Jump to content

Cat consuma Golful 7 al vostru?


codz
 Share

Postare recomandată

Not_used_calin

Ploiesti (Centru) - Bucuresti ( Arcul de Triumf) - medie 4.8 l/100 km - vit. 72 km/h medie (nu mai mult de 110 km/h), temp 20 gr., 16 ", 3 persoane, fara AC, mod Normal, fara START/STOP.

Ploiesti - Constanta - Ploiesti - medie 6l - 6.3l/100 km - vit. constanta 130-140 km/h, vit. medie 105 km/h, 3 pers, fara AC, Normal, fara START/STOP.

 

Ambele in primii 1.500-2.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

euro-trip cu gti :)

mers fara retineri.post-56211-13994049000107_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte bun consumul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, motorul asta se simte f bine la viteze mai mari, gen peste >80-90 km/h viteza medie.

 

Ce suport de telefon folosesti? :offtopic:

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf7 r-line<>

Super tare suportul... Un site unde se poate gasi in Ro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, eu am comandat de acolo. A fost 35 de dolari cu tot cu transport, daca nu ma insel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de la mine un consum euro-trip (Bucuresti-Budapesta-Praga-Berlin-Viena-Bucuresti)

post-1145-13994520983525_thumb.jpg

Si un consum mediu pe autostrada in Germania cu 160-190 dar si limitarile inerente (curbe 120, lucrari 80)

post-1145-13994525553384_thumb.jpg

Eu zic ca este un consum bun pentru vitezele acelea, oricat as fi mers cu viteza (bine nu cu 200 mereu ca nu e loc), consumul ar fi fost 8/max8,5 deci mai mic decat un consum de Bucuresti in conditii de alergare maxima pe autobahn, deci aici au nimerit-o nemtii cu motorul asta :) *happy*

Autonomie: 700km pe highway-uri, 800km in medie, 850km la mers fara graba si probabil 900km la mers mai economic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Anexat sunt pozele cu consumul prezentat in postul 348

post-8731-0-41451700-1399463923_thumb.jp

post-8731-0-79166400-1399463947_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar am fost foarte multumit de consum, ma asteptam sa fie cel putin 9, mai ales ca include si ceva mers urban.

@codz: foarte bun mi se pare consumul la 1.4 TSI, cine mai are nevoie de diesel?  :D

 

OFFtopic: Legat de Airframe, eu l-am luat de pe Amazon UK.

Modificat de koro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bre, daca e careva dintre voi care-mi poate spune cu mana pe inima ca la 160-190 km/h mers constat nu-i sare consumul mediu de 15%, inseamna ca fie nu vede bine, fie are o pasiune pentru deformarea realitatii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe youtube ceva:

 

Fiind inca sub 10k km n-am avut ocazia sa testez vitezele alea, dar urmeaza:) (musai in Germania sa fie legal).

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este facut eronat pt ca este pus pe consumul instant, care nu are legatura cu consumul ce il parcurgi pe 100 km la o viteza mare , de curand am tramversat Germania si nu am mers sub 150 km /h cu , cutie de bagaje deasupra masini ceea ce ii adauga consum datorita distrugerii aerodinamicii initiale si cu toate astea nu am avut consum mai mare de 8 % , toata cursa cu 4 pers si full bagaje a fost Suedia -Romania si vice versa , 7000 km consum per total de 6,9 mers cu setare normal si sport pe motor si folosita de asemeni si cutia de foarte multe ori in mod sport in special pt depasiri :) , si pt cine cauta KENU AIR se gasesc si in Europa nu doar state eu l-am cumparat din magazin din Suedia , 22 euro si cum spunea si alt coleg pe aici mai sus sunt foarte multumit de el  :icon_bounce:  :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bwwlan daca la a mea care inca nu e rodata imi ia 6,5 la 140, crezi ca nu scot sub 15 la 190 ? :) Si nu vorbesc de consum instantaneu ci media pe 290 km confirma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am observat eu real, dupa ce am mers cu 160-190, dar si cu 120 si cu 80, consumul era 7.6/100 (am pus poza), din bucatele mai mici la care mergeam intins 140-180 consumul nu sarea de 8.5/100 de asta ziceam ca e ok consumul noului 1.4tsi pentru highway

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut de 23 k astept prima revizie si dupa voi vedea exact cum stam cu consumul , momentan cel mai mic consum pt 100 km pe autostrada in Suedia pe pilot am scos 4,2 pt aceea 100 intre 2 orase , in rest mers destul de sportiv zi de zi 5,4 -5-6 eu personal foarte multumit ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 tdi 105 , medie generala 6

 

extraurban drum national , mers legal 4.5-5 , in forta 6 , extraurban autostrada 6, urban Bucuresti 7.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum zic pozele. :)

post-8399-0-40725300-1400236126_thumb.jp

post-8399-0-31555200-1400236132_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Media de 22?? :eek: Iti bati joc de motor, il nenorocesti, ala e motor de cursa lunga, Iti tre' un 2 cilindri pt oras, mic si usor. Te ajut cu unul la schimb o perioada, macar asa sa ii cureti evacuare si valvele! :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe scuze ca intervin, dar dadu cat de des conduci prin bucuresti?:)) ce ai vrea sa ai media de 70 km/h cand rar vezi sa bagi in viteza a 4-a printr-un pasaj sau ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 e o medie buna pt Bucuresti, mers la ore de varf..:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exactly my point! :tuktuk:

Pentru ce interesati, ma ofer eu sa fac rodajele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am facut curatenie, rog pastrati discutia in limitele decentei si obiectivitatii, fara derapaje in ridicol

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

distrugatorul

Am reusit sa conduc si eu un 1.2 tsi...nu stiu km il laudati voi...mi se pare lesinat... (cel mai tare m-au dezamagit primele 2 trepte) si consumul a fost destul de maricel...victorgolf nu stiu cum reusesti sa scoti consumul asa mic....eu am mers la drum intins 50 km spre Sinaia si nu am scazut sub 6...probabil ai multa rabdare sau nush ce sa zic :)

 

scz de off topic...o sa incerc si un 1.6 tdi...dar o sa merg la un dealer (nu am nici un amic cu motorul asta)..sper din toata inima sa fie mai ok..nu vreau sa ajung la 2.0 tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@distrugatorul

 

M-am dat si cu 1.2 tsi si cu 1.6 tdi, pe acelasi segment de drum, unul dupa altul, la distanta de jumatate de ora unul de celalalt. Asa vezi CEL MAI BINE diferenta intre ele. Consum - din cate imi amintesc, TDI-ul e cu 15-20% mai economic, SE SIMTE diferenta de cuplu, SIMTI PUTEREA, e altceva. 1.2 TSI-ul isi ia forta din turatie, e mai mult genul feminin (nu vreau sa jignesc pe nimeni, lumea e ff sensibila pe aici).

 

2.0 tdi si 1.6 tdi - DACA reusesti sa mergi la fel cu ele, consumul nu e cu mult diferit. 2.0 iti ia cam cu 7% mai mult si decat pt. atat nu merita sa te gandesti de 2 ori... Zic DACA, pt ca la 2.0 tentatia e mare sa-l alergi.... :-). Chiar si alergat, 2.0 se invarte in jurul lui 6l/100. Diferenta intre ele se simte mult mai mare decat intre 1.2tsi si 1.6 tdi.

 

Vezi ca TDI-urile astea CR sunt ff sensibile la dif. de temperatura, deci grija la cum faci comparatiile.

 

BAFTA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!