Jump to content

Suspensie adaptiva - DCC


Valentin
 Share

Postare recomandată

Eu le-am inlocuit cu unele noi cand am schimbat amortizoarele acum cateva luni si tot se aude. Suspectez bucsele mari de la bascule sau bucsele de la bara stabilizatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil de la bara stabilizatoare. Si la mine scartaie cateodata cand cobor o mica bordura si bucsele la bascula sunt schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

foloseste cineva arcuri sport (-30..-40) impreuna cu DCC? As vrea sa cobor masina si nu prea gasesc informatii despre acest setup. 

 

 

merci fain 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut am pus eu arcuri eibach pro kit pe suspensie dcc pe al meu passat cc 2.0 tsi. A coborat cam 3 cm pe fata si cam 2.5 - 2.7 cm pe spate. Iar ca duritate iti pot spuna ca acum confort a devenit normal, normal a devenit sport, iar pe sport e criminal pt rinichi, dar in viraje e ceva de vis. Se aseaza mult mai bine pe strada in viraje dar si la viteze mari. Ca minusuri o sa ai probleme cu toate bordurile... si la elevatoare nu prea mai incap bratele sub masina. Si se pierde pe modul confort senzatia de balans, se pierde putin din confortul masinii, dar nu de speriat. Le am de aprox 4500 de km pe masina si nu am sesizat nicio problema pana acum. Una peste alta eu sunt foarte multumit!!!

Quote la postul anterior este interzis prin regulament si se sanctioneaza!

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as dorii sa pun arcuri sport si sa o cobor 20mm,  si sunt in situatia ca  am jantele pe 19" si suspensie DCC ,  sunt curios cum se comporta suspensia in condiitile acestea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.04.2018 at 21:58, EEXCALADE a scris:

Ce dimensiuni au rotile ?

17 pt iarna, 18 pt vara

în urmă cu 8 ore, Andrei_TTR a scris:

Si eu as dorii sa pun arcuri sport si sa o cobor 20mm,  si sunt in situatia ca  am jantele pe 19" si suspensie DCC ,  sunt curios cum se comporta suspensia in condiitile acestea. 

Aparat de scos pietrele din rinichi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On ‎03‎.‎04‎.‎2018 at 10:59 AM, dadutzu85 said:

Salut am pus eu arcuri eibach pro kit pe suspensie dcc pe al meu passat cc 2.0 tsi. A coborat cam 3 cm pe fata si cam 2.5 - 2.7 cm pe spate. Iar ca duritate iti pot spuna ca acum confort a devenit normal, normal a devenit sport, iar pe sport e criminal pt rinichi, dar in viraje e ceva de vis. Se aseaza mult mai bine pe strada in viraje dar si la viteze mari. Ca minusuri o sa ai probleme cu toate bordurile... si la elevatoare nu prea mai incap bratele sub masina. Si se pierde pe modul confort senzatia de balans, se pierde putin din confortul masinii, dar nu de speriat. Le am de aprox 4500 de km pe masina si nu am sesizat nicio problema pana acum. Una peste alta eu sunt foarte multumit!!!

Quote la postul anterior este interzis prin regulament si se sanctioneaza!

salut,

 

pe mine ma intereseza sa o las minim 40mm.

Am gasit ceva arcuri HR pentru DCC, dat vad ca nu este nici o diferenta intre arcurile pentru DCC sau celelalte...Am mai citit pe diverse forumuri si vad ca uneori masina coboara 40-45 alteori nici nu se vede ca are arcuri -40.

Pana la urma cred ca renunt la DCC si iau o suspensie reglabila....ca aia de la KW care este compatibila cu DCC-ul costa fix 2000 ..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Aveti idee daca amortizorul Monroe cod C1514 pentru puntea spate este compatibil si pe VW Tiguan cu suspensie DCC?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod are cel de pe Tiguan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca pentru Tiguan ar fi  compatibile C1515 si C1516 de la Monroe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As dori si eu o lămurire ca sunt tare bagat in ceata. Dau următoarele un tiguan 2012 cu dcc si 60k, trebuie sa schimb amortizorul spate stanga curge din el. Nu stiu cum si ce dar la drumurile noastre ma astept la orce si in plus am jande de 19 cu 255 40 19,  am umblat ca nebunu prin magazine de piese si nimeni nu stie exact ce coduri imi trebuie la amortizoarele de la Monroe doar la originale gasesc care bucata e cam 1900-2200 bucata. Din cate am inteles codul pt set de 2 bucati este c1515, stanga ar fi  c1516l si dreapta ar fi c1515r ma puteti lămuri sunt bune codurile astea. Si daca da de unde imi recomandati sa le cumpar ceva magazin online... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna ! 

A facut cineva pana la urma retrofit la suspensia DCC ? Codarea noilor componente se poate face cu Vcds? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e un Passat cc 2010 cbab.

Am gasit calculator suspensie Dcc ( 3C0 907 376 A) + senzorii aferenti + buton consola din dezmembrari...se vor potrivi?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, le poti coda cu vcds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsul prompt, Florin ! O zi buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare!
de o saptamana caut amortizoarele DCC Monroe pentru puntea spate si nu gasesc la nici un magazin,stoc zero, ma puteti ajuta cu vreun magazin online de incredere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aparent...gasesc doar de punte fata

NU MAI DA QUOTE POSTĂRII ANTERIOARE

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On ‎2‎/‎12‎/‎2018 at 7:25 AM, cardiologu said:

Salutare,

 

foloseste cineva arcuri sport (-30..-40) impreuna cu DCC? As vrea sa cobor masina si nu prea gasesc informatii despre acest setup. 

 

 

merci fain 

Salut

Am eu HR cu DCC si jante pe 19. Asa am luat masina, imi place cum arata si cum merge desi la inceput eram speriat putin de setup din cauza feedback-urilor negative de pe forum. Cu arcuri normale nu am condus deci nu pot sa spun ce diferente sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
bogdaniftimie_23

buna ziua. am de cateva zile eroare de cornering dar toate becurile pe masina functioneaza.  martorul de bec ars se aprinde si se stange intermitent iar bixenonul nu mai face cursa adaptiva sus jos. in acelasi timp butonul de activare a modului dcc sport confort normal imi falfaie intermitent. am pus tester si mi a dat eroarea asta. ce poate fi?

E01A8A51-3D19-4E94-88F9-CFCE0A7DAF1A.jpeg.718d912994dc399d47f53376d9556405.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Cel mai probabil, de vina este unul dintre senzorii de nivel de pe puntea fata sau spate, care trimite informatii si pentru DCC si pentru mentinerea nivelului farurilor cu xenon. Daca nu este sarita mufa sau nu face contact perfect, se pare ca s-a defectat senzorul. Trebuie verificat si eventual inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

De sărit, nu are cum... Decât dacă s-a umblat acolo și nu a fost conectata corespunzător. Întra pe suspensie cu vcds ul și postează eroarea de acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am agatat la un Tiguan o mufa ruland pe teren mai neprietenos, in niste maracini sau ceva, de aia zic. Exact aceleasi simptome si erori apareau, am curatat mufa si am pus-o la loc, am sters eroarea si a fost ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare colegi.ieri am trecut din nou la suspensia adaptivă și nu îmi dau seama de ce nu funcționează.am incercat și epuizat orice resursă.

Am erori despre care nu am găsit nimic pe net.cineva a mai întâmpinat problema asta?

Nu pot atașa fișierul din păcate dar pe tester  îmi dă codurile 00142 00144 și 03264 cu mesajul can't decide.code file not loaded

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!