Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

Si probabil mai bine ca nu, uite ce repede a venit masina. Mie in schimb... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tudor- cu cat vine mai tarziu cu atat o sa o apreciezi mai mult :)

eu sunt deja la a 3-a noua....asa ca nu mai e acelasi sentiment...dar oricum....pe 19 sept sunt pe transfagarasan si pe 22 sept pe transalpina :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yellow pwr    Bravo, sa o stapanesti sanatos. Astazi sau cel tarziu maine ma duc si eu sa o vad.

 

Asteptam cu interes un topic in aria Masina mea, cu cat mai multe detalii despre masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tudor- cu cat vine mai tarziu cu atat o sa o apreciezi mai mult :)

eu sunt deja la a 3-a noua....asa ca nu mai e acelasi sentiment...dar oricum....pe 19 sept sunt pe transfagarasan si pe 22 sept pe transalpina :))

S-ar putea sa mai dai de niste VAG-uri cu numere rosii pe acolo in acea perioada aia. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari!

iti zic de pe acum: hai cu poze multe!

 

p.s: am fost sambata pe Transfagarasan si s-a stricat mult. Sunt convins ca nici suspensia sport nu ajuta, dar am fost dezamagit... Transalpina in schimb, e super.

Modificat de PaulMIG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am vazut o3 rs combi la pbn.uitat,apreciat...masina are multe plusuri,dar si minusuri.

Masina e data deja,astepta in boxa.la un pret de 36k euro,sa nu ai amortizor capota,pasla antifonare capota si bateria invelita in scaiul ala mi se pare...

Dar cea mai penala treaba au fost tipsurile,care sunt prinse de bara spate stil fake,iar tzevusca loganara este la doo degete de ele!!!!!!

In rest numai de bine!!!!

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca si la case mai mari e combinatia aia, tips lipit de bara si cu teava in mijloc. Ca exemplu noul Rs6 si R8.

Send from my Sony Xperia S
 

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu si am vazut masina, concluzia: super! Sunt convins ca am facut alegerea buna. Sotia a fost surprinsa placut de nivelul de spatiu interior si portbagaj si i-a placut si ca design. Arata f bine pe alb, se potriveste cu caroseria de combi.

 

Eu n-am deschis capota si n-am insistat sa ma catar in ea (nu e totusi masina mea!), dar arata f bine inauntru si cu tapiteria de pe tavan in negru. Materialul textil (e combinatia textil+piele) mi s-a parut sensibil mai bun, moale si fin la atingere decat scaunele cu textil de pe Ambience-ul de la Metrotehnica (scaunele sport). Cusaturile se vede ca nu sunt la nivelul masinilor de 50-60k, dar nici nu este masina de 50-60k. :)

 

Legat de tips-urile spate, mie-mi plac cum se vad si nici nu aveau cum sa le faca altfel si sa pastreze stilul. Asa cum zice si robi_zet, exact in acelasi stil sunt si la case mai mari gen RS 6/7 sau R8 si la case f mari gen Lamborghini Aventador/Murcielago (unde au o iesire falsa f lata in spatele carora se vad 4 tevi de otel f simple). La fel sunt si la multe SUV-uri care au tips-uri de genul asta, o carcasa de plastic/metal in spatele carora se ascunde o teava normal de otel. Cei care vor comanda RS TDI si vor avea iesirea dreapta complet falsa (acoperita cu plastic negru) ce sa mai zica? :P

 

PS: Mi s-a facut o demonstratie la hayon-ul electric si este fff tare, silentios si suficient de rapid. O sa fie subiect de discutie cu siguranta!

PPS: Sigur nu intra jante de 16" peste etrierii fata, vor trebui minim 17".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi in spatele acelor evacuari de pe RS, R8, Lamborghini stau cel putin motoare V8 nu 2.0

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Ego, ai f mare dreptate, dar avand in vedere ca tendinta este spre motoare din ce in ce mai mici cred ca trebuie sa ne obisnuim cu ideea. In plus, eu a trebuit sa ma aplec f mult sa pot vedea tevile de evacuare in spatele carcasei aleia. E practic imposibil sa le vezi daca nu insisti serios sa le vezi. Si nu prea vezi oameni pe strada asezandu-se in genunchi sa studieze evacuarile masinilor de pe strada. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca cineva vrea sa gaseasca masinii asteia nod in papura, ii gaseste si se apuca si se uita in genunchi. Sunt unii care gasesc aspectul asta revoltator, dar mie,  personal si parerea mea doar, imi par alte lucruri penibile, gen motoare de 100 de cai si jante de 19 racing sau mai stiu eu ce fel de fel de stopuri/bare sport pe masini care abia urca dealu negru incarcate cu 4 persoane si bagaje ingramadite printre ei si la genunchi

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca un nou "trend" mie cel mai penibil mi se pare sistemul de "engine sound generator" ce se baga in cabina sa ai impresia ca se aude motorul mai sport. Cel mai tare pana acum stiu ca e Renault Clio RS unde iti poti si alege cum sa sune motorul, ca GTR, ca nu stiu ce... Bleah!

Modificat de Bartolomeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) "as vrea sa sune a manea motorul :))" sau sonerie de Nokia ....polifonica :))

 

Nici eu nu sunt adeptul acestui gadget .....adica daca suna motorul bine, daca nu ....macar sa alerge !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cica la sistemul Renault poti sa-ti uploadezi sunete inclusiv facute de tine. Deci teoretic poti face ce zice ionut_slatina. Sper totusi ca niciunui posesor de Clio RS sa nu-i treaca prin cap ideea! :D

 

Macar la RS il poti da mai tare/incet din modurile Eco (cel mai incet), spre Sport (cel mai tare).

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tudor m,ai fost azi dimi la pbn?ca mai venise cineva sa o vada...dar nu am intrat in discutie.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, eu am fost cu sotia si fetita pe la 6 si ceva seara. A mai trecut ceva lume pe langa masina dar doar foloseau usa respectiva sa iasa din cladire. :)

 

LE: Tu ziceai ca te-ai uitat si la motor si nu avea antifonare pe capota? Eu am vazut un review pt YT si se vedea clar ca are. E drept ca era TDI, nu stiu daca ar conta.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu,nu mai are antifonare,explicatia fiind ca sa modificat pozitia galeriei si ar lua foc.

slaba explicatia,eu la gt am antifonare si in locul unde ar avea contact cu zona turbinei,are o folie brobonata de aluminiu.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali_devill

 

Eu am fost sa vad masina in jur de ora 13, si cred ca tu erai acolo cu agentul de vanzari si am studiat-o impreuna.

 

 

Ca si impresii, pentru cine vrea o masina de familie (vorbind strict de Combi) cu un motor puternic si un design ext/int mai deosebit si care sa se incadreze in zona 30-33K eu zic ca este o alegere buna. In general toti care dorim aceasta masina avem intre 30-35 ani si familie cu 1-2 copii.

 

Ca si minusuri ar fi acele tipsuri desprea care s-a discutat mai devreme. Eu cred ca se putea gasi o varianta in care sa fie legate de tevile de evacuare si nu de spoiler.

 

In rest ramane de vazut cum se comporta la drum, cum se simte suspensia sport pe drumurile noastre etc.

 

Iar ca termene de livrare pentru viitoarele comenzi se discuta de la Martie 2014 inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silviu, aici cred ca poti sa le ceri parerea colegilor cu G7 GTI (era cel putin unul care ajunsese deja). RS are practic cam aceeasi suspensie si probabil ceva mai moale fiind mai familista. Deci daca cei cu GTI se descurca si li se pare ok, sigur va fi si pentru tine.

 

Legat de tips-urile acelea, nu prea aveau cum sa le faca legate direct de evacuare. Cum evacuarile se misca destul de mult cand motorul e in sarcina, s-ar fi balanganit tips-urile ca toate cele si ar fi lovit in difuzor si probabil te-ar fi scos din sarite prin zgomot si vibratii. Banuiesc ca din acelasi motiv, la RS 6/7 si restul sunt facute la fel. Acolo cred ca ar fi si mai mult amplificat fenomenul.

 

Sa intelegem ca yellow_pwr o sa fie singurul cu RS pana atunci?! Cam nasol sa dai comanda in August ca mine si sa vina in Martie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici prima nici ultima masina care are tipsurile si evacuarea asa..atat timp cat nu bagi capul acolo sa vezi cum sta treaba, estetic arata superb!

RS diesel nu are la fel tipsurile? Din ce am vazut eu, difuzorul spate este la fel pe toate modele si la RS este decupat + tipsuri adaugate

Sent from my iPhone using Tapatalk PRO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La TDI, avand evacuarea preluata de la GTD, are evacuare reala doar pe stanga cu doua tevi. Ornamentul acela pe dreapta ramane dar este fals si astupat cu un plastic negru. Tot asa, nu se vede decat daca te uiti de aproape si de f de jos. Se va observa mai usor pe frig si la acceleratii, cand iese fum doar pe stanga. :)

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa traiesc si cu o singura evacuare la TDI :)

 

Ar trebui sa cer o reducere in sensul asta .......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice comanda data azi vine peste 24 saptamani pt rs si tdi 4x4.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!