Jump to content

Suspensie adaptiva - DCC


Valentin
 Share

Postare recomandată

Stânga:
OE 3C0513045D
Monroe C1517

Dreapta:
OE 3C0513046D
Monroe C1514.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut, dețin un golf 6 GTD cu suspensie electronica la care au început amortizoarele spate ca curgă, motiv pentru care  doresc sa le înlocuiesc! Am căutat la toate magazinele de piese auto și nu se mai găsesc amortizoare de la producător ci doar originale care costa 2100 RON/bucata. Are cineva idee dacă cele de Passat CC sau Passat B7 se potrivesc la golf? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Gasesti amortizoare facute tot de acelasi productor Monroe, nu știu exact codul dar este pt fata stanga dreapta sau spate stanga dreapta si set pt față și spate coduri diferite. Eu am gasit la tiguan cu DCC sunt montate de 3 ani si nu ai nici o problema. Intra pe site-ul de la monroe si acolo gasesti codurile ce iti trebuie. Intradevar destul de greu gasesti magazine care sa le aduca si dureaza 1-2 sapt. Asa a durat la mine dar a fost 900 lei bucata... 

Modificat de Urukuno
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.

Este printre noi cineva cu o skoda superb 2 estate si suspensie DCC?

M ar interesa seria de caroserie pe tru piesele necesare retrofit la DCC.

Multumiri anticipate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cascadoru eu te dezamagesc pt ca skoda nu a inventat decat dupa 2015 suspensie ''ajustabila'' electronic pe modelul superb, intre 2008-2015 sasiurile 3T8... >> 3TF... prezinta doar suspensie: standard, sport, ranforsata si ranforsata suplimentar +10mm... nici un fel de amortizor nu are functie adaptabila atat fata cat si spate in special model superb 2 gogosar sedan sau combi.

model de port-fuzeta superb 2012 skoda.thumb.PNG.1621ef23e1df8c7d22f1bed7ac7d4631.PNG

model de port-fuzeta passat 2012 cu dccpassat.thumb.PNG.b035d178d1962f054c03e8578415458d.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Andrei.

Oare, se poate inlocui cu jamba de passat B7 cu tot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amortizor.PNG

difera ansamblul cadru motor ''jug'' fata pentru DCC , bare antiruliu diferite, etrieri, discuri portfuzete cu butuci, senzori si cablaje complet optimizate pt sasiul respectiv... se poate face dar este o munca colosala de transfer de la passat la superb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificați/comparati si cu Golf 6. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu pot sa pun suspensie adaptiva, oare as putea sa pun suspensie cu reglare din buton? Sport/normal/comfort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ?

Adica sa nu fie suspensie DCC cu amortizoare reglate electronic ?

Vrei sa pui perne pe Superb ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa pun orice se poate ca sa o fac mai "comfort" decat acum, pe normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se pune problema de perne sau DCC la Superb 2

Ptr crestere confort , din proprie experienta = jantele cele mai mici cu anvelopele cele mai inalte + cele mai moi si bune = Michelin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DCC e bun ca iti ofera posibilitatea sa alegi intre confort...cand vrei asta...si suspensie ferma, cand vrei sportivitate. Daca ii pui anvelope moi, talon mare, etc....clar in oras o sa ai confort, dar o sa se comporte ca o gelatatina la viraje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am DCC pe un Passat B8 si pe comfort nu face minuni. Tot tapana e suspensia... tine de cum e setata in general pe platforma mqb. Se simte o diferenra intre normal/sport si comfort dar nu e semnificativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/18/2020 at 8:46 PM, cascadoru said:

Buna seara.

Este printre noi cineva cu o skoda superb 2 estate si suspensie DCC?

M ar interesa seria de caroserie pe tru piesele necesare retrofit la DCC.

Multumiri anticipate!

NU exista DCC pe Superb 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, F l o r i n said:

DCC e bun ca iti ofera posibilitatea sa alegi intre confort...cand vrei asta...si suspensie ferma, cand vrei sportivitate. Daca ii pui anvelope moi, talon mare, etc....clar in oras o sa ai confort, dar o sa se comporte ca o gelatatina la viraje.

Asa este Florine dar nu are alta solutie logica la masina specificata , daca doreste confort

Iar gelatina se simte doar cand depasesti cu mult viteza legala in viraje

Nu le poti avea pe toate , totul e compromis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru implicare.

am trimis un email la KW si asteptam un raspuns.

Intrucat riscurile sunt prea mari pentru a monta DCC OE pe o masina pe care nu sa pus de fabrica, 

am optat pentru sistemul after market KW - Street Comfort.

Ideea cu "balonul anvelopei" va spun sincer, nu rezolva.

Si pe Passat  B8 am jante de 18 cu balon de 45 si jante pe 16 cu balon de 65...masinqa este aproape la fel de teapana cu 16 comparativ cu 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut ! Stie cineva daca Monroe mai fabrica amortizoare dcc pt passat cc ? Caut de 1 luna pe toate site-urile , am primit acelasi raspuns... Nu se livreaza ! Nu sunt pe stoc ! Am gasit doar pe original, culmea e ca si alea sunt facute tot de Monroe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu pe fata acum o luna. Monroe 850 buc. Găsești peste tot Epiesa Autokarma sau orice magazin de piese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, vidi said:

Am schimbat eu pe fata acum o luna. Monroe 850 buc. Găsești peste tot Epiesa Autokarma sau orice magazin de piese

Ai avut noroc . Acum 3 saptamani am cautat la epiesa si autokarma plus alte firme . Nu au gasit la nici un distribuitor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Razvan Vwpassatb6

Salutare , Tot este deschis acest Subiect despre DCC .. Asi vrea sa fac un retrofit pe viitor  la un passat b6 2006 , Am gasit dupa un cc din 2009 tot Kit-ul Amortizoare arcuri , Calculator dcc Senzori fata, spate Cablajul nu se poate scoate intreg insa nu ar fi o problema , Ceea ce Doresc sa stiu este daca merge pe B6 acest kit Dupa CC Multumesc Mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!