Conţinut nou
Afişează tot conţinutul publicat în ultimele 240715 zile.
- Astăzi
-
Golf 6 - Probleme / discutii alarma OE
bogdanbacila a postat în topic iniţiat de ShadoWzZ din Golf VI & Jetta
@marius1982.11 - da. Ma gandesc la ce ai spus tu... ma gandesc sa elimin bateria sirenei, sa verific cablajul daca a fost crapat sau trasee intrerupte, si apoi sa fac un test cu ea montata, fara bateria ei.. -
buna seara. va multumesc frumos pentru raspunsuri. @CristianH am incercat asa si comportamentul e cel descris: la deschidere din tlc, oglinzile se deschid si se inchid. la punerea contactului se deschid si raman deschise. ma gandeam sa ma uit si in modulele usilor(49 si 52), dar cred ca au mutat totul in 09 central electric... in weekend am codat la cineva pe un seat alhambra 2016 comportamentul oglinzilor, si intr-adevar avea totul in modulele usilor.
-
Masina cu usile blocate - Cum deschid usile ?
davidut5 a postat în topic iniţiat de yo3fuu3 din Golf IV & Bora
Poate daca fortezi vreun butuc sa o descui. -
Wow, chiar ca. Cand mai vedeam unu' pe autovit la 700k... Probabil încep sa le pice bateriile si o fi si alea 100k+ ca si la ala de a reparat un mclaren scos de la fundu' lacului. Baterie de cativa kw si costa de vb singur.
-
@cxr2test"The Ferrari SF90 Stradale and Spider have experienced brutal depreciation, losing up to $300,000 to $400,000 from their original MSRPs of $750,000+" Pana la urma cred ca 300k-400k ar fi fost pretul real de achizitie, totusi are 1000 cai...Piata SH este data de fapt de cerere. Daca nu prea exista piata pentru modelul asta, le scade valoarea. Pana la urma clientul de Ferrari nou mai are 2-3 in garaj cum spuneam. Modelele exclusive vor creste in valoare in timp. Daca stam sa analizam piata de masini de lux, SUVuri, masini cu motoare mari, cam toate, cu anumite exceptii, indiferent de brand se devalorizeaza jumatate din valoarea de achizite aproape in primul si al 2-lea an. Supercarurile sunt alte mancare de peste, dar si aici putem dezbate subiectul si R8 costa 150 000-200 000 euro nou si acum il cumperi la bani de Golf nou. Sunt fan "masini" in general, intradevar simpatizez brandul Ferrari in defavoarea Lambo, asta daca as fi pus vreodata in ipostaza de a alege, desi am condus ambele branduri pe circuit, vorba lu' Enzo cand i s-a adresat lui Ferruccio: "Go back to your tractors, farmer!"🦽 😄 Tine de gusturi. Asta nu inseamna ca nu imi plac modele de la mai multe branduri. Nici eu nu zic cu hate si stiu de gluma, dar sa spui ca "posibil sa mergi cu Logan la reprezentanta si daca ai cash la tine ti-l vand pe loc" ... 400-500 mii de euro pentru un Ferrari SH cred ca e la nivel de fantezie erotica pentru multi dintre noi. Daca totusi as dispune de buget pentru un Ferrari SH cred ca m-as uita la un 458 Spider sau un Testarossa (512 TR) as ramane si cu bani de un 911 sa merg la LIDL, eram totusi ironic, stiu ca s-a devalorizat...dar totusi s-a devalorizat la JUMA DE MILION de euro. Asta e cel de pe autovit la care faceam referinta: https://www.autovit.ro/autoturisme/anunt/ferrari-sf90-stradale-ID7HEDxb.html As fi cautat si un Enzo, da' nu este..😄
-
Clima Octavia 4 - probleme compresor
Cristi_V a postat în topic iniţiat de bogdanionion din Octavia 4
Conditii de functionare: motor pornit, ventilator pornit, temperatura exterioara mai mare de doua grade Celsius. -
Stiu ca esti fan Ferrari, totusi vorbisem de realitate nu postare de hate.
-
Nici eu...are si suspensia dura precis, te dai jos greu din ea, portbagaj 0, e zgomotoasa, mai e si lata, greu la parcat, consuma mult..😄 Singurul avantaj ar fi ca nu se devalorizeaza..🫣😜
-
Nu-mi iau Enzo ca nu-mi plac gurile de ventilatie. Sunt ca la Audi a3
-
Oau , ai reusit sa ai viteza medie doar in oras de 28k/h Mare noroc sa prinzi asa oras liber 244 km
-
Poza e de pe pagina de internet, prefer sa folosesc PC-ul in locul telefonului, te conectezi cu acelasi cont si parola ca la aplicatia de telefon. https://www.myvolkswagen.net/ro/ro/myvolkswagen.html De exemplu de la ultima alimentare, doar oras.
-
Cutie de viteaze manuala - Probleme & Discuții (Golf VIII)
dnysterian a postat în topic iniţiat de tzuicomicina din Golf VIII
Salutare colegi, mi.am scris si eu doleatza cu privire la cutia de citeze manuala de pe al meu vw golf 8 facelift 1.5TSI 150cp si anume problema la intrarea in vitexa in treapta I si marsarier. Se pare ca am gasit rezolvarea ieri, cand am dus masina in service ptr schimbul de ulei, i.am rugat (contracost, dar asta e alta poveste) sa faca si un reglaj al timoneriei. Operatiunea a reusit si pare ca si cutia mea a devenit o cutie normala, demna de un vw. Acum ca sa descriu paranteza, normal era ca reglajul timoneriei sa fie acoperit de garantie dar am preferat sa platesc decat sa "investigheze ei" ca puteau ajunge pana la a desface cutia. Clar va urma si un schomb de ulei ca la cat a cârâit saraca o fi si ceva depunere metalica pe acolo.... -
Incredibil, 7.5??? Ce aplicație folosești?
-
La mine intra des ACT-ul in oras si dupa cum vedeti consumul este de obicei undeva pe la 7.5% ceea ce mi se pare foarte bine pentru o masina de aproape 5 metri lungime si trafic de oras aglomerat din Iasi. Ce nu-mi place este ca se simt usoare vibratii cand merge in 2 cilidri chiar si pe S.
- Ieri
-
Firul rosu/negru vine direct din contact.
-
Nu toata lumea isi asteapta pensia in masina, multi au si treaba si vor sa traiasca si alte experiente, consumul pana la urma si-l asuma fiecare, este un trade-off.
-
Pentru mai putin de 11 in traficul descris ia un yaris Eu in week-end-ul care a trecut am scos 6.2% in Cluj-Napoca pe cei 6km parcursi. Tine ACT-ul activ ca sunt milioane de masini care il au si merg bine merci. Poate nu sesizezi, dar chiar si in oras intra destul de des daca ai un stil de condus preventiv reducand consumul. La mers constant in oras, la 50km/h in treapta 3 imi arata 3-4% consum instant cand e ACT activ. Ar fi senzatie consumul daca ar avea un mic ajutor electric la plecarea de pe loc pana la 30km/h.
-
Si 11 ai pentru ca nu prea te grabesti ziua, ca altfel urcai mai mult.
-
Da, în fața ei o plăcere din punct de vedere al consumului, la un mers normal, am făcut București Târgu Mureș București cu un plin și mi-a mai rămas, însă în București sub 10 nu am ziua, doar seara/noaptea dacă e liber.
-
Da, ok. E vorba de trafic aglomerat. Deci, mersul în trafic, bara la bara, previne dezactivarea celor doi cilindri pentru ca exact asta face ACT (Active Cylinder Management) pornește sau oprește cilindrii 2 si 3 în cazul îndeplinirii simultan a unor condiții. Dezactivarea automată are loc atunci când sunt îndeplinite simultan următoarele condiții tehnice: Condițiile de rulare și sarcină: -Turația motorului: Trebuie să fie stabilă, între 1.400 și 4.000 rpm. -Cuplul solicitat: Motorul trebuie să funcționeze la o sarcină mică spre medie, solicitând între 25 și 100 Nm din cuplul total. -Viteza de deplasare: Mașina trebuie să ruleze constant (de exemplu, la croazieră pe autostradă, pe drumuri naționale sau în oraș la viteze fluide). -Poziția pedalei: Accelerația trebuie să fie apăsată constant sau eliberată (la decelerare), fără mișcări bruște. Parametrii tehnici ai mașinii: -Temperatura motorului: Motorul trebuie să fie cald, lichidul de răcire trebuind să atingă temperatura optimă de funcționare (peste 50°C). -Treapta de viteză: Sistemul funcționează în orice treaptă de viteză selectată, fie că mașina are cutie manuală sau automată DSG. -Starea bateriei: Tensiunea din sistemul electric al mașinii trebuie să fie optimă, fără consumatori majori activați care să suprasolicite alternatorul. Când NU se activează sistemul (sau se dezactivează instantaneu)? Sistemul ACT va reactiva imediat toți cei 4 cilindri în următoarele scenarii: -Accelerări bruște: La depășiri sau când apeși ferm pedala de accelerație. -Rulare la munte: Când mașina urcă o pantă pronunțată și are nevoie de cuplu maxim. -Condus sportiv: Dacă cutia automată DSG este trecută în modul „Sport” (S) sau detectează un stil de condus dinamic. -Circulație bară la bară: În traficul foarte aglomerat unde oprirea și pornirea de pe loc sunt constante.
-
Masina cu usile blocate - Cum deschid usile ?
Roto a postat în topic iniţiat de yo3fuu3 din Golf IV & Bora
Salut, mașină cu ușile blocate și cheia înăuntru, e în safe mode/lock , există altă soluție în afară de spart geamul? -
Daaa..sunt 2 pe autovit la vanzare: unu' s-a "depreciat" la 429 550 euro, cel de-al 2-lea e listat la 549 000 euro. Intre timp, asta nu s-a depreciat asa tare , din contra, a ajuns sa coste de aproape 10 ori mai mult 🤗😄, masina am fotografiat-o tot la dealerul asta dar s-a vandut intre timp. E una similara dar cu interior bej de vanzare la Romans (tot in UK) listata la 5 180 871 $: https://luxurypulse.com/sales/show/5517-ferrari-enzo
-
Păi locuiesc în București, e bară la bară 80% din zi, sub 11 nu scade.
-
Cum sa nu te ajute în oraș?! Poate ai vrut sa te referi la mersul bara la bara, acolo nu te ajuta.
-
Motorul ramane turat la 1000 ture/min, in ralanti, motor cald
cxr2test a postat în topic iniţiat de sandurv din Passat B6
A fost prins asa de mult in postare ca a uitat sa mentioneze problema
