Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3


Eto
 Share

Postare recomandată

Este evident ca vor scumpi Octavia din ce in ce mai mult, ca sa o diferentieze fata de Rapid.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se scumpeste pentru simplul motiv ca se vinde foarte bine pana si in Romania este primul model de import la vanzari .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la 1.4 TSI - 150 c.p., de care sunt interesat.

 

Poate ca scumpirea (ca fenomen, nu stiu daca si ca suma) pe care o vedem la pretul de lista, se poate justifica in primul rand printr-o tehnologie noua, EURO 6, care inseamna probabil si taxe mai mici + o putere mai mare a motorului si poate chiar un consum mai mic, dar inca nu au actualizat catalogul ca sa vad. Si colegul Dudu zice ca nu este motorul de pe Passat, ca sa pot estima.Tot in catalog cred ca ar trebui sa fie mentionate si eventuale alte mici modificari, daca or fi.

 

Inca nu am reusit sa fac o configurare noua, ca sa vad exact diferentele de echipare, dar poate ca acum ceva dotari optionale (mai ieftine) sunt deja incluse in standard.

 

Ca idee generala, desi echiparile nu sunt chiar aceleasi, se pare ca in Romania Octavia este mai ieftina decat in Cehia sau Germania, vorbind strict de pret.

 

Una peste alta, eu ma felicit ca nu m-am grabit sa dau comanda   :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Se scumpeste pentru simplul motiv ca se vinde foarte bine pana si in Romania este primul model de import la vanzari .

Nu as spune ca asta e motivul, nu îmi suna corect. Da, importatorul nostru face o data pe an (au fost ani când au făcut doua) indexari inflaționiste iar ele s-au păstrat cam în 1 procent.

Sunt cheltuieli de amortizat cu noile motoare, tehnologia costa. Repet ce citisem într-un interviu cu Winterkorn care spunea ca fiecare gram în jos la emisiile unui motor costa grupul 100 milioane euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ha !

Acum m-am uitat si eu pe configurator si vad ca modelul pe care-l aveam eu in vedere ( O3 Elegance, 18.TSI) .... NU mai exista !

1.8 TSI mai este disponibil doar pe Ambition sau L&K 

Si pretul pe versiunea Ambition este aproape egal cu cel de pe precedenta versiune Elegance  ! Ca sa o "duci" la echiparile Elegance anterioare mai scoti minim 1500 Euro !

Sa nu mai vorbim de faptul ca acum nu mai este in oferta nici pachetul Clever Pack Elegance !

Nici in versiunea Smart nu este 1.8 TSI ! 

IDIOTI !

Motorizarea de top disponibila doar pe o versiune medie de echipare sau pe cea luxury !

 

Pe versiunea Style ( echivalenta Elegance) nu au decat motorul de 2.0 TDI).

 

Daca nu-si revin, cred ca o sa caut in alta "ograda" !

 

PS: Pentru L&K au pastrat preturile neschimbate.

Modificat de marr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu te impacientezi. Cum am mai scris si ieri (si am verificat din nou azi noapte) inca este o mare brambureala pe site-urile dealurilor. Unii au actualizat preturile, dar nu si motorizarile, unii au doar motorizari diesel la un anumit nivel de echipare, configuratoarele sunt peste tot cele vechi cu motoare EURO 5. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marr, oricum ar trebui sa cauti si in alta ograda. :)

M-am uitat sumar pe preturi, daca ramaneam la Octavia si stateam sa astept pana acum m-as fi enervat foarte tare. Mojicie maxima, de ex Elegance 1.4 TSI era cam 19.300, acum Style 1.4 TSI este aproape 19.800. Asta fiinda au schimbat denumirea echiparii, altfel nu ai nimic in plus. Si bineinteles si optionalele vor fi mai scumpe, fiecare cu cativa euro acolo...

Eu am ramas in continuare destul de "sucarit" pe Skoda si pe dealerii ei dupa ce mi-au cerut pentru o masina noua identica masinii lovite aproape 2.000 de euro in plus, la interval de 1,5 ani. Aceeasi configuratie, aceleasi conditii de finantare... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...

Daca n-ai vazut nimic in plus, ci doar schimbarea numelui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...

Daca n-ai vazut nimic in plus, ci doar schimbarea numelui...

Ah, da, si 10 CP in plus si Euro 6. My bad, insa dupa mine chiar si asa nu ar merita 2.000 in plus crestere din 2013 si pana acum. [emoji15]

 

Si eu sunt in cautare de "o a doua masina" care, la un buget cu maxim 20% peste Octavia pe care o conduc in prezent (undeva pana in 29k euro), sa-mi ofere macar 10% in plus. Am tatonat zonele care-mi pareau mai accesibile (Mazda 6 si Mondeo) insa se pare ca nici ei nu stau mai bine la capitolul calcule (recunosc, n-am testat Laguna insa nu cred ca as avea de ce s-o fac). Si tare ma tem ca ajung tot la Skoda. Si tot la ceva ce are "3" in denumire. :)

Cauta mai bine pe acolo pe unde ziceai, ies mult mai bine calculele decat ai crede. La configuratii similare intre cele doua mentionate de tine si O3 diferenta de pret e minima, vorbind din experienta. Nu comentez mai mult, fiind zona de achizitie Octavia 3, sa ramanem la ea. [emoji6]

Modificat de allex82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca va apărea si varianta Edition, pe configuratoarele din alte tari a apărut. In Germania, se oferă pt varianta O3 Edition un avantaj client de 2500 euro si are in standard bi-xenon, jante 17 in doua nuante, culoare silver brushed, volan in 3 spite, tapițerie specială, scaune incalzite, sun set etc.

Daca dorește cineva noul catalog Aprilie 2015, sa imi dea adresa de mail pe pm, nu stiu de ce nu ma lasa sa atașez aici PDF...de menționat ca e plin de greșeli, probabil e o varianta bruta si vor apărea modificări.

post-149176-0-22473700-1428217442_thumb.

Modificat de OctyKo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca pe varianta Smart, se poate adauga pachetul de Xenon ?

In configurator la Smart nu apare, dar apare la varianta din care "se trage" Smart. Nu cred ca este vreo problema din punct de vedere tehnic...

 

Mi se pare mie sau in configurator sunt mai putine variante de motorizare (mai ales pe benzina)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e actualizat cu tot ce trebuie, la optionale inca sunt cele vechi si mai ales preturile vechi. Mai stai cateva zile pana se actualizeaza corespunzator. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe "still vechi" nu se putea pune xenon la Smart, probabil la fel va fi in continuare. Modificarile/upgrade-ul vizeaza in principal motorizarile/norma de poluare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-au ametit de cap cu noile preturi si modele. Au reusit sa transforme un om hotarat, intr-unul turmentat, precum cel din Catavencu... Eu cu cine votez acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Domnilor, aceasta nu este aria de Versus, rog depasiti momentul 

 

Voi muta posturile voastre in topicul adecvat

 

LE: am creat acest topic - rog mutati discutia acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

 

Din experientele voastre cam care ar fi durata de asteptare pentru Octavia 3 ? Am comandat un Elegance 2.0 TDI pe 2 martie cu termen contractual de 10 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut 12 saptamani termen (din cauza de ACC si 230V). A venit in 7 (n-am intrebat de ce :D).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au dat termen 14-16 saptamani la momentul comenzii (restrictie motor 1.8 tsi au spus) dar dupa 10 zile m-au sunat sa imi spuna ca termenul s-a redus la 8 saptamani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat de la Bradytrade o berlina cu Elegance pack suplimentar fata de serie. In rest maruntisuri : stergator luneta, parbriz incalzit, Bolero CD.. Sper sa nu dureze chiar 10 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat si eu pe 2 martie. Termen de livrare 10-12 saptamani. Sper sa nu fie 12!

Skoda O3 1.8TSI DSG 4x4 - Elegance - pachet Cleverpack Elegance (bixenon, AFS, day light LED), proiectoare ceata fumurii, trapa electrica, pachet drumuri grele, Kessy, Bolero, scaune fata incalzite, senzori parcare spate, pregatire GSM confort cu Bluetooth, iluminare spatiu picioare fata/spate, elemente decorative lemn, pachet covoare cauciuc, covor cauciuc portbagaj, plase, Maxidot color, volan multifunctional (comenzi radio si telefon). Culoare topaz brown, tapiterie bej, jante Minoris

Modificat de Alex Kacso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bucuresti la data la care am comandat eu era restrictie la 1.8 TSI cu DSG. Termenul de livrare era 15-20 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La O3 2.0 TDI Elegance cu extraoptiuni am platit avans in 12.03.2014 si masina a sosit in 21.04.2014.

Pe multe din piesele montate apare luna si an fabricatie 04.2014. Deci presupun ca nu a fost masina aflata pe stocul fabricii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei pun mai degraba perioada mai lunga, sa fie surpriza daca ajunge mai repede, sau sa fie in "termen" daca apar intarzieri ;)

 

La mine a fost in felul urmator: Comandat final cu toate actele semnate pe 10.12.2014, 20.01.2015 iesit pe poarta fabricii, 26.01.2015 achitat importator, 31.01.2015 predat masina cu numere rosii. Termen de livrare 10-12 saptamani :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grea este asteptarea pentru prima masina cu adevarat puternica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Sfaturi achiziție Octavia 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!