Jump to content

Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs


TudorM
 Share

Postare recomandată

Felicitari pt comanda Tudor M!

 

Legat de film, sedanul are 590l in portbagaj, iar combi 610l...

Si nu pot intelege, CINE si-ar comanda DSG fara padele la volan???

Modificat de PaulMIG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tudorm - mi-a confirmat ca vine in sapt 38...altceva nu stiu, decat sa numar zilele:)) (parca as fi la prima masina :)) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi PaulMIG, o sa treaca si iarna pana vine a mea...

 

Masinile de test pt jurnalisti au fost pre-productie si au venit fara padele. Toate review-urile mentioneaza asta. Masinile de productie vin cu padele.

 

@yellow_pwr, pai asta e jumatatea lui septembrie. Cineva greseste, sper sa fie cel cu care am vorbit eu. Vreau test-drive! :D

 

http://youtu.be/zRshn74y6qs

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoasa masina,alb,verde si albastru parerea mea ca se potrivesc cel mai bine si o scot in evidenta chiar si murdara daca ar fi :D dar ca sa fiu gica contra,parca la banii astia as fii mers pe golf 6 R,desigur spatiul nu este ca in octavia dar puterea masinii+interiorul care mie personal imi place mai mult ca la octavia m-ar face sa uit de spatiul din skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii ca un R are portbagajul si mai mic decat un GTI datorita sistemului 4x4 nu? :)

 

Sunt masini diferite cu tinte de clienti diferite. R-ul este masina de burlac/cuplu tanar fara copii sau pt familiile cu mai mult de o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari, am fost si eu si am dat comanda. M-am suit prin masinile de pe acolo si tot nu sunt convins de interiorul O3, dar masina ramane un compromis pt mine, am nevoie de spatiu interior mult cu dimensiuni exterioare cat mai mici, motor puternic si cutie automata desteapta intr-un pret rezonabil. Si n-am rabdare sa astept pana in 2015 dupa noul Touran. :P

 

Configuratie:

2.0 TSI DSG Race Blue cu Gemini Antracit 18"

- ACC

- Airbaguri laterale, Detectare oboseala, Crew Protect, Intelligent light assistant

- Alarma

- Climatronic

- DAB, Driving mode selection (si Sound generator, preferam sa nu), Duze incalzite, Elemente suplimentare protectie sasiu, Extinctor sub scaun sofer, Iluminare spatiu picioare

- ISOFIX dreapta fata, Oglinda cu antiorbire, Oglinzi pliabile, Pachet optic negru, Parbriz incalzit

- Kessy

- Parking Assistant

- Plasa despartitoare portbagaj, Podea variabila portbagaj, Scaune fata incalzite, Priza 230V, Proiectoare ceata cu cornering

- Columbus si Maxi-dot color

- Canton, Sunset, Hayon electric

- Trapa panoramica (aici e buba, termen de livrare f lung pt cand devine disponibila la fabricatie)

 

Pret final cu discount: 33,6k

 

PS: Am vazut o Octavia acolo cu Columbus, schimba complet interiorul.

PPS: Dupa discutiile cu reprezentantul de acolo, a ramas sa dea email la importator sa scoata optiunile de roti de iarna pt RS cu jante de 15" si 16".

 

Sa o stapanesti sanatos..

Cum ai putut sa iti comanzi ACC? Mie mi-au zis ca e restrictie pe el, ai confirmarea finala ca nu e nicio pb cu el, sau o fi vreo magarie si nu il dau ca disponibil decat pt RS-uri?

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat o Octavia 3 RS benzina pe 8 aug. si nu a fost nicio problema cu ACC-ul. 

Am vorbit chiar ieri la dealer si am inteles ca exista niste restrictii,

pe mine ma afecteaza cea la maxi-dot color, dar nu era nimic in legatura cu ACC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda..eu am dat comanda lunea trecuta si mi s a spus ca exista restrictie la ACC pt ce am luat eu adica 2.0tdi dsg elegance.

Sent from my iPhone using Tapatalk PRO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Restrictia pt mine a fost trapa panoramica pt Combi. Nimic legat de ACC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos, tu tot Combi ai luat? Atunci asta e...ACC are restrictie pe berlina ! O sa sun maine iar la dealer poate printr o minune a devenit ACC disponibil pe berlina dar ma cam indoiesc!

Sent from my iPhone using Tapatalk PRO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Restrictiile astea se schimba periodic, in functie de saptamana de fabricatie. Eu initial am pus TPM pe masina, apoi cand am modificat comanda la aparitia pachetelor Tehnic si Confort TPM aparea cu restrictie si nu s-a putut selecta, insa este pus pe masina livrata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat hatch, dar nu cred ca e vreo diferenta la acc intre combi si hatch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ar avea de ce, componentele sistemului nu difera, spre deosebire de ceva gen trapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic da, practic totusi exista o restrictie pe care o intelegeam daca era din cauza fabricii dar se pare ca motivele sunt altele...

Am dat mail si eu la dealer sa vedem, dar nu vad ce s-ar fi schimbat de luni!

Ms de info si scz de offtopic :)

Sent from my iPhone using Tapatalk PRO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit ieri la repr. Skoda Sibiu si mi-au zis ca inca nu au niciun termen de livrare. Cica fabrica nu a confirmat nimic inca :( Nici macar data de productie :(

Mi-au zis ca sunt 4 RS'uri comandate pe Romania si la niciuna nu se stie nimic de termenul de livrare.

 

:grrrrrr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru mi-au zis si mie la Buc..RS se poate comanda dar nu exista niciun termen de livrare ! Asteptare usoara cu siguranta va merita :)

Sent from my iPhone using Tapatalk PRO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prima mea masina noua si e un pic frustrant sa astepti si ma simt de parca o sa vina peste 15 ani... Parca nici nu am comandat-o... Parca a fost doar un vis :)

Modificat de Bartolomeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am auzit altceva de cel putin una dintre ele... dar nu a mea. A mea o sa vina la anu', la propriu! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se tin astia de cuvant, pe 19 plec intr-un mini concediu pe transfagarasan si transalpina cu cazare la voineasa....numai ca am si bebele de 7 luni cu  mine si nu pot sa ma dau la ea prea tare:D...


aveti idee daca productia este in august, pe talon apare 2014 sau 2013?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil v-a fi 2014,insa pe talon apare data primei inmatriculari,deci Septembrie/Octombrie 2013.Astea sunt detalii de samsar,nu cred ca este cazul tau,asa ca bucura-te de ea la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yellow_pwr, ti-am vazut azi masina!

 

Eram pe drum dinspre Tg Jiu spre Bucuresti si chiar inainte de Pitesti am vazut un TIR oprit cu Octavii noi, iar sus ultima masina era o RS alba cu jante Gemini antracit. Sigur trebuie sa fie a ta. Eram in mers si desi am incetinit cat sa-i enervez pe cei din spate, nu am apucat sa o studiez mai mult decat cateva secunde. Concluzia, arata fff sexy pe alb! Cred ca o sa schimb si eu comanda si trec pe alb.

 

Poate ai noroc si nu trebuie sa astepti pana pe 19 s-o iei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yellow_pwr

 

De la ce dealer ridici masina? Poate reusim si noi sa vedem live primul RS livrat.

 

Si eu doresc in viitorul apropiat sa dau comanda de un RS Combi TDI DSG alb, dar ca sa fiu 100% convins as vrea sa vad una inainte. Daca dealerul e din Bucuresti poate am noroc sa vad masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tudorm - nu stiu ce sa zic daca este sau nu vorba de masina mea....probabilitatea e prea mica sa fie adevarat....sunt atatea showroom-uri care vor sa expuna RS-ul...si plus de asta mai sunt si clientii care au comandat...ca doar nu toti intra aici pe forum sa discute.

In cazul in care ma suna saptamana viitoare te anunt sa vii sa o vezi....

 

@silviu_chs - masina este comandata la dealer-ul Porsche Nord...sper ca tot de acolo o sa o si iau...banuiesc ca e vb de cel din Pipera...sediul central.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca s-au comandat putine RSuri deocamdata, iar la noi nu prea se comanda RS Combi. Si sa mai si fie si alba si cu jante Gemini Antracit, deja e coincidenta mare. Mai ales ca tu stii ca trebuie sa ajunga in orice moment. Eu sper sa fie a ta. :lol:

 

@silviu_chs: Daca vrei sa vezi o Combi cu scaune cam ca cele de RS e una la Metrotehnica pe Giurgiului (echipare Ambiance cu pachetul de scaune sport - asta e practic si RSul pana la urma).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 75NOR changed the title to Octavia 3 RS/ RS FL - echipare, optionale, intrebari tehnice despre produs

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!