Jump to content

Cat consuma Golful 7 al vostru?


codz
 Share

Postare recomandată

Mie utilizarea ACC-ului îmi dă cel mai bun consum plus că e super comod condusul cu el activat. Este cea mai utilă opțiune de pe mașină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam ce inseamna o viteza medie de 120km/h in realitate? probabil masina a mers la viteze mult mai mari nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara: Buzau-Ploiesti-Buzau, mers constant 90-100 kpo, viteza 5 preponderant si 6 mai rar, turatie 2200 rpm maxim, 2 persoane, -4 grdC; consum 5.1 L / 100 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Am si eu un golfulet 7 1.2 tsi de 105 cai, cumparat de vreo....4 luni...

Tin sa spun ca pana acum vreo saptamana, chiar eram uimit de ce scrie in cartea tehnica si de cum naiba reusesc aia sa scoata asa consum mic. Pana atunci, cel mai mic consum scos de mine era asa: pe traseul Cluj-Brasov, cu o viteza media de vreo 55 la ora fara aglomeratie, doar pentru consum, am reusit 4.7(consum mixt). In schimb, in oras, nu coboram sub 7 l/100 nicicum, cel mai des aveam in jur de 8.5 l/100 sau peste.

De vreo saptamana am inceput sa nu mai accelerez in oras peste 60 la ora, sa incerc sa tin motorul cat mai putin cuplat la cutie si pe cat se poate sa accelerez folosindu-ma de gravitatie. Franele le pun doar de motor, in viteza a 2-a, pentru ca...la 60 la ora suporta, frana de picior o folosesc doar la urgente iar acceleratia o fac foarte treptat, sa nu se iroseasca nimic...Daca ma injura ceilalti soferi, asta e, dar buzunarul meu...ramane aproape neatins :)

Deci cu stilul asta de condus am scos un consum in oras de maxim 5.5 litri/100 km. Chiar acum, cand am ajuns acasa, m-am dat jos si scria 5.1 l/100...Deci, ceea ce scrie in cartea tehnica, chiar se poate....trebuie doar avut grija si rabdare. Parerea mea e ca daca ai bani de benzina, sa nu te prostesti sa faci ce fac eu cu masina mea...eventual, macar o data pe saptamana sa o conduci mai sportiv, sa se mai curete turbina. Altfel, condu-o oricum iti permite buzunarul! Am vrut doar sa ma laud putin cu consumul meu, ca tare eram mandru :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru consum.

Prin Cluj se circula cu viteza, insa daca stai pe banda 1 scoti consumul ala.

Cel mai important e, asa cum ai observat sa accelerezi treptat.

Cat despre faptul ca poti accelera folosindu-te de gravitatie, banuiesc ca te referi la portiunile unde cobori, destule prin cluj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine cuplat motorul la cutie ca sa scoti un consum si mai bun. Cand e cuplata o treapta si nu se apasa acceleratia consumul e 0, iar pusa pe liber este consumul de relanti, 0.5. Plus ca nu e ok sa mergi la vale cu masina scoasa din viteza. 

 

Am tot auzit de regenerative braking. Are si G7 asa ceva? Sent from my ApfelPhone

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niște statistici luate după recentul concediu de ski:

 

Cel mai bun consum de 3,8 pe naționale / porțiuni mici de autostradă. Traseul fiind făcut între Lindau (Germania) și Innsbruck (Austria):

20131224 183408

 
Am și unul la drumul de întoarcere ruta a fost numai pe autostradă din Singen (Germania) în Brugge (Belgia).

20131229 191542

 
Mentionez că am mers la viteza legala tot timpul dus de ACC (cu exceptiile evidente adică opriri, semafoare, demarări pentru depășiri etc...), în Germania pe porțiunile fără limitare ACC-ul era setat la 160KM/H.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bl1976 suuuuuper consum :P super motor.. primul cel putin...3.8 la o viteza medie de 92 km/..h ceea ce este foarte mult.. mi se pare excelent :)))

cat ia un benzinar 1.2 sau 1.4 constant la 160?

Modificat de distrugatorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bune consumurile ;

Un benzinar aspirat sau turbo..,.? 1.4 ia in jur de 8.5 - 9 la 160..1.2 deja se duce in 10 -11...cam pe acolo e viteza lui maxima ; ( asta la mers constant ) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanelrus...motoarele astea turbo se conduc putin mai turat daca nu vrei probleme cu turbina :P asa ca nu mai fi zgarcit cu benzina

nu-mi sariti in cap :)))) nu sunt vorbele mele....ci ale lui Florin de la Mobel Ploiesti (dealer skoda) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow. Desi este un topic de consum, nu pot sa nu ma declar uimit de un 1.2tsi 86cp care prinde 200 reali sa zicem. Mai ales cand producatorul zice de 180kmh.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog incetati cu mistourile, aici nu este stadion... nu ma intereseaza scopul sau mijloacele, este ultimul avertisment.

Mersi

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

BV - Lugoj - Nadlac

9edupu7u.jpg

Nadlac - lumea civilizata

post-3294-13895630396926_thumb.jpg

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci aproximativ 760 de km autonomie... Ai mers cu pilot automat?

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers in Octombrie parca (am mai zis aici intr-un post) fix 900 km cu un plin si cand am alimentat mai aveam autonomie 30 km pe CB.

La un rezervor de 50 l !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum Bucuresti-Corbeanca si retur in modul Eco, cu portiuni de "coasting", mers "la consum" al DSG-ului, cu turatii sub 1700rpm (E7 la 60-70 kmph). Probabil ca in modul "Normal" ar fi scos 5.8-5.9, iar pana la Ploiesti (tot pe DN1) cred ca ar fi luat 5.5 pe Normal sau 5.2 pe Eco. Oricum nu o sa prea merg in Eco iar la mersul normal pe nationale daca consuma sub 6 eu sunt ok. Pe 1 mai planuiesc efectuarea traseului http://vwforum.ro/topic/102481-traseu-bucuresti-a1-m5-budapesta-berlin-copenhaga-munich-bucuresti/ pe care nu l-am reusit sa-l fac anul trecut si atunci o sa vad si consumurile la drum lung pe autostrazi. Daca scot 7.0/100 pe tot traseul ma declar multumit (desi o autonomie de sub 800km este cam putin).

post-1145-0-38851900-1389702911_thumb.jp

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 km in oras, de la Casa Presei incolo nu mai consider oras, pentru ca nu mai sunt stopuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu chiar te chinui sa scoti un consum pe care eu il scot fara sa ma interesez.:))

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!