Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare care ma pus pe ganduri. Am citit pe forum ca rola intinzatoare se schimba la 240000km in cazul in care la 120km ai schimbat doar cureaua de distributie. Am pus aceasta intrebare pentru ca la masina mea a fost schimbata doar cureaua de distributie in Germania la 120km (asa scrie in carte). Masina are acum 146km si vreau sa schimb distributia si vreau sa stiu daca trebuie sa schimb tot kitul sau decat cureaua si cat costa tot kitul. Multumesc

pai daca tot vrei sa o schimbi degeaba (mult mai repede decat trebuie) adica vrei sa arunci niste bani pe geam (unul dintre hobby-urile romanului e sa schimbe distributii) schimba tot, ce mai intrebi?

sorry de off dar nu m-am putut abtine...

Modificat de Kong
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi atunci zi-mi tu ce trebuie sa schimb si cand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca scrie in carte ca se schimba la 120k inseamna ca nu mai schimbi nimic pana la 240k... sau 4 sau 6 ani (difera in functie de model) doaru uleiul si filtrele... ce ai cu cureaua respectiva? Sa nu mai zic a n'spea oara pe acest topic - la modelele dupa 2008 se schimba distributia la 150k sau 6 ani... deci.. sio nu are absolut nici o legatura cu starea drumurilor sau praful din aer... Distributia are legatura doar cu cata talpa ii dai... si la noi si sa vrei nu ai unde... asa ca tineti banii in portofel nu te mai lua dupa mecanicii lautari de la noi care repara dupa ureche si fara o baza teoretica (90% din ei).

Nu te supara dar sunt patit... am auzit mai des de motoare stricate din cauza montarii defectuase a curelelor decat de masini cu distributia rupta (si alea dupa ce a fost schimbata pe la noi)

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest hobby al romanilor de a schimba distributii se datoreaza importului masiv de sh din DE!

Cand cumperi o masina sh, la care revizile nu pot fi verificate 100%. nu poti sa ai baza in declaratiile fostului proprietar, sunt multi care iti zic orice, doar sa iti vanda masina!

Daca as fi in locul lui alin, daca as fi sigur pe cei 146k si pe faptul ca distributia (cureaua) a fost schimbata la 120k (verificata la repr. nu doar printr-o stampila in cartea de service) nu as mai schimba nimic!

Eu cred ca cureaua este cea mai periculoasa din tot kitul de distributie!

Rolele si pompa de apa, daca or sa cedeze pe parcurs, or sa dea semne, cureaua nu! Daca am zis ceva gresit, accept orice rectificare!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc D@any si Kong pentru informatii si pareri. mi-au prins bine. pentru siguranta mea si a masinii o sa ma duc sa verific daca intradevar a fost schimbata cureaua la 120km ca sa fiu sigur. masina mea este din 2006 si daca a avut cureaua schimbata la 120km urmatoarea curea va fi la 180km, dar nu o s-o las chiar pana la 180km, 170km maxim

Modificat de alin alinush
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) masina mea este din 2006 si daca a avut cureaua schimbata la 120km urmatoarea curea va fi la 180km, dar nu o s-o las chiar pana la 180km, 170km maxim

Colegu', se pare ca tot n-ai inteles idea lui Kong, cureaua se schimba odata la 120.000km sau 4 ani!

Deci ciclurile arata asa:

1st time - 120.000km sau 4 ani

2nd time - 240.000km sau 8 ani (8 ani de la fabricatie, 4 ani de la ultimu' schimb)

3rd time - 360.000km sau 12 ani (12 ani de la fabricatie, 8 ani de la primu' schimb, 4 ani de la al doilea schimb)

.....

Deci daca dupa verificare o sa ti se confirme faptu' ca cureaua a fost schimbata la 120.000km atunci stai relax pana la 240.000km :icon_thumright:

Si eu am avut recomandari cand am facut revizia de 90.000km in noiembrie-decembrie sa schimb distributia "ca asa e mai ok, ca aici nu`i Germania, etc..."

Exact ce a zis colegu' Kong i-am explicat si eu consilierului de la service si ghiciti ce raspuns am primit: "Domnle va spun eu, din experienta, e mai ok mai devreme... A si la urmatoru' schimb sa-l faceti la 160.000km deoarece nu-i indicat sa tineti noua curea inca 90.000km" :blink:

Concluzia o tragi tu :icon_thumright:

:Driver: safe

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am inteles, dar din ce citisem in paginile trecute am inteles ca cureaua se schimba la 60km. se pare ca am inteles gresit dar acum m-am lamurit. dar mai am o nelamurire :( daca a fost schimbata doar cureaua rolele si pompa de apa o sa tina pana la 240km? scuzati-ma daca pun intrabari deranjante dar vreau sa fiu sigur ca nu o sa patesc ceva la masina ca am citit ca e nasol daca se rupe cureaua in mers si decat sa patesc ceva mai bine intreb. multumesc

Modificat de alin alinush
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
hector_4myself

Salutare si bine v-am gasit .

De aprox o luna am achizitionat Passat B6 2.0 Tdi cod motor BKP (din cate am citit in ultimele zile pe internet cel mai pacatos) si peste 3000km trebuie sa ii fac revizia de 120.000km . As vrea sa va intreb daca in afara de cele pe care le voi mentiona mai trebuie si altceva de schimbat la aceasta revizie : filtru : aer, filtru motorina, filtru polen , filtru ulei , ulei 5w30 (?) aprox 4 litri si curea distributie . Pe langa asta... E mai bine sa cumpar eu filtrele si ce mai trebuie sau sa le platesc la serviceul care le schimba (as vrea sa exclud serviceurile porsche datorita costurilor mari si pentru ca masina nu a fost la ele decat pana la 30.000km ) . La ce pret total ar reviziei sa ma astept ? Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hector_4myself

Sal.,

Uite aici ceva preturi pe original :

Filtre:

POLEN

AER

ULEI

BUSON BAIE DE ULEI

Deocamdata cam atat poti lua de la ei deoarece vad ca site-ul este in reconstructie grafica si nu au adaugat toate produsele.

Tot la ei gasesti daca astepti cateva zile sa termine refacerea site-ului FILTRU DE CARBURANT si kitul de distributie complet CUREA / ROLE + POMPA DE APA.

Daca la masina nu ai schimbat niciodata ANTIGEL-UL si LICHIDUL DE FRANA eu te sfatuiesc sa o faci.

Pentru comanda produselor vorbeste cu colegul

djhojd
.

O seara buna.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si kitul de distributie complet CUREA / ROLE + POMPA DE APA nu ca a jegosii de la porsche rom. care schimba doar cureaua, si mai vor si o caruta de bani.

Salut,

Pe mine 120.000 km m-a prins in Germania (Berlin) si m-am gandit ca daca sunt in tara VW sa fac si revizia la reprezentanta VW :)....si surpriza!!!!

La distributie dupa o varificare atenta si amanuntita a celorlante componente AU SCHIMBAT NUMAI CUREAUA (am stat in service langa ei).

Cand i-am intrebat (varul meu care locuieste acolo, eu nu stiu germana) de ce nu schimba si role si pompa, mi-au raspuns ca rolele se schimba la 240k si pompa la 360k iar ca in cazul in care ar fi gasit acum ceva in neregula cu celelalte componente le-ar fi schimbat.

In concluzie: daca in carte scrie ca la 120k se schimba doar cureaua (la distributie) ei schimba doar cureaua.

Bafta

P.S. Nu ma intrebati cat a costat distractia pentru ca nu stiu (a facut varul meu cinste)

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma mira rau ceea ce zici..pompa de apa 360 km..inseamna ca e pe viata.NU am mai auzit in viata mea sa schimbi decat cureaua la 120 fara role fara p apa..si in germania la service..TOT CE E POSIBIL..AI SCAPAT IEFTIN :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..pompa de apa 360 km..inseamna ca e pe viata.

La noi faci 360k intr-o viata :)....la ei in 4-5 ani....dupa care o vand samsarilor care la randul lor ne-o vand noua de noua cu 120.000 km (pe mine m-a ferit Dumnezeu dar sunt o gramada de cazuri)

Modificat de simplu_dj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu, dar pt ce trebuie sa schimbe busonu' de la baia de ulei ? :huh:

Ala nu-i trecut in carte + ca nu trebuie schimbat la fiecare revizie ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ajung in 7000km la 120.000 si am sa insist sa mi se schimbe doar cureaua! Pe toti pe care i-am intrebat, dintre cei care au facut rev de 120k in Germania, au confirmat ca s-a schimbat DOAR cureaua! Chiar m-am saturat de fraza: aici in Romania ....

Peste tot pe unde am intrebat au inceput cu fraze stas: curea, role, pompa! Exclus orice altceva! Ca sa nu mai zic ca mai mult de jumate din mecanicii intrebati recomandau schimbarea la 85k MAXIM 90k. Aici in Romania ....

Imi asum riscul de a mai plati iar manopera, in cazul in care la 150.000 km incep rolele sa faca galagie, sau pompa de apa sa aibe pierderi ...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru voi face si eu, doar cureaua :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler

Sal.,

Eu schim busonul la fiecare 2 revizii pentru ca sa strica saiba(garnitura) aia de pe el si in timp o sa ai pierderi de ulei pe acolo.

+ ca la 1 Eur si ceva nu e o mare avere.

Se stie prea bine ca motoarele astea TDI PD papa ulei si nu cred ca mai este nevoie de o pierdere de ulei in + .

Eu i-am recomandat asa ca un fat si in cazul in care nu la schimbat niciodata in 120000 KM.

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, sa-ti zic ceva, busonu' respectiv eu unu nu l-am schimbat pana acum ever.

Si cand am cerut schimbarea lui la Delcar in Decembrie anu' trecut consilierul m-a oprit si mi-a explicat ca oricum mecanici sunt obligati sa-l strange la loc cu cheia dinamometrica, deci este IMPOSIBIL sa piarda ulei pe-acolo :icon_thumright:

Si tind sa-l cred, ca mi-a cam aratat la mine pe unde as mai putea pierde ulei inafara de clapeta de EGR care am schimbato :Driver:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie astazi la 1.4 TSI

-ulei Castrol 5W-30 Powerflow Long Life III-4litri x40 ron/litru.(luat de pe forum de la colegul Dan26)+10 ron transportul

-filtru ulei mann-40 ron

-filtru aer mann-55 ron

-filtru polen carbon activ mann-37ron

Total piese 302ron

Manopera schimb ulei 25 ron

Bacsis 10 ron

Total 337 ron

Filtrul de aer si polen le-am schimbat singur in 10 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am cautat prin forum, dar nu am gasit un raspuns concret la intrebarea mea. Conduc un VW Passat 2006, 1.9 motor BKC. Pana acum am respectat reviziile la un interval de 13.000-15.000 km, am ajuns pe la 78.000km. Acum sa ajung la intrebare. Am tot citit prin topic-uri de schimbarea distributiei, ba ca se face la 5 ani, ba la 120.000km, ca masinile din 2007 au alt interval. La ce interval trebuie sa schimb eu distributia si ce anume trebuie schimbat ? Doar cureaua sau curea, rola, pompa de apa ?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mirciulik: Tu te-ai uitat pe manualul de service ?!

Ca raspunsul il ai acolo!

Totusi sa-ti raspund la intrebare concret ca aveam aceiasi motorizare si acelasi an de fabricatie

Inlocuirea curelei dintate se face la 120.000km sau 4 ani in functie de care interval intervine primul!

ar fi indicat ca inainte de a posta, sa rasfoiti topic-ul, pt ca daca are mai multe pagini (cum este acesta), in 98% din cazuri raspunsul la intrebarea ta se afla printrele posturile altor colegi din cadrul topicului respectiv :icon_thumright:

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Riddler, am folosit search si nu a iesit nimic la iveala.

M-as fi uitat in cartea de service, daca as fi stiut germana. Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista pe undeva pe forum manualele in ro.... bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am facut programare la Autoworld Cluj pentru revizia de 10.000 km (stiu, trebuia s-o fac la 15.000 km)...imi cer pentru manopera 150 de lei, la materiale ieseam mai scump si imi propuneau ulei Mobil, eu sunt pro-Castrol :blah_:(asa ca le iau din alta parte) - stiu ca erau alte service-uri mai bune si mai ieftine, dar reprezentantele au un mare avantaj:baza de date (Km&carte service - foarte importante la o eventuala revanzare, dupa cum se pare :blink: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum si de ce: adica cum de ai doar 10k si de ce nu astepti inca 5k pt ca la masinile astea in tarile civilizte revizia se face la 30k?

Si eu sunt pro reprezentante pt revizii din n motive...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

a venit si la mine vremea reviziei, pt prima data si cautam un service mai ok din punct de vedere calitativ cat si financiar , cred ca am toate filtrele de la vechiul proprietar (cate trebuie sa fie?)

si nu stiu unde sa ma duc cu ea, de preferat i zona de S a Buc cunoasteti ceva?

merci de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!