Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Of dragi colegi de suferinta...1 bucata partea dreapta 22 euro, iar setul era 35. Bineinteles ca l-am luat numai pe cel pe dreapta.

Curiozitate..se gaseste oare numai guma de cumparat? ca s-ar inlocui destul de usor.

Modificat de grig_sorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

49 de Euro doar schimbare filtre / igienizare. Completarea costa 40 Euro extra - dar vorbim de service-uri in care ora de manopera bate suta :) 125 + TVA (o simpla resetare a intrervalului de service e 25 + TVA).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Juliaen: Deci 22 Euro + filtru particule la noi in Ro echivaleaza cu cei 49 Euro din Germania.

Manopera la VW in BV este 25Euro/ora, asa ca din punctul asta de vedere imi convine ca nu sunt in Germania

@grig_sorin: actiunea cu stergatoarele e la nivel de tara. Fa si tu scandal la ei, cere pachetul economic la 121 Ron, e imposibil sa nu se aplice.

Vezi pe site-ul din link: www.pacheteeconomice.ro/volkswagen.php

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poate face scandal..........si grig_sorin este in Germania ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da nici vorba de scandal si uite asa Cridaia observam inca o data ca preturile difera foarte mult de la o repr vw la alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee cat costa o pompa de apa originala pentru varianta de motor CBDC (2.0 TDI, Bluemotion, 110 cai)? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poate face scandal..........si grig_sorin este in Germania ;)

Ups! Mi-a scapat aspectul locatiei, citisem "Galati" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee cat costa o pompa de apa originala pentru varianta de motor CBDC (2.0 TDI, Bluemotion, 110 cai)? Multumesc anticipat!

300lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

se gasesc cauciucuri, si se pot inlocuii, eu cel putin asa am facut .. cauti stergatoare in carrefour/cora/auchan de aceleasi dimensiuni. in schimb Atentie! sunt unele care au cauciuc dala si deasupra si dupa aia este o munca pe branci.. trebuie taiate / decupate de iti ies ochii din cap. am facut asta eu odata si din cauza asta zic sa ai mare grijsa sa fie decat dalea care se scot de pe lame!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poate imi spune si mie cineva! Masina este echipata cu sistemul stop@go si in mers masina a intrat in stop. A mai patit cineva asa ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Efectuat azi schimbul de ulei, filtre, filtru uscator (cel din radiatorul climei), completat freon.

-ulei Aral 431 5w50 -170 lei

-filtru ulei Man -28 lei

-filtru aer Man -41 lei

-filtru habitaclu carbon Bosch -54 lei

-filtru motorina Man -87 lei

-filtru uscator -155 lei

-golire, curatare si completare freon -100 lei

-manopera la tot -150 lei

Total: 785 lei

1) Cu ce este responsabil acest filtru uscator? Si unde este amplasat?

2) La 2.0 tdi CR (cod CBAB) cati litri de ulei intra?

3) E ok Castrol EDGE 5w30 (norma 504 507)? Este un ulei LL sau normal life (1 an si 15 mii km)?

4)Cred ca masina are QG1 (interval variabil)... Ar trebui sa imi spuna in bord cand e pe "duca" uleiul? Prin maxi dot imi arata ca mai merge 280 de zile sau 8400 km, insa am vazut ca pot reseta chiar eu valorile din acel meniu?

Va multumesc si o zi buna,

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. nu stiu

2. 4,3 litri

3. e ok. cei de la vw asta recomanda si scrie si pe capacu de la motor unde torni uleiul "castrol". Din ce stiu eu este si ll si normal

4. eu am resetat odata din joaca acel interval si cand am fost sa schimb uleiul cei de la service au zambit si mi-au aratat...deci e bine sa te iei dupa ce scrie acolo. Acele intervale variaza odata ai 200 zile odata 250 zile..dar cand iti apare sa te duci la service fa o vizita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. alexandru:

1. filtrul uscator este dispus pe condensatorul instalatiei de AC

2. 3,7 l daca nu schimbi filtrul de ulei, 4.0 l daca schimbi si filtrul. Se recomanda si schimbarea filtrului

3. VW nu recomanda nici o marca de ulei, poate sa fie orice daca respecta norma. Pune ce-ai avut inainte, daca n-ai motive sa schimbi. Eu am avut motive sa schimb Castrol-ul. Edge este ulei LL

4. Daca resetezi din meniul ala nu vei mai avea interval fexibil, se trece automat pe interval fix, la 15.000 km. In mod normal da, iti afiseaza pe bord

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. cam la cat timp se recomanda schimbarea filtrului uscator si care sunt simptomele "uzarii" lui?

2. o sa schimb si filtrul de ulei desigur. Deci e 4,0 litri NU 4,3?

3. ce nu ti-a placut la castrol? ca sa fie LL ar trebui sa scrie pe undeva pe spate expres informatia?

3. Cred ca deja a fost resetata valoarea din meniul maxidot-ului... Ar trebui sa le spun celor de la service sa imi reactiveze intervalul variabil? Nu am de gand sa tin mai mult de 15 mii/ 1 an uleiul dar as fi curios sa vad ce zice si masina referitor la uzura lui...

Regards,

Alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandru,

1. filtrul uscator este situat in radiatorul instalatiei de climatizare si am decis sa-l schimb pentru curatarea aerul, odata cu completarea freonului si curatarea instalatiei.

2. si eu stiu ca si colegul Valentin ca intra 4 litri.

3. e ok uleiui specificat de tine. (eu am trecut de la Castrol la Aral deoarece intre schimburi completam 1 l, acum astept sa vad si cu acesta cum e)

4. nu stiu exact.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de max 4 l sigur. Spun maxim pentru ca stii ca nu se scurge chiar tot. Ia-ti un bidon de 4.0 l ca e suficient

Cu Castrol eram nevoit sa completez. De 2 schimburi am pus VAPSOIL de care sunt multumit (e fabricat de Shell).

La reprezentanta iti pot modifica inapoi pe interval flexibil, pe vag com nu merge sau nu am reusit eu sa ma prind exact cum se face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti pune aici descrierea completa de la VAPSOIL ? ....sau alt ulei care respecta norma VW

......eu avand varianta BlueMotion, cod motor CBDC, ce ulei sa pun avand in vedere ca urmeaza sa fac revizia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva de ce scrie "castrol" pe capacul pe unde se toarna uleiul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pura chestiune de marketing - probabil a fost inlocuit la unul din schimburi de uleiuri in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine scrie Castrol........pe ocolite si subinteles, recomanda Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa fie inlocuit? asa iese din fabrica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu scrie nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Voi confundati VW cu dealer-ul de unde cumparati masina. De exemplu, Porsche NU inseamna VW. Daca Porsche spune "pune ulei marca X", nu inseamna ca VW spune asta.

Nu vreau sa mai repet ce am scris aici Daca pe busonul vostru scrie Castrol, scrie pentru ca asa a vrut dealerul, nu pentru ca asa a facut VW masina :)

Acum, despre VAPSOIL

VAPSOIL este uleiul produs de Shell (Hellix) pentru Asociatia dealerilor VW si Audi din Germania. VAPS inseamna Volkswagen and Audi Partner Services. Si reprezinta uleiul prin care VW a lansat Longlife 3, adica ala este primul ulei care a indeplinit aceasta norma.

Aici gasiti specificatiile VAPSOIL

VW_Dose_2.jpg Audi_Dose_2.jpg Skoda_Dose.jpg SEAT_Dose.jpg

Cristi, pune uleiul pe care l-ai avut pana acum, daca n-ai motive sa-l schimbi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Ma numesc Ioan si am un Passat fabricatie noiembrie 2009, dar cu motorul de 1,6 TDI CR. Acum am 177.000 km si ma pregatesc sa fac si eu o revizie LongLife. Mentionez ca am luat masina la 166.000 km in februarie iar ultima revizie a fost la 150.000 km. Locuiesc in Germania, iar un service VW din Frankfurt mi-a cerut aproape 400 E pe aceasta revizie (din ce am vazut pe deviz, s-ar schimba si lichidul de frana). La motorizarea asta am primit confirmare ca distrubutia se schimba la 210.000 km prima oara. Peste 2 saptamani vreau sa vin pana la Arad sa imi pasez copilul la bunici in vacanta. Stie cineva daca serviceul VW din Arad este ok? Am vazut cam la cat se invarte o revizie la motorul de 2 litri, dar la 1,6 litri , 105CP la ce pret sa ma astept? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e in Arad, insa pot sa-ti confirm ca dupa primii 3 ani trebuie schimbat si lichidul de frana. Eu n-am facut-o inca, dar am s-o fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!