-au completat 320 ml de freon si totul a functionat minunat cam o saptamana. Acum a inceput sa se auda un zgomot de frecare metalica, mai accentuat cand este apasat butonul AC si mai slab cand nu este apasat. Nu mai baga rece. Valorile masurate cu butonul AC apasat sunt:

  IDE00019   Voltage terminal 30 13.4 V
  IDE00021   Engine speed 700 /min
  IDE00198-ENG100282   Refrigerant pressure-MUX Kaeltemitteldruck 6.0 bar
  IDE00965   Compressor shut-off requirement Compressor active: no shut-off condition is present 
  IDE00967   Compressor current: specified value 0.820 A
  IDE00968   Compressor speed 900 /min
  IDE00969   Compressor load 1.9 Nm
  IDE00970-ENG103807   Coolant fan activation: actual value-MUX Lueftersteuerung 10.0 %
  IDE00971   Coolant fan activation: specified value 0.0 %
  IDE01287-MAS01265   Counter of compressor switch-offs-Speed shut-off 1 
  IDE01420   Compressor shut-off requirement: penultimate Shut-off from Engine Control Module (ECM) via CAN 
  IDE01421   Compressor shut-off requirement: antepenultimate Outside air temperature too low 

Am aceeasi problema expusa de #danutszy in pagina 27?

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Piulita mai este pe axul compresorului ?

Cuplajul mai este intreg ?

 

Link to comment
Share on other sites

6 bar pe compresor cu curent pe valva de 0.820 A inseamna ori ca acel cuplaj pe compresor s-a rupt (ar putea motiva si zgomotul metalic) ori valva compresorului s-a blocat pe deschis. Identifica de unde vine zgomotul cu metoda stetoscopului de amator - furtun sau un bat.

Link to comment
Share on other sites

valorile de curet si presiune sunt ok. Cuplul e foarte mic.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!