Jump to content

Directia Electromecanica


Aditu
 Share

Postare recomandată

Are niste feature-uri in plus, in rest este la fel.

 

Directia electromecanica nu este ceva specific VAG in general toti producatorii au ajuns la acelasi nivel (sau mai sus).

ZF construieste pentru toti cam acelasi lucru dar cu caracteristici specifice pentru fiecare marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De caracteristici (features) intreb nu de faptul ca este electromecanica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar curios - este cineva care NU are optiunea de driving mode selection si prezinta 'simptome' ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu nu am Driving Mode si directia prezinta simptomele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai parca citeam ca ai din columbus ceva de setare a modului sau gresesc?

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate masinile au venit cu bornele bateriei scoase si nu au fost facute adaptarile...conform cu ce am gasit mai jos:

 

Tech Tip: Volkswagen Electro-Mechanical Power Steering Warning Light Illuminated
July 22, 2013
 
 

Vehicle: 2009 Volkswagen Eos Komfort 2.0L

Customer Concern: The battery was disconnected and now the Electro-Mechanical Power Steering Warning light is lit on the dash.

Potential Causes: Unprogrammed Steering Angle Sensor (G85)

Disconnected Battery Steering Limit Stop Basic Setting Procedure:

Tests:

1. If the battery is disconnected, the basic settings for the Steering Angle Sensor G85 are lost. This will typically result in a trouble code 00778 – G85 Steering Angle Sensor Basic Settings lost in ABS.

2. Unlike earlier models with traditional hydraulic power steering systems, this vehicle is equipped with an electro-mechanical power steering system (large electric motor used to help steering vs. fluid).

3. In vehicles equipped with the electro-mechanical power steering, the G85 basic setting needs to be performed in the Steering Assist control module, not the ABS control ­module.

  a. If the vehicle is equipped with ESP, the G85 basic setting is still set in the ABS control ­­module.

4. Reset the G85 basic setting as follows:

  a. Start the vehicle and turn the steering wheel one turn to the right and one turn to the left.

  b. Drive a short distance in a straight line on a level surface. Stop with the wheels pointing straight.

  c. Leave the engine running and do not move the steering wheel.

  d. Select Address Word 44-Steering Assist.

  e. Select Function 11-Login or 16-Security Access. Enter a value of 40168.

  f. Select Function 04-Basic Settings. Enter Display Group 060. Activate the basic setting. The 1st Display Field should show “OK” when the setting has completed.

  g. Select Function 08-Read Measuring Value Blocks (MVB). Enter Display Group 007. The first Display Field should show a value between -1.5° and +1.5°.

5. After the G85 has been ­successfully set, the Steering Limit Stop adaptation needs to be performed. Loss of Steering Limit Stop Basic Setting will result in trouble code 02546 – Steering Limit Stop No or Incorrect Basic Setting/Adaptation – being stored.

6. Complete the Steering Limit Stop adaptation as follows:

  a. With the engine still running, center the steering wheel and hold it for five seconds.

  b. Turn the steering wheel completely to the left and hold it there for a second.

  c. Turn the steering wheel completely to the right and hold it there for a second.

  d. Center the steering wheel.

  e. Switch the engine and ignition off.

  f. Switch the ignition on and wait five ­seconds.

  g. The Steering Assist Warning Lamp should turn off. If it doesn’t, perform a short test drive.

Tech Tip: If the 02546 fault code does not clear out after the test drive, try repeating the procedure and increase the key cycle times to 30 ­seconds or more.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu inteleg ca asta o faci cand ai un cod de eroare logat si aprins pe bord bec??. Dar in cazul meu de ex,ca si al altora, totul a fost curat pe tester   :icon_confused:

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dupa ce au pus bornele au sters avaria fara sa mai faca restul procedurii (comoditate, nestire, graba).

Merita verificata directia si puncul de 0 dupa ce punem rotile de vara. Eu asta o sa fac.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere nu e asta, pt ca s ar fi reprodus inca de la inceput, ceea ce la mine nu a fost cazul, nici macar o ezitare n am avut la directie!

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uramarindu-mi stilul de condus (nu ca nu l-as fi stiut), cu extrem de multe ocoliri de canale si gropite, schimbari de banda, manevre, atat la drum lung cat si in oras, ma gandesc ca functia de Straight-line stability nu poate functiona optim. Conform PDF-ului de mai sus, ea tine cont de aloritmul pe termen lung si de cel pe termen scurt (prin diferenta cum zic ei). Alogoritmii astia in cazul meu nu sunt cei mai rectilinii, cu trase drepte, constante...etc. De fapt asta e cam valabil in Ro, in general.

Sau nu am inteles eu la ce se refera aloritmii astia...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot urmarit forumul german si cel italian si pana acum nimic concret. Din ce in ce mai multi utilizatori se plang de problema.

Totusi pe forumul german am gasit asta:

 

Laut meinem Händler ist das Problem bekannt und es gibt eine TPI! si traducerea cu google translate

 

According to my dealer the problem is known and there is a TPI!

 

Ce inseamna TPI?

 

LE: Tot pe forumul nemtesc este un intreg topic legat de problema asta aparuta la G6. Ca si majoritatea si ei se plang ca totul a inceput de la schimbarea cauciucurilor/rotilor, si la unii s-ar fi rezolvat cu update de soft, la altii cu schimbarea coloanei de directie!!!

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Technical Product Information - un document in care se descrie o anumita problema, seriile de cod la care s-a observat si masurile ce trebuie luate pentru a se corecta respectiva problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de lamuriri!

Si oare din Romania se vede asta? Eu cand am fost la service, cei de acolo s au uitat si nu au gasit nimic. 

Eu sunt uimit totusi cum de acest comportament anormal a fost semnalat inca din 2010 cel putin, si acum in 2013-2014 cu noile modele, problema e inca acolo! Este inexplicabil, asta daca nu cumva la cei cu G6 cauza o fi alta, insa efectul este fix acelasi cu ce s-a descris atat la O3 cat si G7.

 

Ma uimeste totusi ca pe forumul englezesc nu a aparut nimeni cu problema asta pana acum, si majoritatea merg in regim de autostrada cam zilnic.

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, daca tii minte, a fost cineva pe forumul englezesc care s-a plans de asta si s-a chinuit o gramada (roti schimbate, geometrie refacuta etc) si tot degeaba. Parca intr-un final, a dat reject la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Englezii nu prea au autostrazi drepte si cred ca deosebirea fundamentala este ca au volan pe dreapta.

 

TPI sunt vizibile in ELSA de catre orice dealer, trebuie sa aiba timp sa rasfoiasca cel care se uita pe acolo, de obicei un sef de atelier face asta, nu mecanicul simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tudor, acel tip e singurul insa problema descrisa de el e altceva zic eu din ce am reusit sa inteleg.

@dolfin, la Brady s-au uitat de fata cu mine(5-7 minute)si nu au gasit nimic legat de directie. Acum nu stiu cat de reala o fi postarea acelui utilizator pe forumul nemtesc. O sa mai urmaresc si saptamana asta.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine dintre voi care aveti neplacerea asta cu servodirectia imi dati PM cu o serie de sasiu a masinii? 

Multu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot urmarit forumul german si cel italian si pana acum nimic concret. Din ce in ce mai multi utilizatori se plang de problema.

Totusi pe forumul german am gasit asta:

 

Laut meinem Händler ist das Problem bekannt und es gibt eine TPI! si traducerea cu google translate

 

According to my dealer the problem is known and there is a TPI!

 

Ce inseamna TPI?

 

LE: Tot pe forumul nemtesc este un intreg topic legat de problema asta aparuta la G6. Ca si majoritatea si ei se plang ca totul a inceput de la schimbarea cauciucurilor/rotilor, si la unii s-ar fi rezolvat cu update de soft, la altii cu schimbarea coloanei de directie!!!

TPI= Technical Product Information. Problemele semnalate fabricii prin feedback-ul din piata se intorc catre unitatile service sub forma unor informari tehnice cu privire la METODE corecte de rezolvare a problemelor respective.

 

Din pacate pe seria de sasiu oferita de colegul rifflections NU exista nicio informare de fabrica pe problema servodirectiei. O sa mai studiez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la service, s-a simtit problema. Concluzia? Asa functioneaza normal 'noua' servodirectie :))

 

Oricum, azi am constatat ca trebuie reechilibrate rotile asa ca zilele astea le echilibrez, fac si geometria (daca e cazul) si revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau la tine nu e agravata sau serviceul ar trebui inchis!

La cum s a reprodus la mine eu nu as putea sa conduc mai mult de 2-300 km in regim de autostrada.. Pur si simplu este stresant si obositor!

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as intreba pe ce se bazeaza cunostintele lor de au ajuns la concluzia "asa functioneaza toate" sau e doar o observatie ?, se bazeaza pe ceva tehnic... cum adica ..." asa functioneaza toate".. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca sunt destui altii la care nu se semnaleaza problema, solutia cu "asa face toate" este incorecta si denota doar incompetenta si lene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!