Jump to content

Bolf IV - RUD


rudiRUD

Postare recomandată

Aha. Si de unde pot sa cumpar si eu? Oare se potriveste? Nu am stat prea mult sa studiez spalatorul, nu stiu daca se scoate capatul ala. Cam aia e ce imi trebuie, fara spuma activa nu reusesti mare lucru. Nu mai vreau sa dau bani la spalatorii daca am ce imi trebuie pentru stiu sigur ca nimeni nu poate avea la fel de multa grija ca mine de masina mea.

Link către comentariu

In brico 80 lei sau la mine 50 lei :)

Si eu gandesc la fel, din pacate la bloc nu mai am acces la apa si aparatul meu sta degeaba, nefolosit.

Link către comentariu

E oficial. Voi ramane cu motorul meu si voi schimba vibrochenul si pompa de ulei. La pachet cu acestea, marti vor ajunge hayonul si capota + usita de la buson.

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Nu ai ce face cu furtunașul ăla care trage detergent. E o glumă. Am avut și eu același aparat de spălat cu presiune și nici o urmă de spumă.

Cel postat de Muale se pretează pe un Karcher K5, careare debit l/h și presiune mai mare în bari. Deci l-aș exclude și pe ăla.

 

Dacă vrei o spumă ca și la spălătorie cumperi o lance LS3 profesională. În rest, o să fi dezamăgit(părerea mea).

Asta-i spuma care am reușit s-o obțin cu același aparat ca și al tău cu lancea respectivă.

 

http://img854.imageshack.us/img854/2636/yotq.jpg

 

Menționez că aici deja se usca. Spor în tot ceea ce dorești să faci.

Modificat de kendoo
Link către comentariu

Nu-i rau ce ai obtinut tu, dar eu am aflat ca am si acel accesoriu despre care spunea Muale, o sa postez in cursul saptamanii viitoare rezultatele obtinute dupa spalare.

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

branza telemea de la marginimea sibiului?

si  o piele de leopard pe canapea

Modificat de Muale
Link către comentariu

E de pe la Arad :> Piesele pentru motor deja sunt la mecanic, azi s-a apucat de masina. Nerabdator! Datorita acestei cheltuieli neprevazute, aman kitul de gti si vopsitul pentru urmatoarea primavara. Acum imi trebuie cauciucuri vara+refacut jante+suspensie+aripi din dezmembrari. Dupa ce iau astea, vreau un wolfs hard body si un tratament hidrofobic pentru geamuri.

Link către comentariu

Doamne cat de dor imi e de masina! Credeti-ma ca nu rezist sa nu mai desfac cate un pic din ambalajul hayonului sa ma mai uit la cate o chestie. Azi am vazut la golfuri 4 pe strada... de am plans in continuu dupa al meu. Chiar daca merg cu o masina mai noua, care arata mai bine, e mai dotata si asa mai departe... tot nu are acel ceva :d

P.S Hayonul are si motorasul de la stergator si furtunase si duza care arunca apa(care mie imi lipsea) si are si cateva stickere, inclusiv emblema cu sticker-bomb si bineinteles inscriptiile cu GOLF si GTI :wub:

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

e bine ca vei avea apa si in spate pe luneta. desi nu ar fi rau sa desfaci motorasul , sa cureti si sa ungi tija aia preventiv.

GTI...dar tu nu ai GTI ;)

Link către comentariu

Da, asta o sa si fac. Scot literele, mai sus glumeam. Emblemele le las deocamdata. Pana nu vopsesc masina toata nu ma bag sa umblu la embleme

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

OOOOKKK... tocmai ce vin acum de la mecanic cu vesti. Pe langa toate operatiunile precizate mai sus (schimbare vilbrochen+cuzineti+pompa ulei), vor avea loc si o reconditionare a turbinei (unde se pare ca e o problema mai veche, AM SPUS EU! nu era doar o nebunie a mea) si demontarea si planarea chiulasei, adica curatarea de cuzinetii topiti care pot bloca caile de acces ale uleiului. Acum... facand un mic haz de necaz, i-am zis mecanicului sa imi resteze si ceasul care arata nr de km ai motorului, avand in vedere ca totul e nou. Facand un calcul cu tot ce am investit in masina asta rezulta cam 9800 de lei, yey. Ideea e ca oricum nu voi vinde masina, iar dupa toate astea, mi-e greu sa cred ca voi mai avea probleme cu motorul pentru un timp destul de lung. Mecanicul a zis ca spera ca masina sa fie gata pe sambata, deci daca va fi asa, abia astept sa ii montez capota si hayonul. Apropo, am vorbit cu Darius si, dupa ce termina el treaba cu aripile, vor ajunge si ele la mine. :evil:

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Pai zi asa bre, ca ne luase cu palpitatii. :)) La ~2000 de euro reparatia, mai bine iti luai alta full options fara piele si trapa, 150k km reali ca s-a mers doar in weekend la piata cu ea. :lol:

Link către comentariu

Super ocazie de la un prieten. Sunt de passat(un pic mai lungi)...dar au fost 50 de lei! Eu zic ca merg, voi?

68BECF14-8E8D-45AC-837F-A0299C339904_zps

Aaaa. Si poze cu masina in starea actuala!! Ce era nefacut motorului era o segmentare si am hotarat sa o facem si pe asta ca sa fie totul nou.

2AE759A3-33CD-4CF9-A8CE-994F48BF223F_zps

2BCCA815-425D-4AAB-8EC2-946FE696538B_zps

71613E9D-B903-4C0D-980E-6ABF9594F101_zps

1E9E7DFF-D3F0-46E3-AC50-9489BF10FB20_zps

775F5A8D-3DC8-4AAE-9EE5-69F143EB22DC_zps

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Am constat azi uitandu-ma la lampi ca nu am socluri. Oare sunt la fel ca cele de la lampile de pe aripi?

Link către comentariu
Publicat (modificat)

post-122999-13989362050763_thumb.jpg

Am facut rost si de astea. Inca o data mersi Darius!

Zilele astea o sa fie gata si masina, a mai fost nevoie si de bielele vibrochenului. Avand in vedere ca absolut fiecare piesa care a fost pusa in motorul asta a fost reconditionata, inclusiv blocul motor a fost curatat si vopsit, iau foarte tare in considerare sa dau kilometrajul masinii inapoi la 0. Masina nu o voi vinde niciodata si absolut tot ce e acolo e nou. Nu imi place sa vad in bord 270xxx. Puteti sa ziceti ca e inutil, sunt de acord, dar e un pitic pe creierul meu :d

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Felicitari...totusi...o sa iti pice anexele una cate una si te miri ca ai doar 500km in bord :))

Ai pus si distributie noua?eu as trece km dupa ea...sa nu te incurci...

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!