Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Trebuie sa schimbi curea ori pana implinesti 240.000 km, ori pana la 300.000 km. Cum am spus si in topicul anterior, nu stiu daca intervalul de schimb de 120.000 km sau de 150.000 se refera la anul de fabricatie efectiva a masinii, sau de anul din acte. Inclin sa cred ca se refera la cel din acte. Asadar, cred ca trebuie sa schimbi cureaua doar la 300.000 km. Dar, luand in considerare incertitudinea de mai sus, pana la un raspuns oficial absolut sigur, in locul tau as schimba cureaua pana la implinirea a 240.000 km.

P.S. ce am scris mai sus se aplica daca esti absolut sigur asupra istoricului masinii. Daca nu esti sigur, trebuie schimbata imediat

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@eraser28: de ce nu faci tu o excursie pana la Tess Sibiu cu talonul ? Iti spun ei imediat cand trebuie schimbata distributia si cred ca e cea mai sigura informatie pe care o poti primi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat ieri la VW, Euro Tehno Group Pitesti pentru a schimba lichidul de frana si costa 220lei cu lichidul lor + manopera. Nu vor sa imi faca schimbul decat cu lichid de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai suna si la altii. Eventual bucuresti, la Brady. Oi avea vreun drum in viitorul apropiat, si nu dureaza mult operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e graba cu schimbul lichidului, dar vreau sa-l fac in maxim 2saptamani pana plec in concediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut schimbul de ulei si filtre la Brady cu consumabilele mele fara probleme. Mă astept sa fie aceeasi situatie si in cazul schimbului de lichid de frana. Sunt un pic aglomerati si e bine sa suni cu cateva zile inainte pentru a te programa.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La E.T.G. mi s-a spus ca lichidul este intr-un nu stiu ce vas si ca nu baga altul...oricum nu il mai fac la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu tii neaparat sa faci schimbul la reprezentanta, gasesti la rubrica de prestari servicii de pe forum, o oferta buna de schimb lichid de frana in bucuresti (100 lei cu lichidul lor ATE, sau numai manopera 70 lei).

Au numai feedback-uri pozitive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Alex, dar asta numai sa am eu drum in Bucuresti si eventual sa fac si schimbul. Ca sa vin de la Pitesti-Bucuresti doar sa fac schimbul ajung tot acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut, eu nu stiu de ce nu vorbesti tu la Skoda :pirat: in Pitesti, data fiind situatia ta :icon_cheesygrin: . E acelasi lucru.

Singurul lucru la care trebuie sa fii atent este sa nu ramana aer pe undeva pe tubulatura sau in ABS. Se simte la pedala. Nu stiu daca nu cumva trebuie aerisit si ambreiajul (lichidul de frana este folosit si acolo).

Off Topic: Brady sunt OK, dar trebuie sa stai cu ochii pe ei sau sa le dai dreptul inainte. Altfel te pomenesti cu altele. Am schimbat un burduf de planetara la ei si m-am pomenit ca au scapat bile din capul de planetara pe jos. Tipul a luat bila murdara si a incercat sa o puna asa la loc :sly: . Normal ca m-am cam enervat si l-am pus sa o stearga bine. Asa ca atentie ...

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@eRaseR28 la modelele pana 1 ianuarie 2008 cureaua se schimba la 120.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi baietii! mei

Ma duc azi la TESS sa vad ce imi spun.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@eRaseR28 la modelele pana 1 ianuarie 2008 cureaua se schimba la 120.000 km

Ceva mai multa atentie atunci cand vorbim din amintiri... Informatia postata de tine este falsa.

Cum am spus si in topicul anterior, nu stiu daca intervalul de schimb de 120.000 km sau de 150.000 se refera la anul de fabricatie efectiva a masinii, sau de anul din acte. Inclin sa cred ca se refera la cel din acte. Asadar, cred ca trebuie sa schimbi cureaua doar la 300.000 km. Dar, luand in considerare incertitudinea de mai sus, pana la un raspuns oficial absolut sigur, in locul tau as schimba cureaua pana la implinirea a 240.000 km.

Cu scuzele de rigoare pentr autocitare... :)

Avand in vedere documentul pe care tot eu l-am pus pe acest topic si pe care (se pare) nu l-am citit cu foarte mare atentie, iata ca ceea ce am scris mai sus este adevarat.

Mi se pare absurd ca VW sa schimbe motorul la 01 ianuarie, ca nu sta nimeni sa faca modificari in lantul de asamblare la sfasitul anului.

Asadar, acele termene de schimbare a distributiei se refera la anul modelului, nu la anul de fabricatie efectiva a motorului (masinii).

Referinta: bineinteles, tot VW. Cititi mai jos cum se numese capul coloanei: Model year

service_table.pdf

Asadar cureaua lui eRaser se schimba la 150.000, 300.000 km, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa am emotii cu distributia la aprox 150 de mii (reali) la 2.0 tdi CBAB, MY 2009?

La revizie, domnii de la servi (brady) au incercat sa ma convinga ca trebuie schimbata distributia, ca e totusi romania si nu merita riscul... costa doar 1300 ron (la reprezentanta cu piesele lor).

Eu le-am explicat ca oricum daca e recomandata la 180 de mii, ea e gandita sa tina mult mai mult decat atat, adica la 180 sa nu ai nicio emotie. Ei batman si batman, pana l-a urma mi-au trecut pe factura la recomandari sa schimb distributia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai de ce.

La mine scrie ca la 180 de mii trebuie verificata (vizual) cureaua si schimbata la 210 mii.

Oricum, pretul este foarte mic, mult mai mic decat la vechile motoare PD.

Lasa masina in pace pana la 180 de mii, baga motorina de banii astia si relax.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cam cat costa un schimb de placute fata-spate la dealer?

Eu de la Autoworld am urmatoarea oferta:

- placute fata - 445 lei

- placute spate - 390 lei

- rectificat discuri fata & spate - 2 x 85 lei

- manopera - 550 lei

Total e 1280 de lei. Cum nu am mai fost nevoit sa fac acest schimb pana acum, cum e acest pret? Mie mi se pare putin cam mare. Cei care v-ati schimbat placutele la dealer, cat v-a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa am emotii cu distributia la aprox 150 de mii (reali) la 2.0 tdi CBAB, MY 2009?

La revizie, domnii de la servi (brady) au incercat sa ma convinga ca trebuie schimbata distributia, ca e totusi romania si nu merita riscul... costa doar 1300 ron (la reprezentanta cu piesele lor).

Eu le-am explicat ca oricum daca e recomandata la 180 de mii, ea e gandita sa tina mult mai mult decat atat, adica la 180 sa nu ai nicio emotie. Ei batman si batman, pana l-a urma mi-au trecut pe factura la recomandari sa schimb distributia :)

Mie voiau unii sa mi-o schimbe la 105,000 :) Poate pe banii lor... Oricum ce vine din fabrica e calitate beton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten m-a sfatuit si el sa o schimb dar din considerentul ca oricum o sa o schimb in 30 de mii (cand o sa am 180) si cu siguranta nu o sa tin masina mai mult de inca 180 000 cat duce distributia (schimbata). Asadar, de platit tot o sa platesc o distributie cat tin eu masina prin urmare nu as sta cu emotii ca ma aflu oarecum in ultima parte a vietii actualei distributii...

Sunt de acord cu rationamentul prietenului dar fiindca momentan nu ma incurca cele 13 milioane in buzunar, o sa mai merg cu ea asa in ideea ca nu imi asum vreun risc deosebit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

eu am schimbat placutele fata cu 150 lei + 20 manopera. Nu la dealer...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce placute ai folosit la suma aceasta? Placute Mintex, TRW...etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu mai stiu. Am fost la un amic la care ma duc si cu celelalte masini si el mi-a recomandat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu mai stiu. Am fost la un amic la care ma duc si cu celelalte masini si el mi-a recomandat...

Ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placute spate la dealer 280 ron + TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la schimbarea distributiei: Azi am facut revizie la un reprezentant si mi s-a propus schimbarea distributiei inainte de recomandarea de 180k a VW. Am intrebat care e baza recomandarii si dl respectiv (persoana pe care o respect) a cautat o anume recomandare in acest sens pentru Romania (pe motive de praf etc). Recomandarea nu a mai fost gasita, motiv pentru care pe factura finala au trecut doar mentiunea ca "se recomanda schimbarea distributiei maxim la 180k". Deduc ca nu exista nici o recomandare oficiala, nici macar de la Porsche sau ceva.

Intrebare: in afara de metoda vizuala, se poate verifica distributia masinii in vreun fel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!