Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Da, e similar cu Passatul insa parca se aude o idee mai tare la ralanti la exterior. Cum nu le-am avut una langa cealalta, e doar o supozitie la momentul asta

 

Inca o chestie in categoria minus, faptul ca in continuare CC/ACC are maneta separata 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dudu: multumim de review si poze. Chiar asteptam parerile tale. Ca de obicei, mi se pare scris rational si obiectiv postul.

 

2 curiozitati am si eu momentan:

 

a. In cazul optarii pentru DCC, pe modul Sport e mai soft suspensia decat pe suspensia stock de la Passat ? Inclusiv ruliul ? Intreb pentru ca Passat-ul cu suspensie stock mi s-a parut spre sport, iar ruliul aproape inexistent, ceea ce personal - am apreciat. Speram ceva asemanator de la S3...

 

b. Cum ai simtit TDI190 vs TDI150 pe care il conduci pe Passat ca si reprize ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@75NOR 

Multam, incerc :)

 

a. Cam asta a fost impresia mea insa trebuie sa tii cont ca, daca Passatul il folosesc pe drumurile patriei (de ex spre munca am 2 km execrabili de asfalt intraurban), plimbarea cu Superbul s-a desfasurat in tara cu apa calda, unde cautam o gura de canal mai proeminenta pentru a vedea exact cum presteaza suspensia.

La prima vedere avantajul principal este lipsa zgomotului de lucru al suspensiei spate (poate singurul minus mare al Passat-ului, cei 2km mentionati mai sus sunt un chin zi de zi).

Ruliul este foarte putin sesizabil in S, masina este cu 10cm mai lunga la ampatamente si mase aproape similare Passatului

 

b. Diferentele sunt clar sesizabile mai ales in S sau in WOT. O chestie interesanta totusi, nu rupea atat de repede aderenta ca si Passat-ul - in ciuda cuplului cu 15% mai mare si faptului ca, daca imi aduc aminte bine, ambele veneau cu Conti SC3... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva: e doar o iluzie optica sau maciulia DSG-ului este mai lunga decat la Passat ? Mi se pare ca e foarte inalta, gen Insignia/Mondeo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simply clever

nu e nici o iluzie :D masina este gandita sa fie vanduta cat mai bine in china ... cum domnii/doamnele de acolo sunt inalti ca brazii :biggrin: d-aia maciulia e lunga, scaunele se pare ca nu prea ofera suport klumea la nivelul umerilor etc.

 

we are not the target :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Say NO to racism! :))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Este o idee mai "plina" :)

post-3944-14309882422431_thumb.jpg

post-3944-1430988262806_thumb.jpg

Scuze pt poze, le pun direct de pe telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simply clever

@dudu

 

cineva e la prezentarea comparativa a masinii :)) marfa :icon_thumleft:

 

ce au mai adus in afara de passat? mondeo, insignia?

 

apropos ... ma roade pizma dudule ca eu sunt la birou si tu te dai cu noul superb :tuktuk:

 

p.s. daca erai in locatie pe 1 mai, ai prins si focul de artificii de pe rin?

Modificat de simply clever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Passat-ul este cel pe care il folosesc eu, nu din comparativ :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o idee mai "plina" :)

attachicon.gif20150502_153012.jpg

attachicon.gif20150507_113939.jpg

Scuze pt poze, le pun direct de pe telefon

Multu' de poze.

 

Mda, e o idee mai "plina"...

 

De lungime, pare cam la fel cu cea de la Passat, dar over all e mai sus decat la S2, deoarece am senzatia ca e tunelul consolei centrale mai sus cu totul

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simply clever

pedal to the metal :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tare se schimba cifrele la odometru. Zici e ca e model clasic cu rotite :). Ce apare rosu pe la 220 in loc de distanta parcursa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare a fi ceva avertizare ca ESP sau Front Assist e off

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simply clever

cam spartan bordul ... oricum parca e inca mai cool asta clasic versus monitoare gen passat ori sklase ... parerea mea :bom:

Modificat de simply clever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizual ma misca mult mai tare s3 decat b8. Cred ca nu as avea vreo problema sa traiesc cu diferentele calitative dintre cele doua alegand s3. Nu as avea vreo furstrare post-achizitie. Arata chiar bine si i-au mascat foarte bine gabaritul impresionant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iata 106 poze cu skoda superb ... in detaliu ca sa zic asa :) nationalist domnul, ce sa zic :P

 

http://www.autoforum.cz/testy-aut/test-skoda-superb-2015-2-0-tsi-4x4-letajici-koberec/?6

Multumim de link.

 

Frumos tare, desi nu sunt un fan al griului. Stiti voi aia cu "m-am saturat in p*&a mea de atata gri metalizat" :)

 

Apreciez ca la 18'', in final au trecut la 235/45/18, adica e talonul mai consistent, e diametrul rotii mai mare. Fata de actualul 225/40/18 este un progres masiv, in ceea ce priveste confortul, greierasii din masina si sanatatea gumelor/jantelor.

Vad ca au pastrat echiparea cu Pirelli P7, ceea ce face sens avand in vedere rezultatele foarte bune obtinute in comparativele de cauciucuri.

 

Interiorul...imi place. Mai putin lungimea selectorului DSG. Motiv de "tuning finutz" cu bomfaierul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place exteriorul de la Skoda si interiorul de Passat. Nu stiu altii cum sunt, dar mie o combinatie a celor doua modele imi pare imbatabila...

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simply clever

suntem mai multi cu aceasta plangere ... ca e cam lung levierul de la dsg ... acum ... bomfaier am si eu ... superbul sa-l avem :icon_bounce: :icon_bounce: :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu zic sa nu ne plângem pana nu vedem și simțim schimbătorul... Ma repet, nu mi s-a părut deranjant în "exploatare"

Acum ca stau și ma gândesc, îmi mai aduc aminte de un mic neajuns și anume poziția relativ ridicata a geamurilor - dacă aveți obiceiul sa mergeți cu cotul stâng "pe geam", veți reuși doar dacă ridicați scaunul destul de sus, spre limita superioara... Ceea ce automat duce la schimbarea întregii poziții la volan...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simply clever

m-am uitat astazi la c klasse. bmw-ul seria 3 il stiu. skoda zice ca superb-ul este cu astia doi in competitie. domnii de fac review-uri la fel.

 

mie mi se pare asa ... m-a dat pe spate la capitolul calitate c-ul.o sa fac si un drive test cu el in weekend si sunt convins ca o sa imi placa. ramane intrebarea oare merita aproximativ 15.000 de euro in plus pe aceste masini ca sa ai acelasi nivel de echipare pe care il ai si pe superb (si aici ma gandesc toate gadget-urile acc, dcc, hifi sound, sunroof etc.)? ca dpdv motorizare sunt toti pe acolo ... gasesti la toti trei macar un motor pe benzina sau motorina care sa iti placa. iar la cutii sunt macar ok toate ca sa nu zic ca dsg rulz :)

 

si de ce spun asta e pentru ca nu sunt in categoria ce ar achizitona o astfel de masina cash. fac un leasing, un credit ceva si atunci nu pot trece peste faptul ca pot calatori in multe tzari cu astia 15.000 de euro :)

 

voi ce parere aveti, sperb seria 3 sau c klasse?

 

p.s. hai sa lasam argumentul spatiului ca l-am auzit de atatea ori ca nu il mai iau in calcul :)

Modificat de simply clever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bmw pentru sportivitate, C Classe pentru confort si Superb pentru spatiu. Nu pot fi comparate modelele in nici o privinta, diferentele intre ele sunt prea mari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Personal nu vad legătura directa intre Superb și modelele menționate de tine...

As introduce la competiție C5, Laguna, Mondeo, Passat, poate Accord...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara C5, Laguna si Accord- sunt modele prea vechi iar cele noi vor veni cel devreme la anul sau in 2017. In clasa asta conteaza la momentul de fata Passat, Mondeo, Mazda 6 si eventual Insignia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Poate Accord ul care nu se știe ce se va întâmpla cu noul model în Europa, celelalte doua sunt demne de luat în seama cu noi modele în Sf de 2015 sau în 2016...

In fine, nu asta era ideea, a compara Superbul cu C sau 3er mi se pare un pic exagerat, chit ca teoretic intra cam toate în D... Iar francezii au ceva tradiție în segment.

Sa depășim momentul propun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Discuții generale Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!