Jump to content

Discuții generale Superb 3


Makron
 Share

Postare recomandată

WoW.... m-a dat gata ! Super frumoase liniile, imi place foarte mult melanjul intre agresivitate/masivitate/eleganta.

 

Best in show din punctul meu de vedere sunt:

- Fundul sus :) senzatie de masivitate, iar stopurile dau sportivitate si eleganta

- Lateralele: muchia laterala face toti banii si este exact ceea ce ii lipsea lui S2 pre FL, care e prea fluid ca design

- DRL: in final, unele cu adevarat frumoase, o combinatie intre O3 si S2FL 

 

Pentru mine, strict personal este peste Passat ca si design exterior. Din punctul meu de vedere S3 e mai atragator.

 

Astept cu interes interiorul, nu neaparat ca design, cat dpdv materiale folosite

 

@dudu: mda, ai avut dreptate acum ceva vreme. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva s-a mai ocupat spatiul din spate...nu iti mai da senzatia de prea mult loc pentru picioare/genunchi ca pana acuma, nu stiu cu ce au ocupat spatiul dar e mai ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o idee foarte buna sa renunte la gurile de ventilatie din stalpii B. eu nu am niciodata acces sa verific temperatura aerului care iese spre copii (tot timpul este diferenta intre ce primim in fata cu ce ajunge in spate: in fata vine cald, in spate ajunge rece sau invers) drept pt care le tin mai tot timpul inchise sau sunt acoperite cu gegile copiilor ori ghiozdanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva s-a mai ocupat spatiul din spate...nu iti mai da senzatia de prea mult loc pentru picioare/genunchi ca pana acuma, nu stiu cu ce au ocupat spatiul dar e mai ok

De acord cu tine. Desi usor mai lunga, pare mai bine umplut spatiul, designul e foarte bun in a masca volumele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci a fost o eroare de proiectare daca nu poti controla ce iese prin gurile acelea de aerisire. Nu am stiut, am crezut ca ce este setat in fata asa iese si pe acolo cel putin asa este pe alte masini

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic asa ar trebui sa se intample dar practic nu e asa. Pb aerul se raceste pana ajunge in spate. Dupa o perioada (timp in care cred ca se incalzeste tubulatura) ajunge si ceva caldura sau viceversa vara.

OffTopic End

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu am vazut masina undeva in toamna si mi-a placut, mai ales spatele masinii (atat din profil cat si din spate). Dupa cum mai povesteam intr-un post, Combi-ul (care nu era terminat la momentul respectiv, avand interiorul de 2FL) arata afara chiar mai bine

 

Skoda a mai avut un "draft" pe care l-au prezentat partenerilor in 2013 insa era chiar mai agresiv decat aceasta varianta finala. Eu sunt foarte multumit de cum a iesit masina, sunt anumite chestii care le-as fi facut personal altfel (nu ma omor dupa zona farurilor, mi se pare ca acel triunghi, impreuna cu farul, nu se pupa cu agresivitatea grilei si capotei) insa e parere 100% subiectiva.

 

Acum sa vedem preturi... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buun, si pe cand ai ocazia sa mergi la test drive? ( bineinteles, daca ai aceasta posibilitate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut masina undeva in toamna si mi-a placut, mai ales spatele masinii (atat din profil cat si din spate). Dupa cum mai povesteam intr-un post, Combi-ul (care nu era terminat la momentul respectiv, avand interiorul de 2FL) arata afara chiar mai bine

 

Acum sa vedem preturi... :D

Interiorul cum ti s-a parut ca materiale? Peste S2 ? 

 

La preturi, raman la estimarea mea: 29k un Ambition 2.0tdi 190 DSG :)  Cel putin pentru 1.5 ani de la lansare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place insa ca au mutat butoanele de parcare si auto hill hold sub schimbator si automat au marit ce se afla sub planseta aceeia. Banuiesc ca loc de depozitare/loc de sustinere de sticle etc

Cred ca era bine sa fi facut asa si pt Passat, mi se parea mai ergonomic

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica are "wireless heated windscreen". Cautand mai departe ce inseamna asta, am gasit "SGS ClimaCoat"

 

This new all weather windscreen provides the driver a lot of benefits.
• Invisible heating system
• Improved visual comfort and vehicle safety
• Reduction of CO2 emissions
• Less usage of air conditioning, which reduces fuel consumption
• Reflective in summer: heat reflection to maintain a pleasant car temperature
• Heated in winter: defrosts and demists in just a few minutes
• Manually scraping off the ice is redundant
• No icing during the first minutes of driving

 

 

Sunt curios cum functioneaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-8103-0-72271300-1424268717_thumb.jp

motorizare kW PS NM consum 0-100 (s) 4x4                  

1.4 benzina 92 125 200 5.4 9.9 -  

1.4 benzina ACT 110 150 250 4.8 8.6 da (M6)  

1.8 benzina 130 180 320 (250+DSG) 5.8 8.0 -  

2.0 benzina 162 220 350 6.1 7.0 -  

2.0 benzina 206 280 350   5.8 da (DSG6)                

1.6 tdi 88 120 250 3.9   -  

2.0 tdi 110 150 340 4.0   da (M6)  

2.0 tdi 140 190 400 4.0   da (DSG6)      

 

---------         

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vazut exact cum functioneaza..dar la showroom am vazut la un passat b8 ca daca pui optiune de incalzire parbriz sau incalzire parbriz cu reflexe radiatii care ajuta si vara, este un buton ca pana acum in climatronic si incalzeste parbrizul cumva printr-o plasa perfect clear prin inductie cumva...M-am uitat special si masina intr-adevar avea optiunea de parbriz incalzit DAR nu se vedea niciun fel de firicel metalic sau cum este la lunete in soare/lumina

 

Eu am vazut cum se vedea pe un Mondeo vara mai ales..daca te uiti atent se vad acele fire metalice in parbriz

Si sper si la Superb 3 sa aibe anvelope self sealing..mai scapi de grijile minore

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzina:

post-8103-0-64852400-1424268898_thumb.jppost-8103-0-02236200-1424268904_thumb.jppost-8103-0-20595700-1424268907_thumb.jp

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:huh:

 

Tabelul complet al motorizarilor il gasesti in comunicatul oficial de presa atasat de salieri, pe pagina anterioara, in format pdf.

 

M-am fixat pe 2 tdi 150 dsg style cu ceva optiuni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tabelul complet al motorizarilor il gasesti in comunicatul oficial de presa atasat de salieri, pe pagina anterioara, in format pdf.

pai de acolo este, cati crezi ca au parcus pana la pagina 63?! Le-am scos separat, sa fie la vedere/accesate usor si de pe telefon.

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cand dai comanda? Banuiesc ca o sa fie echipare Ambition sau Elegance?

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum zice prezentatorul in clip, isi da cu parerea evident si presupune ca modelul expus ar fi cam 45000 euro . 

Posibil sa se mai poata puna si alte optiuni pana la 50.000 .  Passatul B8 break care a fost expus la baneasa shopping center ajungea la 63000 cu toate optiunile posibile . Ar fi  cam mare diferenta de pret parca .

 

PS. Iar ca si display digital Passatul da nana la fundulet lu S3 rau de tot .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Echipare Style mult mai practic configurata decat defuncta varianta elegance.

Comanda, hmm..... astept sa vad cand se deruleaza programul rabla si sa mai culeg informatii despre motorizarii si solutiile nou implementate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vizavi de rabla din ce am vazut nici o motorizare 'benzina ' nu are sub 100 co2 . (112 co2 minim deci - 1500 ron paguba - ce puteau fi folositi la accesorii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic doar greenline se califica la ecobonus - euro 6 + emiisii CO<100gr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt considerate ecologice masinile care indeplinesc cel putin una din urmatoarele trei conditii: sa aiba emisii de bioxid de carbon mai mici de 100 de grame pe kilometru, sa aiba propulsie electrica sau hibrida sau sa respecte norma de poluare Euro 6.

 

sursa

 

cum toate motoarele sunt E6 bonusul este implicit.

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Makron: stii cumva ce nivele de echipare va avea S3? Eu banuiam ca vor fi aceleasi denumiri ca in prezent..active ambition elegance si L&K

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Active, Ambition, Style trim levels

The new ŠKODA Superb is available in the trim levels:

Active, Ambition and Style.

The basic version, the ŠKODA Superb Active, already wows with comprehensive

standard features. All engines are equipped with a Stop-Start system and brake energy

recovery. With regards to safety, the range of features for EU countries includes Front

Assist, Electronic Stabilisation Control (ESC) including multi-collision brake, electronic

differential lock XDS+, five three-point automatic seatbelts with belt force limiters and

warning light, five height-adjustable headrests, seven airbags including driver knee

airbag and electronic tyre pressure monitor.

In terms of comfort, on-board features include manual air conditioning, tinted windows,

electronic parking brake, front and rear electric windows, electric heated wing mirrors,

remote-controlled central locking and multifunction display. The tail lights are LED.

The car features new 16-inch Hermes steel wheels.

Numerous other functional solutions include: 1.5-litre bottle holder and high-vis vest

storage compartment in all four doors, glove compartment with lighting and airconditioning,

front cup holders, Jumbo Box storage compartment in the central arm rest,

storage pockets in the front seats, two foldable bag hooks in the boot, misfuelling

protection, ice scraper in the fuel filler flap and bonnet with gas struts.

 

The ŠKODA Superb Ambition comes, in addition to the Active-Line equipment,

with comfort features including two-zone Climatronic, a rain/light sensor and the

Swing radio with a 5-inch colour touchscreen fitted as standard. The exterior comes with

16-inch Orion alloy wheels and a chrome-slatted grille. The side windows are framed with

fine chrome strips. The interior is enriched with a small leather package for the threespoke

steering wheel and gearstick, while the front footwell as well as all door handles

have lighting on the inside. Functional solutions include small pockets on the inside of

the front seats, front footwell lighting and the Maxi DOT display.

 

In addition to the Ambition specification, the new ŠKODA Superb Style has 17-inch

newly designed Stratos alloy wheels. The front fog lights with corner function improve

the design and appearance. The interior has a particularly sophisticated appearance with

new ‘dark aluminium-effect’ trim strips and ‘Style’ seat covers. With regards to comfort,

it comes with cruise control, rear parking sensors and rear footwell lighting. The driver’s

seat can be adjusted electronically (including lumbar support), the settings are saved in

the memory function. The wing mirrors can be folded automatically (with memory

function). Exterior and interior mirrors can be dimmed automatically.

LE

Va exista bineinteles si LK

Modificat de MAKRON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 climatronic la superb va fi standard de la Ambition, mult mai ok fata de passat. Si am impresia ca reglajele de scaune si oglinzi cu memorie la passat este doar optional :D

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Discuții generale Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!