Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Salutare grup

Am un passat B6 din 2007, cu bord rosu, cu comenzi pe volan, 3 spite, can cu terminatie Q. Am unitate RNS 510, butonul Phone face mute ( este bord rosu maxidot). Am urmarit cu interes discutiile , si acum a ajuns momentul sa montez un modul de bt. Ce modul de bt arata agenda telefonica pe bord si pe rns, si sa stie si audio streaming? Din discutii reiese ca nu ar exista asa ceva ( cei care se pricep mai mult sa ma corecteze ) si anume:

- 7P6..5K0.. arata pe navi RNS 510 dar nu pe bord rosu ( pentru a arata pe bord trebuie fis-link )

- 3C8.. pentru a arata pe bord/navi trebuie facuta imperechere pe o alta masina cu bord model nou ( necesita fis-link )

-5N0 .. arata pe bord/navi dar nu face audio streaming, si e limitat : functioneaza doar rsap

Intrebare - 1k8 .. D  functioneaza pe bord rosu dar nu arata nimic pe bord si navi ? sau arata pe navi ? ( se raspunde de pe navi sau din comenzi volan )? necesita cradle adapter ? functioneaza cu Digi ?

Multumesc pentru ajutorul acordat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7P6-corect

3C8-corect

5N0-corect

1K8-nu afiseaza deloc/face streaming,nu e necesar craddle,merge Digi,raspuns din volan la 730D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Sunt nou pe acest forum, citesc cu interes postarile voastre.

Am cautat cateva infromatii legate de car kit-ul care este prins de bord si anume cum pot renunta la el, mai exact cablul  pentru ca el scos fizic sunt constient ca ramane o gaura in bord pe care poate o maschez cu ceva.

Acel car kit nu il mai folosesc, am montat navigatie RNS 510 si folosesc telefonul prin ea, si am vazut ca la ultima scanre cu vcds au fost ceva erori de la car kit

Multumesc

maxresdefault.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1k8..730D nu arata nimic pe Rns ? Să înțeleg că văd cine suna decât pe tel iar apelurile sunt tot din tel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu arata nimic, totul de pe telefon. Este A2DP - deci,,,,ca o casca de ureche, numai ca intra pe sistemul de sunet al masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. 

Astazi am montat un modul BT 7p6 035 730K. Am Rns 510 si bord rosu. Cu bordul nu este comapatibil, dar cu Rns-ul functioneaza.  Cand fac streaming audio, muzica se aude numai in difuzoarele laterale pe partea dreapta a masinii.

Stie cineva ce poate sa fie problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact - de la modul la rns, respectiv  de la 4 si 5 din conectorul BT la 11 si 5 din conectorul 3 al RCD/RNS

BT -------------------------MUFA C RCD/RNS

4 ----------------------------- 11                           

5 ----------------------------- 5 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, SorinHAS said:

Acel car kit nu il mai folosesc, am montat navigatie RNS 510maxresdefault.jpg

Lasa canlajul in pace.Poti doar sa-l anulezi din conectorul BT de sub scaun prin inlaturarea a jumatate de conector(e din 2 bucati) si anulare din codarea modulului BT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, sa functioneze amandoua nu se poate ? si care din ele este ( jumatate de conector(e din 2 bucati) , cum pot afla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce vrei totusi sa-l scoti.Nu incurca/deranjeaza cu nimic.Ca de conectat-nu ai cum sa te conectezi la navigatie...la 510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut băieți! Sunt de curând posesor de g6 2010 bord alb, cu comenzi volan si rcd510. Modul bluetooth 5n0035730b. Tot am citit aici dar nu am gasit solutia. Ce modul ar trebui să cumpăr ca sa conectez un samsung s9 care merge in reteaua digi si sa meargă tot( comenzi volan, afisare contacte a2dp)? 3C8035730C ar fi bun?

Va mulțumesc si imi cer scuze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara , dragi colegi . Am si eu niste nelamuriri legate de un Passat 2010 cu bord alb , comenzi volan noi , RNS 310 , modul Bluetooth: 1K8 035 730 D.

1. Din cate am inteles , ar trebuie totusi sa pot conecta telefonul pentru streaming audio , insa eu nu vad meniul PHONE in MFD deloc , iar butoanele de pe rns310 dau mute bineinteles.Nu pot detecta niciun semnal Bluetooth si am incercat cu mai multe telefoane.

2. S-ar merita sa cumpar un 3C8 035 730 D ? . Nu cred ca am trase microfon sau antena de semnal .  Banuiesc ca va functiona doar streaming audio , insa fara sa pot vorbi din masina.

Modificat de Alex Lucan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0286

Inseamna ca nu ai citit ce era nevoie.Am scris de mii de ori..

5k0...7p6..(3c8..cu terminatie orice litera)-toate fac ce vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alex Lucan

1-trebuie facut pairing cu tel.Nu afiseaza nimic in bord sau Rns/Rcd.Face streaming.

2-merge 3c8xxxxxxD. Daca masima are pregatire-ai microfon in plafoniera.Antena Gsm e optionala.3C8 merge si fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot face pairing cu niciun telefon, pentru ca nu gasesc niciun semnal de la masina. Am rootat 3 telefoane sa folosesc rSAP-ul si tot nu merge. Am activat și din VCDS forțat bluetooth-ul si tot nu gasesc nimic.

. În plafoniera am spatiu pentru microfon ,însă nu are microfonul acolo.

Deci pana la urma 3C8 funcționează cu antena gsm a telefonului ?

Ce modul recomandați pana la urma ? Este obligatoriu să cumpăr și microfon/antena ?

 

Modificat de Alex Lucan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa se conecteze....nu rsap cu uhv.1k8 e uhv..dar daca e codat gresit..nu va merge.Asta daca nu e defect modulul..

Sigur-daca nu ai microfon,va trebui instalat. 3c8xxxxxx cu terminatie lucreaza atit uhv cat si rsap.Nu are nevoie de antena gsm decat in modul rsap..deci va merge uhv fara antena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit totusi ca am microfonul instalat sus, insa nu stiu unde duc firele din el , fiindca in 1K8 nu am iesire pt microfon. 

Iesirea aia rotunda din 3C8xxxxxx D este pentru antena gsm ?

Daca as cumpara totusi un Bluetooth touch adapter m-ar ajuta cu ceva sau nu afiseaza nimic pe navi sau MFD ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1k8 nu va afișa nimic

Da, mufa fakra e pt antena

Microfonul vine în mufa BT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci modulul 3C8 035 730D sau C vor functiona fara antena gsm? sau tot trebuie sa cumpar una ?

Am vazut ca acest model de modul Bluetooth are data fabricatiei in 2012/2013 . V-a functiona pe passatul meu 2010 ? Am CAN gateway : 3C0 907 530 N

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris deja de 2 ori..se pare ca nu intelegi/nu citesti cu atentie.Renunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

32 minutes ago, Alex Lucan said:

Am vazut ca acest model de modul Bluetooth are data fabricatiei in 2012/2013 . V-a functiona pe passatul meu 2010 ? Am CAN gateway : 3C0 907 530 N

Acum am intrebat doar daca merge modulul din 2012/2013 pe CAN : 3C0 907 530N

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, va functiona. Stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am si eu o problema cu modulul BT pe un passat 2011 2.0d echipare  Highline.

Pare sa nu mai raspunda (ramane blocat pe nume phone connecting ) . Am fost la 2 diagnoze separate cu acelasi rezultat: desi nu apar erori pe soft modulul este cel mai probabil stricat.
Am incercat inclusiv resetarea manuala a modului de sub scaun.

Codul de pe modul este 5NO 035 730 D. 
Problema pe care o am este ca in dezmembrari sau pe olx/autovit nu gasesc un alt modul cu acest cod .
Exista alt model care sa faca aceeasi treaba? Eu sunt fan andriod /Samsung  - nu am o problema daca noul modul nu se imperecheaza cu Iphone.

Multumesc anticipat.

 

20181120_083852.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!