Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Plata se va face cash + buy back (daca nu vand masina din dotare pana la sfarsitul saptamanii) + rabla.

Intrebam de stergator deoarece la un hatchback cum este Leonul din dotare este nevoie de asa ceva pe spate si nu inteleg de ce au pus aceasta dotare optionala pe Octavia fiind sedan si cu o luneta acceptabila ca inclinare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre configuratie, nu ma pot exprima, singura mentiune este ca pentru mine stergatorul pe luneta este foarte util.

Daca te bagi la leasing prin Porsche, iti da un discount suplimentar de 3 %, dar iti ia 6,95 % dobanda la leasing. In cazul asta, nu stiu daca mai poti obtine acelasi discount initial.

Despre discount-uri la dealeri iti trimit PM.

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se confirma zvonurile cu privire la noile motoare, respectiv cresterea de putere? Si daca da, cam cand ar intra in productie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum platesti, cash sau leasing?

Orice distribuitor de masini (si nu numai) iti va accepta la plata doar "cash". Cum faci tu rost de bani (credit, leasing, rude, etc.) te priveste exclusiv pe tine, ca si cumparator. Pentru vanzator, toate tranzactiile sunt "cash".

 

 

Daca te bagi la leasing prin Porsche, iti da un discount suplimentar de 3 %, dar iti ia 6,95 % dobanda la leasing. In cazul asta, nu stiu daca mai poti obtine acelasi discount initial.

Ofertele primite de la distribuitor se vor cumula cu cele de la finantator acolo unde este posibil (nu cred ca merg tichetele rabla in cazul leasingului sau al creditului "pe firma").

 

@alecsutzyu:

Discountul oferit este OK, incearca sa cresti si valoarea masinii pe care o vinzi (daca o dai catre firma de la care cumperi noua masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul  a raspuns deja ca va plati cash, si a inteles la ce ma refeream. Stiam ca exista diferente de discount daca faci leasing prin Porsche, de aceea intrebam. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa folosesti tichet rabla si la achizitia pe firma in leasing dar trebuie sa ai rabla ta, nu merge sa cumperi tichetul cum se face pe persoana fizica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare foarte frumos ce fac dealerii auto cand vine vorba de discount-ul oferit. Unii primesc 8,9,10, altii 7,3 :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau deloc ;) -exista si persoane care nu stiu negocia, si eie nu ofera de buna voie ^^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stergator pe luneta merita 300%, discount-ul cel mai mare l-am primit la Brady (dar nu este o regula), depinde cat de prost stau cu vanzarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am considerat necesar stergatorul de luneta. Consider ca strica aspectul masinii si o face mai hatchback cand ea e berlina cu haion, asa apare in CIV. Discountul de baza pe care il ofera toti dealerii este de 3,5% pentru ca ei primesc de la importator, Porsche Inter Auto Romania SRL 3,7% la care se adauga discounturile trimrstriale. Eu zic ca orice discount de peste 5% este ok in cazul in care cumparatorul e pers fizica si nu cumpara o flota intreaga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_qwerty

Și dacă e persoană juridică și cumpără doar o mașină? Doar pentru administratorul firmei, fiind vorba de un cabinet de stomatologie.

Nu are nimic de cărat, nimic de livrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia cu stergatorul e ca benzina vs diesel, fara capat...

 

Eu am trimis mail la toti dealerii din Bucuresti, cu toti in "to", sa vada care-i concurenta. Cele mai bune oferte (pe la 8%) au venit de la Brady si Avia. Cel de la Metrotehnica s-a plans ca nu i-am spus ca cei doi au ofertat de 2 ori mai bine ca el si ca putea sa incerce si el un 8%. Nu mi-a venit sa-i spun ca asta-i jobul lui de om de vanzari. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discountul depinde si de anul si luna cumpararii, cum a stat cu vanzarile dealerul atunci si cat a putut sa ofere in functie de cat discount i-a oferit importatorul adica Porsche Inter Auto Romania. Volumul discountului primit de dealer de la importator depinde de volumul vanzarilor dealerului

Discountul depinde si de anul si luna cumpararii, cum a stat cu vanzarile dealerul atunci si cat a putut sa ofere in functie de cat discount i-a oferit importatorul adica Porsche Inter Auto Romania. Volumul discountului primit de dealer de la importator depinde de volumul vanzarilor dealerului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@eduard23 ești tu sigur de ceea ce spui?

Hai sa nu mai inducem lumea în eroare cu afirmații din auzite... Și nu, Porsche Inter Auto nu este importatorul, începe verificările a ceea ce spui de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am gresit cu ceva te rog corecteaza-ma si spune-le colegilor parerea ta. Nu spui nimic doar pui la indoiala cele afirmate de mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Showdown intre eduard23 si dudu - deschidem pariurile, cine cum cat? Eu merg pe dudu cu 3 beri, cineva care merge cu mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1. Importatorul este Porsche Romania, nu Porsche Inter Auto - PIA reprezinta de fapt dealerii de casa ai importatorului, cei doi din Bucuresti + cel din Timisoara

2. Nu exista marje separate pentru dealeri functie de volume. Punct

 

Hai sa spunem ca am un prieten vechi de 20 de ani care are un dealership, ok?

 

Prin urmare, te rog sa incetezi cu informatiile pretioase pe care le oferi pe acest subiect - sunt baliverne

Mersi

 

Consider subiectul incheiat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cine e importator Dudu? Serios..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și dacă e persoană juridică și cumpără doar o mașină?

 

In cazul asta se merge pe leasing si mai adaugi ceva avantaje de la finantator. PLR avea chiar o oferta imbatabila la momentul la care am apelat la ei (DSG7 + CASCO 1 an - 980 euro echivalent in cazul meu). Pacat ca au fost putin cam rigizi cu oferta lor (nu au vrut sa inlocuiasca DSG-ul vietii cu nimic similar sau chiar mai redus ca pret) si nu am putut beneficia integral de ea.

 

@bZ1:

Ai uitat sa precizezi care este cota... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PLR oferta imbatabila? Am studiat cu mare atentie oferta lor.

Primeai o reducere in prima faza dupa care plateai comisioane destul de grase imediat dupa semnarea contractului prin care isi recuperau rapid o parte consistenta din "discount-ul" acordat initial.

Ulterior am apelat la o alta societate de leasing care mi-a oferit conditii mai bune ( ma refer la dobanzi si comisioane pe intreaga durata a contractului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am referit strict la momentul achizitiei. Nu stiu cum a evoluat PLR intre timp insa atunci era in cu totul alta liga comparativ cu restul societatilor de leasing. Am avut si inca mai am cateva contracte de leasing incheiate cu cu diverse "nume" din domeniu asa ca stiam exact ce sa compar (adaug aici si recomandarile clientilor mei plus ceva "vorbe bune" plasate pentru mine - fara rezultat "pe hartie").

 

In privinta comisioanelor si a valorii reziduale (foarte importanta intr-un contract de leasing), la acea vreme, erau de departe cei mai buni. Nu am contractul la indemana acum insa stiu ca am platit un comision de administrare de pana in 300 euro (pentru 4 ani) iar "reducerea" oferita de ei prin pachetul propus era de peste 2.500 euro. Ca n-am vrut eu sa accept DSG7 asta e alta poveste si nu tine de PLR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai iti spun eu in ce liga era in urma cu fix 1 an:

Se oferea o reducere de 800 Euro "Bonus financiar PFG"

Am o oferta de la ei cu

- taxa de administrare 2,70% care la masina ofertata insemna 375 Euro + TVA

- Comision analiza dosar 150 Euro + TVA.

Ambele taxe de mai sus erau scadente la data platii avansului.

In total cu TVA = 651 Euro

Asta inseamna in realitate o reducere 800-651 = 149 Euro

DAE = 8,23%.

Eu am gasit in alta parte la costuri mai mici decat cele de mai sus fara sa ma stresez prea tare.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce firma ai facut leasing? Ma intereseaza subiectul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAE = 7,65% - data ofertei 20.11.2014

Oferta prin PBR

Creditor / Porsche Bank Romania SA --- Intermediar credit / Compexit trading SRL

Creditul a fost luat pe o perioada de 5 ani.

 

Daca lua prin leasing, si nu prin credit, era DAE un pic mai mic, insa am fost sceptic un pic. Am dorit sa fie masina direct pe mine, si valoarea reziduala am ales 0.

 

Poate va ajuta macar informativ ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi-am luat eu masina, pentru acel bonus de 800 EUR, trebuie sa imi fac asigurare la Porsche Asigurari pentru o prima anuala de aprox 1.100 EUR/an. 

Mi-au explicat ca acel bonus era sustinut 50% de Porsche Bank si 50% de Porsche Asigurari. Practic daca luai creditul si asigurarea de la ei primei 800 EUR.

In consecinta, le-am transmis sa isi pastreze bonusul si mi-am facut asigurare la o alta companie de asigurari.

 

In schimb oferta de creditare a fost cu un DAE foarte avantajos de 7,2%, rata fixa (fara posibilitati de majorare), in RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!