Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Eu am obtinut 8% plata cash la dealerul din Timisoara "Porsche Timisoara" atentie ca sunt 2 dealeri in Timisoara . Toata manevra este sa nu le arati ca te grabesti dar acuma chiar au vanzari si sunt mai putin felxibili . Eu am comandat masina imediat dupa anul nou in 2014 era inceput de an luna ianuarie nu este o luna de vanzari bune si asa am ajuns la 8% . Succes in negocieri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te la Avia direct. Eu la ei am obtinut cel mai mare discount din Bucuresti. PBN si PBV sunt niste aroganti...dupa 2 contacte cu ei am renuntat. Eu as renunta la DAB si la detectie oboseala sofer...nu iti folosesc la absolut nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Normann: salutare, o intrebare pentru DAB. Si eu am , insa fac si drumuri in afara tarii, destul de des. Daca vei folosi masina in Bucuresti, trebuie sa iei si in considerare, grila de ~6 posturi care se emit acolo, si doar acolo in Romania - daca ma insel va rog frumos sa ma corectati

 

In rest iti urez decizie usoara si sa te bucuri de masina. Ofera mult pentru maja in care este ;) - insa are si minusurile sale :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norman

Aceeasi configuratie am luat si eu la octavia3 sosita la sfarsitul lui septembrie 2014, insa motor 2.0TDI DSG la pretul de 21.500 de la Brady.

Deci ... 2.0tdi dsg in configurator este 23k+ Eur. Tu ai luat o cu dotari suplimentare consistente la 21500?

Foarte tare ... ce sa zic.

De obicei discount ul este dat din dotarile suplimentare ale masinii (tinand cont ca O3 este un model nou aparut etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos tuturor celor care si-au gasit timp sa-mi raspunda si sa-mi ofere diverse informatii foarte utile, voi tine cont de ele. 

 

@Toni: si eu voi face drumuri in strainatate foarte des si pe deasupra m-am gandit ca masina o voi tine vreo 7-8 ani, timp suficient ca sa se extinda numarul de posturi in Romania, iar pretul optiunii nu e foarte mare. Imi poti spune daca este o diferenta considerabila la auditia folosind DAB ? Sunt deschis si la sugestii de configurare  :D , la ce minusuri te-ai gandit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAB-ul are intr-adevar o calitate superioara, dar la noi e selectia limitata de posturi, cum s-a mentionat deja. Diferenta se simte si mai mult daca ai Canton.

 

Daca poti obtine un discount mai mare, ti-as sugera si parbrizul incalzit. E genial iarna sau in situatiile in care se abureste masina des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parbrizul incalzit il pusesem si eu initial, numai ca l-am scos dupa ce am vazut cum arata si in plus, ma gandesc ca vreo pietricica sarita de pe drumurile patriei poate afecta structura de firisoare inserate sau chiar o defectiune proprie a sistemului sa-mi creeze multe neplaceri. Despre utilitatea lui, nu incape discutie, e clar asa cum spui tu. Sper insa sa ma descurc cu dezaburirea prin climatronic si poate nici iernile nu vor mai fi asa de grele ;)  Eu unul, sigur nu regret zapezile de altadata :D  Multumesc frumos !

Modificat de Norman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine il pui incalzit, din ce zic colegii, nici cel normal nu e stralucit si se sparge relativ usor, parca au fost cativa patiti deja, sper sa nu-mi aduc aminte gresit

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sufar dupa parbrizul incalzit. Eu am luat intre primele masini si nu era disponibil decat pe 1,8TSI 2.0TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul era 25000, iar cu reducerea lor si tichet rabla am platit doar 21500

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care aveti parbrizul incalzit, se poate spune ca are si o usoara tenta de filtrare a luminii ? Eu l-am vazut doar cateva minute si numai in showroom, nu la lumina zilei, unde poate si prezenta firisoarelor acelea se mai estompeaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu estompeaza deloc, dar ma gandesc ca problema cea mai mare ar fi ca firele pot fi deranjante. Unii dintre cei de pe forumul din UK se plangeau ca ii deranjeaza, mai ales cei cu ochelari. Sunt anumite situatii cand sunt destul de vizibile, gen seara in oras cu iluminarea artificial stradala care da un pic de "flare". Deci ar fi indicat sa mergi la un test-drive cu o masina care are asa ceva. Pana nu vezi cu ochii tai cum e pe drum, e greu sa-ti spuna altcineva cum va fi pt tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Norman: si eu as pune parbriz incalzit. 

 

Am avut si pe o Mazda 3, detin si acuma pe Octavia, este un sentiment placut sa nu mai stai cu racleta pe geamul din fata. Il observi daca te uiti la el, insa cand esti la volan, sau in dreapta, te uiti in "departare" , la masini/pietoni/semne de circulatie/carosabil etc etc, nu il observi . De asemenea, nu am sesizat efecte "negative/blurry/distorsionari" fie in soare, fie in "lumina de oras" noaptea. Da, repet, il observi daca esti atent la parbriz, insa de indata ce "focusezi" fie el un semafor, numar de inmatriculare, magazin etc, acesta devine insesizabil. Tin sa mentionez ca si eu si viitoarea sotie suntem purtatori de ochelari, am facut si facem concediile in masina, nu observam o oboseala la drum lung - parere personala

 

Driving mode selection : te poti juca frumos cu ea la cutie automata, nu stiu daca are rost sa investeti pentru o cutie manuala - fiecare cu gusturile si piticii lui in spatele volanului ;)

 

As mai adauga oglinzile laterale cu efect antiorbire, il iubesc la drum lung si seara, cand eu "enervez" pe altii ca merg legal, si eie imi dau flash-uri - nu ma mai deranjeaza deloc - optiune personala

 

In rest sa ai parte de o decizie usoara, si  zile numarate pana la livrare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai aveți ceva informații noi despre modificările/îmbunătățirile din săptămana 22 de fabricație pentru O3?

Dealer-ul mi-a confirmat ca vor fi ceva noutati, dar nu a știut sa imi spună ce anume. Daca dau comanda in prima săptămana din Aprilie sunt șanse sa prind bw22?

Nimeni?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este un sentiment placut sa nu mai stai cu racleta pe geamul din fata. Il observi daca te uiti la el, insa cand esti la volan, sau in dreapta, te uiti in "departare" , la masini/pietoni/semne de circulatie/carosabil etc etc, nu il observi . De asemenea, nu am sesizat efecte "negative/blurry/distorsionari" fie in soare, fie in "lumina de oras" noaptea. Da, repet, il observi daca esti atent la parbriz, insa de indata ce "focusezi" fie el un semafor, numar de inmatriculare, magazin etc, acesta devine insesizabil.

 

 

Subscriu si eu, am parbriz incalzit & port ochelari, nu ma deranjeaza decat daca focalizez la minim, sau in farurile celor care vin din fata, ceea ce normal nu se intampla. Ca rezistenta, nu stiu daca e vreo diferenta fata de cel normal. Am luat o pasare in plin acum vreo doua luni, exact in zona senzorului de ploaie, aveam ceva viteza - dar in afara de zgomot, nu s-a intamplat nimic. Parbrizul e OK, senzorul functioneaza. Pana acum, la drum lung, am sesizat o imbunatatire a confortului, per global, fata de Passatul propriu.

 

Per ansamblu, pro > contra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vin cu o intrebare pentru cei care au intrat recent in posesia O3 liftback

 

La stopul drept de la portbagaj se observa un defect de fabricatie ? O departare intre plasticul negru (cel care acopera stopul) si santul pe unde se scurge apa de la ploaie ? Au remediat acest defect? Eu am vazut problema pe 2 O3 in 2 showroom-uri diferite, dar sper ca sunt masini mai vechi din primul an. Ma gandesc ca poate s-au mai uitat si la stopuri ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faci o poza poate te ajut, sincer nu inteleg dupa ce sa ma uit la a mea ca sa iti pot raspunde :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E la fel...nu au remediat nimic...asa trebuie sa fie...ala e cursul normal al apei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca s a remediat "problema", sau daca este o problema. Asa cred ca este la toate, parca si la vw golf 7.

Vb aia... este un feature, nu un bug.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Lord: sunt nelamurit, doresti cumva sa achizitionezi o O3? Personal nu te sfatuiesc, nu cred ca ti-ar ramane timp sa te bucuri de ea, la cate erori de proiectare ai putea gasi zilnic, cu ochiu'-ti vigilent... ramai la Opel Astra!... Fara suparare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am parbriz incalzit si am ochelari, se vede perfect prin el. Eu unul nu sesizez nici o diferenta. Singura diferenta din cate va este ca e mai sensibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sensibil in ce sens?! :)

Cat despre armatura din el: la condus este imposibil de observat din cauza diferentei mari dintre planurile de focalizare (asta daca conduci concentrat la drum ;)).

In rest, se observa cand este luminat direct parbrizul (soare din fata sau stalpi de iluminat in caz de noapte).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sensibil in sensul ca mie mi se pare ca se zgarie mai repede si ca e mai sensibil la ciobituri. Dar in rest isi face treaba cu brio. Mai ales acum iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Lord: sunt nelamurit, doresti cumva sa achizitionezi o O3? Personal nu te sfatuiesc, nu cred ca ti-ar ramane timp sa te bucuri de ea, la cate erori de proiectare ai putea gasi zilnic, cu ochiu'-ti vigilent... ramai la Opel Astra!... Fara suparare!

 

+1, buna asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM -> http://vwforum.auto-bild.ro/topic/103893-octavia-3-impresiiprobleme-constatate-de-c%C4%83tre-proprietari/page-60#entry2330556

este o problema constata si de alti proprietari. sunt acolo si poze si se poate urmari firul discutiei.

 

daca era doar la un stop, ok ... asa e la toate, dar se pare ca "matrita" e stricata pe stopul spate dreapta

 

 

@AdiG -> O3 este #1 pe lista mea, da. Si are ceva minusuri, normal. Cu siguranta se pot gasi defecte la multe modele, dar daca tot ai amintit de Astra-ul meu, sa tinem cont ca bate spre aproape zece ani si din pacate e mai bine inchegata decat cele din ziua de azi (vorbesc de cand era noua vs. o masina noua). Totusi vine din era in care nu se facea rabat la calitate pentru pret. Acest lucru e valabil si pt. Golf 5 si restul din aceeasi clasa. Faptul ca in 2015 se fac altfel masinile e ceva ce trebuie acceptat, dar faptul ca-ti iese un stop aiurea, e jenant., oricat de mult am apara modelul prin sarcasm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!