Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Nu iti imagina ca cureaua se rupe la 120.000 fix! Recomandat ar fi fost sa o fi facut deja, pe la un 118.000 - 119.000!

Nu cred ca iti poate garanta cineva ca ea va mai functiona 100km, asa cum nu iti poate garanta ca ti se va rupe in 100 km ....

La intrebarea ta nu ti se poate raspunde cu o siguranta de 100% (daca as fi eu in locul tau ... as pleca, nu as forta masina cu accelerari bruste - pct meu de vedere, sa nu vii sa imi ceri socoteala :blah_: )

Eu am 4 ani si 3 luni cu ea, 110.000 km, urmeaza sa o schimb in urmatori 5000 km ( 2-3 luni ) deci ...

(cureaua de distributie se schimba odata la 4 ani sau la 120.000 km, depinde care eveniment apare primul)

L.E. - discutia este valabila doar daca esti convins 100% ca km sunt absolut reali!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina e fabr in 09 si eu am luat-o la 118k am fost si am verificat au zis k sunt reali si daca te gandesti intr-un an si ceva cat de multi km sa faci,mersi frumos pt sfat as fi achimbat-o si akum darparca nu-mi vine sa scad din capitalul pt munte :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masinile fabricate dupa 2007 distributia se schimba la 150 000 km iar pana in 2007 la 120 000 km ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu... sa nnu ne grabim cu curelele ca nu crapa asa usor... din 2009 la a mea scrie clar 150k km dar nu stiu la 1.9. mai cauta cartea sau pe net ca sigur gasesti raspunsul corect. Astia de prin service-uri sunt cam lautari adica nu repara stiintific dupa indicatiile producatorului, ci dupa ureche cum au auzit la ei in sat ca a facut unu sau altu... din pacate... Nici in reprezentante nu prea poti avea incredere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind posesor de 1.9 pot sa spun ca la a mea, fabricata in 2008, distributia se schimba la 150k. Asta din cartea de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca este fabricata in anu 2007 si este model 2008, cand se schimba?

In carte zice de 150 000 km...dar acum fiind din 2007, nu stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la 150 000 trebuie sa o schimbi si tu, la toate motoarele diesel PD dupa 2007 inclusiv 2007 trebuie schmbata la 150 000 km, la CR trebuie la 180 000 km. Eu la motorul meu 1.9 TDI din 2004 scria in cartea service sa o schimb la 120 000 km, am schimbat-o la putin peste 120 000 km si toate componentele aratau si mergeau ca cele noi, mergea sigur peste 150 000 km, bine adevarul e ca nici nu fortezi masina la maxim si merg si mult in afara orasului ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat un B6/2007 din Germania la 165000km,in cartea de service este notat la 150000 ca ar fi fost schimbata cureaua de distributie.Se poate sa fi schimbat la reprezentanta cureaua cu role si pompa de apa, fara sa bifeze in carte?

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU! Ei au schimbat doar ce este in plan, pe cartea mea de service, la primul schimb de distributie(120.000) apare doar cureaua, nimic de pompa/role. Alea se schimba la al doilea schimb de curea insa daca tot se umbla acolo, este indicat sa se schimbe si cele doua repere! Cel putin cei din RO asa recomanda!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat costa o distributie si cat costa un motor???eu in locul tau(ia o ca un consiliu de la un amic) nu as gandi prea mult.e pentru siguranta ta.DORMI MAI BINE...distributia mea era ca noua cand am schimbat o.(143000km).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

gates sau conti?

multumesc

Modificat de cayenne9999
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul iti recomand Contitech, pompa Hepu si role Ina - pentru distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am citit pe aici la concluzia asta am ajuns si eu

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau se poate opta pt piese OEM, ca nu-i scumpa o distributie facuta la reprezentanta.

Eu am o oferta pt o distributie completa (cu manopera cu tot) la al meu motor = 2400 RON cu TVA :icon_thumright:

2 ani garantie :rolleyes: (Chiar ca poti dormi linistit noaptea :lol: )

P.S.: Oferta este de la dealerul Delcar Skoda Brasov - Service Autorizat VW ;)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am o oferta de la Midocar pt.kit distributie +transmisie la 2300 lei

totusi mi se pare cam mult si nu am banii astia

in schimb am oferta la kit gates la 980 lei + manopera 200 lei (la un service in garaj)

si nu stiu ce sa fac.maine o sa am oferta pentru conti

poate spune cineva cu certitudine cu ce kit ies masinile din fabrica?

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributie completa la (masina din semnatura)120.000 km cu rola si curea la agregate = 17 mil la Targoviste EURO TEHNO GRUP

SCAN811.PDF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai,

O oferta similara primisem si eu de la PBV (2700 ron). Am iesit pana la urma la 1200, cu piesele si manopera la un service ce are deschis si aici topic. Ai grija la pompa de apa ce ti-o ofera reprezentanta, sa nu fie reconditionata (se practica, tu dai piesa ta si primesti alta "noua" cu reducere).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa vad maine cat imi cere pt kit conti pe care,de altfel,vreau sa.l pun

revin cu informatii

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) Ai grija la pompa de apa ce ti-o ofera reprezentanta, sa nu fie reconditionata (se practica, tu dai piesa ta si primesti alta "noua" cu reducere).

N-a ca asta n-am stiut.

Good to know.

La mine pana la distributie mai e, dar e bine de stiut :Driver:

Si ca tot veni vorba de preturi, am luat oferta iar la adunat si am iesit la 2134 RON cu tot cu TVA si manopera.

Eu zic ca-i ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

pana la urma am cumparat piesele pe bucati pentru 2.0 TDI 170 CP motor BMR

filtru ulei MANN - 23,90

filtru aer MANN - 46,94

filtru combustibil MANN - 72,90

filtru Polen MANN - 29,47

ulei castrol 5W30 4L - 201,97

curea CONTI - 188,60

3 role INA - 571,40

pompa apa HEPU - 158,68

la filtre,ulei si pompa apa am avut reducere de 10% ramanand 480 lei

ce ziceti?

Modificat de cayenne9999
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit un service cu manopera pentru filtre si ulei la 80 lei si pentru kit distributie la 280 lei cu reducere de 15% pentru ambele

Modificat de cayenne9999
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi la PBV, manopera schimb ulei - 85 ron (am venit cu uleiul si filtrul de acasa). Ce-i drept ca in banii astia mi-au facut o scanare (le-am zis ca nu-mi trebuie, pentru ca o scanasem cu o seara inainte, dar mi s-a spus ca este obligatorie, ca aparatul lor a costat 25.000 euro si ca este updatat la 2 saptamani), mi-au uns balamalele de la usi cu spray si vroiau sa-mi schimbe suportii de numere (impecabili de altfel, dar pe care scria PBN, nu PBV - i-am luat acasa, poate trebuie vreunui amic). Aaa, uitasem, mi-au spalat cu jet de apa motorul (eu nu-l spalasem niciodata, nefiind adeptul acestei operatii) si mi-au verificat antigelul (minus 27 grade celsius). Am scapat de schimbarea busonului de la baia de ulei (asa mi se recomandase) - ar fi fost si acela 10 ron... Materialele mici (hartie de sters pe maini, folie pe volan si pe scaun) evident ca au intrat in pret.

Nu era cam nimeni pe acolo. Am scapat in 45 minute.

Modificat de V i c t o r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Referitor la schimbat distributia la SCORPION dealer vw in Galati am intrebat pentru masina mea si mi-au spus ca pe original ma ajunge 1400 lei. La motor 1.9 in carte scrie ca la 150k se schimba cureaua nimic de role sau de pompa de apa, am citit aici pe forum a gasit cineva ca rolele se inlocuiesc la 300k. Dar la noi in service ca sa iti ia banii si sa iti de garantie trebuie sa schimbi tot. L-am intrebat pe cel de la service daca pun piese originale cat imi da garantie - raspuns 120k. Eu cred ca toata lumea stie ca nici o piesa de schimb, care spun ei ca sun originale nu sunt la fel de bune ca cele de pe masina din fabrica. Asa ca stau si ma gandesc daca e bine ca la primul schimb de curea sa schimbam toate rolele si pompa de apa, pe care constructorul nu spune in carte sa le schimbam. Daca facem un calcul si la 150k am schimba doar cureaua cat ne-ar costa? cea ce nu prea le convin celor de la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare care ma pus pe ganduri. Am citit pe forum ca rola intinzatoare se schimba la 240000km in cazul in care la 120km ai schimbat doar cureaua de distributie. Am pus aceasta intrebare pentru ca la masina mea a fost schimbata doar cureaua de distributie in Germania la 120km (asa scrie in carte). Masina are acum 146km si vreau sa schimb distributia si vreau sa stiu daca trebuie sa schimb tot kitul sau decat cureaua si cat costa tot kitul. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am facut revizia la a mea si am dat 417 lei pe ulei si filtre. Manopera a fost gratuita. Masina are 120.000 km la bord. Cred ca e bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!