Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

@The_Ego: Suedia nu are legatura cu China sau Japonia. Problemele pe DSG7 au fost relativ aceleasi indiferent de tara.

Oricum fiind posesor de DSG7 multumimt pana in prezent, cred ca trebuie sa ma opresc pentru ca devin subiectiv :)

Modificat de Frnm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca pe O3 este aceeasi cutie ca pe O2, dar la O2 1.8tsi (cel de 160 cai) mi-a crapat mecatronicul la fix 65k km. Masina era iesita din garantie...m-a costat 6200 lei reparatia. Cel din service (PBN) mi-a recomandat sa scap de masina caci aceste cutii sunt problematice...ceea ce am si facut. Sper sa nu aveti pb cu ele! Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cateva zile de cautari m-am oprit la urmatoarea configuratie :

 

 - Skoda Octavia Style 1.6 TDI 110CP ,Alb Candy

 -  Faruri Bi-Xenon, Adaptive Frontlight System, controlul dinamic al unghiului de iluminare, instalație spălare faruri, Day Light cu tehnologie LED ;

- Scaune fata încălzite; 

- Banda decorativa crom pentru geamurile laterale ;

- Detectare oboseala șofer ;

- Iluminare spațiu picioare ;

- Jante aliaj usor Teron 7x17";

- Pregatire GSM Confort  cu Bluetoth;

- Proiectoare ceata fumurii ;

- Radio MP3 Player Bolero;

- Smartgate.

 

Preț Obținut 19.950  Eur .

Cred  ca o sa ii mai pun alarma  cu monitorizarea habitaclului.

Aștept  cu plăcere alte sugestii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut gbrl,

 

ti-as recomanda, daca tot ai partea cu telefonul, comenzile pe volan ;)

 

In rest, sa ai noroc de ea! Culoarea si motorizarea sunt asemanatoare cu a mea, respectiv, jantele Teron le-am pastrat si eu pentru iarna, insa sunt elegante ^^

 

Astept cu nerabdare feedback la Smartgate :D

 

edit: +1 @Frnm - si eu personal l-am adaugat, si nu il regret - desi si aici exista multe discutii VS pe aceasta tema

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfat: adauga stergator luneta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ti-as recomanda sa scapi de banda cromata de la geamuri...cea de la geamurile mici din spate se matuieste si arata foarte urat. Eu unul regret ca am dat banii pe ea si regret si mai mult felul in care arata acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni M - am uitat sa trec - Volan îmbrăcat in piele  cu comenzi radio si telefon. Feedback smartgate mai incolo.......  

Fmm - ștergător lunete sub nici o forma nu comand este inestetic rau  si la  SKoda pe care o am nu am avut si nici nu i-am simțit lipsa. .

 

Am mai adăugat alarma, senzori spate, element protecție șasiu, plase portbagaj  - 20.550 EUR .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plasele le poti comanda si ulterior - iesi si mai bine la pret

Element protectie sasiu si senzori spate, palarie jos pentru ele, si eu le-am bifat :P

 

PS: again, alegere personala, insa te vad cu incalzirea in scaune. Poate o incalzire in parbriz pentru inca un + de confort iarna? :)

 

Edit: typos si cuvinte inghitite

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai e buget eu as adauga in ordinea asta .

 

Daca ai copil sau circuli des cu persoane in spate :

     Spatare scaune fata imbracate in piele artificiala si Sun and Pack sau SunSet 

     Pachet sport Dinamic 238,08 E

     Parbriz incalzit            179,80

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sun Set - Sun PAck - oricum pun folie pe ea a doua zi .

Pachet sport dinamic   nu vreau  are tapiterie putin pe rosu si nu imi place .

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gbrl: tapiteria poate fi si cu cusatura alb/gri, nu e neaparat cu rosu ;)

 

Depinde daca iti plac scaunele sport, respectiv, daca esti constient ca cei din spate vor avea apoi vizibilitate redusa din cauza scaunelor sport 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in loc de alarma (nu vad rostul in ziua de azi) as pune fie parbriz incalzit, fie senzori fata. Un element la care nu as renuta e ACC, priceless dupa 1 luna de utilizare.

Daca iei scaune normale (mie imi par mai comode cele sport) si nu sunt bej, cred ca merita si spatarul in vinilin, usor de curatat.

Decat jante de 17, mai bine un canton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,, nu as renuta e ACC, priceless dupa 1 luna de utilizare"  - . nu inteleg ce reprezinta ..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sun Set - Sun PAck 

 

Atentie, amesteci lucrurile:

 

- sun & pack: jaluzea la luneta si plasa depozitare sub polita

- sunset: geamuri laterale spate si luneta tenta mai inchisa.

 

post-8103-0-48064900-1432210904_thumb.jppost-8103-0-04388400-1432210909_thumb.jppost-8103-0-81491200-1432210912_thumb.jp

in loc de alarma  as pune fie parbriz incalzit, fie senzori fata. 

Daca iei scaune normale merita si spatarul in vinilin, usor de curatat.

Decat jante de 17, mai bine un canton.

Bune sfaturi! 

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gbrl....adaptive cruise control.google are raspunsuri, la fel si materialele in care sunt prezentate dotarile optionale disponibile pe o3.

@warlock...si eu am vrut sa remarc asta, insa daca va pune folie pe geamuri si luneta, sun&pack e util doar pt plasa de sub tablia portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACC - am  inteles .

Scuze ca nu am solicitat răspuns de la Google .

Este scump  ACC si am ajuns cu prețul la Limita maxima .

Cred ca ma opresc aci .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca e scump, mai ales la o configuratie de 20k, insa...insist ;) 

mai bine tai din plase portbagaj, etc. Spor la cumparaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea o intrebare...m am urcat la dealer intr o Octavia 3 in echiparea Elegance. Confortul scaunului era absolut SupeR...dar este vreo diferenta fata de echiparea inferioara la acest capitol? Sunt alte scaune cu alt confort? Nu am stiut niciodata acest lucru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu sunt aceleasi scaune, dar diferta materialul cu care sunt tapitate. 

Totodata, exista diferenta de strucutra a scaunelor daca optezi pentru optiunea scaune sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Ambition/Smart e foarte sinteticos materialul scaunelor. La Elegance/Style cum e?

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi dupa intalnirea cu tipul de la vânzări si la recomandarea lui cred ca mai pun sistem canton si geamuti ionizate (imi scapa acum denumirea). Saptamana care vine dau avans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa vin cu niste completari la un subiect mai vechi, si anume calitatea interiorului usilor la Octavia 3.

 

Asta deoarece ieri am condus un Passat B7 de la serviciu, si am constatat ca fetele de usi nu-s nici pe departe mai grozave, ci dimpotriva. Plasticul este peste tot la fel, chiar mai butucanos, iar bucata de deasupra reazemului cotului seamana cu o panza de sac, sau in cel mai bun caz cu textura de blugi. Asta ca posesor de Passat B5.5, la care la fel partea textila din usa e foarte pretentioasa si se scamosaza. Adevarat ca nu am fost atent la cum se prezinta O2, probabil mai bine, dar la generatia asta VAG nu s-a straduit prea mult, sau chiar nu le-a pasat.

 

Ornamentul cromat mat nu este de calitate mai buna decat la Octavia, ba chiar as zice ca Octavia e ma "finut" lucrata.

 

 

post-316-0-53671100-1432402508_thumb.jpg

post-316-0-23406600-1432402519_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 2 luni de utilizare si 7200 km ( 1.8 tsi) pot sa recomand urmatoarele celor care vor sa cumpere O3:

- 1.4 sau 1.8 TSi, consum decent vs performanta. Daca se vrea consum mai mic diesel dar atentie la nr de km anuali.

- scaune sport, am avut ambele variante dar cele sport sunt mai confortabile pt sofer.

- senzori parcare( nu vad utilitatea parcarii automate, pret vs ce ofera)

- DSG neaparat: stiu ca au fost probleme dar tinand cont de garantie merita( de 8 ani conduc automata si nu vad de ce as mai lua manuala).

- scaune incalzite, comenzi pe volan, xenon.

- minim jante pe 17( eu asa am de ani buni si fara incidente) , mai mici arata extrem de urat.

- sistem multimedia decent.

Pentru mine cam atat ar pentru o masina de utilizare zilnica. Daca vreau o masina cu care sa ma laud, pun pe ea cat am buget dar mai bine fac un upgrade.

Cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DanNiculescu

Va anunt in mod oficial ca am intrat in "prea-indelung-asteptata" saptamana 22, cea care va scoate la rampa noul model de O3.

Oare cand vor sosi primele masini? Astept cu interes opiniile fericitilor posesori ai noului MY.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si inca sunt interesat sa achizitionez o O3 in ciuda problemelor relatate. Gasesc foarte interesante si importante sfaturile celor care detin o Octavia generatie noua sau veche insa nu prea e in asentimentul meu ce ai spus.

 

1.4 sau 1.8 TSi, consum decent vs performanta. - perfect adevarat dar nu cred ca avem sosele pentru 1.8 - ca sa mergi legal in conditii mai mult decat ok un 1.4 este arhisuficient

- DSG neaparat ? de ce ? este o situatie care tine de preferinta, sunt multi carora nu le place cutia automata, eu ma numar printre ei - un mare nu dsg-ului

- xenon ?  este chiar asa de vital ? parerea mea ca nu

- mai mici de 17 arata extrem de urat - ca om care cauta sfaturi de achizitie nu caut pareri personale de estetica ci de functionalitate si probleme. Cele de 17 ofera o mai buna stabilitate din cate stiu.

- sistem multimedia decent - ce intelegi prin sistem multimedia decent? ce sistem ai tu si ce recomanzi ?

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!