Jump to content

Resoftare motor 1.6 TDI


micuzzu_marius
 Share

Postare recomandată

Salut, pt masina din semnatura, cati cai/Nm pot obtine si ce pret?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Baieti

Aici este aria "Tehnic → Performance & Technical → Tuning si alte modificari"

Nu este topic comercial. Oricine vrea un pret de la X sau Y aici pe topic sa foloseasca mesageria privata sau topicul de vanzari al respectivului user. Moderatorii pot fi permisivi dar pana la un punct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Poate cineva sa confirme daca pentru un Seat Ibiza 1.6 TDI 90 CP, din 2014, se poate face soft pe OBD si fara demontare ECU?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca ai ecu Bosch. Da-mi un print screen cu grupul engine si iti verific eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si eu dupa Powerbox pt 1.6 TDI.

Eu sunt clar pentru soft, am la A4 si am mai avut la Ibiza 1.4 TDI, insa masina pentru care ma interesez acum este in garantie si nu as vrea sa risc sa o pierd...asa cu Powerbox, la revizie il scot si elimin orice risc de a pierde garantia.

Are cineva sau a incercat cineva vreun Powerbox ok? Imi dau seama de cresterea de putere mai mica decat la soft, insa ma intereseaza macar sa fie ok, sa mearga masina perfect si sa ramana fiabila.

Dragos...cele de la racechip cum sunt?

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bun test despre ce face un powerbox in timp: mergi la un dealer Toyota ( motorizarile diesel de la ei nu se tuneaza ) si intreaba-i despre problemele aparute in timp pe injectie pe masinile cu powerbox. E un test conclude t pt ca in lipsa de alte solutii proprietarii de toyota apeleaza la cutiutele magice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi, in Timisoara se poate remapa 1.6 TDI ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@koz Multumesc pentru raspunsuri. M-am mai gandit si varianta cea mai buna ramane softul.

 

O sa ii fac soft doar daca se poate face pe OBD, pentru ca in caz de probleme care vor necesita garantie sau culanta (de ex: EGR pt 1.6 TDI) sa pot trece repede la harta originala.

 

Oare se poate depista in caz de garantie daca masina a avut soft, eu prezentandu-ma cu harta originala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei din reprezentanta nu se uita la nimica chiar daca ai soft sau nu. Sunt dezinteresati total mai ales la mn in Piatra Neamt. Ei de obicei se uita la erori , la altele , nicidecum la versiunea de soft

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ECU-urile Siemens Continental PCR 2.1 de pe 1,6TDI pot fi scrise atat "pe masa" cat si prin portul OBD. Important este faptul ca pentru a accepta o resoftare pe OBD, ECU-ul trebuie prima data deblocat, si asta implica desfacerea sa. Dar asta se intampla o singura data. Dupa aceea merge scris prin portul de diagnoza de cate ori vrei.

 

ORICE REMAPARE PE ORICE ECU DE PE MASINILE DE GENERATIE NOUA DIN GRUPUL VAG ESTE DETECTABILA, iar numarul de rescrieri prin OBD este contorizat ( si nu poate fi resetat cum se facea la generatiile anterioare ). Pe de alta parte unele versiuni de ECU au suferit chiar si 5-6 update-uri, e greu sa le tina cineva evidenta. Daca scrii softul original prin OBD greu isi va da seama cineva ca masina a fost tunata.

 

Acum va intreb ... daca ajungeti sa patiti nenorocirea cu EGR-ul, ce preferati : un update la un soft cu EGR Off si blindarea acestuia ( adica adio probleme ) sau inlocuirea EGR_ului pana la urmatoarea "sesiune" ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
micuzzu_marius

15 mii km de la resoftare, totul ok, f multumit, recomand resoftarea autoturismelor echipate cu acest motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara dragi colegi de forum. Au trecut 7000 km de la resoftare si pot spune ca sunt foarte incantat de comportamentul masinii. Din pacate (exista si partea asta) se pare ca a picat EGR-ul la 35 000 km de la ultima schimbare. Intrebarea urmatoare vine pentru cei care aveti resoftare facuta: S-a intamplat la cineva sa pice EGR-ul si sa suspectati ca ar fi din vina resoftarii? Adresez aceasta intrebare deoarece 2 persoane care au constatat defectul au spus ca resoftarea are un aport major la defectarea acestei piese pentru ca apar solicitari foarte mari si se stie ca ea oricum a avut probleme pe acest motor (caz des intalnit si aici pe forum). Sincer ma bate gandul sa renunt la "imbunatatire" in favoarea sanatatii si integritatii masinii.

Modificat de flr1122
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Jetta mea are 71 mii km acum, nu a cazut EGR ul(sper sa nici nu cada prea curand), sincer ma indoiesc ca resoftarea ar afecta EGR ul, mai degraba mersul subturat in oras ar fi o posibila cauza, oricum daca va cadea il anulez fara discutii fizic si din soft, la fel si fu filtrul de particule :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal..si eu am schimat egr.ul....bine nu au trecut multi  km de cand am schimbat...dar sper sa nu mai cada!  deja ma speri cand citesc ca ti.a cazut iarasi..a.ti mai auzit sa cada dupa schimbare????hmmm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie îmi spui de speriat? E tare ciudat. A fost schimbat la 112000 km și acum am 147000km. De menționat e faptul ca nu prea merg în oraş cu ea, ci mai mult în afara fără sa abuzez de performantele ei, dar nici ca un pensionar. Nu știu ce sa mai zic, ma bate gândul sa trec pe benzina, e mai prietenos cu buzunarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A trecut un an de la resoftare si am parcurs peste 20000 km. Nu am avut probleme cu EGR-ul ( inlocuit in vara lui 2013).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine au trecut cam 2 ani de la prima resoftare si peste 70.000 km si nici o problema pana acuma. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca a fost o coincidenta neplacuta. EGR-ul pica oricum, indiferent ca ai facut sau nu resoftare. Am sa incerc o reconditionare a EGR-ului sa vedem cat de eficienta e. Ar trebui sa ma duca la maxim 700 lei si am auzit ca ar da roade. In rest masina se comporta excelent si nu am nici un regret pentru achizitionarea micii herghelii suplimentare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@flr1122: De curiozitate, ce cod de piesa are EGR-ul tau actual?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu știu. O sa aflu săptămână viitoare când ma duc cu el la recondiționat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off-topic: La mine EGR-ul vechi avea cod de piesa 03L131512AT (asta e EGR-ul care a picat in draci pe la toata lumea). EGR-ul nou pe care il am acum pe masina are cod de piesa 03L131512CF. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. Daca a fost schimbat in martie 2013 presupun ca a fost 03L131512CF. O sa vad saptamana viitoare si o sa va tin la curent cu operatiunea de reconditionare, poate o sa mai ajute pe cineva informatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

 

Gata!.. am citit tot topicul :)..  ma pandeste o remapare sigur sigur. Revin si eu cu vesti imediat ce le voi avea.

Cu aceasta ocazie vin si cu o intrebare care ma framanta; am tot facut research pe net si observ ca valorile in urma chiptuningului sunt diferite.. 310nm/135cp vs. 295Nm/140cp vs. 312Nm/120cp vs 309Nm/118cp, care din variantele enumerate o fi mai buna si de ce sunt diferente atat de mari intre ele?

Modificat de ad3lant3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!