Jump to content

Cat consuma Golful 7 al vostru?


codz
 Share

Postare recomandată

Se poate face mult mai simplu de atat. Cum au facut recent cei de la BMW Romania. Daca mergi noaptea si cat mai mult pe autostrada, ajungi la consumuri de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce e o problema daca masina poate consumuri mici...Faptul ca noi conducem in orase aglomerate nu e vina masinii...Ar trebui sa mergem pe jos, cu bicileta...Cine are bani sta in trafic pe 10-15L/100km si face 2 km in 30 minute.

Eu ma bucur ca pot consuma putin, cu un regim de mers constant, intr-o anume plaja de turatie  si cu un stil de condus defensiv si preventiv. Cand am chef sa ma distrez o fac unde e cazul...Ideea e ca masinile pot consuma putin, au evoluat in sensul asta. Traficul e problema, organizarea strazilor, intersectiilor...sistematizarea.

Eu in 3500km am mediul de 5.7l/100km, mers asa cum am zis mai sus. Conteaza mult orasul in care locuim si mai trebuie sa iti si adaptezi nevoile la drumuri si drumurile la nevoi.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi interesant daca toti posesorii de Golf 7 1. 2 TSI, 1.4 TSI si 1.6 TDi ar mentiona cat a consuma masina lor pana acum mediu...de la inceputpana in prezent.

Imi permit sa raspund si eu chiar daca nu am unul din motoarele mentionate, nu cred c-o sa se supere nimeni. :D

post-8399-0-91507200-1385922081_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Monstru in devenire, dupa ce se termina rodajul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum se vede...mai mult prin capitala..nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

37 kmph, arata mai mult un circuit mixt 50%-50% urban/extraurban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am media aia pe drumul pana la munca si inapoi, dar circul in afara orelor de varf...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ma "laud" si eu cu consumul mediu

post-1145-13860875548839_thumb.jpg

In primii 7mii km inainte de resetare arata 8,4/100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@distrugatorul si VictorGolf Bucuresti si Centura Bucurestiului scrie si la descrierea pozei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Datele mele:

 

total: 3960 KM, 

viteza medie: 60km/h

consumul mediu: 5.3L/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@codz: Am avut si eu motor de 1.4 T-Jet 150 CP, similar cu ce ai tu. Tot cam asta era consumul mediu :(

Modificat de VictorGolf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor,am avut si eu bravo 1.4 t-jet 150 cp, insa consumul era 6-7 afara si 10-12 urban...dar era racheta..0-100 in 8.6 secunde stock..oricum, G7 e mai economic dar mai slabut ca performante ; dar in vremurile astea important e ca masina sa tina cu casa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum indica viteza medie consumul mediu la 1.6 tdi a fost facut extraurban nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara, am atins si eu 1000 km cu noua masinuta. Ca si consum in proportie de 80%, acesta este realizat in Bucuresti cu un singur drum facut in afara orasului mai exact pana la Ploiesti pe DN1 si intoarcerea pe autostrada.

Media consumului este de 7.6 litri cu o viteza de deplasare, medie, de 22 km/h. Cum am mai zis si in alte postari anterioare, sistemul S&S dezactivat in proportie de 80-90%.

Ca si trafic in care m-am desfasurat, acesta a fost mixt, cu semafoare prinse de 3-4 ori pe rosu dar si plimbari de seara cu trafic lejer.

In medie am schimbat viteza intre 2500-3000 rpm, dar niciodata mai sus de 3200 rpm (asta pentru ca vreau sa trec de asa zisa perioada de rodaj).

 

post-39305-0-42780800-1386231812_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victor,am avut si eu bravo 1.4 t-jet 150 cp, insa consumul era 6-7 afara si 10-12 urban...dar era racheta..0-100 in 8.6 secunde stock..oricum, G7 e mai economic dar mai slabut ca performante ; dar in vremurile astea important e ca masina sa tina cu casa

 

 

In 8.5 secunde face 0-100kmh 1.4tsi de 140cp.

 

Terminati cu prostiile ca sunt 8.4 s pentru TSI 140. Si poate face un moderator curat pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codz...ce spui? crezi ca este posibil ca in cazul tau DSG-ul sa fie responsabil de un consum mai mare? (stiu ca in cartea tehnica este exact invers)

Modificat de distrugatorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este posibil, pentru ca atunci cand merg pe manual consuma mai putin cu cca 1/100, chiar daca schimb mai sus decat schimba DSG-ul, el schimba pe la 1800 eu schimb pe la 2300 si pastrez mai mult timp vitezele 3, 4 si 5, in loc de 5-6-7 unde ar duce DSG imediat. Fara a mai reveni la comentariile de pe alt topic cum ca in viteza superioara se consuma mai putin in orice situatie de acceleratie (asa cum scrie si pe site-urile VW referitor la condus economic), in situatia mea, testata, consumul mediu ajunge la 11/100 inca din primii 2-3km (pe DSG ar fi fost inca pe la 13/100) si apoi scade spre 10/100 si pe urma sub 10/100 cu cat vmedie >20kmph.

 

Legat de DSG si cruise control, pe autostrada, la 130kmph .. care credeti ca consuma mai putin, DSG7 sau M6? 1.4 sau 1.2? Cu pilot automat sau fara pilot automat? Asta referitor la faptul ca pilotul automat accelereaza si in rampa ca sa tina viteza, pe cand conducerea economica se face accelerand in panta si pastrand acceleratia constanta in rampa.

 

Pentru ca inca sper ca pana in 2016 sa circulam pe mai multe autostrazi, hai sa punem si niste consumuri la 130 kmph. Medii pe cateva zeci de km de preferat pentru ca instantul variaza. Eu trebuie sa mai fac un test real, saptamana viitoare, ca in primul post am scris ca imi la 7/100 la 130kmph dar cred ca este totusi mai putin, poate un 6.8/100.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe o sosea perfect plata, consumul cel mai bun ar fi cu cruise control. Un sofer, oricat de atent, are mici variatii in apasarea pedalei chiar si cand incearca sa mentina o viteza constanta. Asta duce la ajustari constante din partea ECU-ului. Puteti verifica asta stand cu consumul instant afisat. Cu cruise activat, motorul lucreaza mai constant si deci mai eficient. Oricum tempomatul accelereaza la deal si taie gazul la vale.

 

Legat de cutiile de viteze, va consuma mai putin cea cu cele mai mici frecari interne. Care-i aia? Buna intrebare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG-ul desi schimba optim pt consum in drive, poate scoate consumuri mai mari decat manuala. 

 

Din 2 motive: greutate in plus si este un consumator important.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum indica viteza medie consumul mediu la 1.6 tdi a fost facut extraurban nu?

E combinat, mai mult afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!