Jump to content

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Buna,

o intrebare mai de incepator, detin un passat B6, cel din semnatura, am facut cu el de cand l-am achizitionat undeva la 16.000km.

Intrebarea ar fi, daca in cartea de service de pana acuma reviziile erau facute la 30.000km cu schimbat ulei cu toate ar trebui sa incep sa fac reviziile si schimbul de ulei undeva pe la 15.000km?

Ulei-ul este LONG LIFE 5w30 norma 507.00.

Specific ca masina o folosesc mai mult in Austria doar ocazional drumuri de Romania.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afara reviziile se fac la 30.000 km, nu vad de ce ar trebui sa le faci la 15.000. In Romania se fac la 15.000 ca cica ar fi altele conditiile de rulare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afara reviziile se fac la 30.000 km, nu vad de ce ar trebui sa le faci la 15.000. In Romania se fac la 15.000 ca cica ar fi altele conditiile de rulare.

Am inteles,

Un prieten ma tot batea la cap ca trebuie facute neaparat indiferent de unde folosesti masina si ce iti zice in cartea de service cum au fost fcute pana acuma reviziile si schimb-ul de ulei la 15.000km.

De aceea am zis sa va intreb si pe voi care mai aveti masini de la VW si sunteti mai in tema decat mine.

Multumesc de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai resetat tu intervalul de service din butoanele de pe computerul de bord, atunci acesta (CB) iti va spune cand trebuie sa faci schimbul de ulei. Schimbul de ulei nu se face nici afara la 30.000 km, se face cand iti spune computerul. Iar acesta, in functie de felul drumurilor pe care le faci (lungi, scurte), iti indica sa faci schimbul in intervalul 15.000-30.000 km. Cand vine sorocul sa faci schimbul, nu reseta intervalul din computerul de bord, pentru ca astfel se schimba automat din interval flexibil (intre 15.000-30.000 km) in interval fix (la 15.000 km, indiferent de cum mergi), ci mergi la cineva cu VCDS sau la reprezentanta sa-ti reseteze intervalul si sa-l mentina in interval flexibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

Buna tuturor, pentru motorul 20 TDI BMP cati litri de ulei este nevoie,am un prieten care vrea sa-l schimbe,e cumparata recent si e primul schimb, el zice ca sunt 7 litri,e diferenta intre 19 TDI BKC si 20 TDI BMP la al meu intra mereu 4,2 cand il schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am pus niciodata mai mult de 4 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

Salut mc frumos de raspuns ,faza e ca am dat jos din motorul lui 7 l ulei,joja de masurat nivelul am observat ca e rupta, a dat comanda sa cumpere una noua, sincer si mie mi se pare ciudat.Cand are surplus de ulei, deci 3l nu se aprinde un senzor ceva? masina are 2 zile de cand a cumparato la 140000km (nu cred ce scrie in bord)dar asta e acum sa vedem.Si eu am zis la fel ca mai mult de 4,5maxim nu intra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema? Schimb ulei dsg.. scos tot uleiul, inlocuit cu 5 litri la reprezentanta... e suficient? Cum face cutia cand incepe sa faca figuri? parca trebuiau 7 litri... Are cineva idee cum trebuia schimbat? adica cu pompa sau cu furtunul pe la scurgere si pus repede dopul in timp ce se mai pierde o parte... La 60 k l-am scimbat in Germania... acum in Ro... am emotii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce faci operatiunea te rog sa detaliezi pe forum pentru ca si eu trebuie sa schimb in iulie si ar prinde bine ceva sfaturi. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am facut ... si aseara dupa ce am postat, m-am uitat si pe youtube si tot asa s-a facut mai putin faza cu scoaterea bateriei. mie nu mi-au scos-o. Deci e ciudata si destul de sinistru sa bagi ulei prin tehnica vaselor comunicante dar se pare ca atat le-a fatat mintea sasalailor... Masina merge f. bine, dar ma gandem ca daca apar ceva semne sa stiu la ce ma astept... adica daca nu mai intra in viteza sau alte dracovenii ca la cutiile tiptronic erau foarte multe probleme cu schimbatul uleiului... Sa vedem ce se mai intampla.

Modificat de Kong
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...si poti sa zici ceva legat de preturi...ulei, manopera ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare curios cine ti-a facut acea oferta. Eu am fost de curand la ei si am primit oferta din attach. Presupun ca era vreunul care nu voia sa vanda.

proforma distributie.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guys, question:

Cine a schimbat recent discurile de frana fata prin reprezentate ?

(...)

Re-aduc la suprafata o intrebare pusa de mine mai demult pe forum...

Ma intereseaza sa stiu, care este marimea discului clasic ?

Asta pt motorizarea 1.9 TDI.

Eu le-am "masarut" adhoc din ochi pe ale mele, si tind sa cred ca sunt 315mm...

Cheers!

P.S.: In multe magazine de piese auto ma "lovesc" de urmatoarea intrebare: "De 315 sau de 335 sa fie ?"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu nu e sa mergi la o vulcanizare, dai jos roata fata si masori discul cu o ruleta ? Rezolvi problema in 5 minute contra 10Ron maxim :) Sau in 30minute acasa, contra zero Ron, folosind manopera proprie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Efectuat azi schimbul de ulei, filtre, filtru uscator (cel din radiatorul climei), completat freon.

-ulei Aral 431 5w50 -170 lei

-filtru ulei Man -28 lei

-filtru aer Man -41 lei

-filtru habitaclu carbon Bosch -54 lei

-filtru motorina Man -87 lei

-filtru uscator -155 lei

-golire, curatare si completare freon -100 lei

-manopera la tot -150 lei

Total: 785 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un coleg care sa imi zica cat costa la vw un set stergatoare? Sau daca se poate cumpara numai cel din dreapta. Am gasit aici pe forum un anunt din 2009 cu codurile lamelelor si dimensiunile si pretul de 77 lei pt 1 buc dar sigur pretul nu e la fel.

Multumesc.

Modificat de grig_sorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi de dimineata la reprezentanta VW Germania - 28 de Euro (fata) - sunt Bosch Aerotwin - pe net le-am gasit la 22 Euro (set fata plus stergator haion).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e culmea..tot in "Nemtia" sunt si eu...la un service mi-au cerut 36 euro numai fata de la bosch. E oferta ceva acum la vw?

Modificat de grig_sorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E oferta pentru anii <2009 inclusiv.

Am cumparat saptamana trecuta un set de la VW Tess Brasov cu 121 Ron, TVA si montaj inclus, adica 27 Euro

Sunt cele originale, cu indicator de uzura integrat.

Mi s-a parut foarte bun pretul, in conditiile in care la magazin de piese in BV Bosch sunt 140Ron, iar Valeo 160Ron.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai masina ta este din 2009, cum de a beneficiat de oferta ? sau sunt incluse in oferta si cele din 2009 ?

scuze.....acum am vazut ca "inclusiv".......atunci este <2010, corect ?

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

< 2009 inclusiv vs <2010 (fara "inclusiv") cam tot acolo bate. Bine ca s-a inteles mesajul si ii multumesc frumos. Ma duc mai tarziu si vad care e treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic......aici lasa loc de interpretare, insa matematic vorbind, <2009 inseamna, pana la 2008 inclusiv, nicidecum si 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, corectie, oferta la Reprezentante VW este pentru Passat 3C modelele <2010, ca sa nu mai fie niciun dubiu.

Stergatoare originale, inclusiv montaj si TVA la 121 Ron.

Acum sper sa nu mai fie neclaritati :)

Aveti mai jos print-screen-ul de pe pagina oficiala - se vede si linkul in titlu.

off topic......aici lasa loc de interpretare, insa matematic vorbind, <2009 inseamna, pana la 2008 inclusiv, nicidecum si 2009.

Scuze de OT, dar ar merge dezbatuta o contradictie gramaticala, o chinuire a sintaxei, o maslina, o atentie :) Tine neuronii activi :)

post-9928-0-67859200-1337857725_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@grig_sorin: da, e actiune in perioada aceasta: 28 Euro pt toata gama, 35 pentru T5 (montaj inclus) - eu am vazut la Mahag.

Iar ce mi-a atras atentia: service clima 49 Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap si la noi e actiunea asta pe service clima: igienizare la 22 Euro.

In Germania ce primesti in 50Euro ? Doar igienizare sau si completare agent racire clima ?

post-9928-0-89892900-1337860195_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!