Jump to content

Schimbare distributie 1.6 TDI


Johny25
 Share

Postare recomandată

de referinta voi lua 210.000, asa ca in jurul a 180.000 voi schimba distributia, mai bine mai devreme decat prea tarziu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua la toata lumea...a inlocuit cineva cureaua de la pompa de ulei? Motorul 1.6 tdi are pompa de ulei angrenata de arbore printr-o curea.sau acea curea nu se inlocuieste.multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna întrebare. În ssp zice ca e maintainance free.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi cris
în urmă cu 13 ore, lucianNT a scris:

Buna întrebare. În ssp zice ca e maintainance free.

Deci sa inteleg k nu se schimba?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am un Caddy Maxi cu 1.6 TDI. Din pacate nu am primit si manual. Sa schimb si eu tot la 210.000? E masina mai grea, dar nu o duce cureaua de distributie, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi cris

Da tot la 210 000 sau 5 ani.nu are treaba cu greutatea masini...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

Unde schimb si eu distributia la Golf 1,6 TDI 105CP in Bucuresti?

Merci,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am comandat un set de distributie pentru golf si nu stiu sigur daca sunt ok, in special rolele. Desi piesele sunt comandate pe seria de sasiu.

Citind topicul am vazut ca mai demult au fost cativa colegi de forum cu o problema la role care nu erau la fel. (unele erau mai late, altele aveau alt sistem de intindere, etc) chiar daca au fost comandate conform VIN.

Va rog sa ma ajutati cu o parere daca sunt bune sau sa vorbesc la magazin sa imi aduca altceva ca vineri ii fac distributia si n-as vrea sa realizez atunci ca nu se potrivesc: 

Masina este: fabricata in 06.2009 (fabricata pentru Luxemburg, asa scrie in acte)

Motor: 1.6 tdi 77 kw, CAYC cu DPF, fara bluemotion

Piesele comandate:

1. Set role, curea dintata INA 530 0550 09

2.Curea de distributie CONTITECH CT1139

3. Pompa apa HEPU P662 (initial comandasem 655 si au spus ca nu se potriveste conform VIN)

 

Mai jos am atasta o poza cu rolele ina. Multumesc in avans.

20160930_205732.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat kitul de distributie, kitul de accesorii la 172000km si cam asa arata componentele utilizate.

L.E : rolele au fost bune s-au potrivit perfect.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce an e masina , ca cad ca a fost pus dayco. Crapaturile alea superficiale nu conteaza, cureaua arata super ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar deloc...si o curea noua le face identic dupa cateva luni de utilizare....nu pe alea se bazeaza rezistenta, are kevlar etc. repet sunt superficiale mai mergea mult si bine asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

06.2009. In rest rolele si pompa de apa ziceai ca sunt noi. Fara joc si fara scurgeri de antigel. Probabil mai duceau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E fantastic cat de rezistente pot sa fie curelele astea noi, probabil si socurile in curea nu sunt asa de mari la CR cum erau la PD, o s-o tin si eu pana la 200k, masina e din 09.2011 . Oricum in ritmul de km facuti asta inseamna in 1.5 ani .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completare: antigelul Hepu G13 nu a fost bun, l-am schimbat cu G12 tot marca Hepu la recomandarea mecanicului , pentru nu se pot amesteca cele doua tipuri. 

Exemplu: cand scoti pompa de apa, in radiator ramane o parte din antigelul vechi, iar G13 am inteles ca ar contine silicati care este foarte bun pentru modelele mai noi , dupa 2014.  Dar nu amestecat cu cel vechi.

Distributia:

- ma bucur ca am schimbat chitul integral, zilele astea ca am vazut cu ochii mei la cineva cu alta marca de masina cu motor 2.0 benzina, cum s-a rupt cureaua de distributie care a fost inlocuita acum o luna. Efectiv s-a rupt in mers la 30km/h din senin. Cureaua era facut franjuri , n-a mai ramas nimic din ea. Iar instalarea ei a fost facuta cum trebuie,nu dupa ureche. Se pare ca rolele nu erau gripate iar pompa de apa e pusa separat pe accesorii. Rezultatul: 2 supape indoite. Poate a fost cu defect de fabricatie. 

Mai bine prevenim decat sa reparam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma,la cat se poate face un schimb de distributie la 1.6 diesel "safe".Adica la 210.000 e tarziu?A facut cineva operatiunea la Porsche Bucuresti,cat e total?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest kit este bun,mai am nevoie de altceva pe langa?

https://www.autoeco.ro/set-pompa-apa+curea-dintata-vw-golf+5k1-1.6+tdi-dayco-ktbwp7880/31340/a14651865/

Edit: Am sunat la auto eco si mi-au facut o oferta,o sa o atasez.Chestia e ca domnul de acolo mi-a spus ca trbuia schimbata distributia la 120k dupa care sa continui cu 60k,lucru care mi s-a parut absurd si neprofesionist,avand in vedere ca aici pe forum se vehiculeaza intre 180k si 210 la 1.6 cayc 2010.

Ce parere aveti despre piese si tot?La pretul final este 1500 lei,el a pus ambii producatori la curea,eu merg pe Dayco

Untitled.png

 

Modificat de 12seven12
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folclor de service. Pana in 2009 pana in 180.000km. Dupa 2010 la 210.000 scrie clar in carte. Eu am schimbat la 172000 si aratau toate foarte bine. O singura rola avea un usor joc. Dar duceau sigur cat recomanda producatorul. Urmatoarea distributie nici nu ma gandesc sa o schimb sub 200.000 km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca masina este din 2010,luna 1 si acum au trecut deja 5 ani buni,exista risc,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara, poate sa imi spuna cineva care a schimbat distributia pe Golf 6 1,6 TDI Blue motion 2011 ce piese sunt cele oem (distributie + pomapa apa) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca punem kit-ul de mai sus,schimbul se face la 60-80.000 km asa cum spune service-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 180 mii sau 5 ani daca pui tot nou...prima e la 210 mii iar restul cum am zis mai sus.cel putin asa e la 1.6 tdi.o noapte frumoasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis ca sunt eu batut in cap.Asa mi se pare si mie normal,de moment ce pui exact ce a pus neamtu',mi se pare absurd sa fiu nevoit sa schimb la 60.000(asta mi-a spus firma unde am sunat sa fac distributia,am specificat si ce firma doresc sa pun)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare,

Detin un Golf 6 1.6TDI 105cp fabricatie 2009 (tip motor CAYC). Recent mi-a sarit cureaua de accesorii deoarece s-a rupt surubul de la intinzator si am pierdut intinzatorul. Problema pe care am constatat-o e ca motorul fiind din 2009, printre primele modele de golf 1.6 tdi, aveam un model de intinzator fara arc care din ce am inteles a fost inlocuit intre timp de vw (am gasit pe mai multe forumuri o referire la Technical product information Transaction No.: 2021123/3 din 05-May-2010 care indica faptul ca pentru acest tip de motor CAYC cureaua de accesorii originala cu codul 03L 903 137 a fost inlocuita cu 03L 903 137 T si in plus ar trebui folosit un alt intinzator avand codul 038 903 315 AH). intinzatorul vechi nu pare sa mai fie disponibil.

Din ce am studiat, aceste intinzatoare au tipuri de prinderi diferite (cel nou e modelul clasic cu surub axial, in timp ce modelul vechi e cu surub perpendicular pe ax)

Intrebarea e daca a mai avut cineva o problema asemanatoare ( eventual la schimbarea distributiei) si cum s-a rezolvat. trebuie schimbat si suportul in care se prinde intinzatorul? din schita nu imi dau seama cum as putea prinde noul intinzator.

Am atasat o schita cu modelul actual.

Multumesc,

Marius

Screenshot_2017-01-03-22-57-43-1.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!