Conţinut nou
Afişează tot conţinutul publicat în ultimele 730 zile.
- Astăzi
-
Na gata, nu va certati ca nu are rost. @corad0, eu de aia am inceput cu propozitia "hai sa fie si eu rautacios" tocmai ca sa pun din capul locului ideea ca vorbesc sa intretin atmosfera nu sa ma leg ca de ce nu faci singur. Restul de detalii, recunosc, m-am laudat, insa sincer mie i-mi si place sa surubaresc la masini, mai mult decat munca de birou ce o am. Daca se platea bine, demult eram angajat la un service (da mai este varianta sa-mi deschid eu service, sunt mai comod din fire si i-mi place sa fac, dar nu-mi place sa am batai de cap cu acte, firma, angajati, plus ca ma cunosc, daca nu merge treaba sau omul nu e in stare ma pun sa fac eu, asa ajungeam sa nu mai circul in afara de home - service pe niciunde). Legat de ulei-ul uzat si piesele schimbate, aici in Germania in fiecare oras si aproape fiecare sat exista centru de colectare materiale, de la sticla, pana la moloz. Uleiul uzat cu filtrele le duc acolo, acolo duc si discurile de frana uzate si placutele si orice piesa se schimba. Ma cunosc aia deja, cand intru nu ma mai intreaba ce am si nici nu-mi mai arata directia care container e pentru ce. Cu siguranta nu arunc nimic la canal. Legat de reparat in fata casei, aici recunosc ca am un avantaj, cumnatul sta mai la tara si are garaj si canal, nu deranjam pe nimeni nici macar duminica daca mai ciocanim ceva, prima casa e la vreo 50-60 de metri de casa lui. In garaj la mine, ai dreptate, nu e voie sa repari masini, insa retrofituri-le aici le fac ca nu dau gari sau ciocanesc. Tot ce tine de munca sub masina sau ciocanit, sudat, demontat o fac la cumnat.... "chiria" la garaj e mecanica la masinile ce le are... asta e . Cam asa arata in garaj (eram la masurat, masina nu era pe pozitie inca) dupa un retrofit camera de mers inapoi, calibrarea, eu zic ca e curat si nu deranjez pe nimeni Sau tot in garaj am pus folia Sau schimb oglinzile ca Audi din fabrica nu a putut sa le puna din prima rabatabile.... Vecinul de langa mine e pilot la Lufthansa si din cauza ca e mai mult pe avion decat acasa nu ne intalnim in casa scarilor, ne intalnim mai mult in garaj, rade de fiecare data cand vede ca masina e iar demontata Gata ca iar incep sa ma laud.... asa fac cu toata lumea dupa ce imi reuseste ceva. So no hard feeling, nu m-am legat de tine si nu am incercat sa fac carcoteala ascunsa. PS: eu ma regasesc la capitoul asta:
-
@corad0 - sunt nevoit sa revin la ce ziceam acum cateva pagini…la astia nu le mai arata poze cu masini ci arata-le altceva… Rea natie mai suntem. Si necivilizati pe deasupra.
-
@Muale mersi de idee, o sa ajung la service si cand o ridic pe elevator o sa dau scuturile jos să văd pe unde as putea da, pe radiatoare.
-
Da. Era mai bine înainte.
-
Tocmai ca nu sunt probleme, ci e vorba de receptori diferiti ai unor stimuli. Oamenii nu sunt la fel.
-
Eu o hibrida tip caramida care teoretic are consum f mare pe autostrada , dar e f ok La plecarea de pe loc arata mereu 40 consum mediu , asa este 7P , apoi scade Dar tu ai mers pe tempomat pe A1 Bucuresti Pitesti cu 130km/h ? Acolo e plin de bizoni si trebuie mereu sa te retragi pe banda 1 si apoi sa accelerezi iar si tot asa Asta creste consumul , aia nu prea e autostrada de tempomat cu consum optim Eu am mers spre Cluj si a fost extrem de liber vineri , dupa 200km cand am iesit la Nadasel nici nu mai simteam bine pedalele ptr ca nu le-am folosit deloc 21" , 200 kg in plus si o autostrada aglomerata , toate duc la un consum mai mare la tine , 10% ar fi un consum f ok la 130 la masina ta Ai timp sa testezi si sa iti dai seama ce si cum , consumul instant e irelevant
-
@Baxxon"cred cu siguranta ca as putea sa-ti fiu tata! Cand eu mergeam in Monte Carlo , tu cu siguranta umblai in picioare pe sub masa." Asa crezi tu? Cu siguranta? Ai putea sa imi fii tata? Pai si in loc sa joci sah in parc, sa te bucuri de pensie, faci pe viteazu' si arunci cu noroi pe topicul meu? In fine, bravo tie bossule! 😎 Esti o fortza! 💪 Te-ai facut remarcat. Toata lumea isi scoate palaria acum in fata ta! 😄 Ai fost si tu la Monte Carlo? Ma bucur pentru tine. 😄 Toti suntem liberi sa mergem unde vrem si recomand tuturor sa ajunga macar o data in viata acolo. Daca mergi si anul asta la final de august, poate ne vedem la Cafe de Paris sa bem un "Brifcor"! Pastreaza-ti totusi remarcile pentru tine data viitoare, sunt penibile. Tu ai fost cel care s-a bagat in seama pe topicul meu cu "ironii ieftine" "de zgarceala" si nici nu recunosti! Faci si pe "victima" pentru ca ti-am raspuns...😄 Exact ce spuneam, parerea "comentatorilor" e impartita: ba ca sunt zgarcit, ba ca am cheltuit prea mult! Baxxon: "Eu iti urez bafta cu Baloo si sa nu ai probleme cu el sa fi nevoit sa scoti din buzunat banii a 10 vacante cu " raci " ." Oh, vai! Multumesc! 🤗 Apreciez ingrijorarea ta! Probabil ca am depasit valoarea masinii la pretul pietei actuale doar din Diesel-ul consumat pana in prezent in 3 ani. Nu e nevoie sa iti faci probleme. Ma descurc eu cumva in caz de nevoie, mai renunt la "raci" 🦞 trec pe fasole, vad eu! 🙄 Bafta si tie si multi km mai ales cu Tesla!⚡ 💪
-
Nu-ti sade bine cu ironiile ieftine dar ca sa fi linistit cred cu siguranta ca as putea sa-ti fiu tata! Cand eu mergeam in Monte Carlo , tu cu siguranta umblai in picioare pe sub masa. Eu am facut doar o remarca fara sa fiu ironic sau deplasat , e parerea mea! Eu iti urez bafta cu Baloo si sa nu ai probleme cu el sa fi nevoit sa scoti din buzunat banii a 10 vacante cu " raci " .
-
@joeperrySunt obisnuit cu rautatile, mai toate masinile mele au prins hate pe topic-uri, sunt calit. Avea Denzel o vorba: "Daca diavolul 😈 te ignora, inseamna ca faci ceva gresit." (glumesc si eu ) Acu', fie vorba intre noi, e plin de "fani masini" cum spui tu care isi fac revizia in fata blocului la canal si merg la ITP la Nea' Costel si ii pun 200 de ron in palma ca sa nu vada rugina. Sa detaliez de ce nu fac mentenanta cu mana mea: 1. In primul rand timpul este inamicul meu numarul 1, in timpul staptamanii sunt destul de solicitat cu munca iar dupa program am altele de rezolvat iar in weekend ma odihnesc, chiar n-am chef sa imi bat capu' cu nimic, timpul liber e timp liber pentru mine. 2. Nu ai voie sa "lucrezi" la masina pe spatiul public in UK, nici macar in garajul comun al cladirii. Sunt camere peste tot, daca te reclama un vecin, ai probleme. Nu mi-ar placea MIE sa vad alti vecini ca lucreaza la masina in garaj sau in parcarea comuna, dar mai EU? 😄 Troznet de ciocane, pistoale pneumatice de desfacut roti, FUM, noxe, zgomot de motor turat etc..Eu dorm vara cu geamurile deschise, LINISTE TOTALA! ❤️ Da stiu, sunt mos!👨🦳 Ca sa schimbi un ulei la motor si niste filtre nu e "rocket science" dar unde il reciclezi? Ia vezi ce patesti daca te prind astia ca arunci 9 KG de ulei de motor uzat la canalizare? 🙄 Stiu si ca in Ro nu conteaza....panza freatica, poluare, d-astea...ce-i aia? 😄 De exemplu la gatit sau la cafea/ceai folosesc apa de la robinet, in Ro, n-aveam curaj, de cate ori am pornit apa si curgea maro...Mniezo' cu mila! Trebuia sa cumpar apa la bidoane locuind in centrul capitalei. 😎 3. Ca sa schimbi becurile la Phaeton e nevoie sa demontezi bara, asa cum am mai spus si nu are "dacat" 200 de suruburi, de toate marimile. Pentru anumite suruburi ai nevoie de niste chei speciale cu prelungitor etc. 4. ITP-ul necesita un service specializat si autorizat de stat. Deci ce ar insemna asta? Sa merg cu masina in service, sa o las la test, dupa ce pica testul, nu mai am posibilitatea sa plec cu ea pe roti pentru ca nu mai are asigurare, sa o aduc pe platforma la niste "prieteni" in curte de unde sa ma apuc eu sa lucrez la ea ca sa remediez problemele? Apoi, dupa ce i-am remediat eu problemele, sa o duc inapoi pe platforma la service ca sa ii faca o retestare, sa se constate autorizat ca masina e conforma si sa primesc inspectia tehnica? 5. Au adaus la piese cam 15%, am verificat facturile cu pretul pieselor pe site, deci nu e "nenorocire". Intradevar manopera e scumpa (100 GBP+TVA/ora), dar si garajul ala trebuie sa plateasca salarii, poate chirie pe spatiu, utilitati, curent, taxe, scule, elevatoare, aparate de diagnoza, software, laptopuri, deci inteleg si atunci nu mi se pare scump. 6. Prefer sa se ocupe niste specialisti de masina mea, care imi ofera garantie pe lucrare si pe piese, eu recunsc: atunci cand nu ma pricep, il las pe altu care stie. Chiar n-am chef sa fac "experimente" pe masina mea, incercand diverse. Un ulei la motor il schimb si eu, dar reviza la cutia de viteze, adaptari software, diagnoze, electrica, setari parametri, inlocuit cablaje, inlocuit tot traseul de conducte de lichid de spalare faruri, testat pompe electrice...nu le faci "acasa"...dar bravo celor care se pricep si le place sa si le rezolve singuri! P.S.: Colegu' de mai sus zicea ca sunt zgarcit, tu zici ca faceai totul mult mult mai ieftin, pai hotarati-va, cine are dreptate? Daca ti se pare scump tot ce am facut la masina la service profesional in UK, arunca un ochi pe topicul colegului cu Cayenne, sa vezi preturi acolo de Romania! Vorba ta: noi sa fim sanatosi! 🙏
-
hai sa fiu si eu rautacios, un fan masini facea singur schimburile si reparatiile si costa un sfert Glumesc, insa pretul final e de groaza. 2000 de "pounds" pentru schimbat becuri, schimbat uleiuri si filtre..... clar ca din astia jumate sunt manopera dar oricum e mult. Daca stau si ma gandesc, de cand am ajuns in tari straine, fac totul singur la masini, am salvat o gramada de bani si mie si la cumnat. Un calcul rapid imi da undeva la vreo 20 de mii de euro in 15 ani. Am facut cam de toate, de la schimburi de ulei banale, pana la schimbat distributie, ambreaje si turbine, update de soft la module si bineinteles retrofituri la greu (sunt nebun de fel cu masinile, am luat Audi-ul acum 3 luni si de atunci masina e mai mult demontata decat pe drum, dar ieri am terminat ce am avut in plan, acum sunt trist ca doar bag benzina si o conduc ). Era cat pe ce sa fac si o segmentare de motor dar m-am razgandit, era prea mult si oricum voia sa-si schimbe masina asa ca i-am zis, ia alta si da-i pace.... Ca marci... de la VAG pana la Peugeot, Renault, Opel, Fiat si BMW. Cele mai nasoale sunt orice in afara de VAG, nasol nu e din cauza ca se strica mai repede, eu fiind fan VAG, m-am "specializat" pe segmentul asta si la restul e multa munca de studiat care sunt problemele. In rest noi sa fim sanatosi.
-
Până facem schimbarea continuăm să le îngrijim! Dacă tot se anunță coduri de caniculă, am zis să le spăl până iese soarele, așa că pe la 6.00 dimineață am luat gălețile si mănușa si m-am apucat de treabă. Le-am spălat cu Mafra Polish Express si parcă alunecă apa mai ușor de pe ele. Si in plus nu am vrut să fac gălăgie cu pompa să trezesc vecinii. Golful abia il spălasem dar nu știu ce fel de păsăroi s-a găinățat pe unde a parcat-o fiică-mea și nu am vrut să o las așa. După ora 8.30 am băgat și aspiratorul in funcțiune si apoi sub acoperiș la umbră. Weekend fain și drumuri bune tuturor!
-
@tavitara Ce mașină ai acum? S mea are 2490 kg în carte, deci e cu vreo 200 de kilograme mai grea decât standard. Ar putea explica un consum mai mare? Mecanicul zicea că după curățarea galeriei de admisie va scădea consumul dar nu pare. Altă chestie ciudată pentru mine, dar poate normală pentru 7P, e că îmi arată câteodată consum instant și 40%, fără să accelerez puternic, la plecare de pe loc, accelerare de la 20 la 50 km/h, sau pante de doar câteva grade. E drept, câteodată arată chiar și 4%, se schimbă extrem de repede consumul instant.
- Ieri
-
@Baxxon"Toate bune si frumoase dar sa te zgarcesti la ulei de cutie si sa nu pui oe .... " Da..m-am "zgarcit"...iti dai seama...😄 ca sa imi ajunga 2 saptamani bugetul pe Coasta de Azur, sunt scumpi "racii aia" 🦀, ca sa il citez pe un coleg forumist. Imi pare rau (vorba vine) ca multi dintre voi va expuneti parerea despre mine/masina fara sa cititi postari din spate. Topicul asta e totusi stufos. E adevarat ca in 2010 cand postam masinile mele pe forumul asta probabil ca multi inca erati copii, in fine..😄 Timp de 15 ani, 130 000 km masina a mers fara probleme cu "marmelada" originala in cutia de viteze! 🙄 Acu', uleiul schimbat FRESH aftermarket ATF-FEBI Bilstein special pentru ZF6 HP "Made in Germany" cu tot kitu' aferent probabil ca vor duce la "NACAZ"...sper sa "supravietuiesc"... Am schimbat cutia la Cayenne Turbo cu una noua, n-ar fi prima oara! 😋 Atat am putut..Doamne-ajuta! Revin in 4-5 ani +60 000 KM cu detalii in caz ca simt vreo "smucitura"... Sper sa mai tin masina atat, asta in cazul in care nu iau alta intre timp. Cam atat costa o revizie pe an, fara sa se strice nimic consistent, doar mentenanta, mai pune inca atat asigurarea si taxele/an, mai pune inca atat GARAJUL/an, daca mai pica ceva la masina sau trebuie inlocuit, e EXTRA, fara motorina! "Ma zgarcesc", daca as merge cu UBER zilnic ar fi mult mult mai ieftin:
-
Toate bune si frumoase dar sa te zgarcesti la ulei de cutie si sa nu pui oe ....
-
Eroarea odata aparuta nu poate fi stearsa. Trebuie sa rescrii memoria cu una de la un panou fara acea eroare, sau mai simplu sa schimbi modulul. https://mhhauto.com/Thread-VW-T5-climatronic-7H5907040B-dump
-
Compatibilitate Volan comenzi, calculator coloană, spiră volan
DomaniG a postat în topic iniţiat de valysor din Passat B6
@Al Bundy am pus calculator cu terminația AC , funcționează butoanele , padelele , G85 calibrat .In schimb nu funcționează claxonul .Nu înțeleg cauza .Nu am tras de spira , nu am forțat ,nu am mișcat spira .Volanul l-am cumpărat tot cu airbag și cablaj . În partea stângă a airbag ului mai am un pin liber unde intră un papuc identic cu cel din dreapta .Daca nu mă înșel sa fie masa ? -
La mine se simte doar cand e motorul rece (masina luata 2020). Cand e cald, daca nu ar fi semnul in bord nu ti-ai da seama. Stau intr-un oras mic. Am 2.7 km pana la munca. Nici nu imi arata temperatura la ulei, adica nu ajunde la 50 de grade. Sunt momente cand, la 5-6 colturi de la plecarea de acasa, drum relativ liber, mers lejer, masina sa intre in 2 cilindri. Si atunci, da, vibreaza.
-
Boon! Dupa inca un an si 15 000 km, Ursu'🐻 a necesitat ITP si servisare. Cifra rotunda: Stiam ca unul din faruri "batea" ceva mai slab (avea o intensitate mai redusa) asa ca ma asteptam ca masina sa poata "pica" inspectia tehnica anuala datorita acestei probleme insa nici macar n-am observat ca duzele de spalare faruri (incalzite) nu mai functioneaza. Chiar daca farurile erau OK, masina ar fi "cazut examenul" datorita acestui aspect, am cautat pe net si asa scrie "LA LEGE"! 😴 Ca sa fiu sincer, nu le-am folosit niciodata, nici macar de curiozitate, masina nu a dat nici o eroare in bord, conduc 90% pe timp de zi cu farurile setate pe AUTO, asa ca acele spalatoare de faruri nu functioneaza decat atunci cand ai farurile pornite "ON" MANUAL din comutator. Stiam acest aspect de la masinile pe care le-am avut precedent in garaj, nici pe alea nu le-am folosit, cred ca doar de cateva ori, sa vad ca "merg". 🤗 In fine, v-am spus ca astia TESTEAZA TOT la masina in UK! Au descoperit ca acele duze nu merg, deci automat FAIL! Nu te joci! 😬 Legat de faruri, da, ok, lumineaza un far mai "slab" dar...functioneaza, nu e ca nu merge deloc. Puteau sa treaca cu vederea, dar....NU! FAIL! In fine, OK...daca aparatul care testeaza nu inregistreaza intensitatea necesara pentru PASS, e plauzibil, deci trebuie remediat! 😒 Bun! Ce implica remedierea acestor probleme? Platisem deja 300 GBP pentru inlocuirea becurilor in urma cu 2 ani, am beneficiat de garantie, deci puteam sa merg sa le inlocuiesc la garajul celalalt, pe gratis, insa oamenii deja imi luasera masina in primire aici si n-am mai vrut batai de cap cu alt service plus ca trebuia refacut ITP-ul, alte batai de cap, alte ubere, alt timp pierdut...Pentru mine TIME IS MONEY, la propriu! Pentru a inlocui becurile XENON este necesara demontarea barii fata care are vreo 200 de suruburi (2 ore de manopera). 😄🙄😐 Bara trebuia demontata oricum pentru a remedia problema spalatoarelor de faruri si a testa tot sistemul complex care are pompa electrica separata si traseu de conducte separat fata de spalatoarele (duzele incalzite) de la parbriz. 🙄 Masina a fost scanata profesional preventiv de anumite erori si acolo figura aceasta problema. Pompa nu primea curent. S-au verificat in prealabil toate sigurantele, totul era in parametri, au gasit baietii dupa o zi de "bibilit" masina, nu stiu ce fir care era rupt, probabil de "meseriasii" care dadusera bara jos inainte pentru schimbarea becurilor. "DOAMNA, cine v-a lucrat "aicea"???" 😒 Boon, inteleg, se mai intampla, masina are 3.2 KM de fire in ea, mai greseste omu'. Mi-au povestit ca dupa ce au remediat acel fir rupt, in momentul in care au dat curent in pompa, i-a facut "fleasca" pe 2 mecanici si pe seful de service cu lichid de parbriz....deci OK! Functioneaza! Nu e poma problema. 😄 Duzele functioneaza si ele, ies pe rand in afara! Pentru a porni aceste spalatoare, e nevoie sa "speli" parbrizul de 5 ori si a 6-a oara, ies si aceste spalatoare de la faruri, pe rand, nu deodata, pentru a nu periclita vizibilitatea pe timp de noapte. Ce nebun PIECH asta! 😄 Cate masini or mai avea dotarea asta? 😄 Problema e ca au mai gasit pe traseu un furtun care era fisurat, asa ca a trebuit comandat, dar vine la "pachet" cu mai multe conducte/furtune, in fine, am zis fie, schimbati-le pe toate ca sa nu mai am probleme si cel putin masina sa nu mai pice vreodata ITP-ul din cauza asta. GEEEZ! 😄 "Probleme grave!" Boon, intre timp a ajuns si becul xenon, bineinteles ca era alta culoare fata de cel pe care l-am avut inainte pe masina asa ca i-am rugat sa le schimbe pe ambele cu acelasi model. OK, dupa o zi de batai de cap, masina a trecut ITP-ul! (asta legat intrebarea colegului: cat dureaza un ITP facut pe bune?) Asa arata becul nenorocit care lumina mai "chior": Oamenii m-au intrebat daca am pretentii la piese, daca vreau vreun brand anume, nici nu m-a mai interesat, le-am spus ca orice e pe stoc, sa dea comanda, orice vine mai repede, toate au garantie si sunt comandate pe seria de sasiu, compatibile, aia conteaza: Boon, incheiem capitolul ITP! Am remediat farurile si spalatoarele de faruri! Masina a trecut inspectia fara alte probleme! ❤️ "Balena" fost verificata pe diagnoza pentru "pasarica mea de pe creier", motorul, valori injectoare, noxe, DPF, cardan, sistemul Quattro (4x4), eventuale scurgeri de lichide (toate sunt la maxim), viata bateriilor, incarcare, frane, anvelope, sistemul complex de suspensie (amortizoare, perne, brate etc) role, curea, servodirectie, lumini, claxon, stergatoare, senzori lumina/ploaie, senzori de parcare, climatizare/ventilatie, totul este in parametri! 😛 Ah, au mai gasit ca am 2 LED-uri arse la al 3-lea stop din luneta...😱 Am cerut un "estimate"...cica 200 GBP costa stopul (comandat de la reprezentanta VW) si inca 200 GBP manopera, e nevoie sa demonteze bancheta spate...MMMM....bine...😄 Acu' urmeaza partea de mentenanta pe care am vrut sa i-o "adresez" lui Baloo. Franele, antigelul, lichidul de frana si anvelopele au fost schimbate cu 2 ani inainte (30 000 km) asa ca a urmat o revizie completa la motor: Singura "pretentie" pe care am avut-o a fost uleiul care este acelasi pe care l-am folosit si la Porsche si la GTI in ultimii 15 ani, daca asta e "brandul" pe care il recomanda PORSCHE/LAMBO/BENTLEY/MERCEDES...ma conformez, ce sa fac!🤗 Da, stiu, MARKETING! 😛 Filtrele nu m-au interesat, "whatever" e pe stoc cu livrare imediata: De data asta am primit ulei dintr-un lot "Made in Finland" 03. 2026, pana acum era "Made in France", tot e bine ca nu e "Made in Uzbekistan" 😄: Am verificat toate filtrele sunt "Made in Germany!" Filtrul de ulei: Filtrul de motorina (schimb la 2 ani/30 000 km): Filtrul de aer: Filtrele habitaclu: Revizia la diferentialul principal Quattro (spate) ulei "Made in Germany": Revizia la cutia de viteze care include un kit format din: ulei, capacul de protectie cu magneti, filtrul de ulei cutie ZF, garnitura si suruburi: Made in Germany: Baloo🐻 ma astepta la service sa il ridic, curatel/maricel "infasatel"! Seful de service mi-a spus ca ursu' e in stare incredibila pentru cei 15 ani si ca il face sa zambeasca atunci cand vede oameni pasionati care isi ingrijesc masinile, cica "YOUR BABY is in MINT condition 😎"! Daca nici ala nu vede mii de masini prin service, nu mai vede nimeni! Le-am spus ca o sa il aduc tot la ei pentru mentenanta! Am vazut ca au schimbat inclusiv suruburile de la contra aripi, scuturi, si "plastice" de dupa bara, fara sa le cer! 🙏Oamenii s-au purtat ireprosabil! ❤️ "Iahtul" este pregatit pentru inca o "escapada" pe Coasta de Azur si in vara aceasta!🌴🐟🦐 🌊🛥️😎 Va urma! 🤗
-
Salut Dupa cum spune titlul se pare ca panoul de Climă față cel din bord este defect Cod eroare 00003 modul comanda 014 Defect Din cate am mai citit pe alte forumuri se pare ca ar fi motorasul din panoul de clima defect se desfac pini de pe placa,asa a fost si la mine i-am lipit dar eroarea persista,nu se poate sterge,si din aceasta cauză panoul nu da comanda la kompresor sa porneasaca Are cineva vreo ideie ce se poate face,cum se poate repara?
-
Bună seara, am prins de câteva ori 700 km între regenerări la condus pe distanțe lungi și imediat ce atingeam 700 om, indiferent de valorile smm și smc, pornea regenerarea, dar astăzi am depășit 740 și se pare că mai merge. Nu am modificat nimic la soft ori altele. Atașez o imagine pentru confirmare.
-
E ciudat de mare consmul la 130km/h totusi Azi la 33 grade cu rasnita mea de 1.5 cu roti de 20" am avut strict pe autostrada 8L/100 pe 125km/h pe tempomat ( 200km ) , mai are si forma de cutie de pantofi , nimic aerodinamic Cam asa aveam si cu 7P roti de 17" la 130k ... deci 11L/100 la 130k pe tempomat mi se pare mult chiar cu roti de 21" , 7P e totusi cat de cat aerodinamic ptr un SUV mare
-
@cristi511Azi Bacau - Potos . -Am platit online taxa de pod ,dar treaba e “romaneasca” ,nu exista trecere separata ,se sta la aceleasi cozi ,toti ,amestecati. Am stat 25 min la pod ,inca se circula doar pe un singur sens. -Pe BG au bagat radare pe sectoare + cateva camere fixe . -Pe GR radare doar la intrare si iesire din tuneluri ,in rest totul ca in anii trecuti .
-
nu, portul in sine are protectie la scurtcircuit. Dar ca orice piesa electronica, se mai intampla sa se strice. si are 15W, nicio camera nu consuma 15W (adica 3A la 5V... )
-
:Da, exact asta e senzația. Se descurca, se mișcă, dar parcă simți nevoia de ceva cai și cuplu în plus. L-am întrebat deja pe Dorin dacă pot face swap cu motorul de 4.2 dar nu m-a încurajat. A zis că sașiul permite, teoretic e posibil dar în practica va trebui să găsesc o mașină donatoare, să schimb o grămadă de sisteme în afară de motor, să fac resoftari la diverse și după sa mă aștept la rezolvat tot felul de probleme. Ceea ce nu prea sună atractiv, vreau o mașină care să meargă, nu am timp, chef și răbdare de rezolvat probleme. Mai rămâne totuși să studiez problema cu stage II, sau să văd cât de simplu ar fi de transplantat turbine și calculator de Audi. Un lucru e sigur, dacă e pericol de scăzut fiabilitatea sau e nevoie de surubarit săptămânal, o las așa. Într-un colț al minții deja mă gândesc la un Dodge RAM cu motor diesel Cummins de 6.7 litri. @paul_e88 Motoarele B58 par foarte fiabile, deși destul de forțate dacă te iei după raportul dintre cilindree și putere. Dacă nu găseam mașina de față, în câteva luni probabil că luam un 540D sau un M550D. Îmi plac motoarele Diesel și mă împac mai bine cu ele la stilul meu de condus și exploatat mașina. Nu-s convins că sunt mai poluante, de altfel fix aceleași organizații care emit norme peste norme și ne obligă să ne electrificăm, acum ceva timp promovau motoarele Diesel euro 3 și euro 4 ca fiind mai puțin poluatoare. De altfel la mașina cu motor euro 4 pe care încă o mai dețin, nu simt nimic special în spatele ei, nu iese fum, nu miroase nimic.
-
Mersi fain de gandurile bune. In viitor fac si un set de fete de usi fara "sireturi "luminoasa. La momentul oportun sa ma intorc complet la stock : fara lumini amibientale, fara sigle negre , etc... Pana atunci , lucrez la varianta non-stock - suporti adaptori pentru scaune. Este doar varianta de prototip. Prinderea scaunelor de Golf 7 trebuie murata cam 10 cm inspre volan. Varianta finala va fi tabla de 5mm grosime. Cateva poze de la Brasov , in compania unui GTD.
