Jump to content

Traseu Bucuresti-A1-M5-Budapesta-..Berlin-..Copenhaga-..Munich-Bucuresti


codz
 Share

Postare recomandată

In luna august a.c. in perioada 10-18 trag o fuga cu G7-le sa vada aerul de occident :) cine e disponibil si doreste o tura e invitat sa ni se alature - eu voi merge cu un prieten care detine site-ul 130km.ro ca sa testam noile tronsoane deschise (pana atunci) pe A1 (Bucuresti-Sibiu-Orastie-Deva-Lugoj-Timisoara-Arad-Nadlac), apoi pana la Budapesta unde stam 1 noapte si o zi,  apoi planul meu este sa merg pana la Berlin, unde stau 2 nopti si apoi, in functie de ce va fi, ori un urcus si mai sus in Danemarca ori intoarcere prin centrul Germaniei, apoi Munich-Bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • codz

    43

  • c6t9

    26

  • Cristian

    20

  • bZ1

    10

Top Posters In This Topic

Ce pret ar include toata distractia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Pentru Bucuresti-Berlin: 200eur benzina (hai 150eur cine e cu diesel si daca facem plinurile in Ro) + 200 eur cazare + 100 eur mancare, deci cam 500 eur minimal

 

Pentru Bucuresti-Budapesta: 100-120eur benzina + 60-70 eur cazare + 50 eur mancare deci cam 250 eur minimal

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ajungeti pe la München dati un semn, vin si io la un radler :)

 

LE: nevermind, in perioada aia o sa fiu acasa, ca am concediu intre 25.07 si 17.08

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă o tai numai prin Austria și Germania până la Berlin, cam 300€ benzina. Cehia și Slovacia scurtează ceva drumul, dar era cam nasol asfaltul. Cazarea cu o oprire te poate duce la un 50€ în Ungaria (poate nu Budapesta). Budapesta e totuși cam prea aproape pentru drum prin Austria-Germania, fiind chiar ceva de mers. Pe de altă parte București-Budapesta poate fi foarte obositor și o pauză se impune, cel puțin. O pauză mai mare. Te omoară România și apoi pe autostradă te lovește o monotonie periculoasă.

 

E frumos ce ți-ai propus, dacă vrei îți pot da ceva itinerariu, dar nu spre Danemarca. N-am fost și nici nu mă atrage. Ce ai găsit acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost de mai multe ori Bucuresti-Viena non stop, o data am mers pana in Kleinzell intr-o zi, asa ca Bucuresti-Budapesta e floare la ureche, o sa plec sambata ca sa fie mai putine camioane. Pana la Berlin nu am fost, doar pana la Praga si nu mi-a parut asfaltul prost. La dus cu siguranta scurtez pe acolo. In Danemarca stiu pe cineva si as merge prima data, Copenhaga merita un detur. Dar nu e sigur, de la Berlin traseul e open, se poate haladui prin Germania, si acolo am prieteni in diverse locuri care ma asteapta. Ce propuneri ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

berlin-copenhaga se poate face intr-o zi fara probleme.

atentie in danemarca, pe multe portiuni de autostrada limita e 110 km/h, nu e nevoie de vignieta, dar sa ajungi la copenhaga pune deoparte vreo 80-90 de euro taxa de pod  :tuktuk:  

 

si mergi pregatit cu haine mai groase  :winter: ca nu e chiar cald in timpul verii, daca ai noroc sa prinzi si o zi cu vant  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cât stai la Dresden și Berlin? Merită ambele. Apoi depinde ce te-ar atrage în general. Ți-ar plăcea http://tripideas.org/the-bastei-bridge-connecting-to-nature-in-germany/ E în zonă oarecum, dar consumă o zi totuși. Ar fi și o plimbare pe Elba cu vaporașul. În Berlin poți merge pe un model ca ăsta http://www.lonelyplanet.com/germany/berlin/activities/walking-tours/discover-berlin-half?lpaffil=fbta1

Păi mai bine te duci din prima aproape de Viena, eu așa fac. Vezi că trecerea la slovaci e din Ungaria, cred că știi asta. Suspensia mea sport n-a simțit prea confortabil drumurile lor. Poate cu altă mașină experiența e alta.

Cu Danemarca nu mai ai timp de altceva, gen Heidelberg sau Fussen, decât în trecere. Asta dacă pe parcurs mai vrei să și vezi chestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Budapesta stau o noapte, ca zabovesc putin pe A1. La Berlin ma descurc, dau o tura pentru prima data de recunoastere. Copenhaga e cam peste mana intradevar, stiu de taxa de pod imensa. Mai bine un detur prin Germania. In Dresden ce e de vazut? La Fussen Wurzburg, Frankfurt, Koln, Koblenz, Heidelberg, Konstanz am fost, poate Hamburg, Hanovra sau ce altceva? Podul acela arata bine, dar mai mult imi plac orasele gen cele de mai sus, sau de pe Romantische Strasse. Oricum prin Munich as mai trece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

economia facuta la benzina prin slovacia si cehia se duce pe vignete, 15 euro fiecare, deci nu e mare branza...si da, autostrada e destul de proasta (cu placi de beton, destul de denivelata)

 

L.E: se poate trece in slovacia si din austria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si viteza de croaziera care ar fi? ca poate ma bag si eu. make it sticky.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Ma gandeam eu sa o iau prin Austria-Germania unde sa-i dau viteza dar pe harta sunt 500km mai mult decat prin Praga, asa ca drumul va fi mai lung cu circa 4 ore si mai scump pentru voi merge mai tare si sunt constient ca 1.4tsi consuma mult mai mult ca 1.9tdi la viteza (cu care eram obisnuit), asa ca nici la bani nu cred ca merita.

Cum viteza de croaziera? Viteza legala bineinteles (fara detectoare fara smecherii) iar in Germania cat sa nu consume 20:) cu O2/1.9tdi te poti tine fara probleme (de mine, daca vin gti-urile nu garantez) :)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mare cam cati km ar fi +-100km sa stim cum ne programam reviziile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.bucuresti-praga-berlin: 1698 km

2.bucuresti-passau-berlin: 1972 km

 

pt prima varianta ca minusuri ar fi de platit o vignieta in plus si autostrada mai proasta, dar peisajul este destul de pitoresc, insa nu sunt prea multe obiective de vazut (bratislava, brno, praga si cam atat)

pt. a doua varianta, scapi de plata vignietei pe germania, dar ai mai multe de vazut, oraselele germane sunt foarte misto din punctul meu de vedere, plus ca treci si prin viena unde poti face popas mai lung

 

decizia iti apartine :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Intre 3800-4000 as zice, daca excludem Danemarca, altfel e much more. E bine sa ai niste ulei 505.01 la tine:)

Vreau sa ajung cat mai repede Budapesta-Berlin, nu opresc in Slovenia si Cehiai, la Viena am fost de prea multe ori deja am restaurante preferate:) pe drumul de intoarcere prin Germania o sa vizitez orasele

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate trece din Austria, dar n-ar avea sens.

Bagă niște imagini cu Dresden și zona aferentă. La pod e mai rapid din Dresden. Râul tot de acolo. Orașul e frumos de asemenea, mai ales dacă ți-au plăcut alea. Dresden - Postdam - Berlin ar fi cam 2h fără nici un exces.

Și la întoarcere să faci Alpine road? Ar fi o variantă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. ulei o sa am . alte costuri ? eu ies pentru prima data din ro cu actuala masina. gen vignette, ce sa avem la noi, euro, card, ron, etc.... ar fi bine daca ai face un rezumat. scuze de cicaleala dar poate mai sunt si altii ca mine interesati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, Dresda suna bine atunci facem un stop acolo si vizitam zona. Pe Deutsche Alpenstrasse si Romantischestrasse am fost, minunate intradevar, mai merge o tura:) Pe Grossglockner Alpenstrasse (AT) nu am ajuns desi am trecut pe langa.

Trebuie sa avem cu noi cel putin un card, de preferat doua, unul de debit si unul de credit, nu se stie niciodata cand nu merge unul, cand ai nevoie de o anvelopa noua sau alte neprevazute. Cash suficient 200eur pentru taxe mici (wc) si snacks, restul cu cardul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok ,super. luni ma duc la banci sa le activez peste hotare. ne mai trebuie asigurari internationale in afara de rca de la noi sau iesim cu buletinul si atat.

Modificat de john_skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vignetele e simplu le luam din benzinarii. Masina trebuie sa aiba rca valabil in tarile tranzitate (sunt, nu e cazul, dar de verificat inca o data rca ca afara amenzile ustura), iar daca aveti casco sa aiba facuta extinderea teritoriala (majoritatea nu se aplica din oficiu in afara tarii si costa cam €50 sa faci o extindere).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi ai putea trece în Austria ușor dacă le știi pe alea deja.

Sau faci numai Fussen - Wallgau și de acolo spre Austria. Vezi că e taxa cam mare din ce știam pentru acel drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

In Germania mai este o taxa pentru a intra in unele orase, taxa in functie de norma de poluare a masinii, se numeste Umweltplakette si daca nu o ai in parbriz amenda e €40, ea costa daca stiu bine €12,5. Este necesara in Berlin, Munchen si probabil si in alte orase unde vom intra. Se plateste o singura data nu la fiecare oras:)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, ok dar timpii morti, i-ai calculat. nu stiu ,dar eu am o fobie cu traficul din RO :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Dupa ce iesi din Ro totul se schimba, nu-ti mai vine sa te intorci la nebunia de pe soselele noastre:/ in Ro mergem pe A1 din care se deschid tronsoane noi pe Sibiu-Orastie sper eu macar 50km, in total fata de cum ieseam eu din tara acum 5-10 ani sper sa facem Bucuresti-Nadlac in 8 ore, de acolo pana in centrul Budapestei, in parcare la hotel mai sunt 3 ore (e sambata si nici ungurii nu lucreaza, altfel e destul de plin si in Budapesta).

Păi ai putea trece în Austria ușor dacă le știi pe alea deja.

Sau faci numai Fussen - Wallgau și de acolo spre Austria. Vezi că e taxa cam mare din ce știam pentru acel drum.

Ar fi frumos dar nu stiu daca mai e timp

ok ,super. luni ma duc la banci sa le activez peste hotare. ne mai trebuie asigurari internationale in afara de rca de la noi sau iesim cu buletinul si atat.

La vama si daca ne mai controleaza politia e frumos sa avem pasapoartele, asa parem turisti seriosi, cu buletinele parem samsari de masini :/ de rca am spus, cartea verde valabila e obligatorie

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi că sunt marcate zonele unde ai nevoie de plakette. Eu cât n-am avut, le-am ocolit pur și simplu. În München am fost de multe ori fără.

Ai făcut o schiță pe zile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!