Jump to content

Directia Electromecanica


Aditu
 Share

Postare recomandată

Cine sa imi regleze geometria? Masina mea nu se afla in service pt problema asta cu directia..

 

Legat de partea cu vantul, nu stiu acum cat de viabila este pista asta, dar o oarecare logica exista avand in vedere principiul de functionare al directiei..

Cat despre masina premium..ma abtin pt ca as face Offtopic dubios :). (cutia manuala e misto, dar consuma mult, peste 9 consum mers de weekend).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are logica! Si eu imi amintesc de un clip pe care l-am vazut in care era descrisa corectia pe care o aplica la un vant mai puternic. Ramane de vazut daca vor constata la cineva problema asta... Mie acum imi apare foarte rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce aiurea... Octavia asta noua e plina de probleme

Inainte ford focus era Betty cea urata...acum a venit randul Octaviei si Golf...la ford nu am mai auzit probleme la noua generatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie oare din cauza ca nu citesti forumul clubford?

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunteti cam offtopic amandoi. Hai sa pastram 'curatenia' totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt absolut de accord, dar m-a surprins ca cineva vorbeste din auzite in loc sa citeasca acolo unde postaza cei care au masini. (Rog un moderator sa-mi stearga aceste doua postari.) 

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca să închei offtopicul, este clar că toate-s o apă și-un pământ azi. Lucrurile care fac diferența în opinia mea sunt "best value for money" și calitatea serviciilor post-vânzare (aici intrând mai mulți factori). Mai departe fiecare judecă după propriul buzunar (în cel puțin 60% din cazuri nu se întâmplă așa dar asta e altă poveste).

Bun, să revenim...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vrut sa supar pe nimeni :) si eu tot proprietar de Octavia sunt!

dar ma uitam asa cu necaz in curtea vecinului....ca acum cativa ani...ce era ford? (Fixed Or Repaired Daily) insa acum varianta asta universala...nu are probleme :) tocmai ca m-am uitat pe forumul lor

Modificat de distrugatorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blitz ai mare dreptate.. calitatea buna a serciviilor post vanzare sunt un must have :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

De cand am pus rotile pe 17 si implicit a venit si caldura(+15 grade), problema cu directia nu s a mai manifestat nici macar o data in cei ~8000km , cam 70% regim de autostrada, 25% DN si max 5% oras.. Am mers si pe vant de simteam ca zbor, si pe ploaie, si pe vreme excelenta, problema nu s a manifestat. sunt ferm convins ca atunci cand voi schimba rotile si/sau vine frigul, mizeria va aparea. La voi cum mai e? Ati mai sesizat o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nici eu n-am mai sesizat nimic de cand a dat caldura :) Sunt si eu curios ce va fi in iarna :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul e ok acum, doar iarna/cu rotile de iarna, se simtea ceva usor ciudat.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Azi am mers 250km pe un vant ingrozitor, temperatura 1-2 grade, rotile pe 17, nimic anormal la directie, deci eu as scoate vantul si temperaturile joase din discutie. Maine sper sa am timp sa montez rotile de iarna, si sa vad cum se va comporta

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oarecum aceleasi conditii de mers ca ieri, de data asta cu rotile pe 16. Mi s a manifestat iar problema, ce i drept doar de 2 ori si nu accentuat. Deci, ce se intampla cand se schimba dimensiunea rotilor cu care a venit masina di fabrica? Imi vine greu sa cred ca exista ceva setup separat pentru fiecare dimensiune standard..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am trecut si eu pe rotile de iarna. de la 16 la 15 ca si anul trecut. Deocamdata nimic. La mine se simtea acea usoara intarziere in raspuns doar pe autostrada la viteze peste 100 parca, nu in oras. Asa ca o sa postez si dupa niste drumuri de autostrada mai pe seara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin dupa vreo 4 zile in care am iesit zilnic pe autostrada serile vreo 20km si nu am avut nici o senzatie ciudata de la directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

avand aceasta directie electromecanica, a disparut lichidul de servo?

 

ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca vorbim de masina ta, DA, nu mai are lichid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am tot cautat sub capota si pe urma mi-am dat seama ca am directie electromagnetica si nu eram sigur .. :)

 

Ms mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Directia este electrica, nu electromagnetica. Ca efectul se obtine prin electromagnetismul din motorasul electric, e altceva. :)

 

PS: Scuze ca sunt pedantic...

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Nici o noutate pe aici? Săptămana trecută am trecut si eu la anvelopele de iarna, dar pe aceleași jante de vara. Am făcut un drum Bucuresti-Timisoara-Bucuresti si am resimțit aceasta problema neplăcuta. A apărut vreo rezolvare între timp? Mașina este un Golf 7 cumpărat in Noiembrie 2014. Luni săptămana viitoare merg la revizia de 1 an si vreau sa le semnalez si aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ CrisitiM  

La mine a aparut problema descrisa de tine aici http://vwforum.ro/topic/121557-servodirec%C8%9Bie/in primul sezon rece al masinii (2013-2104), masina fiind cumparata in iulie 2013.

La verificarile de service nu s-a depistat nimic, nici la verificare de rampa nici pe VAG COM. Problema a disparut singura o data cu venirea primaverii si nu a mai aparut sezonul rece urmator (2014-2015), repet, fara nici un fel de interventie la sistemul de directie.  

Mentionez ca problema aparea atat cu rotile de vara (R16), cat si cu cele de iarna din tabla (R15). 

Acum, o data cu venirea sezonului rece, adica de vreo 2-3 saptamani, servodirectia a inceput sa mearga prea usor, mult prea usor, mai ales pe loc, la viteze mari se intareste ca inainte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut. Am si eu o problema cu directia electromecanica pe o O2. Am fost la cativa mecanici care s-au ferit sa se uite la caseta, mi-au recomandat sa iau alta. 

Caseta nu are joc mare, se aude doar un poc metalic cand virez rapid stanga dreapta, DOAR in pozitia 0. Daca fac jocul stanga-dreapta cu rotile oricat de putin virate, nu se aude nimic. Raspunsul la roata este imediat, si cu 1 mm daca misc volanul roata raspunde (inclusiv in pozitia 0, unde se aude pocanitul). Zgomotul nu este din coloana de directie sau din acel universal joint (nu stiu cum se numeste in romana) care face cuplajul coloanei la caseta.

Stiu ca (,) casetele mai vechi aveau un surub impingator, care impingea cremaliera in pinion. La aceasta caseta mai exista acest reglaj?

Iar in cazul in care trebuie sa o schimb, nu pot schimba doar pinionul sau cremaliera? Sunt aproape sigur ca aici este uzura si nu vad de ce sa cumpar tot ansamblul. 

Modificat de bardhere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!