Jump to content

Cat consuma Golful 7 al vostru?


codz
 Share

Postare recomandată

@ dadu: la mers constant, cu pilot automat, pe autostrada, 120kmh - cat iti consuma?

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

post-122073-13898047683038_thumb.jpg

Consumul a fost realizat azi cand am plecat de la servici.

Ruta a fost : Calea Victoriei > Universitate > Rosseti > Iancului > Dristor

La intrebarea anterioara mie imi consuma 5.0-5.3 la 130 cu pilot automat

Modificat de Sterescugabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5.0 la 130!? la naiba, chiar consuma putin. ai verificat in mai multe zone ale autostrazii?

Sent from my Microwave using Tapatalk Ray

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare cam putin. Atunci la 100 cat consuma, 3? Si la sub 50 deja e negativ...  :)

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prea putin 5, am eu 6.5-7% si din cate tin minte nici cu 1.9 TDI-ul nu aveam 5 la viteza aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Asa imi arata pe bord in treapta 6. Cand o sa am ocazia o sa filmez 1 min.

Mereu am stat pe consumul instantaneu, au fost si zone cand imi arata 8 dar si 3 la suta dar marea parte a A3 a fost in intervalul de mai sus.

O fi a mea mai diferita , nu stiu ce sa zic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ca ne-am oftica noi ca iti consuma tie prea putin, dar chiar e posibil sa fi fost la vale insesizabil. Pe portiumea de A1 pe care o frecventez eu se vede clar...pe sensul spre Buc consuma mai putin instantaneu si mediu,iar pe cel spre Pit cand ma intorc consuma cu aproape 0.5...1l mai mult.

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Asa o fi cum spui tu, nu vreau sa te contrazic. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ dadu: la mers constant, cu pilot automat, pe autostrada, 120kmh - cat iti consuma? Sent from my Nexus S using Tapatalk

Ar fi interesant sa ne spuna @dadu cat consuma ACT-ul la 120kmph si la 130kmph, se pare ca acest motor consuma cat TDI-ul de 2.0

 

Eu consum 6.3-6.5 cu 120kmph si 6.8-7.0 cu 130kmph in D7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum instant =/= consum mediu. Nu cred ca dupa 50 km facuti cu 130 Km/h o sa arate in bord medie de 5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mentiona cineva de 2.0 TDI .. Chiar daca O3 nu e golf, consumul ar trebui sa fie cam pe acolo. Citez dintr un alt post:

"Consumul ma uimeste, asta daca BC arata valori cat de cat reale..mers pe autostrada 140-160km, consumul a fost 5.7. Mers doar cu 130, consumul a fost 5.3. In oras in functie de stilul de mers, de distante, de temperatura, de trafic am scos intre 6.4(mers seara numai pe sport) si 10, mers dimineata in cea mai crunta aglomeratie"

Traseul a fost, Buc-Cta mers cu 130 pilot

Cta-Buc - mers cu 140-160(75%-25%) as zice

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa zic asa "personal best", plimbare lejera Potlogi-Bucuresti pe DN7. La dus am avut 5.2/100, diferenta se explica ca la venire motorul a fost cald de la inceput.

post-1145-13900613310784_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, am mers normal, nu-mi place Modul Eco ala e chinuiala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4.8 a fost si la mine intr-o chinuiala maxima si dupa vreo 100 km, numai drum drept

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun..., dupa terminarea "lungului" concediu si dupa ce am trecut si eu de prima parte a rodajului, am reusit sa-mi fac si eu o parere despre consum, pe care vi-l impartasesc si voua.

Precizez ca nu am mers la consum, deoarece am vrut sa vad cat consuma cel mai mult cu incarcatura pe care am avut-o eu. Vizibil, masina arata lasata de spate.

Depasirile au fost pe masura cu reprize de la 80-90 pana la 120 km/h

 

2 persoane, rezervol full, bancheta rabatata si masina umpluta de bagaje)

Sighisoara - Baia Mare (281km consum de 5.3% cu o viteza medie de 61 km/h)

 

2 persoane, rezervor relativ jumate, bancheta rabatata si masina umpluta de bagaje, ba mai mult in portbagaj am bagat cam 100 de kg; cutii cu suc natural de mere :D (am atasat poza cu portbagajul)

Baia Mare - Timisoara (367 km consum de 5.9% cu o viteza medie de 71 km/h)

 

Aceeasi incarcatura ca mai sus

Timisoara - Bucuresti (557 km, consum de 5.8% cu o viteza medie de 77 km/h)

post-39305-0-99702000-1390216250_thumb.j

post-39305-0-10164400-1390216258_thumb.j

post-39305-0-71692100-1390216272_thumb.j

post-39305-0-45769800-1390216284_thumb.j

Modificat de Misualbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca pe viitor, daca ai de ales, sa pui lucrurile grele pe bancheta din spate nu in portbagaj. Te ajuta si la stabilitate si la franare si la tractiune, pe care noi o avem pe puntea fata.  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Rave, ai perfecta dreptate. Insa eu aveam deja incarcata masina si pe urma m-am hotarat sa i-au si acele cuti de suc. 

Astfel am cautat locul cel mai rapid si in care cutiile respective sa stea cat mai stranse pentru a nu-mi fugi prin masina. 

Dar, oricum si in partea din fata aveam o ladita cu borcane de muraturi si o lada frigorifica.  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe gerul asta pe traseul 13 Septembrie - Cotroceni - Pod Grozavesti - Floreasca - Pipera (Fabrica de Glucoza) am ajuns la 10.5 si chiar 11 intr-o dimineata aglomerata. Consumatorii din BC (climatronic, scaune incalzite etc) au contribuit si ei la valoarea asta. Oricum decent pentru mizeria de trafic in care am mers si temperaturile din ultima saptamana.

 

In afara orasului am obtinut consum sub 5 de cateva ori (spre Valea Doftanei si Sinaia) dar de fiecare data asta a implicat traseu de coborare. Totusi, fara sa o menajez a consumat sub 6 l la fiecare iesire din oras (inclusiv incarcata) cel mai frecvent inregistrand valori intre 5,3 si 5,7. Oricum, avand in familie si un Passat 2.0 TDI Bluemotion pot sa spun ca, apreciind valorile comparative si pastrand proportiile, 1.2 TSI are un consum mult mai bun decat m-as fi asteptat pentru un benzinar mic si pt haosul si semafoarele noastre nesincronizate. Comparativ cu 1.6 ele aspirat de pe masina anterioara, TSI-ul este clar mai putin gurmand si in afara orasului dar si in oras. Pot spune asta dupa ce am trecut prin toate conditiile de trafic si cam toate anotimpurile.

 

Mentionez ca avand in vedere traficul si temperaturile ingrozitoare am renuntat din start la sistemul Stop/Start ca sa nu zapacesc motorul de tot. Combustibilul folosit a fost de fiecare data Top Euro 99+ sau OMV100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum insa la 1.6 aspirat puneai fara nici o problema benzina de 95, consumul in buzunar este cam tot ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la 1.2 poti pune fara probleme de 95. Iar consumul la 1.2 este cu mult mai mic fata de 1.6 in aceleasi situatii si va compensa sensibil diferenta de costuri, chiar si cu benzina de 99/100 la 1.2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu spune nimeni cat consuma un ACT pe temperaturile astea? Apropo de combustibil, ACT simte nevoia de benzina de 100 sau merge si 95?

Sent from my Nexus S using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!