Jump to content

Suspensie adaptiva - DCC


Valentin
 Share

Postare recomandată

din cauza interfetei, e posibil sa nu iti identifice corect erorile

Cauta pe cineva prin jurul tau, care are interfata originala si vedeti erorile care apar - in functie de ele, iti putem zice ce ai de facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat problema prin schimbarea mufelor care la mine erau distruse de oxid.

Din păcate nu pot sa încarc și poze însă cert e că toate 4 erau varză efectiv.

Am lăsat mașina în aer și am făcut și basic setting.

Sa vedem cum se comportă acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Voican Marius

Bună ziua tuturor, am un passat cc din 2012 cu suspensie adaptivă si de cand am trecut de pe jantele pe 20 pe jantele r17 cu anvelope 215/50r17 tot imi apare această eroare dupa 5 minute, 10 minute de condus. Bend Lighting(AFS) not working si imi palpâie butonul de unde reglez suspensia si cornering light nu mai funcționează.

Sa fie din cauză ca nu am respectat dimensiunile anvelopelor?

Va rog frumos dacă ma puteți ajuta aș fi recunoscător. 

Optimized-20190816_154310.jpg

Optimized-20190804_230719.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ce frumos ai încărcat pozele...o placere sa le descifram. 

Șterge erorile, scanează iar și postează numai erorile care raman

Poate de data asta le încarci sa le și putem citii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdaniftimie_23

Salut. Senzorii de pe stanga si dreapta fata de la suspensii s au dus. Eu am patit asa la passat cu senzorii de pe stanga fata si spate. Ambii s au dus. Costa 850 de lei unul. Am dat 400 de lei doar pe diagnoza la vw doar sa fiu sigur ca asa e. Undeva la 2400 de lei reparatia nu sunt senzori decat pe original. Exact aceleasi erori. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voican Marius
On 5/2/2019 at 10:15 AM, bfor said:

Si dacă nu-i înlocuiesc ce se întâmplă?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic întâi sa vedem despre ce e vb. Dacă nu remediezi, nu merge suspensia sa schimbi modul și nu merge afs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voican Marius

Suspensia rămâne pe modul normal ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdaniftimie_23

Nu. Nu simti ca nu mai functioneaza cand mergi pe drum rau? 

Noaptea ai sa ai probleme cu lumina pt ca xenonul e dat in jos automat de calculator pt a nu orbi pe altii si nu vezi decat 5 metri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Voican Marius said:

Suspensia rămâne pe modul normal ?

Parca pe Conf .. . Afs nu, farurile bat în pamant

16 hours ago, F l o r i n said:

Eu zic întâi sa vedem despre ce e vb. Dacă nu remediezi, nu merge suspensia sa schimbi modul și nu merge afs

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca tin suspensia pe modul normal nu imi mai apare eroarea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

 

Am un passat cc facelift din 2012 140 cp. Dsg cu suspensii reglabile( DCC) de ceva timp masina se conduce foarte prost este foarte rigida pe modul confort am fost cu ea la reprezentanta vw pentru un diagnostic dar nu au gasit nimic  neinregula la suspensie, am verificat si amortizoarele si sunt in conditii bune 80%, masina are momente cand se conduce bine adica pentru 10-15 min apoi revine la loc adica rigida in urma cu cateva zile am lovit-o in bara din spate si a mers bine cam 2 zile tin sa cred ca ceva nu face contact cum trebuie.

Daca ma poate ajuta cineva

Va Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ceva nu facea contact, trebuia sa apara o eroare pe tester..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, măcar verificați în blocurile de masura, ce se întâmplă /modifica, când se intareste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 5/12/2015 at 1:32 PM, Clawoodyou said:

Mi-au ajuns amortizoarele. La prima vedere par identice cu ce am pe masina, sa vedem la montaj :) Le-am luat la un pret foarte bun. Va tin la curent,

post-132750-0-03594600-1431426727_thumb.

post-132750-0-75649400-1431426727_thumb.

post-132750-0-37784100-1431426728_thumb.

post-132750-0-07890700-1431426729_thumb.

salutare. se potrivesc si pe cc de 2013 177 de cai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Am arcuri sport H&R acum pe masina cu DCC, este vorba de VW CC 2013 DSG 177 Cp, motor CFGC.

Ce  coduri de culori sunt pe arcurile normale la masina asta?

E cineva interesat de un eventual schimb?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 4/28/2015 at 7:22 PM, Clawoodyou said:

M-am hotarat sa schimb amortizoarele spate, cele de pe masina fiind curse. Am primit oferte pentru codurile de original 3C0513045D si 3C0513046D (pe masina 3c0512009N si 3c0512010N) preturile incepand cu 1600 pana pe la 2000 de lei pentru o bucata. Dupa "rasfoirea" internetului vreo cateva zile am gasit codul celor de la Monroe C1514(dreapta) si C1517(stanga). Intreband cativa furnizori, inclusiv de afara, cica nu s-ar mai face C1517. WTF??? Nu eram lamurit de ce si nici nu avea cineva vreo explicatie. Azi intrand pe site-ul celor de la Monroe si cautand in catalogul lor, cand ma uitam pe poza amortizorului C1514 am observat ca i-au schimbat pozitionarea mufei ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca acum se potriveste acelasi amortizor pe ambele parti :) Mai investighez si va anunt pentru ca pretul ar fi la jumatate, in jur de 800 lei ;) 

Asa arata amortizorul acum, C1514: http://monroe.spsbe.com/Documents/360Monroe/C1506-%20HTML5/preview.html

Imi poti spune, te rog, de unde ai achizitionat amortizoarele? Sunt posesor al unui Passat CC 2009 cu suspensie adaptiva, si ma aflu nevoit sa schimb amortizoarele pe fata, pentru ca cel din stanga deja scoate niste sunete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Exista sub codul de  C1515 și este setul de 2 bucăți stânga dreapta, am schimbat eu la tiguan și asa le-am luat cam cu 1800 lei amandoua.  Dar sincer sunt la fel stanga cu dreapta eu nu am văzut diferențe dar nici nu sunt mecanic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Din Alexandru-George

Buna ziua, am un Passat CC 2012 si vin si eu cu intrebarea daca se potrivesc amortizoarele de spate de pe modelul până în 2012, precizez ca masina este cu suspensie adaptiva in 3 moduri ! Va multumesc  !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voican Marius

Se pot schimba amortizoarele adaptive cu unele normale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot schimba insa ramai cu firele suspendate, erori continue pe masina si posibil si pe faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Voican Marius said:

Se pot schimba amortizoarele adaptive cu unele normale ?

De ce? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut !!

Puteti sa ma ajutati de unde sa cumpar amortizor bine inteles electronic monroe ?

Si cum sunt preturile am gasit un set (2buc in fata) in cca.2000 de lei asa scumpe sunt? 

monroe.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor! Pentru un VW CC 2013 (358) cu DCC ce amortizoare se potrivesc pentru spate? Cele Monroe C1515? 

 

Multumesc Mult!

Modificat de nclsamy310
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/5/2020 at 7:07 PM, cristi511 said:

De ce? 

Oare de ce? :D

Astazi am aflat si eu ca un amortizor a inceput sa curga.. intrebarea e, se schimba amandoua sau doar cel defect? Aveti un cod ptr ele (masina din semnatura) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!