Jump to content

Clasament

Conţinut popular

Se afişează conţinutul cel mai apreciat din 12.06.2026 în toate secţiunile

  1. Salutare tuturor! Sa va descriu si experienta mea, poate ajuta pe cineva pe viitor. Masina din semnatura, 265.000km. Am trecut si eu prin "experienta" trepidatiilor la pornire. Dar niste simptome cum rar intalnesti (cel putin asa mi-au spus toti mecanicii la care am apelat) In sezonul rece sau cand temperatura afara era scazuta, sub 10-12 grade C, porneam motorul si...Bentley! Nici o vibratie nelalocul ei, motorul mergea rotund. In sezonul cald, mai ales daca masina era expusa la Soare cateva ore (pecuit, plaja) apareau trepidatiile (nu mereu). Dar ceva serios, de parca am vre-un stage 3,4,5, etc de muscle car. Daca cresteam turatia doar putin, nu mai tremura. Doar la ralanti era problema. Isi revenea complet (disparea tremuratul) dupa ce faceam cativa km, mai multi sau mai putini, nu era o regula. Am ajuns si la colegul de forum EEXCALADE caruia ii multumesc inca o data pentru amabilitate (intr-o zi ploioasa de primavara, un Touareg negru cu nr. de IF). Mi-a curatat toate cele de depuneri, schimbat saibe de foc si oringuri la injectoare, bujii (5 din 6). Am plecat de la el fericit si am ramas asa pana a inceput sa tremure din nou. Clar problema nu era de acolo. Am apelat la mai multi mecanici (x4) pentru tester si pareri. Daca masina nu avea "tremuratul", nu iesea nimic pe tester (e). Daca o prindeam cand era in "crizele de hipotermie", eroare pe injectorul nr.4 (valori de 4+). Cu nervii la pamant am schimbat injectorul. Toate bune si frumoase...o perioada! Ma duc cu masina inapoi la mecanic si punem testerul pe masina. Eroare pe injectorul nr.4, aceleasi valori nebune. Intr-un moment rar de inteligenta il intreb daca poate schimba 2 injectoare intre ele. Surpriza, injectorul nr.4 iese din nou in evidenta. Deci posibila problema pe cilindru. Si uite asa am aruncat 1600 sau 1400 ron la cosul de gunoi, respectiv injectorul inlocuit. Acum 2 luni, cu o ultima criza de nervi :))) ajung la reprezentanta printr-un amic (PBV2). Se lasa masina si se primeste raspunsul, nimic la testari, trebuie desfacut motorul. Nu au putut face si compresia pentru ca aveam o bujie intepenita. Recomandarea domnului de acolo: "i-ati masina de aici si cauta un mecanic priceput la asa ceva". Am inteles de ce cand am primit factura pentru "doar" verificarea facuta la ei. Nu va spun suma ca poate avem cardiaci printre noi :))) Zis si facut, din vorba in vorba ajung la un baiat priceput dupa ce reusesc sa scot si bujia, se face compresia si egala pe toti cilindrii. Ca o paranteza, cand am dus masina la el nu a vrut nici de draci sa-i arate de ce vreau de fapt sa desfacem motorul. Lasata in Soare si nimic, mergea normal. Stabilesc cu baiatul ca se desface motorul meticulos de sus in jos. Se apuca de treaba si surpriza...UN CULBUTOR, pe cilindrul 4. Pastila sparta si nu mai statea la locul lui. Schimbati si de atunci nici un fel de problema. Concluziile...dracu' stie ce concluzie sa mai trag! Atat ca momentan mi-a revenit moralul la un nivel decent! Toate cele bune si sa le stapanim sanatosi si fara evenimente! P.S.: Indiferent de brand.
    3 points
  2. 'Ai de noi , ce a ajuns o bucatica de pamant in oras , 65k , acum 5-6 ani de banii aia ridicai vila A locui langa birou este aur curat , stiu ca asa am eu de 26 de ani si de aia nu ma indur sa ma mut inca la tara langa oras Din toate celelalte puncte de vede m-as muta azi Bafta multa cu masina si terenul
    1 point
  3. Dupa schimbarea suspensiei am ramas cu un chitait pe care nu il puteam identifica. Era undeva pe partea dreapta, un chitait un pic metalic. Acesta aparea la pornire si la bump-uri si toti imi spuneau ca e una dintre bucse Prima data testat in mers ,urcat pe elevator, tras de toate componentele, unse toate si degeaba. Am inceput prin a schimba bucsiile noi de la amortizor apoi toate bucsiile la brate. Din greseala , stand langa masina, am observat ca teava "turtita" de la intercooler statea un pic ciudat. Aceasta are o buca de cauciuc si un insert de bronz. Acesta din urma ,din cauza uzurii cauciucului, scartaia de sasiu.🤨 Te costa doar : toate busciile schimbate (brate stanga-dreapta si 37 lei bucsa oem).
    1 point
  4. A montat cineva joja la acest motor?
    1 point
  5. 70100 km Am făcut schimbul de ulei. Am folosit ulei Castrol Professional LL 5w30 și filtru de ulei original VW. Am schimbat și bujiile de fabrică cu unele originale VW.
    1 point
  6. bucse schimbate pe bratele fata si facut din nou " j-unghiuriile". Un golf la inaltime. 😃 Urmatorul pas : interior de Golf 7. E nevoie sa fac suporti adaptori pentru scaunele fata.
    1 point
  7. Dupa mai bine de 5 ani impreuna masina a primit o reimprospatare completa. Un detailing competent interior + exterior + ceramica. Simt in aer mirosul schimbarii ...
    1 point
  8. Seby 19, ce varianta de echipare ai?
    1 point
Acest clasament este setat la Bucharest/GMT+03:00
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!