Jump to content

Schimbare distributie 1.6 TDI


Johny25
 Share

Postare recomandată

Din cate am mai citit sunt tipuri de motoare cayc care in loc de curea au lant. Sunt doua tipuri de bai de ulei cu capac de vizitare a curelei si fara capac care sta lantul. Din ce stiti voi oare asa o fi ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am citit si eu despre cureaua reapectiva de la pompa de ulei cica este fara intretinere...adica nu se schimba.nu am auzit sa se fii rup la cineva.cum zicea un coleg mai sus se aprinde becul rosu de ulei si ai oprit motorul repede si chemi un trailer.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru 100 de ron cat costa nici sa mai stai pe ganduri sa o schimbi, acum face fiecare cum considera, intreaba-l pe Catalin, (Excalade) sa vezi ce stie de aceea curea el se loveste periodic  de aceste distributii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAYA si CAYC au curea la pompa de ulei ,care se poate rupe la un moment dat.

S17-0201.png

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 lei?nu cred...asa ieftin?o sa-l intreb pe mecanicul la care merg sa vad ce zice si el...mai exact ce trebuie dat jos ca sa ajungi la ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua nu e scumpa ,manopera....

Trebuie demontat: baie ulei,pompa ulei,distributie,fulie vilbrochen si capacul nr 2  la care se pune simering nou 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stii cumva de ce a fost inlocuit lantul cu cureaua?eu zic ca cea mai fiabila pompa a fost asta pe lant

pompa de ulei e ,,identica,, cu cea de 1.9 tdi clasica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua nu face zgomot si ....aduce profit .?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
bbogdanmircea

Este ceva curea speciala care rezista la ulei, dupa cum s-a vazut cu TSI si N47 de la BMW lanturile nu mai sunt ce erau ... si oricum o curea e mai silentioasa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

Este obligatoriu sa schimb cureaua pentru accesorii + rola intanzatoare,sau numai cureaua aferenta, daca se schimba distributia ?

Acum am 142 000 (an fabricatie 08.2013, CAYC) si pierd lichidul de racire, am ridicat-o pe rampa si se vede apa pe fulia de la arborele cotit (rola cea mare de jos dinspre habitaclu) http://www.e-automobile.ro/categorie-motor/19-diesel/162-motor-16-tdi-vw-skoda.html . La service mi-au zis ca se pierde apa pe la pompa de apa si ca e indicat sa schimb toat distributia odata cu pompa.

Legat de antigel in cartea mea scrie ca trebuie pus G13, iar pe aici am vazut ca trebuie G12++. Oricum la shimb distributie se inlocuie antigelul e ok sa pun G13 ? Cati litri de lichid de racire intra in instalatie ?

Modificat de JohnnyTM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O parare de la un mecanic ce schimba distributii se poate?

Am intrebat la 2 service-uri si mai mult mi-au spus sa schimb si fulia (roata cu caneluri) de la arborele cotit, cea care pune in miscare cureaua de accesorii. Ca daca nu se schimba se poate rupe cureau de accesorii si intra la distributie.

Atunci ma intreb de ce nu imi cer sa schimb si fuliile de pe alternator si compresorul de AC , ca si alea intervin in angrenaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei se cere inlocuirea suruburilor ce tine fulia de la arborele cotit, iar restul de role gen AC sau de la accesorii cand se necesita. La schimbarea curelelor se inspecteaza si aceste fulii vizual cat si mecanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut.

 

Am cumparat in 2018 un VW Golf VI, 1.6 TDI, 105cp din 2013 cu 132.000km la bord. 

Acum are 145 000 km si ma gandeam daca trebuie sa schimb distributia. Daca o schimb, schimb tot sau doar cureaua? In cartea tehnica zica ca la 180 000 km sau 5 ani. Kilometrii nu i-am facut, dar vechime are.

Voi ce ma sfatuiti? si daca trebuie sa schimb, ce imi recomandati? tot kitul sau doar cureaua? si ce marca?

Multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa o mai duci 1 an lejer, dupa care schimbarea kit-ului integral.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@A1994 poti pune o poza din carte in care sa se vada mentiunea de 5 ani?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna dimineata ! Am cumparat Touran-ul luna trecuta din Germania , dar cartea service este in daneza  ( de ce oare ???) si va rog sa ma ajutati sa inteleg  ce a fost schimbat si ce trebuie sa schimb eu acum , imediat ! Masina are  140 mii km  .

Touran.doc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 3/11/2016 at 12:15 PM, bbogdanmircea said:

Stiu ca discutasem cu un prieten care are 2.0 TDI si a facut distributia si mi-a zis ca initial dupa ce i-a facut mecanicul distributia a crescut un pic consumul, apoi a mai citit el pe undeva si s-a dus din nou si i-a reglat foarte putin din acea fulie si a revenit la cum era inainte ... intr-adevar la CR nu mai exista nici o legatura mecanica intre injectoare si axul cu came, deci probabil nu mai este asa important acel reglaj ca la PD, dar tot cred ca poate influenta foarte putin daca axul cu came este sincronizat un pic mai in fata sau mai in spate fata de arborele cotit ... cat de mult insa nu se stie . Daca era fix fix de ce au mai facut acele fulii reglabile ? Faceau si ei economie de 3 gauri si 3 suruburi .

http://replace-timing-belt.com/how-to-replace-timing-belt-on-vw-golf-6-1-6-tdi/

Se pare ca acele fulii au ceva rol in tensionarea curelei de distributie in mod corect ca sa fie sincronizata corect pompa de injectie cu motorul, cel putin asta as intelege eu din instructiunile alea ... poate cineva care are experienta in distributii se uita si ne spune si noua ...

Si la cat ar trebui sa fie pozitia axului cu came ai idee? la cat i l-a reglat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cureaua de distributie si pompa de apa de pe masina personala inlocuite dupa 10 ani si 137.000 km

IMG_20200305_14265.thumb.jpg.d8bd18a24a151299a6baa991e7d44a12.jpg IMG_20200305_12032.thumb.jpg.607b26694dcfb1cb8946c81befd79603.jpg IMG_20200305_12021.thumb.jpg.ca3edc313781f8e839e7c840f6d87f60.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua am un Passat din 2010 16 tdi 77 105 cp și mar interesa și pe mine la cât se schimba distribuția și uleiul Acum are la bord 186 000.Va mulțumesc frumos 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.Am schimbat distributia la al meu Golf 7,1.6 tdi,90 cp,vod motor CXXA....Pompa de apa pe masina am gasit-o cu acel senzor-electromagnet,mi-a venit in kit pompa de apa normala....Ce rol avea acel senzor pe pompa? La paleti avea o tabla ce se ridica si acoperea paletii,anuland practic pomparea.....20200306_131242.thumb.jpg.81aa9fba32911a9bca6d19c33e13406d.jpg

Modificat de firucatalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, același problema o am și eu, tocmai ce am cumpărat kit dist. + pompa apa și la fel mia venit pompa fără senzor. Pt motor 1.6 110cp CXXB. Întrebarea este dacă se poate folosi senzorul după pompa veche. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montezi senzorul vechi fara probleme.E mai bine fara,exista riscul sa se blocheze si sa nu mai faca servici.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in acest topic ca s-a mai discutat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, ieri am schimbat si eu chitul de distributie (Contitech) + pompa apa si antigel. Dupa ce am iesit cu ea din service am observat un sunet "nou" la turatii joase (cel mai clar intre 900 si 1000 rpm sau la decelerare). Seamana a suierat sau ca un motor electric (sau ca o turbina mica, daca pot sa spun asa). Am dat o tura pe autostrada si nu observ altceva in neregula cu ea. Poate cineva sa-mi spuna de la ce ar putea sa fie? La momentul schimbarii distributiei mecanicul mi-a aratat cum surubul care tinea rola intinzatoare a putut fi desurubat cu mana (atat de slabit era). Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!