Jump to content

Sterescugabriel
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

Putin pe langa subiect dar totusi de interes: azi am fost la PBV1 si am intrebat de codari. M-au intrebat ce anume as vrea sa fac, le-am spus de cateva, au spus ca se intereseaza si apoi au revenit cu raspusul "Nu se poate". Oare cer voie la fabrica si nu primesc acceptul, sau care o fi chestia?

 

ma indoiesc ca cer voie de la fabrica.... colegii de pe forum care lucreaza la reprezentante/dealeri, ne pot spune cum sta treaba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma frământă o chestiune de mult timp... cum se poate coda să se dezactiveze complet ESC-ul, după ce trece in modul ESC Sport. In filmarea de mai jos vedeti la ce ma refer la minutul 1:35

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti doar pe 4Motion, tii apasat butonul mai mult (tii in continuare dupa prima dezactivare). La mine prima dezactivare e ASR off si a doua ESC Sport. Daca cele cu 4Motion pastreaza primele 2 moduri, atunci ar trebui sa urmeze ESC Off.

De ce vrei "codare" ? Pentru masina din semnatura nu iti trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este problema, că la 4motion, desi apesi si tii in continuare pe butonul de ESC, apare ASR OFF, ESC Sport, după care nu apare ESC OFF :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e ca la G6 sau O2FL se codeaza in modulul de ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost la cineva sa imi codeze sa se aprinda si pozitia (sa fie stopurile aprinse) odata cu DRL. Problema e ca as vrea, daca aveti idee cum, sa aflu cum se poate face ca si bordul sa se aprinda odata cu DRL-ul, respectiv macar instrumentele de bord, deocamdata se aprind doar acele, nu si cadranele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A facut cineva upgrade de la Composition Media la Discover Media? Ma refer la varianta cu navigatie (in plus butoanele cu NAV si TRAFFIC), sunt interesat daca are nevoie de ceva codari sau se monteaza plug & play.

Modificat de sorinuif
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna! Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am fost la un service cu Golf 7 1.6 TDI sa imi scoata avertizarea de centura. A incercat sa faca ceva acola la laptop si am vazut ca ii dadea eroare programul. Dupa a adus un alt laptop cu care s-a conectat la masina a mai facut ceva si apoi mi-a scos niste mufe de sub scaunele din fata. Este bine asa ceva???? Adica ar trebui scos din soft nu din mufa ma gandesc. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a scos doar mufa de la centura e ok, e ca si cum ai avea centura bagata tot timpul in teaca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mie frica sa nu-mi afecteze cumva airbagurile. Probabil este mufa de la senzorul care depisteaza daca este cineva asezat pe scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu inteleg de ce permiti modificare hardware cand treaba de soft e la un click distanta. Daca aveai pb la teaca de centura intelegeam, dar asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu din soft am cerut. Doar ca am observat ca a umblat sub scaun. Am intrebat ca ii cv problema si a zis nu. Dupa ce am plecat am verificat si am vazut mufa afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema nu e-era mai usor din vcds. In cond date daca ai autohold nu iti va trage frana decat cand opresti motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca bag mufele la loc ar trebui sa revina tot la normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar nu ai dezactivat martorul de centura. Vezi in aria de prestari servicii ca suntem destui colegi cu interfete originale care putem efectua respectiva modificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce nu a putut sa faca din soft? Ca am vazut ca tot cu VCDS a incercat. Nu a stiut sau a avut un soft mai vechi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pronunt. Se intra pe 17 instruments si de acolo se codeaza fara chime ptr centura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca prin topicul asta se descrie nerespectarea legii, becul ala si zgomotul enervant e tocmai sa-ti aduca aminte ca nu ai pus centura.

Fratilor, centura-i importanta, folositi-o ca nu e doar de figurina pusa acolo.... stiu, vb unu de nu punea centura prin oras, recunosc, dar pe aci pe meleaguri straine o pun ca ma costa 10 euro amenda si politistii-s peste tot in civil, dar nu asta e ideea. Ideea e ca in caz de accident iti mai creste procentul ;)

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% de acord cu tine. Eu unul merg mereu cu ea pusa-chiar in oras. Acum, dupa cum vrea beneficiarul. Fiecare isi asuma deciziile luate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Se poate face retrofit la G7 la "Coming home/leaving home"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leaving home il activezi din navi (probabil si composition media daca ai meniul CAR)

Coming home se activeaza "manual" prin maneta de faza lunga (nu mai stiu daca tragi sau impingi, incearca ambele variante) sau "automat" cu VCDS, urmand pasii:

  • Go to [09] Central Electronics
  • Go to Security Access and enter 31347
  • Go to Adaptation
  • Look for the German text "Comfort illumination-Coming Home Verbaustatus" 
  • Set the new value drop down to "automatic" 
  • Click 'Do It!'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am Navi, am Composition Media cu Meniu Car. Nu cred sa existe optiunea "Leaving Home" in meniu daca nu ai comandat aceasta optiune.

La fel, pentru activarea "Coming Home" din maneta de lunimi cu spui tu, as trebui sa imi apara ceva pe display cand trag/imping de acea maneta?

Modificat de CristiM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, pur si simplu se aprind :) Dupa ce opresti masina, desigur. Nu stiu daca e relevant daca ai scos cheia sau doar ai luat contactul (eu am keyless)

Ambele se pot pune cu VCDS. Atata doar ca daca nu ai senzor de lumina, se aprind si ziua :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!