Jump to content

Clasament

Conţinut popular

Se afişează conţinutul cel mai apreciat din 08.06.2026 în toate secţiunile

  1. arata f ok; lasa-l in pace si vezi-ti bucuros de viata 🙂
    2 points
  2. #carplaymaps #waze #googlemaps #virtualcockpit #jobdone
    2 points
  3. Coreenele din aceasta perioada sufera de degradarea destul de agresiva a plasticului farurilor. Daca pe stanga stiam de cand l-am luat ca are farul schimbat (cu original) pe dreapta este cel al masinii. Am incercat tot felul de variante - creme de polisare, manuala, cu bormasina etc. Cel mai bine il facusem sa arate ca in poza "inainte". Complet nesatisfacator. Varianta polisare "profi" si folie exclusa - am vazut destule failuri pentru banii ceruti (in special probleme de folie) Mai aveam o varianta - polimerizare. Ei bine, asta l-a scos aproape ca nou - de ce nu ca nou? ca nu am avut smirghel de 3000... Metoda - smirgheluire in pasi de la 80 la 2000 (mergea pana la 3000) - cu apa din belsug, si apoi se pune o substanta destul de puturoasa ce vine in kit (a intrat cam 30ml la un far) intr-un soi de cana-fierbator cu o pipa - cu care se aplica vaporii pe geamul smirgheluit. Tranzitia de la matuiala totala la efectul final este extrem de satisfacatoare. Poza before and after si una after cu ambele faruri. Altele - urmeaza un concediu prin tara de vreo 1500km (estimat, ca poate mai vor fi detour-uri) si cu niste drumuri mai incerte - asa vom lua Rextonul. Ca si "pregatire" i-am schimbat uleiul din grupuri (la cum arata nu se schimbase niciodata) iar la cel din fata lipsea cam 1/3 din volumul necesar.
    1 point
  4. @xfg8 te stresezi prea mult. 1. Diferenta de 2-3g intre SMM si SMC nu e nimic! Nu e de stresat! 2. Regenerarile nu le faci in Sport! Se face in manual pe turatie 2500 (aprox) 3. Cat ai avut presiunea diferentiala dupa regenerare, cu motorul oprit si contactul pus?
    1 point
  5. Am vazut un "Phaeton" cu "frigider"....vorba aia: "si cand mor am valUare!" 😄 V8 4.0, ca sa ajungi repede in groapa! 😎
    1 point
  6. Pretul de achizitie , evident , al treilea capitol la care exceleaza Ce masina asa spatioasa 4x4 cu 7 locuri poti lua la acel pret si cu acea garantie ?
    1 point
  7. 1 point
  8. Lasa sa se bucure si altul de ea! Ne vedem pe topicul noului Explorator.
    1 point
  9. Fain , viata merge inainte Sa fiti sanatosi sa va bucurati de noul explorator fara niciun regret , doar amintiri Vanzarea ta mi-a adus aminte de mine cand am dat Sorento Avea doar 89k ( eu am luat-o la 53k ) si toti ma faceau mincinos ptr ca nu exista asa ceva Pana a venit cineva care a vazut pozele pe Autovit , nici nu s-a suit in masina , mi-a transferat banii in cont direct si m-a rugat sa ii duc masina acasa ptr ca era primul SUV si nu avea curaj inca sa o conduca A doua zi ne-am intalnit la acte si totul a mers perfect
    1 point
  10. Un filozof chinez numit Confucius spunea in felul urmator: "Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life!" Eu nu sunt genul care da sfaturi sau care se ghideaza dupa "MO-TO-TO-uri" ca sa il citez si pe al nostru rege Hagi, insa cred cu tarie ca daca faci sacrificii, muncesti MULT, nu te dai batut si iti doresti ceva cu adevarat, la un moment dat exista sanse mari sa "culegi niste roade" iar "planetele se vor alinia" in favoarea ta. Repet, nu sunt genul care sa faca pe "lupul moralist", nici nu ma pretind vreun "speaker motivational", dar fara sa plantezi, nu poti culege, asta e clar! Vrei ceva? Fa ceva in privinta asta! Personal, am reusit sa ajung sa fac ce imi place si ma mandresc cu asta, dar dupa multa munca si efort. Asa cum am mentionat in urma cu niste ani, atunci cand am deschis acest topic, daca subiectul "masini" e pe masa....eu ma bag! 😄 Ma repet si spun de fiecare data ca imi dau cu parerea din propria experienta, cel putin cand vine vorba de aceste fiare cu 4 roti si vorbesc doar din ce am trait, din ce am experiementat, atat cu masinile pe care le-am avut in portofoliu de-a lungul vietii, cat si cele cu care care am intrat in contact, pe urma, ma inspir de la oamenii din industria auto pe care i-am intalnit si de la cei cu care am interactionat pe parcurs si de la care am avut ce sa invat, multi pasionati auto, producatori auto, dealeri auto, specialisti auto, colectionari, restauratori, mecanici, tinichigii, vopsitori si nu din ce "am auzit la unu/altu". Asadar, ma gandeam sa impartasesc cu voi niste fotografii pe care le-am facut la niste clienti de-ai mei, am mai postat pe paginile precedente masini din garaje, de la dealeri cu care intru in contact, Ferrari F40, Testarossa, numarandu-se printre "unicorni", asa ca masini banale nu cred ca sunteti curiosi sa vedeti. As vrea sa pot impartasi si povestile din spatele acestor multe masini speciale, fiind spuse chiar de proprietari, insa ar trebui sa scriu romane. Timpul este inamicul meu numarul 1. Am observat totusi ca va plac, multe postari au generat multe vizualizari pe acest topic, asa ca o sa va mai dau "material" atunci cand timpul imi va permite asta. Poze, intamplari si povesti am multe. Imi aduc aminte cand ma jucam NFS Underground, in liceu, imi aduc aminte de primul Fast and Furious vazut la cinema in 2001, noptile pierdute si intalnirile nocturne cu prieteni pasionati de masini cand eram copii.... Azi, "ma lovesc" de multi "actori auto" ca sa zic asa, masini celebre vazute prin filme, "fiare pe 4 roti care ard dinozauri fosili" care imi pun instant un zambet pe fata. Pana sa acapareze de tot chinezii si masinile electrice piata auto, vreau sa va arat ca inca sunt oameni care apreciaza masinile speciale VECHI si le intretin ca la carte, ba chiar investesc bani seriosi in ele. Traficul este plin de masini TARI, cu motoare mari, ma bucur ca populatia europeana inca apreciaza combustia interna, in acelasi timp exista si EV-uri multe, chinezesti multe, vorba aia, exista piata pentru orice. Doamne-ajuta, eu sunt PRO orice inseamna masina, mananc o paine si din piesele auto comandate pentru masinile conventionale, cat si pentru hibride, EV-uri, masini de transport, utilitare etc. Incerc sa cred ca multi dintre voi, din generatia mea, va regasiti in ce am scris mai sus, postarea asta este pentru voi: O Supra de 800 CP: Niste "baieti" la care merg destul de des, de fiecare data vad alte japoneze care asteapta in fata garajului: Un Nismo modificat 1200+ cp! Cel al lui "Paul Walker" cred ca era ceva mai slab 😄: Masina personajului de culoare Roman Pierce? Oricum, ceva asemanator, tot Murcielago V12, tot portocaliu: Nu apuc sa fac poze la toate masinile cu care intru in contact, sunt mii, insa impartasesc cu voi cateva. Cam asa sunt intretinute masinile in UK, pe la mai toate garajele independente, asta legat de ce spunea colegu' mai sus ca "englejii" n-au grija de masini. In fine, am intalnit inca o "portocala mecanica" V12, am constatat ca anumite butoane sunt similare cu cele din Phaeton, deh...tot VAG, inclusiv maneta comutator stergatoare. Am stat in el, i-am dat o cheie si niste pedale, sa-i aud evacuarea, dar asta nu poate fi redat in poze, voi ramane cu o amintire frumoasa de la munca. Enjoy, weekend placut si nu uitati ca Duminica e Marele Premiu F1 Monaco, Baloo 🐻 mi-a spus ca i-a placut prin tunel 😄:
    1 point
  11. Eu zic ca nu este normal. Am ridicat masina de la dealer la final de ianuarie, nivelul de ulei era de 3 linii sub maxim cu motorul rece, si acum este la acelasi nivel. Nu a scazut, nu am completat. Am motorizarea de 150 CP cu DSG,
    1 point
  12. Nici unul, doar original. Am pus febi pe o skoda si tot a curs. La o alta masina pe motor o alta flansa febi era cu 1mm mai mare la interior fata de cea veche originala, tot cupla rapida cu siguranta.
    1 point
Acest clasament este setat la Bucharest/GMT+03:00
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!