Jump to content

Clasament

Conţinut popular

Se afişează conţinutul cel mai apreciat din 11.06.2026 în toate secţiunile

  1. Am primit ieri un numar de Ontario. Acum sunt 2. 😀
    2 points
  2. Ai golf vr6, eu inca doar pot sa visez la asa ceva. Tine bine de el ca intro zi va face mai mult decat un logan nou sau o tesla, ahahah
    2 points
  3. Am vazut un "Phaeton" cu "frigider"....vorba aia: "si cand mor am valUare!" 😄 V8 4.0, ca sa ajungi repede in groapa! 😎
    2 points
  4. Naspa sa stai atata timp fara masina , de aia nu prea sunt la noi Cu ce te mai duci in talcioc duminica ?
    1 point
  5. bucse schimbate pe bratele fata si facut din nou " j-unghiuriile". Un golf la inaltime. 😃 Urmatorul pas : interior de Golf 7. E nevoie sa fac suporti adaptori pentru scaunele fata.
    1 point
  6. mda... am vazut ca nu-si prea cumpara lumea
    1 point
  7. Am auzit că nu prea sunt bune, se cam strică, văd că-s pline service-urile 😉
    1 point
  8. Cu astea SH e riscul sa fie mai rau ca si ce ai. Toate curg pana la urma si corodeaza placa. Eu am lasat la mine asa, fara baterie. Merge, nu are erori. Atata ca nu mai puie daca deconectezi acumulatorul masinii in timp ce este armata alarma. Intr-adevar, se gasesc acumulatorii ni-mh de tipul ala pt cine dorește, costa cam cat o sirena SH. @bogdanbacilaesti din tm?
    1 point
  9. Muncim cu drag si spor 🤪😜
    1 point
  10. @cristi511 daca vrea upgrade isi ia BMW
    1 point
  11. Un filozof chinez numit Confucius spunea in felul urmator: "Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life!" Eu nu sunt genul care da sfaturi sau care se ghideaza dupa "MO-TO-TO-uri" ca sa il citez si pe al nostru rege Hagi, insa cred cu tarie ca daca faci sacrificii, muncesti MULT, nu te dai batut si iti doresti ceva cu adevarat, la un moment dat exista sanse mari sa "culegi niste roade" iar "planetele se vor alinia" in favoarea ta. Repet, nu sunt genul care sa faca pe "lupul moralist", nici nu ma pretind vreun "speaker motivational", dar fara sa plantezi, nu poti culege, asta e clar! Vrei ceva? Fa ceva in privinta asta! Personal, am reusit sa ajung sa fac ce imi place si ma mandresc cu asta, dar dupa multa munca si efort. Asa cum am mentionat in urma cu niste ani, atunci cand am deschis acest topic, daca subiectul "masini" e pe masa....eu ma bag! 😄 Ma repet si spun de fiecare data ca imi dau cu parerea din propria experienta, cel putin cand vine vorba de aceste fiare cu 4 roti si vorbesc doar din ce am trait, din ce am experiementat, atat cu masinile pe care le-am avut in portofoliu de-a lungul vietii, cat si cele cu care care am intrat in contact, pe urma, ma inspir de la oamenii din industria auto pe care i-am intalnit si de la cei cu care am interactionat pe parcurs si de la care am avut ce sa invat, multi pasionati auto, producatori auto, dealeri auto, specialisti auto, colectionari, restauratori, mecanici, tinichigii, vopsitori si nu din ce "am auzit la unu/altu". Asadar, ma gandeam sa impartasesc cu voi niste fotografii pe care le-am facut la niste clienti de-ai mei, am mai postat pe paginile precedente masini din garaje, de la dealeri cu care intru in contact, Ferrari F40, Testarossa, numarandu-se printre "unicorni", asa ca masini banale nu cred ca sunteti curiosi sa vedeti. As vrea sa pot impartasi si povestile din spatele acestor multe masini speciale, fiind spuse chiar de proprietari, insa ar trebui sa scriu romane. Timpul este inamicul meu numarul 1. Am observat totusi ca va plac, multe postari au generat multe vizualizari pe acest topic, asa ca o sa va mai dau "material" atunci cand timpul imi va permite asta. Poze, intamplari si povesti am multe. Imi aduc aminte cand ma jucam NFS Underground, in liceu, imi aduc aminte de primul Fast and Furious vazut la cinema in 2001, noptile pierdute si intalnirile nocturne cu prieteni pasionati de masini cand eram copii.... Azi, "ma lovesc" de multi "actori auto" ca sa zic asa, masini celebre vazute prin filme, "fiare pe 4 roti care ard dinozauri fosili" care imi pun instant un zambet pe fata. Pana sa acapareze de tot chinezii si masinile electrice piata auto, vreau sa va arat ca inca sunt oameni care apreciaza masinile speciale VECHI si le intretin ca la carte, ba chiar investesc bani seriosi in ele. Traficul este plin de masini TARI, cu motoare mari, ma bucur ca populatia europeana inca apreciaza combustia interna, in acelasi timp exista si EV-uri multe, chinezesti multe, vorba aia, exista piata pentru orice. Doamne-ajuta, eu sunt PRO orice inseamna masina, mananc o paine si din piesele auto comandate pentru masinile conventionale, cat si pentru hibride, EV-uri, masini de transport, utilitare etc. Incerc sa cred ca multi dintre voi, din generatia mea, va regasiti in ce am scris mai sus, postarea asta este pentru voi: O Supra de 800 CP: Niste "baieti" la care merg destul de des, de fiecare data vad alte japoneze care asteapta in fata garajului: Un Nismo modificat 1200+ cp! Cel al lui "Paul Walker" cred ca era ceva mai slab 😄: Masina personajului de culoare Roman Pierce? Oricum, ceva asemanator, tot Murcielago V12, tot portocaliu: Nu apuc sa fac poze la toate masinile cu care intru in contact, sunt mii, insa impartasesc cu voi cateva. Cam asa sunt intretinute masinile in UK, pe la mai toate garajele independente, asta legat de ce spunea colegu' mai sus ca "englejii" n-au grija de masini. In fine, am intalnit inca o "portocala mecanica" V12, am constatat ca anumite butoane sunt similare cu cele din Phaeton, deh...tot VAG, inclusiv maneta comutator stergatoare. Am stat in el, i-am dat o cheie si niste pedale, sa-i aud evacuarea, dar asta nu poate fi redat in poze, voi ramane cu o amintire frumoasa de la munca. Enjoy, weekend placut si nu uitati ca Duminica e Marele Premiu F1 Monaco, Baloo 🐻 mi-a spus ca i-a placut prin tunel 😄:
    1 point
  12. Am reusit sa deblochez Public Key ''A6 2C 69 ... astfel incat sa pot incarca orice cod FEC. Trebuie avut in vedere ca se pot incarca maxim 4 coduri (si pot apare mari probleme de compatibilitate). Procedura 1. downgrade/ flash P380 2. am cumparat un modul 2Q0907572 second-hand pt a avea Component Protection activ cand l-am montat pe masina (la 2Q0907572 nu cred ca se poate activa CP fara sa se monteze pe o alta masina - adica ar fi trebuit sa demontez modulul meu de pe masina/ sa il montez pe o alta masina si sa elimin Component Protection/ dupa care sa montez din nou modului inapoi pe masina mea si avand in vedere ca atunci CP ar fi fost activ, sa elimin din nou CP). 3. flash X381 4. remove CP 5. change SWaP/ FEC code pt. ACC Trebuie avut in vedere faptul ca dupa activare ACC sunt necesare codari (si adaptari) complexe (CAN, Engine, ABS, Instrument Cluster, Multimedia etc) care pot crea mari probleme (sau pot face ca retrofitul sa nu fie finalizat - mai ales la masinile cu ABS MQB A0 care nu este documentat in prezent). FEC list: 10009001 MRR-Paket 1: ACClow (Basis-ACC) + FrontAssist inkl. CityANB (City And NotBremsfunktion/ City Emergency Braking) 10009002 MRR-Paket 2: ACClow (ACC FTS) + FrontAssist inkl. CityANB 10009003 MRR-Paket 3: ACClow (ACC S&G) + FrontAssist inkl. CityANB 10009004 MRR-Paket 4: FrontAssist inkl. CityANB (ohne ACC) 10009005 MRR-Paket 5: CityANB (ohne ACC) 10009006 MRR-Paket 6: ACChigh (Basis-ACC) + FrontAssist inkl. CityANB 10009007 MRR-Paket 7: ACChigh (ACC FTS) + FrontAssist inkl. CityANB Follow To Stop 8T8 10009008 MRR-Paket 8: ACChigh (ACC S&G) + FrontAssist inkl. CityANB Stop&Go 10009101 ACC-Funktionserweiterungs-Paket "predictiveACC" 10009102 ACC-Funktionserweiterungs-Paket "StauAssistent" 10009103 ACC-Funktionserweiterungs-Paket "predictiveACC&StauAssistent" 10009201 AWV-Auspraegung "AWV1,2 - Warnung nur visuell&auditiv" 10009202 AWV-Auspraegung "AWV1,2" 10009203 AWV-Auspraegung "AWV1,2,3" 10009204 AWV-Auspraegung "AWV1,2,3, vFGS 10009205 AWV-Auspraegung „AWV1,2,3, vFGS, vRFS“ 10009300 0 !? 10009300 AWV-Funktionserweiterungs-Paket "Elektronische Parkbremse" !? 10009301 AWV-Funktionserweiterungs-Paket "EmergencyAssist" 10009302 AWV-Funktionserweiterungs-Paket "Abbiegeassistent" = Turning assistant 10009303 AWV-Funktionserweiterungs-Paket "AWV-Gegenverkehr" = AWV-Oncoming Traffic (Turning Assistant) 10009304 AWV-Funktionserweiterungs-Paket "Abbiegeassistent&AWV-Gegenverkehr" 10009305 AWV-Funktionserweiterungs-Paket "EmergencyAssist&AWV-Gegenverkehr" 10009306 AWV-Funktionserweiterungs-Paket "EmergencyAssist&Abbiegeassistent" 10009307 AWV-Funktionserweiterungs-Paket "EmergencyAssist&Abbiegeassistent&AWV-Gegenverkehr" 10009500 Verkehrszeichenerkennung (VZE) 10009600 Vorrausschauender Fussgaengerschutz (VFS) - FCWP
    1 point
Acest clasament este setat la Bucharest/GMT+03:00
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!