Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Dragi colegi, am acest modul pe mașină, passat b6 2008,ceasuri albe, rcd 310. Vă rog să - mi spuneți dacă pot conecta un telefon la el, am studiat topicul dar nu reușesc să găsesc informații. Poate fi înlocuit cu unul care preia și apelurile? 

Mulțumesc frumos! 

IMG_20200215_143450.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca nu ai citit  ce/unde trebuie.

Da,merge pe masina ta,preia apeluri,streaming..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am studiat mai intens și am reușit să înțeleg puțin fenomenul, eu nu mai am acel crandle pe suportul de pe bord și înțeleg că nu se activează Bluetooth. Pot să - l activez altfel? Iar pentru ceasuri albe dacă iau un modul cu protocol BAP afișează și în bord ceva? Eu la mașină nu am nici un PR - CODE care să facă referire la echiparea cu telefon, ar trebui să fac și ceva codări? Mulțumesc anticipat pentru un răspuns la obiect. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,se poate activa. Se codeaza fara cradle. Daca ceasurile sunt HL,da,afiseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

49 minutes ago, red_viper said:

Am studiat mai intens și am reușit să înțeleg puțin fenomenul, eu nu mai am acel crandle pe suportul de pe bord și înțeleg că nu se activează Bluetooth. Pot să - l activez altfel? Iar pentru ceasuri albe dacă iau un modul cu protocol BAP afișează și în bord ceva? Eu la mașină nu am nici un PR - CODE care să facă referire la echiparea cu telefon, ar trebui să fac și ceva codări? Mulțumesc anticipat pentru un răspuns la obiect. 

Răspuns la obiect.. UL... Acesta, a fost postat de zeci de ori, de ani de zile. Știu ca e de citit, dar dacă răsfoiești paginile anterioare...o sa găsești și cum se codeaza... Și cu ce... Etc. E important sa nu ne repetam, altfel topicul o sa fie stufos, greu de citit/răsfoit... Și utilizatorii își vor pierde cheful de a studia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor. Detin un Passat b6 2009 2.0 TDI CR

Am facut de curand un upgrade la modulul de bluetooth. Am trecut de la 1k8..B la 3C8 035 730 D. Functioneaza aproape perfect. Am acces la meniul telefonului si folosind butoanele de pe volan si RNS 510. Problema este ca atunci cand fac steeming audio nu imi afiseaza numele melodiei, scrie doar bluetooth audio. De auzit se aude super bine. Daca apas pe semnul de Bluetooth de pe RNS i-mi apare numele melodiei si pe ecran nav si pe cluster, dar nu se aude. Am ceasuri albe (BAP). Am mai citit pe acest topic despre problema dar am vazut ca nu s-a dat nici o solutie. Sau poate nu am vazut-o eu. Exista vreo solutie pentru aceasta problema?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 - am dat restart - nimic

2 - Rns 510   1T0 035 680 C  sw 2840

Daca as schimba modulul cu unul cu terminatie A, B, C oare ar merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa update firmware navigatiei la 5238.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

vreau sa montez un modul cod 3C8035730, stiti daca acest modul este compatibil cu Huawei Mate 20?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tel este compatibil Rsap-da,va merge. Ai nevoie si de antena Gsm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am un Tiguan 2009, afisaj DDT (rosu) cu comenzi pe volan, modul 5N0-035-730-A pe un RCD 510. Asi dorii sa montez un modul compatibil cu telefoane mai noi pe android ex: Huawei Mate 20 PRO inclusiv streaming audio. Modulul 7P6035730J  ar fi compatibil? Pe modulul meu am reusit sa conectez doar un Galaxy Note 4. 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In paginile anterioare nu am gasit la nimeni combinatia cu RCD 510, ceasuri rosii si modul 7P6035730J  Imi cer scuze daca gresesc cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet..ptr a nu stiu cata oara.

5K0xxxxxx,7P6xxxxxx merg cu orice tip de ceasuri..albe,rosii,color.In combinatie cu ceasuri rosii-nu vor afisa info pe ceasuri,doar pe Rcd/Rns si nu vor merge comenzile volan.

In combinatie cu ceasuri albe HL/color+volan comenzi gen noua(12 butoane) vor functiona si comenzi,afiseaza info pe ceasuri si Rcd/Rns.

3C8xxxxxxA/B/C/D- merg doar pe masini cu ceasuri HL/color+comenzi volan(obligatoriu,ptr a putea face pairing) In rest functioneaza la fel ca celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult pentru informatii spido. Azi am vazut pe un Passat B6 cu ceasuri albe, volan model vechi ca al meu cu 8 butoane si RCD 510 ca mergeau comenzile de pe volan cu un modul 5K0xxxxxx. Este posibil sa mai apara si exceptii? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Dar sunt rare...de asta nu am pomenit de ele. La fel..am gasit un 7P6...care a afisat o perioada pe ceasuri rosii....apoi a blocat ceasurile...si nu a mai vrut sa afiseze pe rosii deloc.Doar pe albe..Fite de modul BT...

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

46 minutes ago, Master22 said:

Ms mult pentru informatii spido. Azi am vazut pe un Passat B6 cu ceasuri albe, volan model vechi ca al meu cu 8 butoane si RCD 510 ca mergeau comenzile de pe volan cu un modul 5K0xxxxxx. Este posibil sa mai apara si exceptii? 

 

 

Sunt masini fabricate la sfarsitul lui 2008, inceput de 2009. Nu chiar asa de rare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! lmi cer scuze daca nu am postat unde trebuie si voi ruga un moderator sa schimbe postul unde trebuie.....am o problema aparuta de curand la masina sotiei Passat b7 2012 Rns 315 daca nu ma lnsel (navi cu cardul de memorie ln partea stanga) totul a mers perfect pe masina si dintr-o data nu mai apare optiunea de redare muzica prin Bluetooth,apelurile merg perfect dar a disparut redarea muzicii prin bluetooth. Daca selectez din navi aux sau meniul bluetooth lmi spune ca nu este conectat niciun device dar apelurile merg. Am lncercat cu alt telefon,am deconectat/sters setarile si am si scos mufa modulului de bluetooth de sub scaunul pasagerului. Cu orice telefon lncerc situatia este la fel merg doar apelurile si tin sa precizez ca si din meniul telefoanelor pot activa si vedea doar functia de apeluri si share agenda,cea de music player a disparut. Ceva sugestii?

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, multumesc frumos pentru raspuns,acesta este modulul Bluetooth,auxiliarul merge,apelurile merg fara probleme doar ca acum daca vreau sa redau muzica prin Bluetooth apare mesajul "no Bluetooth audio available" si din meniul telefonului sau telefoanelor pe care le conectez a disparut optiunea "media audio"

 

 

IMG_20200308_191240.jpg

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti conectat Rsap cu siguranta. Vezi pe ceasuri...ai ceva cu conexiune premium..deselecteaz-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este deselectata din pacate....a lncercat cineva sa vada erorile masinii si nu se poate conecta sau face modificari pe modul Bluetooth si parerea lui este ca modulul are o problema...cam ciudat din moment ce apelurile merg fara probleme...***editat moderator****

pentru prestari servicii ai topic dedicat

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, 

Mi-am cumparat un VW Tiguan recent si nu reusesc sa conectez telefonul. Am tot citit pe forumuri si inteleg ca unele module nu suporta RSAP care practic ofera acces la cartela daca am inteles bine. Ideea este ca eu am RNS 510, ceasurile sunt albe iar modulul de sub scaun are urmatorul cod: 5n0035730b

 

Ma intereseaza urmatoarele informatii. Cum as putea cel mai ieftin sa pot sa vorbesc la telefon prin bluetooth fara sa fiu nevoit sa fac root la telefon, sa fac streaming la muzica, si daca s-ar putea sa adaug cumva prin ceva modul android auto ca sa pot sa ma folosesc de waze direct pe displayul masinii. Am vazut la cotiera ca exista mufa Media In si ma gandeam ca exista ceva chinezarii care ar putea face streaming la telefon daca nu chiar android auto prin intermediul mufei respective. Acuma ca stiti ce vreau, oare a gasit cineva vreo solutie pentru cele descrise de mine? 

 

Multumesc! 

 

 

Modificat de Manuel N.
Foloseste functia "search". Citeste regulamentul forumului. First/last warning.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista varianta ptr ce vrei tu. Doar telefonie/streaming audio poti face dar nu cu modulul asta. Va trebui inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!