Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Buna ziua.

Am un passat B6 din 2008, cu bord rosu, fara comenzi volan, cu un suport/adaptor telefon si modul bluetooth sub scaun 3C0 035 729 G. Am unitate RNS 510, dar butonul Phone face mute, nu am in meniul rns-ului nicaieri settings bluetooth nici in meniul de pe bord (acolo am doar MFD, Audio, Navigatie, si Settings, este bord rosu maxidot). 

Intrebarea mea este: ce modul de bt trebuie sa cumpar sa functioneze cu iphone, sa arate agenda telefonica pe bord si pe rns, si sa stie si audio streaming?

In tabelul de pe rosstech nu exista niciun modul care sa stie pe acestea cu bord rosu, numai cu alb. Am vazut aici in forum ca ati recomandat unui coleg, in situatie asemanatoare un modul 7P6 035 730 M, dar vad aceasta este comaptibil numai cu bord alb sau color. 

Oare exista modul de bt care sa stie toate acestea si sa fie compatibil cu bord rosu maxidot? (cred ca highline o am)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista ce vrei tu.Doar cu modul 7P6..5K0..3C8(daca ai maxidot) + modul Fislink(care face conversie ptr afisare pe bord rosu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg. Din cauza protocolului PBAP nu este posibil? Deci pot sa gasec modul care stie A2DP si numai phone bookul va lipsi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,din cauza protocolului BAP/DDP.

Exista module standard cu UHV care face si streaming dar nu afiseaza pe ceasuri/navi.

In varianta cu 7p6/5k0-va afisa doar pe navi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Deci daca cumpar 7P6 035 730 M, nu se afiseaza pe bord. Si nici nu pot sa fac pairing numai daca pun intro masina care are bord alb? Sau se poate si din navi conectarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai butoane de control sus,in plafoniera? Daca nu-trebuie codat modulul fara control head.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 30.09.2018 at 18:17, novgaby a scris:

Salut,

am incercat sa montez modulul 5N0 035 730A, dar intampin ceva probleme.

In primul rand noul modul are o mufa in plus fata de ce aveam eu pe masina si nu stiu ce trebuie sa cuplez acolo. E o mufa mica rotunda.

Am montat totusi modulul cu mufa mare cu multi pini, am conectat telefonul, dar nu reusesc sa efectuez niciun apel.

Cand apelez se opreste muzica din boxe, dar nu suna. Dupa vreo 10 secunde imi apare in bord mesajul "no network" si apelarea se opreste. In acelasi timp si telefonul pierde reteaua si imi arata ca pot efectua doar apeluri de urgenta.

In plus, inainte, cu vechiul mudul, telefonul se conecta automat. Acum, de fiecare data cand vreau sa ma conectez, trebuie sa o fac manual si de fiecare data imi cere sa introduc pin-ul cartelei. Este foarte incomod mai ales ca nu am tastatura si trebuie sa fac totul din butoanele de pe volan.

In plus, acum, cand dau cautare pe bluetooth imi apar 2 sisteme bluetooth ale masinii: touch adapter si vw uhv premium. Trebuie sa ma conectez la ambele? Care gestioneaza acum apelurile? Ce trebuie sa fac ca sa functioneze?

Am atasat poze in care se vede ce am eu acum montat pe masina (mai am un modul cu niste fire peste modulul de bt) si o poza cu modulul nou la care se vede mufa rotunda in plus.

20180930_191250.jpg

20180930_191322.jpg

20180930_190652.jpg

Buna am si eu axeasi modul ca asta de jos al meu e 7L6 dar nu atiu. Mufa aia rotunda din modul unde merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum arata antena aia ai o poza  te rog?

Ca fara ea nu ma pot conecta bu gaseste telefonil nici un blutut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are legatura - daca nu ai antena conectata, ai probleme cu semnalul GSM = nu ca nu te poti conecta cu telefonul la modul BT.

Ai dat si tu o cautare pe Google, sa vezi cum arata antena https://www.ebay.com/itm/4G-LTE-3G-UMTS-GSM-Vehicle-Car-Telematics-Antenna-Aerial-with-Fakra-D-Connector-/391931545185

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat antena asta nu stiu dc o fi buna

F6FCD7CE-8AFC-4B07-AEDF-0C9B17493BA0.png

Ca nici pe navi nu aveam semnal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca pe ea scrie GPS...

Cum sa fie GSM?

Uite-asa arata GSM.

549686.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-am dat mai sus, link - cum arata, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok deci vine mufata pe navigatie  in spate?

Modificat de Cristi2018
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amadoua se potrivesc.. difera carcasa la mufa fakra - cea mai mica problema.

sa nu va suparati pe mine, dar o problema banala s-a transformat in una interminabila...... 

Nu degeaba ti-am postat acel link - E CE TREBUIE - daca voi vreti sa o mai lungiti, e alegerea voastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am montat pe masina un modul 5N0 035 730A (cu antena Fakra-D) intrucat aveam ceva probleme de conexiune cu modulul vechi, dar acum am alte probleme.

Cu acest modul pot efectua apeluri doar din meniul masinii,  cu butoanele de pe volan. Daca incerc de pe telefon imi apare mesaj ca nu este inregistrat in retea si nu efectueaza apel. Pe langa faptul ca nu pot efectua apeluri de pe telefon, nu mai am acces nici la net. E ca si cand telefonul nu mai gestioneaza cartela, ci masina. Cu vechiul modul nu avea importanta daca apelam de pe telefon sau de pe masina, se apela normal, aveam conexiune la internet, telefonul functiona normal.

Cel mai mare inconvenient este ca nu pot sa stau cu telefonul conectat pe BT cu modulul si sa utilizez Waze sau vreo alta aplicatie care are nevoie de conexiune la net.

Exista vreo rezolvare la problema asta, s-a mai lovit cineva de ea? Este un inconvenient major, e ca si cand as avea telefonul degeaba.

Se poate face vreo codare sau ceva ca sa functioneze normal?

Multumesc!

PS: Telefonul este un Samsung Galaxy S7, pe masina am ceasuri albastre si Maxidot (cred ca asa se numeste display-ul rosu central).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu ai ce face...asa lucreaza acest modul.

Cel vechi ce cod avea? Cumva 5N0......D?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@novgaby

da, inlocuirea cu un modul care suporta A2dp, acesta nu suporta decat Rsap.

citeste, sunt zeci de pagini pe aceasta tema

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@spido

Multumesc de raspuns. Mi-ai dat o veste trista... :( , speram sa se poata rezolva cumva. Cel vechi este 3C0 035 729E, cu touch adapter in bord. Functioneaza inca, dar se conecteaza la telefon doar cand are el chef, sau se deconecteaza frecvent in timpul convorbirii. Iar touch adapterul nu mai raspunde la atingere, ingheata total.

@florin 

Am mai citit, dar fiind atat de multe nu am mai avut rabdare :) . Acum ma apuc de studiat , o sa caut ceva cu A2dp. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!