Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

"VW cars fitted with PD diesel engines on fixed servicing (VW 505 01) must use the EDGE Turbo Diesel 5W-40 except models fitted with Diesel Particulate Filters which must use an oil meeting VW 507 00 – EDGE 5W-30 "

''PD (Pumpe Duese) diesel engines without Diesel Particulate Filters (DPF) on fixed servicing will use the EDGE 5W-40 (505.01 specification) "

Nu bag mana in foc pentru nimic, stiu doar ca VW recomanda Castrol 5w30 norma 504.00/507.00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eee si acum doar nu o sa buseasca motoru daca iam bagat 5W-40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) esti foarte tare..

O sa constati tu asta in timp daca se "buseste" sau mai degraba DPF-ul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu bag mana in foc pentru nimic, stiu doar ca VW recomanda Castrol 5w30 norma 504.00/507.00.

VW nu recomanda Castrol, ci orice ulei conform normei 507 00, daca are dpf sau LongLife

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat masina in vara din Germania Frankfurt iar pe busonul de la ulei la mine scrie castrol , si era bagat castrol longlife, am facut revizia si am bagat castrol 5w30 longlife sau edge cum se numeste acum ,altceva vroiam sa va schimb acum 2 luni am schimbat din nou uleiul filtru de motorina filtru de aer filtru de ulei deoarece facusem 10 000 de km , masina are in prezent 300 000 km si merge impecabil ca si noua , ce vroiam sa va intreb este bine sa schimb ulei la 10 000 la 10 000 sau la cat se schimba deobicei ? si ce mai schimbati cand schimbati uleiul ? e bine ca am schimbat si restul filtrelor sau ele se schimba la 2 schimburi de ulei in afara de cel de ulei? va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eticheta aia cu castrol nu e pusa VW, ci de dealerul la care a fost masina.

Filtrul de combustibil cred ca e cam des sa-l schimbi la 10.000 km. lasa-l pentru 20.000 sau 30.000. Schimbul de ulei se face aici la 15.000, dar poti sa-l faci linistit la 10.000. Toate celelalte filtre (ulei, aer, praf si polen) schimba-le odata cu uleiul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtru de praf? acela care este? nu l-am schimbat niciodata deoarece nu stiu ca are asa ceva si nici nu stiu unde este :-???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ala nu e cel de polen ? :))

si ca tot venii vorba de filtre ... nu am desfacut niciodata acolo insa ma roade curiozitatea ,exista vreun filtru in acel compartiment?

post-102895-0-04269100-1328480442_thumb.

Modificat de Gode
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin: Ba da, dar daca-l privesti invers e de praf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca acea cutie are rolul de a 'prinde" impuritatile celel mai mari, in cazul in care intra pe gura filtrului de aer... :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de service si reparatii nu stiu daca sa deschid un topic nou (daca e cazul, rog moderatorii sa o faca), dar daca isi face cineva service-ul si reparatiile la Kia, de un an aproape este in vigoare o facilitate pentru clientii fideli. Se numeste "Kia Assistance Fidelity". Sper sa nu fie considerata reclama, e vorba de un avantaj teribil pentru noi cei cu motoare "cu personalitate".

Facilitatea de care vorbesc se refera la faptul ca daca ai reviziile facute la ei, in suma de...., ai asistenta rutiera gratuita, in tara si in Europa, bineinteles in anumite conditii (masina sa nu aiba mai mult de 7 ani...ma rog, cei interesati pot merge sa intrebe). Eu sunt beneficiarul acestui program, si sincer nu-mi pasa unde se strica sau ce se strica. E vorba de cazare gratuita (daca esti la mai mult de 50 km de resedinta), tractare, asistenta intr-un cuvint - totul gratuit.

Programul e fost creat pentru posesorii de Kia, dar s-a extins si la cei care fac revizii, reparatii la service-ul lor.

Repet - nu e reclama, dar e pacat sa nu se stie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu o chestie misto. Am gasit un ulei castrol 5w-40 magnatec pe care scria DPF iar pe spate unde scrie normele nu scria 507 00 , cam bizzar cu uleiurile astea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu 5w30 are norma 507

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oferta primita pentru schimbarea distributiei la masina din semnatura, la una din reprezentantele din Timisoara este unul demn de aruncat de pe bloc.....3262.5lei cu tva si manopera inclusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reprezentanta VW Galati (Scorpion , la iesirea spre Tecuci) cost schimbare distributie Passat 2,0 2010 CBDC 1500 lei.

Modificat de grig_sorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu imi explic de ce sunt diferente asa de mari intre reprezentante......si mai ai si acelasi tip de motor ca al meu.

ai obtinut in scris aceasta oferta ? daca da, mi-o poti trimite pe mail ca sa merg la ei sa incerc sa obtin o reducere substantiala ?

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 104 mii km si eu credeam ca trebuie schimbata la 120 mii si am zis sa merg mai devreme. Am ajuns acolo mi-a cerut certificatul au bagat datele in calculator, au calculat si mi-au zis "Pret final 1500lei". Dupa ce au vazut cati km am in bord mi-au zis ca nu are rost sa o schimb si sa ma duc la ei pe la 150 mii ca sa verifice. Dupa am citit forum si am vazut planul service o sa o schimb undeva pe la 170 mii. Le-am multumit ca mi-au explicat si ca au fost amabili cu mine si am plecat. Nu am nimic in scris de la ei dar poti da un telefon sa ii intrebi si cred ca iesi mai bine sa dai o fuga pana la Galati daca nu gasesti pe la tine. Daca doresti numar telefon spui si se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-mi adresa lor sa le trimit un mail sa vad ce oferta imi fac....nu se renteaza sa vin pana la Galati, eu fiind de langa Timisoara, numai motorina dus/intors poate sa ajunga aproape la acelasi pret.

Dar te rog, da-mi adresa lor de internet...multumesc anticipat.

LE.....asta e adresa lor ? showroom.gifSC ADA MOTORS COMPANY SRL

Showroom - Adresa: Str.Brailei Nr.269, Galati, jud. Galati

Mail:

Web: www.adamotorscompany.ro Telefon: 0236 44 00 00

Fax: 0236 444 499

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adresa: Str.Brailei Nr.269, iesirea din Galati spre Tecuci Oras: Galati Judet: Galati Telefon: 0236 440 001

incearca ambele numere atat al tau cu 00 la sfarsit cat si cu 01 la sfarsit. Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci.....am cerut oferta de pret pentru schimbarea distributie la reprezentanta VW din Galati ( mentionata mai sus ).....si am primit oferta de 2217lei.

foarte mare diferenta de pret intre reprezentante......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu te duci tu frumusel sa iti cumperi piesele si le montezi apoi intrun service , te va costa mai putin cu vreo 400 lei . un set de distributie este in jur la 1200 lei + manopera vreo 300-400 lei , deci te va costa in jur de 1600 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vrut sa stiu informativ pretul la reprezentanta, pentru ca preturile la piese +/- le stiam......in plus e vorba si de garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!