Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

M-am decis sa revin la uleiul cu care a venit masina cand am cumparat-o din Germania si anume Texaco. Acel ulei stiu doar ca era 5w30. Eu am ales Texaco Havoline Ultra S 5W-40 160 RON 5L+ trasnport

Am fost la PBN sa cumpar filtre(ulei, motorina si aer) Am plecat de acolo doar cu cel de ulei 43 RON. Cel de motorina 115 RON parca si cel de aer si mai scump(asa retin) Pretul la cel de ulei e cu maxim 10 RON mai scump decat unul luat din targ la vitan, dar eu zic ca merita. M-am uitat la el si arata mult mai bine decat cel MANN. Am luat unul MANN de aer si cel de motorina v-a ramane cel vechi de la schimbul trecut.

Dupa cate stiu un filtru de motorina se schimba la 60.000 km? Nu de alta dar la viitorul schimb i-au unul original si il tin 40.000 km. Ce o sa schimb la fiecare revizie o sa fie cel de ulei, aer si polen(63 RON la PBN cu carbon)

Maine imi vine uleiul si sa vad cand am timp sa fac schimbul. O sa revin cu costul total al reviziei, precum si cu comportamentul motorului cu acest ulei.

Poze cu filtrul

dscf5095w.th.jpgdscf5097f.th.jpgdscf5098f.th.jpgdscf5099.th.jpg

Dupa cum vedeti in poze, forma acelei hartii. Daca intrati la anunturi/oferte si servici o sa vedeti pe cineva care vinde piese OEM si are acolo in poza un filtru de aer. Pe langa faptul ca hartia are o alta forma, seamana foarte bine cu cele MANN luate din targ, plus ca nu are aceea imbracaminte de plastic si mai scrie ca e facut in Germania, al meu fiind de productie franceza. Acum nu stiu ce sa zic, dar in mod normal un filtru nu se face la fel indiferent de tara unde se fabrica? O fi in acel anunt mai ieftin, dar ma scuzati, chiar arata de "ieftin".

Astept o pare cu filtrul.

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca, de regula, uleiul si filtrul de ulei le poti schimba la un anumit numar de Km parcursi (functie de calitatea uleiului), pentru filtrele de aer si motorina nu mai este valabila aceasta regula. Filtrele de aer si motorina se schimba " ori de cite ori este nevoie". Daca imediat dupa ce ai schimbat filtrul de motorina, ai alimentat cu motorina proasta, cu siguranta nu vei mai putea merge 40.000 Km cu un filtrul respectiv de motorina.

Referitor la filtrul de ulei, desi filtrul are anumite caracteristici pe care trebuie sa le indeplineasca (dimensiuni, forma, propietati de filtrare, etc...), functie de producator si normativele tarii in care sint facute, acestea pot diferi intre ele. Cele mai mari diferente, in cazul fitrelor, apar la marimea impuritatilor pe care le pot retine (calitatea hirtiei filtrante folosita) si la marimea suprafetei filtrante (aspect care influenteaza perioada cit filtrul lucreaza in parametri). In principal, din aceste diferente apar si diferentele de cost.

Bafta...

Modificat de Cryy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite exemplul de care vorbeam

fulei.th.jpg

Nu neg ce ai zis in legatura cu calitatea hartiei, dar faptul ca desi amandoua par OEM(a mea e 100%) , cel din poza nu are acea rama de plastic la ambele capete + forma hartiei filtrului. Totusi cred ca VW nu ii lasa pe fiecare sa faca filtre cum ii taie capul, ma refer la cele ce sunt distribuite in reteaua VW. Acea rama de la ambele capete are un rol bine definit, prin urmare nu poate firma X care le aduce filtre sa renunte la ea, fiindca asa vor sau sa reduca costurile.

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Foloseste cineva filtre Bosch ? Am citit in topic ca se pun filtre Mann . Eu am gasit o oferta la filtre, cu 120 RON toate filtrele marca Bosch pentru passat . Sunt bune ca si calitate comparativ cu Mann ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit eu pe G4, atat filtre Bosch cat si curea de distributie/accesorii Bosch (distributia schimbata de 2 ori).

Filtrele arata exact ca si cele Mann/Mahle, ca si calitate a finisajelor si a materialelor.

La prima distributie pe curea scria Made in Germany (schimb facut prin 2005), iar pe a 2-a (anul asta) scrie Made in UK. Pot spune ca (virgula) cureaua Bosch uzata si data jos (cea Made in Germany) arata cel putin la fel de bine, daca nu mai bine (vorbind strict dpdv vizual), decat cureaua noua facuta in UK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am facut revizia .Costuri piese 357 Ron 5 litri Castrol 5W40 si toate filtrele Mann , 80 ron manopera si 100 ron schimbat lichid frana cu tot cu lichid.Total 537 Ron

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TheOne06 - ai uitat sa ne spui unde ai facut aceasta revizie...

Am vazut la PBN o oferta de schimb ulei pentru motoare diesel - 300 ron (ulei, filtru, manopera). E valabila pana la 31.12.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbul a fost facut la AutoLeader (nu este service autorizat VW) iar piesele au fost cumparate separat de mine.

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut astazi revizia de 318.000 KM .

- cost piese : 510 RON (le-am cumparat de la firma Capoda)

- manopera : 250 RON

Am schimbat asa :

4L Ulei Castrol Edge 5W30 ( 507.00 pt. filtru particule ) 136 RON

Filtru combustibil MAN 70 RON

Filtru Ulei MAN 22 RON

Filtru Aer MAN 45 RON

Filtru Polen cu carbune MAN 35 RON

Lichid de frana 1.5L Ferodo 6buc x5 = 30 RON

Burduf planetar dreapta fata exterior 54 RON

Protectie amortizor spate dreapta + stanga 2x25= 70 RON

bucse brat inferior fata, parte fata stanga + dreapta 2x24= 48 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut astazi revizia de 318.000 KM .

(...)

Colegu', scuze intrebarea dar:

Tu ce-ai facut de ai km astia in 4 ani jumatate ? :) : :))

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ... a rulat o periaoda in patria ei , apoi am adus-o in Romania eu . :))

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Executat revizia de 75000 km azi la Cybernet Autocenter Bacau. Schimb ulei, filtru ulei, filtru motorina, aer, polen + lampa semnalizare oglinda stanga si verificare si completare lichid racire =734 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Cat a costat "lampa semnalizare oglinda stanga"....zilele trecute a trecut un "@#$%^&@#*&" pe langa mine in viteza si mi-a spart semnalizarea din oglinda (el a ramas fara oglinda ...dar nu a oprit si nici nu am reusit sa-i iau nr. de imatriculare).

Imi cer scuze daca sunt :( dar nu am pe cine sa intreb pretul corect.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca gasesti lampa de la semnalizare oglinda, de cumparat separat. De obicei se vinde cu tot cu ansamblul oglinda , care e destul de scumpa de la 500 RON in sus .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste si semnalul simplu - este in jur de 80 ron (a schimbat un amic la o Jetta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thx. pronet,

Crezi ca il poti intreba pe amicul tau de unde l-a luat?? (si ca sa nu incarcam topicul aiurea da-mi te rog PM)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

80 RON a costat lampa. Se vinde separat! Scuze de intarziere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe, dar un cod de piese (de pe factura) nu lasi si nou ? :))

Nu de alta, dar e bine de stiut in caz ca mai sunt colegi (ca mine) care au diverse "probleme" cu oglinzile :mellow:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am sa caut codul pe factura si am sa-l postez! Nu am acum factura la mine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ultima revizie la passat 1.9 CR 2009 a fost la 112mii acum are 120 cand ar fi urmatoarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviu mezdrea

Sal.,

Pai asta cu urmatoarea revizie depinde de mai multi factori .

1- depinde ce ulei i sa pus (daca este cu longlife vei merge 30000 KM iar daca nu 15000 KM).

2-daca nu stii ce ulei are este bine sa-l schimbi dupa un an de la date ultimului chimb sau daca intervine limita de km specificata mai sus de preferat 15000 KM .

O zii buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma pregatesc in 2 sapt sa fac revizia de 60,000km la Passatul din semnatura, drept urmare am cerut oferte de pret in stanga-dreapta. Am primit si de reprezentanta VW, cu care ma stiu, oferta lor. Va rog sa ma dumiriti daca e pricingul oferit (sunt preturi cu TVA inclus) lor e cat de cat acceptabil:

- placute frana fata + spate: 775ron

- manopera schmib placute: 265ron

- ulei cutie DSG (7 litri): 620ron

- filtru cutie DSG: 75ron

- manopera schmib ulei + filtru cutie DSG: 100ron

- ulei SLX Pro 5W-30 507 (4 litri): 300ron

- filtru ulei: 45ron

- mnopera inlocuire ulei si filtru: 20ron

- filtru carburant: 160ron

- manopera inlocuire filtru carburant: 20ron

- filtru aer si polen: 170ron

- manopera inlocuire filtre aer si polen: 20ron

- au mai pus acolo si interventii sv (habar nu am ce inseamna), probabil scanari cu VAG si teste dupa schmiburi: 150ron

- alte maruntisuri si manopera (demontat roti, etc.): 100ron

======

total de 2,850ron cu tot cu TVA

Primesc de la ei un discount de 350 ron, ajungand in final la 2,500ron cu TVA cu tot, adica 580Eur.

Toate piesele sunt originale VW, se vor testa dupa montare pe standuri (Placute si DSG). Le-am solicitat sa stau langa masina si ei sunt de acord. Vroiam sa merg la Szeged sau Budapesta dar nu stiu daca ies mai ieftin cu tot trambalaul pana acolo.

Astept feed-backul vostru.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti cumperi consumabilele de la alte magazine poti face economii importante - la placute cam 150 ron, la uleiuri cca. 50 ron, la filtrul de motorina 70 ron, la filtrele de aer si polen cam 40 ron. Vreo 3 milioane tot economisesti. Intreaba-i inainte daca accepta piesele tale (presupun ca masina este inca in garantie).

Daca ai merge la un alt service ai mai scuti inca vreo 2 milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti cumperi consumabilele de la alte magazine poti face economii importante (...)

@ECL: Uite un exemplu la ce se referea V i c t o r

1. Filtru Aer MANN - 46 RON

2. Filtru Polen MANN (carbon) - 47 RON

3. Filtru Ulei MANN - 26 RON

4. Filtru Combustibil MANN - 71 RON

1. Filtru Aer BOSCH - 49 RON

2. Filtru Polen BOSCH (carbon) - 52 RON

3. Filtru Ulei BOSCH - 29 RON

4. Filtru Combustibil BOSCH - 85 RON

Sunt oaresice diferente fata de preturile date de tine :icon_thumright:

Oricum filtrele respective, fac acelasi lucru ca si cele originale ;)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt Riddler bune preturile; cum pot lua legatura cu aceasta persoana? ma apropii cu pasi repezi de revizia la 105,000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!