Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Pozele sunt facute in Germania la un salon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat estimati ca o sa fie pretul pentru un Ambition 1.8 TSI manuala cu xenon si senzori de parcare, parbriz incalzit si inca 3-4 optionale marunte? Credeti ca sare de 25 (pret de lista) ? Intreb asta deoarece Octavia 3 pe care am configurat-o a ajuns la 23,300 pret de lista. Daca echivalentul Superb ar fi un 25, ar merita diferenta.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

24.500 :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut azi un Superb 3 V6 4x4 combi, asa scria pe spate, iar dupa fata soferului era pe bune, dar in configurator pe skoda.ro nu apare nimic. Cu toate astea in depasiri  parca nu zvacnea , parca se chinuia un pic. Ma asteptam la mai mult.

 

LE: alea 4 tipsuri arata foarte bine. 

Modificat de john_skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai parca S3 combi nici nu a fost lansat inca, nici in poze nu l-a vazut nimeni, sau am ratat eu stirea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu avea cum sa fie S3 Combi. In primul rand, varianta combi apare in toamna, iar motorul V6 nu mai este disponibil pe a treia generatie. Plus ca noua generatie nu are patru evacuari, doar Superb 2 V6 avea.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact...cred ca john_skoda confunda cu Superb 2FL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 tsi fara optionaleo sa fie mai ieftin ca octavia 1.8 tsi. Judec dupa preturileo2 vs s2.

In cazul meu tdi de 170 de cai a iesit mult mai ieftin ca un vrs. La octavia daca vrei motor tapan, trebuie sa iei o versiune mai scumpa...

Deci strict in privinta motorizarilor, s3 o sa fie best buy in tot vagul.

In 2011 s2 ambition tdi 170 a fost cel mai ieftin din concern (gtd, passat, octavia vrs audi a4 etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simply clever

pam pam pam ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Salutam!

Astăzi am avut ocazia, prin prisma meseriei, sa testez noul Superb. Voi încerca în cele ce urmează sa povestesc pe scurt experienta sub amendamentul firesc al subiectivului/personalului.

Pentru început spun ca am ales pt TD un Style (Elegance) 2.0 TDI 190 cp DSG cu ACC, DCC, Columbus, interior piele perforata inclusiv cu ventilație, virtual pedal, line assist, rear emergency assist, light assistant, pregătire WLAN, Canton și altele...

Masina se conduce incredibil de ușor și lejer, nu simți în vreun fel distantele parcurse - prima oara când am verificat făcusem 60km și nu-mi dădusem seama de ei.

Deși e mai lunga, se simte bine atat în volan cat și cu fundul, puține diferențiază ca stil de condus de o Octavia 3. Comenzile nu sunt inovatoare, volanul nu este nou însă mie mi se pare o complet alta mașina fata de 2FL.

Motorul prestează bine în regim normal (190cp/400Nm), se simte f bine în S iar combinația cu DSG-ul face toți banii. Ca idee, dpmdv, poți lua liniștit 150 cp fără DCC însă, dacă cochetezi cu 190, pune, alături de motor și cutie, și DCC-ul. Mașina este, după părerea mea, impecabila dinamic, fără sa te întrebuințeze prea mult în conducere.

Scaunele sunt confortabile, ventilația e da shit iar micile gimmick-urile traditionale ale mărcii, reunite ca simply clever fac banii - de la cele 2 umbrele la luminile ambientale pe uși și bord customizabile în 3 culori.

Estetic nu discutam, fiecare e îndreptățit la o părere iar frumusețea este în ochiul privitorului.

Ce nu mi-a placut:

- ștergătorul spate e din alt film... Indiferent de nivelul de echipare, urâțeste mașina grav

- plasticele ușilor, mai ales zona de acționare a geamurilor, puteau fi mai bune

- culorile închise (am văzut pe negru și maro) ascund destul de mult formele mașinii...

- motorul, oarecum zgomotos, trebuie călărit pentru a simți toți cei 190 / 400... Dar în mod Sport, prestează ireproșabil.

E târziu, sigur uit ceva din ce vroiam sa va spun însă sper sa îmi aduc aminte... Pana atunci, dacă aveți întrebări cărora le pot răspunde, fire away....

Ceva poze

post-3944-14306120044169_thumb.jpgpost-3944-14306120275772_thumb.jpgpost-3944-14306120415797_thumb.jpgpost-3944-14306120586013_thumb.jpgpost-3944-14306120737019_thumb.jpgpost-3944-14306120921557_thumb.jpgpost-3944-1430612118949_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparat cu b8-ul, pe care il cunosti suficient de bine, cum se prezinta?

Inteleg ca exista zone de low cost ca peste tot in lumea asta mare ( vezi consola centrala la a6), dar efectiv ele deranjeaza? Sau e o chestie de perceptie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dudu, la ce te referi prin "virtual pedal"? Ce preț avea varianta condusă de tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai exact care e diferenta de pret dintre asra si un B8 configurat echivalent

Sau mai exact care e diferenta de pret dintre asra si un B8 configurat echivalent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Mașina e mai comoda decât B8 (ar trebui de fapt precizat Passat - și Superbul nou are drept cod model tot B8) în modul sport al DCC-ului vs Passat stock, fără dcc.

Piano black devine un trade mark și pe Skoda însă mie îmi place în continuare în ciuda amprentarii.

Virtual pedal este datul din picior pentru deschiderea portbagajului :), prestează mai repede decât la Passat ca idee.

Mașina mi-a plăcut mult. E mai lunga decât versiunea anterioara, consolele mai scurte (mulțumită MQB) iar la modelul asta au folosit spațiul cum trebuie - dpmdv spațiul pentru pasageri dat de modelul anterior era pe alocuri excesiv de mare cu utilizare redusa.

Preturile vor fi în vecinătatea celor 10% anticipati (cel puțin de mine) fata de Passat. Sunt ceva informații neoficiale, mai bine discutam când vor fi oficiale.

Cred ca va fi un succes, oferă cam tot ce oferă și fratele albastru (cu excepția bitdi, faruri led și alte câteva) însă într-o carcasa mai reușită (părerea mea) și mai prietenoasa

My 2c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Virtual pedal e optiunea aceea care iti deschide portbagajul cand misti piciorul pe sub bara spate, trebuie evident sa ai kessy. Te ajuta cand ai ambele maini ocupate de sacose sau chestii voluminoase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci practic daca nu vrei neaparat faruri led/bitdi) mai bun ar fi un superb3, iti ofera mai multe decat passat. Aici diferenta de bani chiar ar putea fi doar pt brand si atat?

Adica passatul nu are umbrele, sau lanterna sau ajustare scaun pasajer de catre cel din spate sau de catre sofer etc chestii minore dar sunt, ai mai mult spatiu overall

Chiar nu vad inafara de brand de ce passatul ar costa mai mult ?! ma refer la aceeasi echipare/dotari/motorizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simply clever

so ... masina asta cu dsg, 4x4, acc, columbus si dcc cred ca o sa fie belea. ma astept inclusiv la suprize placute cuplate cu motorul de 280 cp. ca sa nu mai zic ca au comunicat domnii de la skoda ca aceasta combinatie are 0-100 in 5,8 secunde ... which is nice :)

 

@dudu: merita led ambient lighting? este elegant facut ... sau iti lasa o senzatie de after market cu franghii de leduri de la dedeman :)) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, concret, cand vedem masina asta in showroom-uri pe la noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

F Serban

Nu e atât de simplu... Altfel, toți am cumpăra Skoda și Seat iar VW și Audi ar sta de pomana... Sunt diferențe, materialele nu sunt încă acolo, sunt chestii care fac diferența - dacă ea e îndeajuns de mare sa renteze cele 10%, asta e alegerea fiecăruia.

Passatul e Panzer, o mașină dependable, însă estetic relativ anosta (nu am spus urata). Eu vad Superbul ceva mai prietenoasa, mai family orientated, mai pământeana pt noi, românii. Passatul e prea....business, nush...

Simply clever

Da, merita clar. Nu știu dacă verdele (culoarea Skoda), nu mi se pare prea reușit însă albul cald și al albastrul sunt mișto

Cristi511

Va mai dura ceva... Cam 2 luni

Am găsit o poza făcută cu iluminarea ambientala, taman verdele asta crud

Mașina era un L&K

Alte chestii simpatice

Cotiera fata este imensa, are inclusiv un loc unde poți pune tableta în picioare

Pentru Cotiera spate poți cumpăra un accesoriu Universal tablet holder ce merge de minune cu WLAN-ul (se vede în foto)

Sunt câteva modele de jante 19 de îți pica fata

post-3944-14306852703281_thumb.jpgpost-3944-14306852842439_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dudu: esti norocos ca ai putut sa o testezi, masina este bestiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu mi-a placut:

- motorul, oarecum zgomotos

Comparativ cu passat B8, cum apreciezi zgomotul motorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radumelinte

Nu am mers cu S3, dar probabil ca nu sunt mari diferente de sound fata de Passat, este acelasi motor, diferenta tine de izolarea fonica a habitaclului.

La noul Passat este intr-adevar un sunet mai aspru, se aude mai pregnant la relanti si in accelerare, in rest este ok.

Nu stiu ce au modificat la noile motoare prin cresterea de putere/cuplu, dar se aud diferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Discuții generale Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!