Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

poolshark1981

@OktyKo

Asteptare usoara. se pare ca de azi sunt si eu in asteptarea unei O3 albe. 1.4 TSI 150 CP (xenon, scaune incalzite si prea putine alte extrauri).   :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OktyKo si poolshark1981, va salut si ma bucur sa va tin companie - si eu tot cu 1.4 TSI 150 CP + Clever Pack Elegance, maxi dot color, airbaguri spate, alarma, DMS, bluetooth, senzori spate si cateva maruntisuri.

 

Regrete nu am (deocamdata), desi m-am gandit la smartlink  :lol: care nu era clar la momentul comenzii (cand au schimbat configuratorul si o cam balmajeau), la oglinzi antiorbire si la priza

 

La mine au trecut deja 3 saptamani de asteptare  :lol:

 

Remarc cu placere ca avem aceeasi motorizare   :icon_thumleft:

 

Ati reusit sa gasiti pe undeva specificatiile tehnice ale acestui motor upgradat ?

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptare usoara, cred ca e o combinatie foarte ok pret performante la 1,4 m6. Pacat de parbriz, l as fi ales in detrimentul jantelor ce se puteau cumpara ulterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanmazilu

Salutare,

 

De aproximativ 2 saptamani am masina sosita in vama Curtici si astept demararea programului Rabla. Cunoasteti pe cineva care a reusit sa faca rost de ticket Rabla 2015 si a achizitionat o masina Skoda prin acest program ? Eu am ales sa merg pe mana dealerului la achizitia ticketului si m-ar interesa sa aflu daca mai sunt colegi de "suferinta" in acest sens pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Programul Rabla a demarat de vreo 2 saptamani... Ia dealerul putin de urechi si atentie la ce pret iti da pentru tichet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanmazilu

@Dudu : informatiile de la TV si din presa nu sunt cele mai exacte. De asta am intrebat daca a reusit cineva sa cumpere masina cu Rabla 2015 si in ce conditii. Eu am masina la Brady si costul ticketului a fost rezonabil (1500).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu nu vorbesc de informatiile din presa. 
Citeste site-ul AFM, lista producatorilor validati este definitivata iar asa-numitul PSIPAN e up and running... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Brady mie mi-au zis acum vreo luna jumatate ca va fi 2500

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Programul Rabla pentru persoane juridice e foarte complicat; de o saptamana tot adun acte pentru dosarul de acceptare ce trebuie depus la AFM. Iar masina ajunge in vama saptamana asta... Are cineva idee cat dureaza acceptarea dosarului de catre AFM dupa depunere? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanmazilu

@GEOge. Tocmai ce am finalizat cu actele pentru Rabla. Banii platiti la dealer miercurea trecuta. Azi am primit contractul nou cu rabla si factura proforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DanNiculescu

Cu ce dealer ai lucrat Bogdan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cat te-a costat tichetul pe persoana fizica ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, foarte bine. Cand mi-au zis de 2500, a fost unul dintre criteriile care m-a indepartat de ei. M-am dus la ceilalti, care mi-au zis 2000  :D  Saptamana asta probabil ca voi definitiva cu tichetul si o sa vad exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

 

Stie cineva ce aduc nou noile configuratii euro 6? ma refer in special la 1.2 tsi, 1.4 tsi si 1.6 tdi. Vad ca pretul a urcat un pic. In prezent am o Octavia Tour 1.9 Tdi 101 cai putere si nu ma pot decide daca sa fac pasul spre un O3 si care ar fi motorizarea ideala. Mi-e teama de problemele care tot apar pe tsi-urile mici dar in acelasi timp nu am bani pentru o motorizare mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai fost multumit de motorul de 1,9 eu zic sa ramai tot pe diesel. Si chiar recomand motorul de 1,6. E perfect si pentru oras cat si pentru afara. Asta din punctul meu de vedere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de 1.9 nu mi-a facut niciodata probleme, iar din punct de vedere al elasticitatii este foarte bun, la drum intins de asemenea, turatii mici - nu am avut vreodata ce sa-i reprosez. Ma tenta 1.2-ul doar din cauza finantelor dar mi-e cam frica trebuie sa recunosc. As dori ca varianta de echipare Style cu ceva in plus - Maxi Dot color - senzori de parcare spate - stergator luneta, nimic prea mult si totusi e o diferenta de 2k Euro fata de 1.6 tdi. Dar pana la urma la o masina motorul conteaza cel mai mult nu?

 

Doar ca as dori sa stiu ce aduce nou si eventual bun, upradeul asta - vad ca s-au adaugat si niste caluti

Modificat de ice_ears
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu am trecut cu emoții de pe diesel, pe 1.2 TSI. Am împlinit de curând 9000km și nu mai vreau diesel cât trăiesc. De obicei, nu fac mai mult de 15.000 km pe an. Dacă ar fi să am buget pentru 1.6 TDI, aș merge fără doar și poate către 1.4 TSI. 1.2 e decentă, dar dacă ai pretenții de sportivitate, 1.4 e incomparabilă. Totuși, față de 1.6 TDI, 1.2 TSI e mai zglobie, iar diferența de consum, insesizabilă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de câţi km faci pe an.

Eu am venit de pe două motorizări mai puternice (1.9 tdi 136cp și 2.0i 150cp) și am zis că nu vreau să aud de octavia pe 1,6tdi, testdrivul m-a făcut să reconsider.

Doar aprox 5,700km în bord, însă mă declar mulțumit de motorizare

Pune în balanță și benzină vs diesel în funcție de regimul de exploatare a mașinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fac foarte multi - maxim 10k pe an, 2 concedii mai lungi in rest imi place sa merg la servici cu metroul, economisesc multi nervi asa. Am facut un test drive cu 1.6 tdi si mi-a placut la nebunie, trebuie sa fac neaparat si cu 1.2 tsi si 1.4tsi dar nu prea am timp din  pacate :( 

 

Lumea pare multumita de 1.2 dar oricat de performant ar fi motorul tot mi se pare prea mic pentru o octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu, este să nu iei o decizie, până nu testezi toate versiunile care încap în buget. La mine a fost simplu - nu mi-am permis mai mult la acel moment, dar sunt absolut încântat de mașină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipriantinu

Ice_ears, si eu vin de pe o Octavia Tour motorul de 1.9 TDI (alh-ul). Frică de motorul de 1.4 TSI de pe noua masina nu am avut, mai frica mi-a fost de cutia DSG care vad ca a trecut de 19000 fără probleme. O sa ramai cu un gust amar fata de materialele folosite in interior. Acum nu vreau sa mă înjure nimeni dar masina are f multe minusuri fata de modelele anterioare. Masina arata f bn la exterior cat si la interior dar la zgomotele de rulare .... Am mers de curând cu un Ford focus model 2014 si am fost f surprins când am văzut cum se aude la trecerile peste căile de tramvai, gropi micute... Si cei de la foat iti fac si reduceri f mari. Îmi aduc aminte ca am fost la ford sa configurez un focus si la o masina FULL ( c insemna ful in segmentul ei) îmi dădea tipul de la bord o reducere de 5000 euro( doua pachete, cel de siguranta si cel Titaniu...). Daca as mai avea odata posibilitatea de a alege masina, as alege motorul de 1.8 Tsi. Mai multa putere este oricând binevenita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@katada - Multumesc mult, asa voi face ! intre timp ma delectez cu pozele de la voi :)

 

@Ciprian - ai dreptate, m-am intalnit si eu cu situatia asta - ford si renault dau niste reduceri tentante (nimeni nu mi-a dat 5000 de euro reducere insa - dar eu nu ma pricep sa negociez), problema e ca inima mea a fost furata de Octavia inca din 2008 de cand am aceasta minunata masina. Singurul motiv pentru care as vrea sa o schimb este siguranta - pe actuala am doar 2 airbag-uri si din cate stiu are 2 sau maxim 3 stele la testele NCAP. Intre timp a venit si un bebe  si as vrea sa stau mai linistit din punctul asta de vedere.

Modificat de ice_ears
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un test drive cu 1.6 tdi si mi-a placut la nebunie, trebuie sa fac neaparat si cu 1.2 tsi si 1.4tsi dar nu prea am timp din  pacate :(

 

 

 

Nici posibilitate tehnica nu ai deocamdata  :D Motoarele noi TSI Euro 6 vor intra in fabricatie de abia saptamana viitoare  ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!