Jump to content

Octavia 3 - Impresii/probleme constatate de către PROPRIETARI


Rave
 Share

Postare recomandată

1. Nu se sting

2. Este standard doar la dsg, deci si la tine. Nu ai buton pt activare/dezactivare

3. Esc se dezactiveaza din meniu.

Sa o stapanesti sanatos :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. .....a raspuns bogdann81

2. .....a raspuns bogdann81

3. Raspund cu o intrebare: Oare dezactiveaza tot ESC-ul sau doar ASR-ul si ESP-ul ramane activ ca la vechile platforme ???

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu cum era pana acum dar, cu ESC off , nu mai ai nici ASR si se pare nici ESP. Am incercat eu pe zapada si ESP e inexistent deci inclin sa cred ca e dezactivat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, nu ca l-as folosi dar eram curios. La B5.5 al lui tata chiar daca apesi butonul ESP el tot ramane activ si ii taie doar ASR-ul ....

Apropo colegul mironeb76, s-o stapanesti sanatos !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

 

Deci se activeaza automat? Daca sunt in panta? Foarte tare.

 

. SIncer, sunt f incantat, masina am primit-o azi la ora 18:00.  Am facut deja 100 km  :))

Modificat de mironeb76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu confunzi cu AutoHold(care nu exista la Skoda), se activeaza singur in rampa sau panta in functie de directia de mers. Cum am zis, nu ai buton de activare/dezactivare. E o functie permanent activa

Offtopic..@ionut..si daca tii mai mult apasat tot nu se decupleaza?(asa e la BMW cel putin, apesi o data doar ASR, tii apasat mai mult si ESP, asta la modele standard nu la M-uri)

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luminile la picioare pot fi reglate din meniul sistemului multimedia. Ai reglaj de intensitate pana la 0 inclusiv, adica oprite in mers. Cand deschizi usile se aprind si pentru in mers depinde cum le reglezi...practic sunt ambientale.

Sau tu te referi daca tin cont ca afara e sau nu lumina?

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, ma refer la faptul ca nu se sting deloc in timpul mersului. Nu stiam de ce.

 

Oricum, vreau sa va spun ceva de scaune.  Scaunele sport sunt BESTIALEEEEE!!!!!!  Le recomand cu caldura. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu cum era pana acum dar, cu ESC off , nu mai ai nici ASR si se pare nici ESP. Am incercat eu pe zapada si ESP e inexistent deci inclin sa cred ca e dezactivat.

 

ESC = ESP

ESC este denumirea noua pentru ESP conform directivelor europene in vigoare.

 

In alta ordine de idei a gasit cineva alt model de covorase din cauciuc pentru interior, in special pentru sofer?

Ma cam nemultumeste dimensiunea covorasului mai ales in zona pedalelor.

 

Modificat de katanaro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bre' stiam si noi d-astea :p

Nu cred că găsesti presuri dedicate de alta forma/mărime ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu cum era pana acum dar, cu ESC off , nu mai ai nici ASR si se pare nici ESP. Am incercat eu pe zapada si ESP e inexistent deci inclin sa cred ca e dezactivat.

 

ESC = ESP

ESC este denumirea noua pentru ESP conform directivelor europene in vigoare.

 

In alta ordine de idei a gasit cineva alt model de covorase din cauciuc pentru interior, in special pentru sofer?

Ma cam nemultumeste dimensiunea covorasului mai ales in zona pedalelor.

Vad pe net ceva de genul:

http://www.bestautovest.ro/covorase-cauciuc-skoda-octavia-3-2013-presuri-auto.html

Nu stiu cat de bune sunt. Eu am luat unele de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat eu acest model si sunt multumit pt ca acopera ff bine zona de sub pedale care nu se mai murdareste deloc; in schimb nu sunt la fel de tari ca cele originale desi asta nu este o problema pt ca apa nu se scurge iar marginea este suficient de inalta. 

O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...si eu m-am grăbit cand ridicat O3. Am dat 200 pe cele originale. Nu imi place la sofer pt ca nu acoperă si in plus ridurile sunt cam grosolane si mi se agată talpa de la incalatari cand apas pe pedale. Am avut pe Polo model dedicat si era ok. Si am vazut si pt O3. Deocamdată le las pe astea. Credeam ca sunt singurul nemultumit de presuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gataaaa ! S-a terminat cu asteptarea. Am preluat si eu masinuta si sunt super incantat. La prima vedere, totul e ok. Anvelope Dunlop :D :D (mai era una pregatita de livrare cu Michelin, asa ca e dupa cum ti-e norocul), toate la locul lor si functionale. Singura chestie sesizata, pana acum, ar fi un zgornait intr-un difuzor in portiera spate, la anumite frecvente (de exemplu la semnalul de avertizare pentru senzorii de parcare), zornait care - dupa parerea mea - nu este permis la niste difuzoare cu pretentii (Canton). Este perceptibil si la unele piese muzicale, in momentele in care sunt redate (cam) aceleasi frecvente si nu neaparat la volum f mare. O sa urmaresc mai cu atentie si mai indelung acest aspect. A mai constatat cineva aceasta problema ? De consumat, a consumat f mult, ce-i drept in aglomerartie si doar pe 17 Km. Am inregistrat 12,5 l/100. Desigur nu este relevant. Pentru moment, cam atat. A ! masina este cea din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos! Verifica nu cumva sa ai ceva prin buzunarele usilor. Si la mine zornaia la un moment dat si am descoperit ceva uitat ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin a mea a venit cu cosul acela de gunoi din plastic pus in usa spate. Sa nu fie ala ce iti zornaie tie. Drumuri intinse!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos km multi fara reparatii . Luni am sa ridic si eu masina a ajuns la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da a venit cu 2 saptamaini mai repede termenul era 15 martie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

As vrea ca in viitorul apropiat sa devin si eu posesorul unei O3 Elegance 1.2 TSI . Imi puteti spune va rog ce discounturi ati optinut de la dealeri si care sunt acei dealeri care ofera discount ?

Am vazut pe cineva care a obtinut 8 % din valoarea masinii la BradyTrade in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plecat din fata blocului, aglomeratie in oras(12km) , mers pe DN...

post-125093-13936649218884_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!