Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

DanNiculescu

Tocmai am aflat ca masina comandata si care are data estimata de livrare saptamana 27, nu este EURO6, ci EURO5. Vorbesc de 2l TDI DSG. Cica doar cele cu cutie manuala sunt EURO6.

Surpriza absolut neplacuta. Eu stiam ca masinile facute pe MY 2015 sunt toate EURO6, doar de aia le-au scumpit cu 2-300 de euro.

Voi ce stiti de asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanmazilu

Cineva trebuie sa cumpere si motoarele EU5 ramase pe stoc. Doar nu vrei sa le livreze pe Audi ? Priveste si partea buna a lucrurilor. Vei avea achitata taxa (care este destul de mica ~80E). Daca luai Euro6 taxa nu plateai acum dar ai fi platit cand ai fi vrut sa vinzi masina. Si atunci sigur nu vei plati putin.

 

PS. la fel am patit si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparand listele de preturi, cea de acum cateva luni de zile si cea actuala, reiese ca motorul diesel de 2l este acelasi, cu aceeasi putere de 150 CP. Motorul de 1.6, in ambele variante, manuala si automata a fost upgradat. Asa ca as zice ca nu a contat transmisia, ci cilindreea. Nu stiu insa de ce a fost scumpit cu vreo 250 de euro. Probabil au profitat de conjunctura sau poate are macar Bolero generatia a 2-a ?

 

Oricum ar fi, sa va bucurati de ele multe sute de mii de kilometri fara probleme, asta e cel mai important.


@DanNiculescu: daca te deranjeaza atat de mult, vezi in ce conditii poti anula contractul si sa faci altul.

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva trebuie sa cumpere si motoarele EU5 ramase pe stoc. Doar nu vrei sa le livreze pe Audi ? Priveste si partea buna a lucrurilor. Vei avea achitata taxa (care este destul de mica ~80E). Daca luai Euro6 taxa nu plateai acum dar ai fi platit cand ai fi vrut sa vinzi masina. Si atunci sigur nu vei plati putin.

PS. la fel am patit si eu.

Eronata partea cu taxa de inmatriculare. Daca ai euro 6 nu platesti nici acum si nici la instrainare. La instrainare platesti doar daca ai masina inmatriculata inainte de 2007...m-am interesat eu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanmazilu

Informatia prezentata o am de la dealer. Nu am fost in situatia de a vinde dar cred ca dealerul stie foarte bine avand in vedere ca se vand si masini second hand prin Weltauto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DanNiculescu

Probabil au profitat de conjunctura sau poate are macar Bolero generatia a 2-a ?

 

Da, are Bolero gen 2, cel de 6.5 inch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Barqqosane, daca ai euro6 si n-ai platit nimic la achizitie, peste vreo 4-5 ani cand apar deja euro7 si tu vinzi euro 6, te prinde statu din urma. Eu in 2008 nu am platit ca aveam euro4 si m-a prins statu cand am terminat leasingul 6 ani mai tarziu si mi-a trantit 800 de euro taxa de mediu, pt ca tot instrainare se considera, chiar daca am fost utilizator atata timp. Probabil proportiile vor fi mai mici dar nu ai de unde sa stii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 la taxe...

 

Achizitionat Mazda3 de noua in 2010, taxa 0 in acel moment. La revanzare s-a aplicat noua taxa de mediu :)

 

Si luand in considerare, ca taxa de mediu probabil va disparea in urmatorul an, sigur in momentul in care vei vinde masina, va fi aplicata noua taxa ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca trece din proprietatea firmei de leasing in proprietatea ta inseamna ca nu a fost inmatriculata prima data? Faptul ca a fost scutita de taxa deoarece era in categoria cea mai eco-friendly (lucru ce va fi fost reflectat in pretul de atunci!) la momentul respectiv nu ar trebui sa schimbe situatia.

 

Eu am inmatriculat masina, Euro 5, anul trecut, cu taxa de 80 Euro. Peste cativa ani, daca o vand, cine o va cumpara, de ce sa mai plateasca o data taxa? Ba mai mult, sa plateasca mai mult la momentul respectiv, deoarece este "doar"  Euro 5 fata de Euro "n" de atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul am intrebat asta la fisc...daca tanti de acolo nu avea habar, asta nu mai stiu. Dar si mie mi se pare logic cum a zis ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am aflat ca masina comandata si care are data estimata de livrare saptamana 27, nu este EURO6, ci EURO5. Vorbesc de 2l TDI DSG. Cica doar cele cu cutie manuala sunt EURO6.

Surpriza absolut neplacuta. Eu stiam ca masinile facute pe MY 2015 sunt toate EURO6, doar de aia le-au scumpit cu 2-300 de euro.

Voi ce stiti de asta?

Motorul euro 6 este total alta concepție. Merita sa astepti pt el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DanNiculescu

Adica? Fii mai precis, te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDI-ul de 150 CP Euro 6 are urmatoarele schimbari:


 


It has many new features designed to improve output and combustion efficiency and reduce emissions, including an innovative layout for its selective catalytic reduction system.


New features include a complex exhaust gas recirculation system that uses both high pressure EGR and a cooled low-pressure EGR; plus integration of the water-cooled intercooler and EGR valve with the intake manifold, which improves throttle response.


The engine also has a number of modifications to help minimize friction and optimize fuel economy: low-friction bearings for the camshaft and balancer shafts, piston rings that have less pre-tension and a 2-stage oil pump with volumetric flow regulation.


Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles ca la noua generație de Bolero pe MY2016 nu mai exista unitate CD. Posibil si la Amundsen sa fie eliminată unitatea CD. In configuratorul din RO ați văzut aceasta specificație pt. ca eu n-am remarcat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dai la detalii in configurator o sa vezi ca Bolero nu are CD, Amudsen are CD iar Columbus are DVD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca trece din proprietatea firmei de leasing in proprietatea ta inseamna ca nu a fost inmatriculata prima data? Faptul ca a fost scutita de taxa deoarece era in categoria cea mai eco-friendly (lucru ce va fi fost reflectat in pretul de atunci!) la momentul respectiv nu ar trebui sa schimbe situatia.

Eu am inmatriculat masina, Euro 5, anul trecut, cu taxa de 80 Euro. Peste cativa ani, daca o vand, cine o va cumpara, de ce sa mai plateasca o data taxa? Ba mai mult, sa plateasca mai mult la momentul respectiv, deoarece este "doar" Euro 5 fata de Euro "n" de atunci?

Daca ai platit 80 de euro, nu se mai plateste din nou. Tu cred ca ori nu intelegi ori nu vrei. Ori platesti taxa cand cumperi masina si ulterior, la orice alta instrainare nu se mai plateste, ori NU platesti taxa la cumparare (in cazul de fata motoare euro 6) iar ulterior, la prima instrainare, daca deja avem euro7, vei plati taxa.

La leasing proprietarul este, de exemplu, Porsche. Daca motorul este euro 6, nu se plateste taxa. La terminarea leasingului masina se va instraina cate tine, deci vei plati taxa. Eu nu vorbesc din auzite sau din prieteni, vorbesc din experienta proprie. Am cumparat masina in noiembrie 2008, stat o luna cu numere rosii, in decembrie 2008 s-a scos taxa la Euro4, n-am platit atunci nimic la inmatriculare. Au trecut 6 ani si cand am terminat leasingul am platit 3800 de ron, taxa de mediu. Scurt si la obiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul asta Euro 6 este maxim si nu se plateste taxa la nicio masina Euro 6, indiferent la a cata inmatriculare este. Acum, cand cumperi masina, nu platesti taxa fiind Euro 6.

Daca, atunci cand termini leasing-ul si masina se va vinde catre tine, Euro maxim o sa fie tot 6, nu o sa platesti nici atunci taxa. Daca intre timp o sa intre in vigoare Euro 7, atunci o sa platesti taxa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dai la detalii in configurator o sa vezi ca Bolero nu are CD, Amudsen are CD iar Columbus are DVD.

Posesorii pot confirma ca Bolero nu are CD? Pentru ca in manualul de utilizare apare descrisa functia de CD ca fiind in torpedou alaturi de SD card. 

http://ws.skoda-auto.com/OwnersManualService/Data/en/Octavia_5E/11-2014/Radio/Bolero/A7_Octavia_Bolero_RadioNavigation.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanmazilu

@andreutzu. Eu am pe Octavia unitate Bolero Gen1 (cel comandat pana in martie) are unitatea de CD in torpedou. Nu stiu daca cel de generatie noua mai are unitate CD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul prefer SD card dar ar fi aiurea sa nu mai ai posibilitatea de a bagat un CD din cand in cand. 

Alta intrebare: DSG pt 1.6 TDI e in 6 sau 7 trepte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vremea masinii pline de CD-uri a cam trecut, iar unitatea CD la masina e cam la fel cu floppy la computer...

Pentru DSG vezi ca gasesti info in lista de preturi.

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu vremea CD urilor, insa calitatea unui mp3 este mult sub cea a unui CD inca. Era ceva daca desteptele astea unitati noi stiau sa citeasca flacuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca unitatea de "top" vine cu suport Flac, unitate DVD, insa atrage si alte costuri...ma refer la Columbus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ce spui, totusi vorbim de ascultat muzica intr-o masina, pentru calitatea deosebita a auditiei gasim alte solutii. Sigur insa ca ar fi bine sa aiba si unitate CD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!