Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

A mea a fost printre primele facuta - saptamana 23-24 daca imi aduca aminte bine. Cred ca mai aveau stocuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 minutes ago, skoderia said:

Falkenul de pe a mea este facut in Tailanda.

Mult prea tare. Semneaza un contract de anvelope cu Falken Tyre Europe GmbH is the European subsidiary of the Japanese tyre manufacturer Sumitomo Rubber Industries Ltd., the sixth largest tyre manufacturer worldwide, care au o fabrica in Cehia - ceea ce ar fi explicat costurile mai mici de productie - dar echipezi masina cu cauciucuri facute in Tailanda...

Asta inseamna globalizare :P 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar renault/nissan mai baga in prima echipare Michelin. Skodele mici primesc Nexen dar eu m-as bucura mai mult decat daca as primi P7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot Nexen am primit in August 2017. Am intrebat la dealer in momentul comenzii la ce anvelope sa ma astept. Nu se stia. Deci nu cred ca e o regula urmata cu sfintenie. Cum iti e norocul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt asa de rele Falken-urile editia VAG care echipeaza si B8-ul by default. Am facut 15k km cu ele pe B8 Variant si mi s-au parut in regula. Doar numele nu suna bine ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am vazut iar Style-ul ala cu Zenith 18'' 235/45/18. Vazusem bine de prima oara: Hankook Ventus Prime 2.

 

Later edit: multumesc @saibot

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de corectie. Cred ca sunt in criza de cretinism zilele astea :lol: 

Modificat de kthor
Folosirea citatului în mod nejustificat.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat și anvelopele cu care a venit masina mea sunt fabricate tot în Tailanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am echipare originala (Martie 2016) pe Zenith 18'' 235/45/18  -  Pirelli Cinturato P7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezista bine la tavaleala( la mers tare cu ele) insa la grip stau prost, chiar si la marimea 225/45 R17 pe o masina relativ usoara ca un Leon ST, scartaie pe fata la curbe luate un pic mai tare( La fosta Octavia 2 cu Dunlop Blueresponce nici macar la 195/65 R15 nu facea asa - dar in 25 000 km erau gata) P7 dupa 21 000 arata foarte bine mai  merg lejer inca pe atata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a venit cu Continental ContiPremiumContact5 pe 17 iar rezerva e Michelin 205/55R16.

Or fi mai premium datorita motorului de 190cai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee cum pot plia oglinzile electrice din telecomanda? Optiunea de inchis automat cand inchid si usile am debifat-o si cand pun masina prin spatii inguste imi dau seama ca trebuie sa le pliez prea tarziu, Baga-te in masina, pune contactul, muta joystickul unde trebuie...e enervant. Stiu ca unele VAG au optiunea de a le plia din telecomanda dar mie nu imi merge..sau nu stiu eu cum. Si daca le pliez de mana se supara?

 

Modificat de _ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa pliezi numai oglinzile din telecomanda nu se poate. Se poate numai din joystick sau numai din telecomanda o data cu inchiderea, cu doua variatii: depliere la deschidere sau depliere la contact (din ce stiu eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 minutes ago, _ionut said:

Are cineva idee cum pot plia oglinzile electrice din telecomanda? Optiunea de inchis automat cand inchid si usile am debifat-o si cand pun masina prin spatii inguste imi dau seama ca trebuie sa le pliez prea tarziu, Baga-te in masina, pune contactul, muta joystickul unde trebuie...e enervant. Stiu ca unele VAG au optiunea de a le plia din telecomanda dar mie nu imi merge..sau nu stiu eu cum. Si daca le pliez de mana se supara?

 

La Superb 2 merge plierea din telecomanda. Incui masina si tii apasat 3 sec pe butonul de "incuiat" si pliaza si oglinzile. 

Deplierea se face automat in momentul in care pui contactul, nu merge doar depliere din cheie, daca tii 3 sec pe "descuiat" coboara geamurile in usi...

Ai verificat asta cu tinutul mai lung pe "incuiat" ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am verificat. Mi se ridica doar geamurile..asta daca le am deschise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minutes ago, _ionut said:

Da, am verificat. Mi se ridica doar geamurile..asta daca le am deschise.

Ciudat. Nu e vreo codare, ceva ?  In manual nu scrie ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe toate modelele noi, Golf, Octavia, Superb, din cate stiu, nu se poate ca la modelele anterioare. Pur si simplu e optiunea in care sa se inchida automat cand incui masina, fara sa tii apasat pe incuiat, sau varianta sa le dezactivezi plierea din infotainment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie unul mi se pare suficient sa se inchida mereu oglinzile. Oricum si la cealalta le inchid eu mereu tinand apasat pe incuiat, la asta macar nu trebuie sa mai tin apasat, doar incui si se inchid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam sa nu le frec mereu. Ce se intampla iarna cand ingheata? Chiar sunt curios...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@_ionut: nu le place sa le folosesti la rece/inghet. Motorasul electric actioneaza niste roti dintate din plastic, care oricum se contracta de la frig. Mai pui si bratul inghetat al oglinzii si e "de vis". Nu le poti dezactiva plierea din meniu ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, le poti dezactiva plierea, dar nu le mai poti plia decat daca o activezi la loc tot din infotainment. Sa fim seriosi cu inghetatul. La octavia dupa 7 ani nu am patit niciodata sa nu se inchida/deschida corect iarna, chiar si cu o tona de zapada/gheata pe masina, s-a deschis fara probleme, si niciodata nu incuiam masina fara sa pliez si oglinzile. Deci nu cred ca e cazul sa va faceti probleme din punctul asta de vedere.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV: eu am patit-o la Superb. Spalasem masina, a inghetat peste noapte, iar dimineata la depliere, oglinda din dreapta s-a "dat peste cap" adica s-a pliat pana a ajuns in extrema cealalta, catre capota/aripa. Am adus-o in pozitia corecta manual - adica am tras de ea si apoi si-a revenit. De atunci, ma abtin iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Asta am patit-o si eu de doua ori in toti anii astia, dar nu e neaparat din cauza inghetului. E doar o eroare aparuta la oglinda dreapta, e ceva ce au patit-o mai multi cel putin pe Octavia. Dar la mine a revenit singura atunci, nu a trebuit sa o misc manual. Pur si simplu s-a dus pana la maxim in capatul opus si apoi s-a intors la pozitia normala. Acelasi lucru se intampla si daca iti da cineva oglinzile peste cap desi tu le aveai inchise (am patit de cateva ori). Practic e un mod de a se recalibra pozitiile inchis/deschis. Nu e ceva ce afecteaza sistemul de inchidere/deschidere/motoras/etc.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!