Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

@alin alinush: multumesc frumos pt parere.

Sunt si eu curios daca mi-a scazut nivelul de ulei.

Poate de aia face si zgomote cateodata cand o mai bag in marsarier mai din scurt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveti pt ce :icon_thumleft: . Dilema este ca nici eu si nici mecanicul nu aveam idee unde putea sa dispara acel ulei. De asta este bine sa se verifice uleiul din cand in cand sa nu aveti surprize dupa. Acum cred ca depinde de cutie sau masina pt ca la unii dupa schimb a fost mai bine si la altii a fost la fel.

OFF: Este posibil sa imi agate si sa nu imi intre mereu in viteza 1 din cauza timoneriei?

Modificat de alin alinush
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, puteti sa imi spuneti cand se inlocuieste distributia pe Passat 1.9 tdi BXE? Stiu ca s-a schimbat la 120000 in Germania si acum am 190.000. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Ar fi cazul sa o schimbi .

Cred cai sunt suficienti cei 70000 km .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, puteti sa imi spuneti cand se inlocuieste distributia pe Passat 1.9 tdi BXE? Stiu ca s-a schimbat la 120000 in Germania si acum am 190.000. Multumesc anticipat

Daca esti absolut sigur ca a fost schimbata la 120.000, atunci poti s-o mai tii pana spre 240.000 km. Daca nu poti baga mana-n foc ca a fost schimbata, schimb-o cat mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, puteti sa imi spuneti cand se inlocuieste distributia pe Passat 1.9 tdi BXE? Stiu ca s-a schimbat la 120000 in Germania si acum am 190.000. Multumesc anticipat

Din datele furnizate de nemti - la modelul tau de motor cureaua de distributie se schimba la 150.000 KM , iar rola intinzatoare (rulmentul) la 300.000 KM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, insa e posibil sa fie fabricata masina la sfarsitul lui 2006, iar pe acte sa fie trecuta 2007. Mie nu-mi este foarte clar daca VW ia in considerare anul de fabricatie efectiva a masinii sau anul din acte. Inclin sa cred ca cel din acte, pentru ca mi-e greu sa cred un motor fabricat in 31.12.2006 este diferit de altul fabricat in 01.01.2007. Insa unul fabricat in septembrie 2006 poate fi diferit de altul fabricat in iunie 2006. Cred ca ai dreptate, insa eu am zis 120.000 km, ca in Germania, pentru a fi mai sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi spune cineva citi l de antigel g12 trebuie la un motor 1,9 si la cit timp e recomandat schimbul de antigel?

,ma refer la cel concentrat si cam la ce temperatura e bine sa il fac.. un -25 g cred ca e de ajuns..chiar de ajunge temperatura exterioara la -28 g nu se poate intimpla nimic rau zic eu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 antigel, 3 apa distilata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi spune cineva citi l de antigel g12 trebuie la un motor 1,9 si la cit timp e recomandat schimbul de antigel?

,ma refer la cel concentrat si cam la ce temperatura e bine sa il fac.. un -25 g cred ca e de ajuns..chiar de ajunge temperatura exterioara la -28 g nu se poate intimpla nimic rau zic eu..

La modelul tau trebuie antigel G12++ de culoare mov ( este diferit de G12+ care are culoare roz) . Poate gresesc, dar din cate stiu la modelele noi de masini care folosesc acest antigel, acesta nu este necesar sa se inlocuiasca , decat in cazul in care s-au efectuat lucrari/ schimb de piese la instalatia de racire. Eventual se complecteaza daca ai ceva pierderi. Nu stiu exact cat antigel intra in motorul de 1.9L , dar iti pot spune concentratia :

pentru -25 grade 3.2L antigel si 4.8L apa ( 40% proportia de antigel)

pentru -35 grade 4L antigel si 4L apa (50% proportia de antigel)

pentru -40 grade proportia de antigel va fi 60%

Antigelul diluat pentru -35grade se foloseste in tarile cu climat arctic din nord. Romania nu este printre ele, deci poti sa bagi pentru -25grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat azi un antigel g12 HEPU made in germany scrie pe el. dar din cite am vazut acolo in atitea tipuri de antigel expuse nu era nici unul cu++...l-am ales pe asta ca era mai scump si nu era facut la noi...acum circul cu apa distilata sa curat instalatia deja s-a colorat putin...fostul antigel pe masina avea o culoare spre maroniu deschis si lasa niste depuneri ca un fel de mizga pe pereti cit era si nivelul in vas..vasului de expansiune( nu aveam urme de ulei in el). am curatat vasul prin demontare si acum e transparent. mecanicul mi-a spus ca aceste depuneri apar si atunci cind peste antigelul original se completeaza cu alta marca si astfel are loc o reactie. oricum masina are 4 ani si 184 000 km la bord.posibil cind s-a schimbat distributia la 155 000 sa se fi completat cu antigel daca a fost si pompa de apa schimbata( apare in baza de date toate operatiunile efectuate in germania). eventual voi mai circula inca citeva zile cu alt schimb de apa distilata la motor.stiu ca pentru prestupa nu e bine sa circul cu apa insa nu fac mai mult de 300 km fara antigel... inca ceva nu am avut buson de evacuare a apei la motor si a trebuit desfacut furtunul de la radiator din partea de jos si suflat cu aer comprimat la vasul de expansiune sa iasa cit mai mult lichid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Trebuie sa imi schimb distributia la masina din semnatura si as vrea sa stiu daca a mai achizitionat cineva kit-ul de pe site-uri online de piese. Cel mai convenabil pret l-am gasit aici + pompa de apa http://www.onauto.ro/catalog/fisa/31106#ramura=Sistem+racire&subramura=Set+pompa+apa+++curea+dintata&piesa=1197795. Stiti daca se ofera si garantie reala, nu doar o foaie de hartie?

Sau daca a cumparat cineva de aici de pe forum, ati avut vreo problema?

Cam cat v-a costat manopera?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, nu mai circula cu apa in instalatia de racire. Daca vrei sa clatesti instalatia, o faci pe loc, dar nu este indicat sa inlocuiesti amestecul cu apa chioara. Poti avea probleme cu coroziunea, cu pompa de apa, etc.

fa o concentratie de max 50% cum au spus si ceilalti si refa amestecul. Confirm ca antigelul recomandat este G12 ++, nu G12

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o fi g12 ++ da nu am gasit asa ceva..insa si la asta scrie ca merge la orice tip de motoare moderne benzina sau diesel. scrie ca e impotrva coroziunii etc..de acum e luat asta il pun la cit merg eu pe an cam 12 mii si la cit tin masina cam 3 ani in perspectiva nu vad de ce sa nu fie bun ce am luat...luni schimb lichidul am programarea si nu plec la drum lung am facut cam 200 km cu apa distilata deci nu vad sa am probleme..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUTARE tuturor colegilor de forum.

Aveti amabilitatea de a-mi spune si mie cand sau la cati km se schimba distributia la passat. Eu am masina fabricata in iunie 2008 (de atunci este si aici) si unii spun ca peste suta de mii de km (parca 140k km sau 150) se schimba. Am schimbat la un Renault la 60.000 si la 110.000 (trecusera ani) sau din 4in4 ani. La asta cu este oameni buni ? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata!

Vreau sa-i schimba lichidul de frana la masina mea. Ma gandeam la ATE sau cel de aici, http://www.coastadeest.ro/detalii-4618_Lichid_de_frana_lichid_de_frana_ate_blue_racing_dot_4.html

Trebuie facut un upgrade si la conducte?

Voi ce ziceti? Astept sfaturi si pareri.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Cand am schimbat lichidul de frana acum cateva luni am remarcat ca in rezervorul specific erau chestii ca niste "alge" :sly: . Bine ca l-am schimbat.

Si eu ma gandeam ca e timpul sa schimb conductele, pe fata cel putin, am si cumparat preventiv dar s-a dovedit ca nu era necesar asa ca am ramas cu ele pe acasa.

Am mers pe ATE.

Sfatul meu este sa verifici mai intai altfel dai banii degeaba cum am facut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mars01 Nu ai mai schmibat conductele? Nu era nevoie? Pe conducte cat ai dat?

P.S. lichidul tot trebuie sa-l schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichidul sigur, daca nu a fost schimbat in ultimii 2 ani. Furtunele frana nu le-am mai schimbat ca nu m-a lasat mecanicul, a zis ca nu este nevoie. Ele sunt ATE, pentru fata si au costat in jur de 100 RON (cele pe spate sunt mai scurte si mai ieftine).

Eu am mers cu ATE peste tot (discuri frana, placute frana, lichid frana) si sunt multumit, nu scartaie, nu miauna. :icon_confused:

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am inteles. Altceva vreau sa te mai intreb, conductele alea din ce material sunt?

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar n-am ! Pe furtune parca nu scrie nimic decat marca si un part-number ... cand ajung acasa o sa ma uit mai atent.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat pe furtune si intr-adevar nu scrie despre compozitie nimic. Doar ca sunt ATE, DOT-ul si o gramada de alte coduri. Pe eticheta in germana si intr-o limba slavica denumirea articolului. Materialul pare a fi un cauciuc special cu insertie.

Ce mi se pare interesant de aflat este daca DOT-ul la aceste furtune de frana este ca si la anvelope in ceea ce priveste valabilitatea ... Habar nu aveam ca si astea au DOT ... ceea ce poate insemna ca ar trebui schimbate periodic si nu doar cand crapa si ramanem fara frana.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine de stiu si pentru cei lalti colegi.

Ieri am facut si eu o curatire cu aburi la instalatia de climatizare cu "AirCon Refresh", de la www.dometic--waeco.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea e facuta in Decembrie 2006.

Nu inteleg! Deci trebuia schimbata la 150000? acum am 190000!!! va rog un raspuns. l-am intrebat pe privat pe userul Florin dar nu a avut bunavointa sa imi raspunda.

Stiam ca 120000 si apoi 240000! Acum vin unii si spun ca la 60000. deci 180000. Am 190000. Stau cu frica ca mi se rupe cureaua :bom:

Modificat de eRaseR28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!