Jump to content

Suspensie adaptiva - DCC


Valentin
 Share

Postare recomandată

Salut,

In portbagaj, in stanga, nu e nimic si nici nu pare sa fi fost (vezi foto atasat). Problema e ca testerul nu vede modulul de suspensie 14. Ce as mai putea face?

IMG_0895.jpeg

IMG_0892.jpeg

IMG_0894.jpeg

IMG_0893.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
21 hours ago, F l o r i n said:

In portbagaj,  pe partea stanga, sub capitonaj. Pune un scan complet,  sa.ne uitam pe el

Greseala mea de redactare...cum te uiti la masina, pe partea dreapta a acesteia, respectiv partea pasagerului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erorile iti spun ceva? Maine dimineata voi cauta in dreapta in portbagaj.

Multumesc pentru suport!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erorile spun ca modulul nu este alimentat sau e defect.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/29/2023 at 8:44 PM, Marian_d said:

Erorile iti spun ceva? Maine dimineata voi cauta in dreapta in portbagaj.

Multumesc pentru suport!

Verifica daca ai alimentare in mufa modulului precum si comunicatia pe can, firele de can, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut este posibil un retrofit DCC pe golf 5?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc si eu marea cu degetul poate ma lamureste cineva...

SE da tigaia din dotare Passat B8 cu DCC, 2015, CRLB, Variant. Am schimbat toata suspensia,, arcuri, amortizoare, flanse etc  deoarece fata era lasata cu vreo 2cm fata de alte B8-uri iar spatele cu vreo 2-3 comparativ cu fata :)

Adicatelea spatele era asa lasat ca ziceai ca am porcul de Craciun si mielul de Paste in portbagaj...

Dupa schimbare fata a revenit ~ ca un B8 normal, dar spatele tot lasat vreo 3-4 cm...

Am verificat codurile la arcuri dupa cod OEM 3Q0511115AJ ...sunt ok...

Si pe fata si pe spate corespund la codurile din Etka...

Am cautat pe Lesjofors  sa iau altele ca KYB sunt cica mai proaste... (pe fata Bilstein)

Pe Lesjofors  daca caut dupa cod OEM imi da 4295133 , daca caut dupa masina (marca, model, motor etc) imi da 4295135

Acu fac si eu ca in bancul ala cu unu alb si unul negru "cum p...da m...sii" ???

Am cautat si pe autoKarma, Bilstein etc tot asa arcuri diferite...

Culmea e ca toata lumea zice ca codul OEM de mai sus e pentru benzinare... inclusiv la Brehuiesti are de vanzare de la un B8 2020 benzina, berlina...

La generatia 2015-2016 arcul la suspensie normala este 3Q0511115AK  din ce am gasit in ETKA...

 

Daca poate cineva sa ma lamureasca, daca a patit ceva de genul?

Multumesc anticipat pt orice idee...poate ii dau de cap ... ca imi scade glicemia sub 0 cu tampenia asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu un update... am gasit arcuri originale la Brehuiesti noi... schimbat nici un efect , tot cu 3cm mai putin decat ar trebui.

Distanta de la centrul rotii la aripa e 360 versus 390 cat ar trebui....

 

Se pare ca nu sunt singurul cu probleme de genul asta... unul cu SKoda Superb cu acelasi cod ca si mine, a pus 20kg in portbagaj (a antifonat-o , subwoofer) si s-a lasat 2cm...

Solutia ar fi  un arc pentru incarcare mai mare, am comandat 3Q0511115N sa vedem ce iese...

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

 

Salut eu am schimbat amortizoare bilstein pe un golf 5 cu toate că le-am dat seria șasiu mi-au greșit piesele trebuiau să fie tip sport și miau dat standard ca urmare s-au dus planetarele 

Intră pe bardiauto. Ro pune seria de șasiu la piese îți dă mai multe variante,tip o variantă de suspensie mai mulți producători și te uiți după cod motor sau dacă e pt sport, standard sau 4*4 plus dacă iei măsuri îți vine mai ușor

Cu suspensia  dcc cum te-ai găsit? aparte că e scumpă 

 

 

 

 

Modificat de lupo_bv
eliminare quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scuze am uitat sa postez urmarea... Cu setul 3 de arcuri am rezolvat problema... Alea cu N în loc de J... Acum stau chiar puțin mai sus decât normal cu vreun 1cm... Am făcut itp, e ok, in curbe sta bine, încă e moale pe comfort... 

Nu am scăpat de scârțâit încă... Da asta e altă poveste la B8... 

Nu au fost codurile greșite la mine... Am verificat la 3 prieteni cu piese, am Etka cu filtrare după VIN ul meu... Deci greșeala este la VW... Să-i sparg... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca la scartait, ai sanse mari sa rezolvi cu bieletele antiruliu.

Fac ca toti dracii aia mari si nu si da nimeni seama...chiar daca ele sunt ok (nu noi).

Si nu, nu sunt bucsele mari de la bascule, care pot face si ele, la fel.

Diferenta este, ca zgomotul il auzi mai sus, spre cabina, ca si cand ar fi flansa amortizor...

La DCC, amortizoarele originale... sunt Monroe, asta, asa, ca info...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate din ce știu nu se găsesc decât pe original... Mai era ceva de pe la Audi care mergeau dar și alea au dispărut... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Razvan Vwpassatb6

Vă salut   am o problemă  cu Dcc la un vw passat b6  îmi pâlpâie  butonul când am contactul luat am eroare 

03264-Functionalty shut off 

             000_ _ _ intermittent 

Sunt făcute setările  de bază  cu contactul  pus nu mai pâlpâie  se schimbă  în Confort  normal  sport  . Vă mulțumesc anticipat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diagnoza nu inseamna doar sa citesti codul de eroare. 

Citesti parametrii sistemului, dai un test de actionare, etc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Vwpassatb6

Am rezolvat problema  am inversat  eu un fir de plus  Va mulțumesc  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Defectiune aparuta in urma “reparatiei” ,bravo ! ,asta ai uitat sa mentionezi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

destul de grav. 

 

verifica / inlocuieste senzorii de pe brate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au dovedit a fi intr-adevar senzorii de pe partea stanga (ambele roti).

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut este cineva care mă poate ajuta în nebunia asta cu recunoștință bineînțeles De curând am făcut un retrofit suspensie dcc pe un golf 5 1.9 dsg cu implant de pe un passat cc, amortizoare monroe de golf 6 cu arcurile originale de golf 5, fuzete pe 55, muncă de chinez bătrân,centrala electrică la 30 bit, am efectuat adaptare de bază cu înregistrarea nr șasiu totul ok nici o eroare dar nu găsesc să activez în celelalte module funcții privind dcc-ul ca să pot comuta din buton sport normal sau confort 

Mulțumesc anticipat 

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut am reușit să fac butonul pentru a comuta intre sport normal confort trebuia să ii dau modul ne codat înloc de carisma 

O primă părere face toți banii și efortul depus se comportă mult mai bine decât originalul ținând cont că 800€ original 700€dcc monroe aftermarket plus 300 € implant module 

Tinf să cred că pt profita la maxim de sistem o pompă abs mk 70, modul coloană de direcție cv mai nou și cercuri pe 17 cu cauciuc între sport și confort 

Momentan eu am ABS mk 60 standard 3 bit  modulul de pe coloana volanului nu îmi permite să modific setările de condus totuși am observat cv diferențe între sport confort  ca roți momentan r16 205.55 testată în curbe uscat cu denivelări pe normal cerea pedală 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!