Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

What the f...post-7664-0-28244900-1426011071_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu, dar cred ca se referea la sistemul mai ciudat de ridicare/sustinere a capotei. giful postat de mine venea sa explice miscarea mecanismului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici se vede mai bine post-7664-0-43391900-1426049114_thumb.jp E un cablu, un furtun, ceva infasurat cu banda care intra sub capota... si totusi pe capota nu e nimic...o fi  avand vreo legatura cu protectia pietonilor...? ma uit ca curca-n lemne

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu e de la spălătoare?

Ma gândesc ca sunt pe "cantul" dinspre parbriz al capotei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ar fi placut (si speram sa fie asa) sa vad la Superb III plafon panoramic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de la spălătoare?

Ma gândesc ca sunt pe "cantul" dinspre parbriz al capotei...

 

Cel mai sigur aşa e. Acum vad, in prima poza, sub cantul, marginea dinspre parbriz a capotei, este o mică proeminenţa care ar putea fi chiar locaşul spălătorului.

Daca e aşa, soluţia aleasă este bună pentru că ar fi mai uşor de curăţat spălătoarele de zăpada sau gheaţă.

 

Readuc în discuţie subiectul preţuri. Mă uitam la cehi, au nişte scoruri la 2 tsi 220...mă descurajează total. La superb II, tsi-ul de 200 juca în aceeaşi liga de preţ cu tdi 170, acum s-a dus rău la vale preţul

 

LE

Corectez... mă uitasem la preţul pentu tsi de 260 care are şi 4x4 în standard.  Tsi-ul de 220 e doar cu vreo 360 de euro mai mult decât 2 tdi 190

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poate fi acel sound generator in poza aceea? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai aflat o chestie tare, eco-bonusul nu se va acorda decât dacă maşina nouă va fi cumpărată de aceeaşi persoană care a casat maşina veche....nasol, voi verifica maine in legislatie.

 

On topic

Parbrizul climacoat de pe superb asigura si protectie la radiatii infrarosii. Asta este un lucru bun. In plus nu se vad acele retele electrice prin parbriz.

 

Este disponibila si smecheria denumita smart light assist care noaptea, la intalnirea cu alti participanti la trafic, obtureaza doar fasciculul de lumina ce lumineaza masina ce vine din sens opus fara a comuta lumina de drum in lumina de intalnire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu si delearii le sunt oferite vouchere...deci e ciudat faza cu proprietarul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci Skoda SUperb 3 Style 150 CP  31050 e Passat Highline 150CP 33.000e deci cam 2000e sa fie oare diferenta si la noi cand apare fata de passat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai comparat cumva pretul superbului din germania cu passatul din ro?

 

LE

Scuze, ma uitasem la 150 tdi si nu-mi ieseau preturile postate de tine...

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumuri declarate pentru 2,0 l TSI DSG6 162 kW (220 PS) urban 7,8  extraurban 5,3 mixt  6,2.

Bun, ştiu, sunt consumuri facute la 20-25° C, doar cu şofer, fără bagaje, cu acceleraţia mângâiată, mers exterior constant cu 80-90km/h şi vreo 2-3 simulări de depăşire cu accelerari până la 110km/h. 

în condiţii normale de utilizare,ar fi rezonabil să admitem un consum urban de 9 şi extrurban de 6 l/100?

Întreb asta,  pentru că mă bate un gând... :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un Tiguan de aprox 1,600kg masa la gol, cu 2.0 TSI (210cai) M6, am scos urban (Brasov) intre 12-15% si extraurban 8-9%.

 

Greutatea pentru Superb va fi tot acolo. Cu DSG mai scazi 5% la consum fata de M6.

 

Nu vrreau sa te desumflu, dar, eu nu cred ca poti scoate urban 9%.

Eu scot 6.5-7.5% cu 2.0 tdi DSG6 in conditiile in care am un stil fluent si anticipativ de condus. Fugarita, demaraje, scot 10% in oras, chiar si cu 2.0tdi.

 

Evident, vorbim de conditii cu apa si uleiul la min 80 grade, deci motor cald.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superb III 2 tsi dsg, gândesc totuşi că are 1500 de kile, cu 100 mai puţin decât tiguanul şi, probabil, are şi rapoartele din cutie mai lungi, mai economice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca M6 scoate in trafic real mai putin decat DSG-ul. O spun din experienta mea, nu contrazic opiniile nimanui, dar eu nu am reusit sa obtin mai putin cu automata fata de manuala. Vorbesc de benzina de cilindree mica (1.2 TSI) si diesel de 150 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in Bucuresti am cam 10.1% consum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, deci se poate, e plauzibil un consum sub 9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superb III 2 tsi dsg, gândesc totuşi că are 1500 de kile, cu 100 mai puţin decât tiguanul şi, probabil, are şi rapoartele din cutie mai lungi, mai economice.

Ok, e si 4motion-ul care impacteaza consumul la Tiguan.

 

Totusi, sub 10% in oras nu are sens sa-ti propui, nu e realist. 

Eu in Bucuresti am cam 10.1% consum

Pe ce traseu ? 

Da, deci se poate, e plauzibil un consum sub 9.

Daca te gandesti sa-ti iei 2.0 tsi de 200 de cai si sa tragi la un consum cat mai mic, nu te supara, dar unde mai e frumusetea unei benzine de 2.0 turbo ? 

Te vei chinui si tu si vei chinui masina. 

Este ca si cum ti-ai lua un 3.6 fsi si ai monta gpl.

 

Nu mai bine alegi un 1.4tsi, daca vrei o masina economica ? 

 

Parerea mea: cauta la inchirieri o automata benzina in orasul tau si fa cateva teste pe stilul tau de condus. Vezi ce iese. Autonom au mai multe automate, inclusiv Passat, Insignia, Astra....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Daca te gandesti sa-ti iei 2.0 tsi de 200 de cai si sa tragi la un consum cat mai mic, nu te supara, dar unde mai e frumusetea unei benzine de 2.0 turbo ? 

Te vei chinui si tu si vei chinui masina. 

 

 

Nu mai bine alegi un 1.4tsi, daca vrei o masina economica ? 

 

 

 

 

75NOR, dupa cum spuneam mai devreme

 

în condiţii normale de utilizare, ar fi rezonabil să admitem un consum urban de 9  l/100?

 

, deci mers normal, nici economic, nici chinuit, un mers in viteza traficului fara sa crosetezi benzile si fara sa-i incurci pe ceilalti cu demaraja lente.

Daca ei declara un consum de 7,8 urban, eu as satisfacut cu un 9 in conditiile date de mine.

 

Referitor la celelalte puncte din discutie;

Frumusetea unui 2 tsi o simti plenar in regim extraurban cand apelezi la rezerva de putere pentru depasiri, rampe si iesiri din curbe cu masina full de pasageri si bagaje. In oras, fie mergi cu 1.2 tdi fie cu 2 tsi este cam aceeasi treaba. Cel putin in orasul si pe traseele pe care circul eu.

 

Nu urmaresc in mod deosebit o masina economica iar1.4 tsi nu prezinta interes din cauza de dsg7.

2 TSI, in schimb, beneficiaza de dsg6 dar.... daca are un consum de V6, desi o exploatez normal, ma lipsesc. Admit ca un asemenea motor consuma mult dar sa o faca doar daca i-o cer din pedala. Ca idee, un consum mediu cu 2-3 litri mai mare decat un 2tdi ar fi ok pentru mine. Plusul il scot din lipsa dpf-ului si silentiozitatea benzinei.

Cam astea ar fi datele problemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Discuții generale Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!